Προς το περιεχόμενο

Αγορά Οθόνης 22-24".


thanasis10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαι η Dell ειναι πολυ καλη επιλογη , το μονο θεμα που θα εχεις ειναι αν θες να συνδεσεις δευτερη συσκευη , μονο το PC σου θα συνδεσεις στο DVI και μετα θα εχεις μονο το VGA ελευθερο , φυσικα το VGA ειναι αρχαια ιστορια , οποτε μια συνδεση μπορεις να κανεις ...εμενα δεν με βολευε η συγκεκριμενη γιατι ηθελα να χει 2 ψηφιακες συνδεσεις και η LG εχει 2 HDMI.

Aν οι αναγκη σου ειναι μονο για το PC και τιποτε αλλο παρτην , αν θελεις να συνδεσεις και κατι αλλο π.χ. μια κονσολα , εναν αποδικοποιητη για TV  , τοτε προτίμησε την LG.

 

Εχει και dp η Dell

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά πριν ποστάρετε και λέτε τα ίδια, διαβάστε λίγο τι σας λένε και οι άλλοι. Είδες έγραψα 2-3 φορές DP (Display Port). Δεν αναρωτήθηκες τι είναι αυτό ρε παιδάκι μου? Δεν το ξέρω κάτσε να διαβάσω λίγο και μετά να ποστάρω:

http://en.wikipedia.org/wiki/DisplayPort

 

Και θα επαναλάβω τον εαυτό μου, λέγοντας ότι είναι το μέλλον των ψηφιακών συνδέσεων σε ένα PC. Από το ίδιο Interface μπορούν να περάσουν όχι μόνο Video+Αudio (όπως στο HDMI/DVI... ναι και από το DVI περνάει audio απλά λόγω copyrights είναι ψηφιακά κομμένο), αλλά τα πάντα.

 

Οπότε η U2312 έχει και αυτή δύο ψηφιακές εισόδους, μια DP και μια dual-link DVI.

 

@Thanasis10

Δυστυχώς δεν έχω τα κουράγια να αναλύσω για ακόμα μία φορά το θέμα RT, οπότε μείνε σε αυτά που σου λέει ο Δεινόσαυρος. Απλά να πω ένα πραγματάκι για να σου δικαιολογήσω και αυτό το marketing που είπε. Η κανονική μέτρηση ενός panel είναι σε black-white-black transition, ΑΚΑ r+f(rise to fall). ΔΛΔ ο χρόνος που παίρνει ένα pixel από μαύρο, να γίνει άσπρο και μετά ξανά μαύρο. Αυτές οι μετρήσεις είναι στα 8-16ms. Οκτώ για τα TNs και 12-16 για τα καλύτερα (από απόδοσης εικόνας) panels. Και έτσι είναι τα ISO που παίρνουν.

 

Το Marketing όμως ξέθαψε κι έναν άλλον δεύτερο τρόπο το G2G (Grey-to-Grey), που είναι ο χρόνος που παίρνει ένα pixel από γκρι να κάνει έναν ολόκληρο κύκλο και να ξαναγίνει γκρι. Και τίθεται το αυτονόητο: Ποιο γκρι? Αφού πρακτικά είναι αμέτρητα. Οπότε η κάθε εταιρία δηλώνει ότι γουστάρει G2G. Και ο μόνος λόγος που δηλώνουν 2ms για TN και 5-8ms για IPS είναι απλά για να μπορούν να συνεχίσουν να πουλάνε ΤΝ στους αμαθείς ;)

 

Έχω σπίτι ένα IPS-24αρι με 5ms G2G, 12ms r+f, και ένα MVA 20αρι με 8 και 16 αντίστοιχα. Αν έρθεις και παρατηρήσεις οποιοδήποτε είδους ghosting σε κάποιο από τα δύο, στα χαρίζω και τα δύο :X

Επεξ/σία από ninos30
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη τα μονα παιχνδια που θα παιξω ειναι fifa 13 και guild wars2 εχω καρτα γραφικων msi 460gtx με τη dell δεν θα εχω κανενα προβλημα;;;ειναι πολυ δυσκολη η επιλογη διοτι αν την παρω και αντιμετωπισω προβλημα τι κανω;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά ισχύει ότι όπου βλέπεις πολλά σούπερ ντούπερ, έξτρα ουάου και χαμηλή τιμή, είναι μούφα η δουλειά.

 

Το μεγάλο contrast δεν είναι καλό:

http://www.thelab.gr/othones-kai-panels/apomythopoiisi-texnikon-xaraktiristikon-iso-13406-ii-periptwsi-10880.html

 

Το Response time δεν το συγκρίνουμε με διαφορετικής τεχνολογίας panel:

http://www.thelab.gr/othones-kai-panels/apomythopoiisi-texnikon-xaraktiristikon-iso-13406-ii-periptwsi-11062.html

 

Επίσης δεν παίζει ρόλο μόνο το Panel στην οθόνη. Το ότι έχει IPS είναι θετικό, αλλά δεν είναι τα πάντα. Τα ηλεκτρονικά της και το καλιμπράρισμα της παίζουν σχεδόν εξίσου σημαντικό ρόλο.

Αν δεις οθόνη EIZO με TN panel, δεν έχει σχέση με καμία άλλη TN panel οθόνη και κάποιες φορές σε καθαρότητα είναι καλύτερη από IPS οθόνες της σειράς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
H DELL U2312hm, μπορεί να πάρει ηχεία?

Νομίζω το προηγούμενο μοντέλο, U2311, έπαιρνε προαιρετικά μία μπάρα από κάτω.

 

Για παιχνίδια, αξίζει περισσότερο από την LG?

 

Edit: Παίρνει κανονικά την μπάρα από κάτω

Επεξ/σία από k_dinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

u2312hm σε παιχνιδια και ταινιες θεωρουμαι οτι ειναι η καλυτερη επιλογη;; υπαρχει καποια που την ανταγωνιζεται;;επισης η samsung δεν εχει καποια οθονη που να ξεχωριζει σαν tn μονιτορ διοτι ips δε εχει απ οσο ξερω, επισης σε πωλησεις για το 2012 συνολικα σε οθονες ποια εταιρεια ειναι μπροστα αναμεσα σε dell, lg, samsung.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη αν γινομαι κουραστικος απλως προσπαθω να εχω μια σφαιρικη αποψη με το τι γινεται στη αγορα και αν υπαρχει και καποια αλλη οθονη που να ειναι ανταγωνιστικη της dell οπως βλεπεις εχω αναβαθμισει τη ερωτηση μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πιθανές ενστάσεις που μπορεί να έχει κάποιος με την dell έχουν απαντηθεί εξονυχιστικά. Δύο είναι α) Γιατί δεν έχει hdmi και β) Γιατί είναι στα 8ms και αν επηρεάζει αυτό.

Η απάντηση είναι ότι όχι, δεν υπάρχει καλύτερη στα χρήματά της. Ποιά είναι η κάρτα γραφικών σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...