Προς το περιεχόμενο

Αγορά καινούργιου PC για επεξεργασία HD βίντεο


GeoXrh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

+35Watt καταναλώνει ο 8350 vs 3770 σε Load και όχι τα διπλά ! Επίσης καταναλώνει και 11Watt λιγότερο σε καταστήσεις idle γιατί απενεργοποιεί πλήρως πυρήνες και μέρος της cache !

Ο 3770Κ δεν μπορεί να το πετύχει αυτό γιατί έχει μια μασίφ 256bit fpu η οποία δεν απενεργοποιείται ! 

 

Ανάλυση από άρθρο είναι δεν είναι δική μου, παρεμπίπτοντος !

 

Πάντως εγώ θα συνεχίσω να του λέω να πάει σε 3820 + 2011 socket ! Είναι μικρή η διαφορά για τα πολλά + που παίρνει !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

+35Watt καταναλώνει ο 8350 vs 3770 σε Load και όχι τα διπλά ! Επίσης καταναλώνει και 11Watt λιγότερο σε καταστήσεις idle γιατί απενεργοποιεί πλήρως πυρήνες και μέρος της cache !

Ο 3770Κ δεν μπορεί να το πετύχει αυτό γιατί έχει μια μασίφ 256bit fpu η οποία δεν απενεργοποιείται ! 

 

Ανάλυση από άρθρο είναι δεν είναι δική μου, παρεμπίπτοντος !

 

Πάντως εγώ θα συνεχίσω να του λέω να πάει σε 3820 + 2011 socket ! Είναι μικρή η διαφορά για τα πολλά + που παίρνει !

http://nl.hardware.info/reviews/3311/22/amd-vishera-review-fx-8350-fx-8320-fx-6300-getest-stroomverbruik-cpu-idle--cinebench-115

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν έχω αποφασίσει, στο θέμα CPU με έχετε διαφωτίσει και έχω ξεκαθαρίσει τα πράγματα.

Μητρική ASUS ή Gigabyte σε Η77; 80-120 ευρώ.

Και μία γνώμη για τα παρακάτω drives:

OCZ Vertex 4

WD Caviar Blue

WD Red

WD Caviar Black

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρώτο δεν έχει καμία σχέση με τα άλλα. Είναι ssd.  Δες αυτόν: http://www.skroutz.gr/s/1700981/Intel-330-Series-180GB-2-5-Sata-III.html

 

Αν μπορείς από τα άλλα να πάρεις τον caviar black, παρτον λόγω της 5ετους εγγύησής του. 

 

Μητρική: http://www.skroutz.gr/s/1655509/Asus-P8H77-V.html

 

Θα ήταν καλύτερα τέλος να αποφύγεις το πλαίσιο τόσο λόγω τιμών όσο κυρίως έλλειψης ποικιλίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χριστός κι η μάνα του! Μην τα λέτε έτσι αυτά. Προειδοποιήστε πρώτα. :)

 

@GeoXrh: H καλύτερη επιλογή είναι ο 3770 απ όλες τις απόψεις. Την διαφορά με τον 8350 την αξίζει για κάθε ευρώ του. Ξαναλέω ότι δεν χρειάζεσαι Κ.  Μετά πας σε 8350 αν δεν σε ενδιαφέρει η κατανάλωση (το λέω γιατί θα δουλεύει συχνά στο 100% και εκεί καίει σχεδόν διπλάσια). Τέλος βλέπεις τον 3470.

 

Τεράστιες διαφορές μεταξύ των 3 δεν υπάρχουν στις επιδόσεις. Αλλά αν μπορείς να πάρεις τον καλύτερο, απλά τον παίρνεις.

 

αν δεις στο σχετικο θεμα με τον 8350 θα καταλάβεις γιατι μιλάω.

αν σε καποια προγράμματα μετατροπής βίντεο χάνει ο 8350 απ τον 3770 ειναι τοσο μικρη η διαφορά που δεν δικαιολογεί το υπόλοιπο της αξίας του. 

ο 3770 αξιζει την διαφορα της τιμης του αν το παιδι θα ηθελε εναν καλον υπολογιστη για παιχνιδια, τωρα ομως θελει να ασχολιθει με επεξεργασια βιντεο. 

 

εσυ τι λες ? για την δουλεια που θελει δεν θα ηταν καλυτερο να παει σε 8350 και την διαφορα απ τον 3770 να τα βαλει για ssd ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρώτο δεν έχει καμία σχέση με τα άλλα. Είναι ssd.  Δες αυτόν: http://www.skroutz.gr/s/1700981/Intel-330-Series-180GB-2-5-Sata-III.html

 

Αν μπορείς από τα άλλα να πάρεις τον caviar black, παρτον λόγω της 5ετους εγγύησής του. 

