Προς το περιεχόμενο

Συναγερμός Μηχανής


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το λοιπόν...περιμένω απο μερα σε μερα το καινουργιο scooter (honda sh 150) αλλα θα πρεπει να βαλω συναγερμο και δεν εχω ιδεα απο μαρκες τι παιζει..εχετε να προτεινετε καμια?υπολογιζω γυρω στο 80αρι maximum να δωσω....

 

Για παραδειγμα εχω δει αυτον: 

 

Link.png Site: http://www.saveltrade.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=926&category_id=45&option=com_virtuemart&Itemid=1">http://www.saveltrade.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=926&category_id=45&option=com_virtuemart&Itemid=1

 

 

Οποια βοηθεια ευπροσδεκτη.....

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου πρώτα πρώτα καλορίζικο! Δε ξέρω αν είναι το πρώτο σου, αν ναι, καλωσόρισες στο κόσμο των μηχανών, πάντα όρθιος σου εύχομαι! Στο θέμα του συναγερμού, θα σου προτείνω κάτι για το οποίο πάρα πολλοί θα διαφωνίσουν αλλά η εμπειρία, μου έχει δείξει πως είναι η καλύτερη λύση!

Θα ξεκινήσω απλά λέγοντας πως αν κάποιος βάλει στο μάτι του το εργαλείο σου, πάπαλα, ξέχνα το, ότι και να έχεις , όπου και να το έχεις, θα στο πάρει! Τον συναγερμό κατά την άποψή μου και κατά πλειοψηφία τον θες για να αποφύγεις κλέφτες του στυλ, άρπαξέ το, τρέχα γρήγορα! Μικροκλεφτρόνια δηλαδή. Τον θες για να βαρέσει και να πεταχτείς στο μπαλκόνι, να ρίξεις μια ματιά στη καφετέρια κτλπ. Σε νοιάζει δηλαδή απλά να χτυπήσει!

Πρόταση! Πάρε έναν πιο φτηνό συναγερμό, όχι με 80ευρώ, κάτι πιο φτηνό και βασικά του στυλ κάτι οικονομικούς shark. Αρκετά δυνατοί, μεγάλη εμβέλεια και παρόλου που πολλοί λέγανε ότι χαλάνε, έχω δει πολλούς αθάνατους και καλύτερους από ακριβότερους. Κοστίζουν 30ευρώ.

Αφού λοιπόν έχεις βάλει κάτι να χτυπαει σε περίπτωση που κάποιος πάει να το αγγίξει, βάλε κάτι σε περίπτωση που το αρπάξει! GPS! Με 50ευρώ και μια κάρτα sim που βρίσκεις τσάμπα να μοιράζουν στο δρόμο, ενεργοποιείς το μηχανηματάκι και έτσι και κουνηθεί ξεκινάει να σου στέλνει μηνύματα με τοποθεσία. Δε πληρώνεις υπηρεσία, απλά βάζεις μια καρτούλα στη sim να έχει μέσα μονάδες να στέλνει μήνυμα. Κρύβεται εύκολα, είναι εύκολο στην χρήση και ειδικά αν έχεις και smartphone σε φάση iPhone με το που έρχεται το μήνυμα ανοίγει αμέσως ο χάρτης! Ξέρεις άμεσα προς τα που να τρέξεις! :P

Κάνε μια έρευνα αγοράς και ότι νομίζεις! Απλά πιστεύω μιας και έχω δει κάμποσες μάρκες συναγερμών ότι όλοι πάνω κάτω τα ίδια είναι και απλά χτυπάνει αν κάποιος το κουνήσει οπότε γιατί να δώσεις ένα σωρό λεφτά. Τέλος μη τολμήσεις και συνδέσεις τη λειτουργία για το αυτόματο ξεκινημα με κουμπί! Θα το πατήσεις καμιά μέρα καταλάθος και την πάτησες ή μπορεί να σου πέσει πουθενά κτλπ και είναι σα να έχεις δώσει το κλειδί σε κάποιον. Αυτά.. ετοιμάσου και απαντήσεις "Τι λέει ο τρελός, shark συναγερμό :P"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι το πρωτο μου μηχανακι αλλα σε σχεση με το cbf 250 που εχω τωρα ειναι σιγουρα το πρωτο μηχανακι που θα ευχαριστιεμαι τη βολτα!! :-D

Παντως οπως λες αν ειναι να το βαλουν στο ματι θα το παρουν δε το συζητω..απλα για να αποφυγεις οπως λες κι εσυ το μικροκλεφτρονι και να εχεις το κεφαλι σου πιο ησυχο,,εστω λιγο παραπανω...Αν δε βαλεις και καθολου δε το βρισκω λυση.....

 

Anyway,ενδιαφερον αυτο που λες με το gps.Αλλα καποιες αποριες (μπορει λιγο χαζες)... Gps εννοεις τις συσκευες τις κλασικες που εχουμε και στα αυτοκινητα?παιρνουν αυτες καρτες sim?Ή εννοεις να βαλω ενα κινητο με gps?Και πως θα στελνει μηνυμα αυτοματα στο κινητο μου?Δηλαδη οταν το κινω εγω θα στελνει και τοτε μηνυμα ή θα μπορω να το ρυθμισω εγω οταν παρκαρω τη μηχανη να στελνει μηνυμα?Εχεις εσυ μηπως να προτεινεις καποιο gps για αυτη τη δουλεια?Και κατι τελευταιο, την εγκατασταση τη κανω εγω σε κατι τετοιο ή πρεπει καποιος τεχνικος να τη κανει?

 

Sorry για τις απανωτες ερωτησεις αλλα για να καταλαβω και τι να ψαξω ρωταω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

επαναφερω το θεμα και ο λογος ειναι οτι τους επομενους μηνες - επειδη ενα παπι - σαραβαλο  που ειχα εκλαπη - θα παρω νεα μηχανη

ειμαι σε μεγαλο αγχος για να βαζω περα τα κλασικα κλειδωματα σε δισκοφρενο κλπ ενα gps tracker για εξτρα ασφαλεια.

 

Εχει βαλει καποιος κατι και να εχει καλυφθει?

εαν ναι, μπορει καποιος να μου πει λεπτομεριες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...