Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ!!! Τι να κάνω;


Fridajd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην εφορία αποδεικνύεται ότι έχεις φύγει με βάση το Ε2 όπου βέβαια ο ιδιοκτήτης δεν θα δήλωσε νοίκια που δεν πήρε (εκτός και αν δήλωσε εκχώρηση μη καταβληθέντων ενοικίων στο κράτος αλλά αυτό είναι πολύ χοντρό!)

 

Αν έχεις κάποιον λογαριασμό του τελευταίου έτους μπορείς να μπεις μέσω e-bill από το site της ΔΕΗ και να δεις τι εχει γίνει με τους λογαριασμούς ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι παρομοιο επαθα και εγω...!!

Ηθελα να μεταβιβασω ενα ακινητο πριν τελειωσει ο χρονος(2012)και πηγαινοντας για φορολογικη ενημεροτητα μου ειπαν οτι χρωσταω απο χαρατσι καποιο ποσο.Τους εξηγησα οτι τα εχω πληρωσει ολα μπλα μπλα μπλα μια εξυπηρετηση χαλια και μια ταλαιπωρια απο ενα ατομο βολεμενο στο δημοσιο και με υφος"μην με ζαλιζεις και πολυ".Καταφερα και πηρα τον αριθμο ρολογιου που χρωταει(χρωσταω)το χαρατσι και ηταν απο ενα ακινητο που ειχα πουλησει το 2006 προσπαθησα να του εξηγησω οτι το εχω πουλησει κ.τ.λ και αυτος ο ηλιθιος με υφος ζωου να μου λει εδω μου λει οτι χρωστας αυτο βλεπω κ.τ.λ.

Τι ειχε συμβει το ακινητο εκεινο δεν ειχε το ονομα μου στο ρευμα αλλα μονο το Α.Φ.Μ. γιατι τοτε που το ειχα παρει (γυρω στα 1998) ειχε ερθει με την ΔΕΗ ενα χαρτι σαν υπευθυνη δηλωση που ελεγε να γραψεις τα στοιχεια σου και ας μην αλλαξεις τα στοιχεια που υπαρχουν στον λογαριασμο.

Επειδη βιαζομουν για την μεταβιβαση πληρωσα το ποσο(ηταν λιγο...καποια δοση) και μετα επικοινωνησα με την ιδιοκτητρια και της ειπα πως εχουν τα πραγματα.Δεν ηθελα να παω στην ΔΕΗ απευθειας και να κοψω το ρευμα.Ειπε οτι θα μου τα δωσει και περιμενω να παει να κανει την αλλαγη(μιας και εχει και ενοικιαστη μεσα).

Αν δεν το κανει μεσα στην εβδομαδα θα παω απλα στην ΔΕΗ να δω αν εχει βγει καποια αλλη δοση χαρατσιου στο ονομα μου και να κινηθω αναλογα!

Η Βεβαιωση βεβαια απο την εφορια απλως δειχνει οτι πληρωσες καποιο χαρατσι χωρις να διευκρινιζει απο ποιο ακινητο οποτε αν γουσταρει δεν μου δινει τιποτα αλλα βιαζομουν τοσο πολυ για την μεταβιβαση(να γινει μεσα στο 2012 και ευτυχως προλαβα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Γειά σας ξανά!!! Χριστούγεννα και Πάσχα εδώ!!! Λοιπόν, αφού πήγα αρχές Ιανουαρίου στην εφορια και έκανα αίτηση για να απαλλαγώ από το χαράτσι του 11, πηγαίνω στη ΔΕΗ Θεσσαλονικης και κάνω αίτηση για διακοπή. Πληρώνω αυτά που χρωστούσα (δήμο, ερτ κλπ), όχι το χαρατσι, και μου λένε σε 2 εβδομαδες θα ερθει τελικος λογαριασμός.όπως και έγινε,  ήρθε ένας λογαριασμός 180 ευρώ!!!! Ακριβώς όσο είχα πληρώσει στη διακοπή!!! Πηγαίνω ξανά στη ΔΕΗ, ρωτάω τί είναι αυτό, μου λένε πρεπει αν το πληρωσετε, ειναι ο τελικός λογαριασμός! Μα λέω εκανα διακοπή! Το κοιτάει η κοπέλα ξανα και μου λέει πως είναι το χαράτσι μαζε μενο. Της εξηγω τις κινησεις που έκανα στη εφορια και μου λέει να το αγνοησω!!! Αν είναι δυνατόν!! Ήρθα χθες ξανά για Πάσχα Αθήνα, τσουπ, χαρτάκι από εφορία για το χαράτσι του 11!! Τι γίνεται; θα τρελαθώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...