Προς το περιεχόμενο

Προς τα τέλη Ιανουαρίου η κυκλοφορία του Microsoft Surface Pro


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως υπάρχει σχετική και απόλυτη φτώχεια, έτσι υπάρχει σχετική και απόλυτη ...ακρίβεια.

 

Το surface είναι αντικειμενικά πολύ ακριβό γιατί απλά οι περισσότεροι δεν μπορούμε να το αγοράσουμε.

Το surface είναι απλά τσιμπημένο σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Αν συνυπολογίζουμε και άλλους παράγοντες μάλλον λογική είναι η τιμή.

 

Το ζήτημα είναι ποιός χρειάζεται πραγματικά surface pro. Αν κάποιος δεν καταλαβαίνει ότι αυτά τα μαραφέτια δεν είναι για να μπαίνουμε στο facebook χουχουλιάζοντας στον καναπέ, τότε είναι άξιος της μοίρας του και η γκρίνια για την τιμή απλά γραφική.

 

Προσωπικά δεν νομίζω ότι μια τέτοια συσκευή αφορά πάνω από το 2% του πληθυσμού παγκοσμίως. Και αυτό δεν το λέω βάση τιμής. Θα ίσχυε ακόμα και αν έκανε 100 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω ποιος δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο.

 

Τα ultra book συνδυασμένα με tablet είναι το μέλλον. Τέρμα οι σταθεροί υπολογιστές, καλώδια βάρος όγκος.

Πραγματικά, ποιος χρειάζεται σταθερό;

 

Ένα μικρό μαζεμένο μηχάνημα, χωρίς βάρος και όγκο, με αυτονομία. Και αν ταυτόχρονα είμαι και αξιοπρεπές tablet με μια συσκευή τα έχεις όλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oλα τα ultrabooks με αυτα τα χαρακτηρηστικα ειναι ακριβα,δυστυχως!

Το θεμα ειναι να γινουν mainstream,και να πεσουν οι τιμες αρκετα κατω!Τοτε θ'αξιζουν και με το παραπανω!

Για την ωρα θα συμφωνησω απολυτα,με το δυνοσαυρο μας,οτι ειναι αρκετα ακριβα και θα τα τσιμπισουν,αυτοι που τα χρειαζονται και πορομενοι gadgetακιδες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης γραφικό είναι να σχολιάζουμε τι χρήση κάνει κάποιος.

 

Ακόμη θυμάμαι εποχές που πρωτοβγηκανε τα κινητά... Τι να το κάνεις, αυτό είναι μόνο για επαγγελματίες, κτλ...

 

Όχι άλλο αντίκομφορτισμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης γραφικό είναι να σχολιάζουμε τι χρήση κάνει κάποιος.

 

Ακόμη θυμάμαι εποχές που πρωτοβγηκανε τα κινητά... Τι να το κάνεις, αυτό είναι μόνο για επαγγελματίες, κτλ...

 

Όχι άλλο αντίκομφορτισμο.

 

Και όταν βγήκαν ήταν όντως μόνο για επαγγελματίες. Γιατί ζύγιζαν ένα κιλό, ήταν πανάκριβα και είχαν μία ώρα αυτονομία. Πολύ λογικό είναι να το παιρνει αυτός που πραγματικά το χρειάζεται και όχι ο  σώγαμπρος γιος στην Αθήνα για να μιλάει με την μάνα του στο χωριό και να της λέει τι του μαγείρεψε η γυναίκα του.

 

Προφανώς αν αυτές οι συσκευές πιάσουν, δεν θα μείνουν για πάντα έτσι τα πράγματα. Αλλά νομίζω ότι πάντα αναφερόμαστε στο τώρα. Και το τώρα λέει ότι ελάχιστοι χρειάζονται μια τέτοια συσκευή. Το τι νομίζει ο καθένας ότι χρειάζεται και θεωρεί σημαντικό, είναι εντελώς άλλο. Εκτός αν το να στριμάρω στην τηλεόραση σουλεϊμάν είναι το ίδιο βασικό με το να το χρησιμοποιώ σε ένα επαγγελματικό meeting. Το αναφέρω αυτό γιατί έχουν ακουστεί κατά καιρό και τέτοιες γελοιότητες στο βωμό της φαιδρής άποψης ότι ο καθένας μόνο ξέρει τις ανάγκες του και δεν υπάρχει αντικειμενική ιεράρχηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό και αυτό. Είναι αλήθεια ότι έχουμε γεμίσει επαγγελματίες με κάρτες γραφικών 500 ευρώ...

 

Μπορείς να μας πεις γιατί είναι πιο σημαντικό να παίζεις παιχνίδια από το να βλέπεις Τούρκικα σίριαλ η να σερφάρει όλη μέρα στο Facebook;

 

Επίσης σύμφωνα με τη λογική σου, αφού είναι ελαφριά, σχετικά φθηνά και με καλή Αυτονομία, τότε είναι για όλο τον κόσμο.

