Προς το περιεχόμενο

Υπολογιστής για απλη χρηση (5+ χρονια)


giannisgokus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπως ειπε και XMorsX

 

Δε θα χρειαστει ψυχτρα ο 6300 για να μπαινουν οι κοπελες στο facebook. Και αν ενοχλουνται, κατι πολυ απιθανο εκτος και αν τους το αναφερεις εσυ, θα βαλεις κατι τετοιο: http://www.e-gate.gr/computers-and-hardware/modding-and-cooling/cpu-cooler-el/xilence-am3-pwm-xpcpu.am3.pwm.html οποτε μη σε προβληματιζει το οικονομικο ζητημα.

 

Σωστος!

 

Όλα καλά όλα ανθηρά, αλλά αυτό το μαμά φουρφούρι είναι για τα μπάζα ρε παίδί μουυυυυυυυυυ! :P

 

Και μονο απο την "οψη" φαινεται! Δεν μπορουσαν εστω και με +5€ στο κοστος να βαλουν μια εστω και λιγο καλυτερη ψυκτρουλα; Να μη εχουν να λενε και οι αντιπαλοι τους ρε παιδακι μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σημερα που το ξανα επιασα στα χερια μου το pc, παρατηρησα οτι o επεξεργαστης εφτασε μεχρι τα 4.1 Ghz, χωρις overclock εννοειτε. Eιναι φυσιολογικο ρε παιδες;

 

66664622.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φανηκε παραξενο, 3.5Ghz να φτανει στα 4.1 απο μονο του!

Και σε θερμοκρασιες, idle 18-20c cpu και gpu 32c. Χωρις θερμανση στο σπιτι (μπρρρρρρρ).

Α ξεχασα,το AHCI ηταν επιλεγμενο default.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις θερμοκρασίες με τι τις μετράς ?

 

Πέρασες drivers για AHCI και SOUTHBRIDGE από την AMD ?

 

Εχεις περασμένο το τελευταίο bios?

 

Εχεις κάνει ρύθμιση των μνημών να δουλεύουν στις max συχνότητες και timings λειτουργίας τους ?

 

 

Όπως τα λέει ο Mill...

 

Κι εγώ τον 6300 έχω και η βαθμολογία στα win 7 x64 είναι 7.4, ενώ του Γιάννη στα 8άρια είναι 7.5!!! 

 

:fear:  :whistle:  :confused:  :shock:  :mad:  :eek:  :blink:  :wacko:  :huh:  :o  :angry:

 

 

 

Και να φανταστεις ο PHENOM 1090T παίρνει 7,6 !!!  με τον 8350 να παίρνει 7,8 ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και βρεθήκαμε εδώ με τον ίδιο cpu, να πω ότι με την τελευταία έκδοση 13.1 των gpu drivers, πετάει το εργαλείο.Επίσης, είναι πολύ χρήσιμο το μενού του ''AMD Vision Engine Control Center'', μέσω του οποίου ένας αρχάριος μπορεί να κάνει πανεύκολα overclock σε cpus όπως ο 6300! Λύνει χέρια λέμε!

 

Δοκιμάζει αυτόματα μέχρι πoια συχνότητα μπορεί να φτάσει και να μείνει σταθερός ο cpu με τα stock voltages. ;)

Εννοείται μια aftermarket ψύκτρα είναι απαραίτητη.

post-245726-0-36577300-1360433936_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και βρεθήκαμε εδώ με τον ίδιο cpu, να πω ότι με την τελευταία έκδοση 13.1 των gpu drivers, πετάει το εργαλείο.Επίσης, είναι πολύ χρήσιμο το μενού του ''AMD Vision Engine Control Center'', μέσω του οποίου ένας αρχάριος μπορεί να κάνει πανεύκολα overclock σε cpus όπως ο 6300! Λύνει χέρια λέμε!

 

Δοκιμάζει αυτόματα μέχρι πια συχνότητα μπορεί να φτάσει και να μείνει σταθερός ο cpu με τα stock voltages. ;)

Εννοείται μια aftermarket ψύκτρα είναι απαραίτητη.

 

 

giokou γιατί όχι με AOD ?

 

Για να κλοκάρει πρέπει να κλείσει το turbo...  ! Από AOD γίνεται αλλά από ccc γίνεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

giokou γιατί όχι με AOD ?

