Προς το περιεχόμενο

Debian σε Asus EeePC 1000H - wifi πρόβλημα


we_will_rise

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

 

όπως λέει και ο τίτλος του θέματος, χτες εγκατέστησα την τελευταία έκδοση του debian (κανονικά και όχι netinstall) στο Asus EeePC 1000H μου. Το πρόβλημα είναι ότι internet έχω μόνο μέσω ethernet. Μετά από αναζήτηση βρήκα ότι χρειάζομαι το firmware της rallink, και προσπάθησα να το εγκαταστήσω, ωστόσο ενώ προσθέτω τα repos στην λίστα, η εντολή:

 

sudo aptitude install firmware-rallink

 

καθώς επίσης και οποιαδήποτε άλλη παρεμφερής, δεν βρίσκει τίποτα. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωσε πρωτα τα ρεπος , να παρει τα καινουργια και μετα δοκιμασε να εγκαταστησεις το firmware.

Εγω το aptitude δεν το πολυ-παω (αν και ειναι γαματο)...οποτε κανω δουλεια με το apt-get

 

apt-get update (ενημερωση ρεπος)

apt-get install firmware-rallink

 

κανε και ενα search να δεις οτι υπαρχει το πακετο και πως ακριβως λεγεται ( apt-cache search rallink)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έκανα αυτά που λέει Link.png Site: http://wiki.debian.org/DebianEeePC/Model/901">εδώ ...

 

Βέβαια παντού διαβάζω ότι υπάρχει debian έτοιμο για τα eeepc αλλά δε το βρίσκω πουθενά... Θα δοκιμάσω αυτό που είπες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ολη ουσια ειναι εδω "Non-free section must be added to the APT source"

 

ριξε μια τα περιεχομενα του /etc/apt/sources.list εδω περα.

 

Ισως δεν χρειαζεται να προσθεσεις αλλο ρεπο απλα να ενεργοποιησεις το non-free section στα ηδη υπαρχοντα του debian.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...