 

Τέλος σε ένα κόσμο που έχει 15 δις κόσμο, με διαφορετικές κουλτούρες ποιος θα μας πει τι είναι αντικειμενικη ιεράρχηση; ο μέσος άνθρωπος που στήνεται στην ουρά για να πάρει ένα iphone η αυτός που στήνεται σε μια άλλη ουρά για συσσίτιο;

 

Υ. Γ.

 

Το μέσος είναι ειρωνικό.

 

Υ. Γ.

 

Επίσης σε μου πει κάποιος γιατί είναι σημαντικότερο να βλέπεις κάποιος startrek η prison break από τουρκικά σίριαλ η Λάκης ο γλυκούλης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι να το αποφασησει να το κανει η apple,θα εχει βγει το asus transformer book 3! :P

Το 11αρι του transformer book, που παρουσιασε τον Νοεμβρη η asus,ηταν 700gr το tablet και 700gr keyboard(με 500gbHDD&extra μπαταρια),συνολο 1,4kg!

Απλα περιμενουμε μεσα στο Γενναρι οτι θα αναρτηθει στη σελιδα για παραγκελια,οπως και το 14αρι!Προς το παρον εχουν μονο το 13αρι(1.8kg tablet&keyboard!!! καθολου ασχημα,για 13αρι με 2δισκους και 2 μπαταριες)!

 

Και το συνδιασμο andtrod/windows,παλι παρουσιαστικε κατι αντιστοιχο απο την asus!

 

ASUS Transformer AiO official: all-in-one PC dual-boots Android and Windows 8

 

 

Και με τη φορα που πηραν, Samsung και Asus,δε υπαρχει περιπτωση,ν'αφησουν κατι ανεκμεταλευτο,για reinvent στη apple!

χεχεχε μακαρι!!!

 

σ.σ. Παλι καλα που δεν το καναν με 55" γιατι δεν θα μπορουσα να την σηκωσω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω ότι το μέλλον είναι ο συνδυασμός μιας ελαφριάς οθόνης και ενός dock με έξτρα μπαταρία, δίσκο ή ακόμα και δεύτερο επεξεργαστή.

 

Απλά το μόνο θέμα είναι η φορητοτητα. Από την μία θεωρώ τις 10 ίντσες το ιδανικό μέγεθος για χρήση tablet (καναπές κτλ) αλλά από την άλλη τις 15 ίντσες τουλάχιστον για σοβαρή χρήση laptop (business κτλ). Οπότε δύσκολα μια λύση θα με βολέψει.

 

Και όπως ανέφερε και ένας φίλος φοβάμαι πως αντί για 2 συσκευές που θα κάνουν καλά 2 πράγματα θα έχουμε 1 που θα κάνει μέτρια 2 τουλάχιστον για μηχανήματα λογικής τιμής (600 ευρώ για εμένα). Γιατί δύσκολα θα έδινα πλέον πάνω από 1000+ ευρώ.

 

Οπότε προς το παρόν θα συνεχίσω με το Note 10.1 μου για το 90% της καθημερινής μου χρήσης και με το εταιρικό μου laptop για την πιο απαιτητική χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ταμπλετοειδή ποτέ δεν πρόκειται να αντικαταστήσουν το desktop pc. Πάντα θα υπάρχει η ανάγκη και εκείνοι που θα θέλουν να έχουν ένα σταθερό υπολογιστή στο σπίτι τους όπου θα κάθονται όμορφα σαν άνθρωποι να κάνουν τη δουλειά τους.

 

Η φορητότητα είναι χρήσιμη για κάποιους, ανάγκη για κάποιους άλλους (net junkies) αλλά η ουσία είναι πως έχουν ανοίξει μια νέα αγορά και απευθύνονται κυρίως σε κόσμο που ουσιαστικά δεν το χρειάζεται, για να μεγιστοποιήσουν τα κέρδη τους.

 

Ο επαγγελματίας και εκείνος που πραγματικά το χρειάζεται δεν έχει ανάγκη όλο αυτό το promotion και τις διαφημιστικές φρουφρουδιές για να βρει και να αγοράσει αυτό που του χρειάζεται.

 

Επικρατεί βέβαια μια λογική ότι "αν δεν πάρω κι εγώ μένω έξω από τις εξελίξεις" όπως όταν είμασταν παιδία και θέλαμε και εμείς το παιχνίδι που είχε ο γιαννάκης της κυρα μαρίας... Ποιος άραγε καλλιεργεί αυτή τη λογική;

 

Ωραίο, χρήσιμο για κάποιος αλλά αν το θέσουμε σε όρους value for money για ελάχιστους αξίζει το κόστος αγοράς. Υπάρχουν φυσικά και οι τρεντομοδάτοι εύποροι (εκ του μπαμπά ή από μόνοι τους) που το αγοράζουν απλώς επειδή μπορούν.

