Προς το περιεχόμενο

Υπολογιστής για απλη χρηση (5+ χρονια)


giannisgokus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σταμάταααααααα!  :devil:  Τέρας το AMDάκι λέμε...

 

Να σε ρωτήξω, μόλις επιλέξω να τρέχει στα 4.5GHZ, αλλάζει το θέμα των win 7 από Aero σε Basic. Τι διάολο παθαίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οχι !!! Εμένα είναι μια 5870 η κάρτα !!! 

 

 

Σταμάταααααααα!  :devil:  Τέρας το AMDάκι λέμε...

 

Να σε ρωτήξω, μόλις επιλέξω να τρέχει στα 4.5GHZ, αλλάζει το θέμα των win 7 από Aero σε Basic. Τι διάολο παθαίνει?

 

 

 

 

Το ίδιο κάνει και το occt !!! όταν κάνεις stress test !Δεν ξέρω γιατί ! Περίμενε να δω που θα φτάσει και θα σου το ποστάρω ...

 

 

Giokou να το αφήσω ή να πάει παραπάνω ??? :-D

 

 

 

capturezcy.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ναι αλλά αυτός έχει Intel cpu με AMD gpu, ενώ εμείς AMD και τα δύο, μπορεί να είναι αυτό το θέμα. Τί να πω, μπερδεύτηκα κι εγώ τώρα! Σίγουρα έχω διαβάσει στο site της AMD, ότι σε παλιότερες σειρές gpu, δεν ονομάζεται όπως στη σειρά 7xxx. Αυτό είναι σίγουρο, από κει και πέρα...

 

2. Για ρίξε φώς στο άλλο θέμα, γιατί με τρώει η περιέργεια. Μπας και το κατεβάσω στα 4.4 ή 4.3, για να σιάξει? Αφού υποτίθεται δοκιμάζονται αυτόματα οι συχνότητες για σταθερότητα, γιατί αλλάζει το Aero σε Basic? Αυτό δε συμβαίνει συνήθως όταν το pc τραβάει ζόρι με τους πόρους της μνήμης κτλ???  :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις το επιβεβαίωσα: http://www.rage3d.com/articles/amd_fusion_summit_2011/index.php?p=3

 

 

 

Catalyst Control Center becomes known as the Vision Engine Center when running and AMD CPU with an AMD GPU, or an APU.

 

 

 

capturejmn.png

 

 

 

Τι διάολο παίζει εκεί ρε συ??????????

 

:confused:  :shock:  :wacko:  :blink:

 

 

Α καλά, μάλλον έχεις κάποια UD μητρική??? Γιατί εγώ με την D3 σίγουρα έχω κατώτερα όρια με οποιονδήποτε cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσένα δηλαδή έβγαλε σφάλμα και σταμάτησε ??? :whistle:

 

 

Εχω την UD7 !

 

 

 

6.jpg

 

 

Κάτι δεν πάει καλά ..... 

 

Λέει πως είμαι στα 6300Mhz ..... xaaxaxaxa ! 

 

Θα το κρατήσω φώτο ....  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσένα δηλαδή έβγαλε σφάλμα και σταμάτησε ??? :whistle:

 

Εχω την UD7 !

 

images?q=tbn:ANd9GcQIguH0GqTrxaE-GW7NLhp

 

Εμ γι' αυτό τις έχει πάρει παραμάζωμα τις συχνότητες!!!

 

Όχι σφάλμα, απλά έβγαλε ένα πλαίσιο και ζήτησε επανεκκίνηση. Μετά την επανεκκίνηση, πήγα στο control center και η κλίμακα σταμάταγε στα 4.5 GHz. 

 

Όμως, όταν το επιλέγω, μου ξεσκίζει το Aero. Οπότε περιμένω μπας και βρεις καμιά άκρη κι εσύ, μόλις σταματήσει ν' ανεβαίνει το δικό σου.  :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν δεν έχω πέσει σε καλό κομμάτι φαίνεται .... Μέχρι τα 6,3Ghz πάει .... χαχααχχα 

 

Γνώμες και ιδέες για να το ανεβάσω... Λές να φταίει το bios που είναι beta 11A ?

 

captureghr.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε μέχρι 6.2GHz θα έχει διαθέσιμες επιλογές μετά την επανεκκίνηση.

 

Από θερμοκρασίες? Κοίταζες ταυτόχρονα ή όχι?

 

Εμένα πχ ανέβηκε μέχρι 43°C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

capture2fl.png

 

 

To δικό μου συμπέρασμα giokou είναι πως το πρόγραμμα λέει Μ@λ@κίες !!! 

 

 

 

Ο 8350 ΔΕΝ πάει στα 6,3Ghz ούτε με ψυγείο υδρόψυξης ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ  ... όχι με αέρα ... 

 

Με υγρό άζωτο το συζητάμε .... χαχαχα ! Και με υγρό ήλιο μπορεί να πιάσω και τα 7Ghz .... αλλά αν θες σωστό overclock θα το κάνεις μέσω bios

 

Θα δεις που πάει το cpu σου και μετά αν θες φτιάχνεις 2 προφίλς στο AOD και τα τρέχεις χωρίς να επανεκκινήσεις ! 

 

Για αυτό κολλαει το cpu σου !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ`ότι κατάλαβα τρέχει κάποια σουίτα που στρεσάρει αποσπασματικά έναν έναν τους πυρήνες σε κάθε συχνότητα αλλά όχι όλους μαζί και κοιτάζει αν μπορούν να δουλέψουν ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ στην συχνότητα αυτή ή όχι ! 

 

Και αυτό όχι για πολύ χρόνο αλλά στιγμιαία για να μην ανεβάσει θερμοκρασία ... Ολους τους άλλους πυρήνες τους κρατά εκείνη την στιγμή στα 2Ghz .... το ίδια από το AOD αυτό που σου λέω ...

 

Ναι λοιπόν ο επεξεργαστής μου θεωρητικά αν τον πάω στο βόρειο πόλο θα τρέξει στα 6Ghz ... Αλλά τώρα και εδώ που βρίσκομαι όχι ...

 

Το ίδιο και για τον δικό σου !

 

Ετσι όπως είσαι εσύ default αν τρέξεις ένα OCCT θα έχεις 55C στον επεξεργαστή σου ! Με το πρόγραμμα που στρέσσαρες AMD έχεις 47C και κλοκαρισμένος στα 4,5Ghz ?? Αποκλείεται ....

Ε αυτό δεν είναι stress test ... αλλά μια προσομοίωση .. 



Οπότε τι σκ@τ@ εννοεί ο ποιητής (AMD)???

 

* Ο 6300 όμως πάει στα 4.5, άρα τι τρέχει με τον συγκεκριμένο 8350 σου?  :huh:

 

 

Οταν τον βάζεις στα 4,5Ghz το CPU-Z τι σου δείχνει ? Για βγάλει ένα screen !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι τάση σου τον δουλεύει εκεί ?  1,45 όπως λέει ? 

 

 

Εμένα πάντως ΔΕΝ παίρνει το κλοκάρισμα ! Ανέβασα την συχνότητα στα 4,8Ghz και το αποτέλεσμα ήταν να την ρίξει στα 2,5Ghz ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...