 

Μητρική: http://www.skroutz.gr/s/1655509/Asus-P8H77-V.html

 

Θα ήταν καλύτερα τέλος να αποφύγεις το πλαίσιο τόσο λόγω τιμών όσο κυρίως έλλειψης ποικιλίας.

 

Το γνωρίζω ότι είναι SSD και δεν έχει σχέση με τα άλλα τρία. Προορίζεται για λειτουργικό και προγράμματα. Με ενδιαφέρει λίγο η γνώμη για τον Vertex4.

Ποιο shop θεωρείς καλύτερο σε σχέση με το Πλαίσιο; Κυρίως το διάλεξα γιατί είναι κοντά στο σπίτι του φίλου, όμως αυτό δεν επηρεάζει. Εννοείται μπορούμε να πάρουμε και από αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πραγματικότητα λέει ότι μεταξύ κανενός ssd δεν θα δεις πραγματική διαφορά στην ταχύτητα. Απο κει και πέρα ο vertex 4 είναι πολύ καλός και γρήγορος δίσκος με το κυριώτερο του προσόν να είναι τα 5 χρόνια εγγύησης. Προσωπικά επέλεξα αυτόν που σου πρότεινα καθώς δεν υπολείπεται ουσιαστικά πουθενά και είναι μεγαλύτερος. Τα 2 χρόνια διαφορά της εγγύησης τα αναπληρώνει -για μένα τουλάχιστον- η αξιοπιστία της intel. Aν δεν σε ενδιαφέρει η επιπλέον χωρητικότητα, ο vertex 4 είναι η καλύτερη επιλογή κατ εμέ στα λεφτά του.

 

Μαγαζιά υπάρχουν πολλά. Μπορείς να δεις και το msystems με το οποίο όσο συναλλάχθηκα είμαι πολύ ικανοποιημένος και γενικά ακούω καλά σχόλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος, σε μνήμη RAM και τροφοδοτικό (ειδικά αυτό), τι έχετε να προτείνετε;

οταν λες τελος τι θες να πεις ? κατεληξες σε επεξεργαστή και μητρικη τελικα ?

 

 

οσο αναφορα για τροφοδοτικο, η corsair η thermaltake. με ενα 550watt θα εισαι μια χαρα. 

πχ αυτο. http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650923

μνημες 8gb τουλάχιστον για την δουλεια που θες. μη τσιγκουνευτεις και πας σε 4gb, η διαφορα τιμης σε 8gb ειναι μικρη. 

πας με την μια σε 2Χ4gb ddr3 1600 η 1866, σε οποιαδιποτε περιπτωση το cl θα ειναι 9 .

( εγω παντος επιδι κανω επεξεργασια βιντεο τα 8gb τα βρισκω καπως ωριακα, δεν εχω προβλημα ακομα αλλα αμα ειχα 16gb θα ημουν μια χαρα )

 

δες αυτες http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.549061  44,90€ με την προσφορα !!! ειναι απλα κορυφαίες!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουμε καταλήξει ακόμα στον επεξεργαστή, απλά έχω ξεκαθαρίσει χάρη σε σας τις όποιες απορίες μου. Με τον FX8350 που προτείνεις, πάνω κάτω στα ίδια δεν έρχεται το κόστος, από τη στιγμή που θα πρέπει να αγοραστεί και έξτρα VGA;

 

Όπως και να 'χει είναι και αυτός υπό σκέψη. Βασικά περιμένω γνώμες για RAM και τροφοδοτικό και μετά ακολουθεί η περισυλλογή και οι τελικές αποφάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα αυτοματως με ξεχωριστη vga θα μπορει να κανει και αλλα πραγματα με το pc.

 

Οι ram που σου δειξε πιο πανω ο φιλος ειναι καλες.Για τροφοδοτικο κοιτα κατι σε xfx,corsair tx ή τα καλα thermaltake.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα , επειδή ασχολούμε με video ( photoshop,after effect ....) θα σου πρότεινα να κοιτάς πιο πολυ για ram και οχι για cpu . Όταν κάνεις π.χ rendering σε ένα βίντεο θα πρέπει να έχεις πολύ ram , όπως και preview θέλει ram . Με 8 GB ram δεν κάνεις δουλειά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πάλι είναι λιγα τα 16, το θέμα είναι κατα πόσο σοβαρά θα ασχοληθεί με video , αν είναι ερασετεχνικό ολο το θέμα 16 είναι οκ , αργα ή γρηγορα θα περάσει και σε after effect ,premiere,vegas. Επειδή το όριο είναι 700 θα πρότεινα για να μήν χάσει τα λεφτά του να ξεκινήσει με motherboard 8 slot και τα γεμίζει σταδιακά. πχ Intel BOXDX79TO στα 200€ αρκετά καλή, Asus P9X79 στα 227€ + 2 Dual Kit 8GB περίπου στα 70-90€. Αργότερα αν δεν φτάνει γεμίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...