 

Για να κλοκάρει πρέπει να κλείσει το turbo...  ! Από AOD γίνεται αλλά από ccc γίνεται ?

 

OK άλλο το AMD Overdrive. Απλά είδα χθες ότι μπορεί να γίνει εξίσου απλά και μέσω του AVECC.

 

Αυτό που σωστά λες για το Turbo, ίσως να είναι αυτό που λέει για ''Παράκαμψη υφιστάμενων ρυθμίσεων CPU.'' Έτσι κι αλλιώς πρέπει αυτό να επιλεχθεί, για ν' αρχίσει ο ''Αυτόματος συντονισμός'' που θα οδηγήσει στο oc. ;)

 

 

Αφού κάνουμε αυτό, μετά πάμε στην ενότητα ''Ισχύς CPU'' και ρυθμίζουμε αναλόγως, από που έως που θα τρέχει.

 

Αν κάποιος γνωρίζει κατιτίς παραπάνω, να το γράψει πάραυτα! :)

post-245726-0-01223300-1360435324_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έβαλα μπροστά να δω τι κάνει και είδη είμαι στα 4,8Ghz ... από τα 4,0Ghz και τεστάρει με 1,4625v !!!

 

 

56099456.png

 

 

 

 

Δεν πάμε καλά.......... αυτό με πάει για τα 5Ghz  αβέρτα κουβέρτα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις θερμοκρασίες με τι τις μετράς ? HWmonitor.

 

Πέρασες drivers για AHCI και SOUTHBRIDGE από την AMD ? Οχι. Δε μου το ειπες. :-)

 

Εχεις περασμένο το τελευταίο bios? Δεν το εψαξα.

 

Εχεις κάνει ρύθμιση των μνημών να δουλεύουν στις max συχνότητες και timings λειτουργίας τους ? Απο μονες τους ηταν στα 1600,οσο πανε δηλαδη.

 

 

Μιας και βρεθήκαμε εδώ με τον ίδιο cpu, να πω ότι με την τελευταία έκδοση 13.1 των gpu drivers, πετάει το εργαλείο.Επίσης, είναι πολύ χρήσιμο το μενού του ''AMD Vision Engine Control Center'', μέσω του οποίου ένας αρχάριος μπορεί να κάνει πανεύκολα overclock σε cpus όπως ο 6300! Λύνει χέρια λέμε!

 

Δοκιμάζει αυτόματα μέχρι πια συχνότητα μπορεί να φτάσει και να μείνει σταθερός ο cpu με τα stock voltages. ;)

Εννοείται μια aftermarket ψύκτρα είναι απαραίτητη.

 

Αυτο το AMD Vision Engine Control Center με μπερδεψε λιγο. Στο δικο μου εχω την 5850 με τους 13.1 και ακομα μου το δειχνει AMD Catalyst™ Control center. Αφου να φανταστειτε ειχα περασει το  AMD Vision Engine Control Center , στο καινουριο pcακι, και το εκανα απεγκατασταση νομιζοντας οτι εκανα λαθος,ε το ξανακατεβασα και μετα ειδα οτι ειναι σωστο!

Γιατι αυτη η διαφορα,μηπως επειδη εχω intel επεξεργαστη ή παλια καρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 8350 ρε κουφάλα Τάκη??? Ζηλεύωωωωω  :P

 

Εμένα σταμάτησε στα 4.5GHz με τα stock voltages (1,450), στα 4.6 ζήτησε επανεκκίνηση...

 

 

Αυτο το AMD Vision Engine Control Center με μπερδεψε λιγο. Στο δικο μου εχω την 5850 με τους 13.1 και ακομα μου το δειχνει AMD Catalyst™ Control center. Αφου να φανταστειτε ειχα περασει το  AMD Vision Engine Control Center , στο καινουριο pcακι, και το εκανα απεγκατασταση νομιζοντας οτι εκανα λαθος,ε το ξανακατεβασα και μετα ειδα οτι ειναι σωστο!

Γιατι αυτη η διαφορα,μηπως επειδη εχω intel επεξεργαστη ή παλια καρτα;

 

 

 

Ναι. Θέλει κάρτα σειράς 7xxx. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...