Προς το περιεχόμενο

Υγρασια Στο Νταβανι Εξαιτιας ....


Dannie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω καποια υγρασια(διαφοροι μικροι κυκλοι...)στο νταβανι μου και απο πανω μου ειναι η βεραντα του ρετιρε διαμερισματος.Ξεκινησε απο περσυ ενημερωσα τον ιδιοκτητη ειπαμε να περιμενουμε να δουμε αλλα αφου τον ενημερωσα οτι ακομα συνεχιζεται το προβλημα δεν κανει κατι.Τι μπορω να κανω??(η πολυκατοικια ειναι 50 ετων)

Θα εκτιμουσα καποιες συμβουλες κ.τ.λ.

Ευχαριστω πολυ καλη χρονια σε ολους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά συνεννοείσαι με τον από πάνω σου και δεν μπλέκεις τον ιδιοκτήτη. Στη συνέχεια, αφήνεις τους ιδιοκτήτες να τα βρουν μεταξύ τους. Αν σου το παίζουν κινέζοι, φωνάζεις υδραυλικό και τους στέλνεις το λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά τα λέει ο απο πάνω μου. Πιστεύω πως είναι καθαρά οικονομικό θέμα του από πάνω να το φτιάξει. Προφανώς όμως πρέπει να τον πιέσει ο δικός σου ιδιοκτήτης.

 

Και φυσικά αν δεν συμμορφωθεί, τότε είναι υπόλογος σε ολόκληρη την πολυκατοικία γιατί εύκολα μπορεί  να θεωρηθεί θέμα στατικότητας της πολυκατοικίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ιδιοκτητες ειμαστε και οι δυο.

Απλως αργησα να απαντησω γιατι ειχε ερθει η κορη τους και μιλησαμε.....ειπε θα περασουν ολη την βεραντα τους με ειδικο μονωτικο(κατι που βαζουν στις πισινες αλλα οταν μπει το καλοκαιρι για να ξυσουν πρωτα την βεραντα - εχει αλλο παλιο μονωτικο που εχει χαλασει σε μερικα σημεια)μακαρι γιατι με τους γονεις δεν εβγαζα ακρη.

Να περιμενω?Δεν νομιζω οτι εχω αλλη επιλογη...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ιδιοκτητες ειμαστε και οι δυο.

Απλως αργησα να απαντησω γιατι ειχε ερθει η κορη τους και μιλησαμε.....ειπε θα περασουν ολη την βεραντα τους με ειδικο μονωτικο(κατι που βαζουν στις πισινες αλλα οταν μπει το καλοκαιρι για να ξυσουν πρωτα την βεραντα - εχει αλλο παλιο μονωτικο που εχει χαλασει σε μερικα σημεια)μακαρι γιατι με τους γονεις δεν εβγαζα ακρη.

Να περιμενω?Δεν νομιζω οτι εχω αλλη επιλογη...!

Εξαρτάται, είναι καλή η κόρη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται, είναι καλή η κόρη;

Οταν δεν περπαταει με τακουνια στο πατωμα απο πανω μου μια χαρα...!!!

Πολυ καντεμια ειναι το τελευταιο ρετιρε και ειμαστε 3 διαμερισματα απο κατω και μονο εγω εχω προβλημα υγρασιας(οχι κατι φοβερο αλλα σιγα-σιγα αυτο θα προχωραει).

Αναθεμα την κριση δεν προλαβα να το πουλησω και να φυγω...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή είσαι διατεθιμένος να περιμένεις μέχρι Μάιο-Ιούνιο; Φίλε μου είναι 5 μήνες μακρυά αυτό που λες. Μέχρι τότε πού θα πηγαίνει αυτή η υγρασία; Πες τους να κάνουν κάτι πρόχειρο τώρα και ας ξύσουν το καλοκαίρι. Γιατί, αν συσσωρευτεί η υγρασία και σου σκάσει ο σοβάς ή φουσκώσει κανένα πλακάκι, μετά θα έχεις πολύ μανούρα στο σπίτι σου. Η υγρασία είναι πολύ ύπουλη, πίστεψέ με ξέρω από πρώτο χέρι. Βέβαια, εάν ζητήσεις κάτι πρόχειρο τώρα, ρισκάρεις αυτό το πρόχειρο να γίνει μόνιμο, διοτί ως γνωστόν ουδέν μονιμότερο του προσωρινού στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανε παρε ενα ISOMAT μονωτικο και περνα στου απο επανω τους αρμους του μωσαικου (λογικα τετοιο θα εχει)αφου τους σκουπισεις καλα με μια σκουπα. Προχειρη λυση αλλα θα σε καλυψει. Αμα σου πει τιποτα αγριεψε λιγο, πανε φτιαξε και καλα ενα εξωδικο και κολα του στην πορτα, γραψε οτι εχεις υποστει ζημια 1000Ε και οτι θα διεκδικησεις οτι περεταιρω ζημιες σου προκαλεσει. Αμα ειναι και λιγο σοβαροι ανθρωποι μπορει να φοβηθουν λιγο και να δρασουν ποιο γρηγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανε παρε ενα ISOMAT μονωτικο και περνα στου απο επανω τους αρμους του μωσαικου (λογικα τετοιο θα εχει)αφου τους σκουπισεις καλα με μια σκουπα. Προχειρη λυση αλλα θα σε καλυψει. Αμα σου πει τιποτα αγριεψε λιγο, πανε φτιαξε και καλα ενα εξωδικο και κολα του στην πορτα, γραψε οτι εχεις υποστει ζημια 1000Ε και οτι θα διεκδικησεις οτι περεταιρω ζημιες σου προκαλεσει. Αμα ειναι και λιγο σοβαροι ανθρωποι μπορει να φοβηθουν λιγο και να δρασουν ποιο γρηγορα.

 

ωραία εξυπνάδα..

και μετά στα καπάκια να σου πει , άντε γ...... δε φτιάχνω τίποτα κάνε μου μήνυση, και μετά να γκρεμίσει το σπίτι σου από την υγρασία μέχρι να βρεις άκρη..

 

η λύση με το isomat είναι η σωστή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία εξυπνάδα..

και μετά στα καπάκια να σου πει , άντε γ...... δε φτιάχνω τίποτα κάνε μου μήνυση, και μετά να γκρεμίσει το σπίτι σου από την υγρασία μέχρι να βρεις άκρη..

 η λύση με το isomat είναι η σωστή..

Και αμα σου πει πως δεν θελω να βαλεις isomat στο δικο μου σπιτι τοτε τι κανεις; Υπαρχει νομοθεσια και κανονισμοι για το ποιος ειναι υπευθυνος για το τι, αμα δεν βγαζεις ακρη καταφευγεις εκει.

ΤΟ ιδιο θεμα ειχα με δικο μου σπιτι, ο απο κατω ειχε τρελη υγρασια , εσταζαν οι τοιχοι. Μονωσα μπαλκονι, εψαξα τα παντα και παλι δεν λυθηκε το θεμα, καποια στιγμη εσκασε και το εξωδικο και αρχισα να τρεχω να βρω τι φταιει. Τελικα εγω ανακαλυψα οτι ειχαν σκασει οι σωληνες της δικιας του θερμανσης μεσα στον τοιχο, μου ζητησε συγνωμη και το λυσαμε το θεμα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν είσαι σε πολυκατοικία καταρχήν αυτά αναφέρονται στον κανονισμό και μάλλον είναι και κοινόχρηστες δαπάνες αν αφορούν δίκτυα κλπ.



το εξώδικο είναι μια επιστολή μέσω κλητήρα και έχει την έννοια ότι έχεις ενημερωθεί επίσημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...