 

Και όσο αυτή η λογική επικραττεί τόσο τα οφέλη από την τεχνολογική εξέλιξη (σε όρους χρησιμότητας) θα είναι αντιστρόφως ανάλογα με τα ποσά που μας καλούν να δαπανήσουμε για να τις αποκτήσουμε.

 

Υ.Γ Με τα tablet συνηθίζεις να έχεις το κεφάλι σκυμμένο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ταμπλετοειδή ποτέ δεν πρόκειται να αντικαταστήσουν το desktop pc. Πάντα θα υπάρχει η ανάγκη και εκείνοι που θα θέλουν να έχουν ένα σταθερό υπολογιστή στο σπίτι τους όπου θα κάθονται όμορφα σαν άνθρωποι να κάνουν τη δουλειά τους.

Με τον φορητό δεν μπορείς να κάτσεις πχ σε ένα γραφείο να κάνεις τη δουλεία σου;

 

Η φορητότητα είναι χρήσιμη για κάποιους, ανάγκη για κάποιους άλλους (net junkies) αλλά η ουσία είναι πως έχουν ανοίξει μια νέα αγορά και απευθύνονται κυρίως σε κόσμο που ουσιαστικά δεν το χρειάζεται, για να μεγιστοποιήσουν τα κέρδη τους.

Ενω ας πούμε, ολοι χρειάζονται μια κάρτα γραφικών 500 ευρώ, η ένα playstation. Μάλιστα

 

 

 

 

Επικρατεί βέβαια μια λογική ότι "αν δεν πάρω κι εγώ μένω έξω από τις εξελίξεις" όπως όταν είμασταν παιδία και θέλαμε και εμείς το παιχνίδι που είχε ο γιαννάκης της κυρα μαρίας... Ποιος άραγε καλλιεργεί αυτή τη λογική;

Υπολογιστή, κινητό, τηλεόραση έχεις σπίτι σου; Παπούτσια ιταλικά; Γαλλικό άρωμα; Δεν πιστεύω να κυκλοφορείς με στολή τσολιά...

 

 

 

 

Ωραίο, χρήσιμο για κάποιος αλλά αν το θέσουμε σε όρους value for money για ελάχιστους αξίζει το κόστος αγοράς. Υπάρχουν φυσικά και οι τρεντομοδάτοι εύποροι (εκ του μπαμπά ή από μόνοι τους) που το αγοράζουν απλώς επειδή μπορούν.

 

Και όσο αυτή η λογική επικραττεί τόσο τα οφέλη από την τεχνολογική εξέλιξη (σε όρους χρησιμότητας) θα είναι αντιστρόφως ανάλογα με τα ποσά που μας καλούν να δαπανήσουμε για να τις αποκτήσουμε.

 

Υ.Γ Με τα tablet συνηθίζεις να έχεις το κεφάλι σκυμμένο.

Τι ακατάσχετη τεχνο-φοβιο-μπουρδο-λογία είναι αυτή; Και μάλιστα πού; Σε ένα τεχνολογικό site.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενω ας πούμε, ολοι χρειάζονται μια κάρτα γραφικών 500 ευρώ, η ένα playstation. Μάλιστα

 

 

Επειδή το ξαναέγραψες αυτό το παράδειγμα. Δεν μπορεί κάποιος να θεωρεί και τα δύο εξίσου άσκοπα? Άλλωστε δεν απαγόρευσε κανείς σε κανέναν να αγοράσει τίποτα. Συζήτηση κάνουμε.

 

Κανείς δεν είπε ότι το surface είναι άχρηστο. Η αλήθεια είναι ότι σήμερα είναι άχρηστο για τη μεγάλη μάζα του παγκόσμιο πληθυσμού. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχει κοινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το ξαναέγραψες αυτό το παράδειγμα. Δεν μπορεί κάποιος να θεωρεί και τα δύο εξίσου άσκοπα? Άλλωστε δεν απαγόρευσε κανείς σε κανέναν να αγοράσει τίποτα. Συζήτηση κάνουμε.

 

Αυτό ακριβώς λέω. Το αν θεωρείς εσύ-εγώ άχρηστο, δεν σημαίνει ότι είναι κιόλας.

 

Έχω βαρεθεί αυτή την hipster-ικη άποψη για τα νέα προϊόντα, οι κακές βιομηχανίες, που θέλουν τα λεφτά μας, γράφοντας από το iphone μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω προσωπικά δε βλέπω την ώρα να πέσουν λίγο οι τιμές στα νέα χ86 ταμπλετς ώστε να πάρω ενα και να σταματήσω να κουβαλάω το λαπτοπ οταν παίζω μουσική. στα ταξίδια και στα "gigs" όσο και μικρο να είναι ενα λαπτοπ ενα ταμπλετ είναι μεγαλη ευκολία και το ipad δε κάνει για επαγγελματικές δουλείες on stage τουλάχιστον για τη χρίση που το θέλω. εμένα θα μου λύσει τα χέρια και ειδικα σε djset με το traktor οι touch οθονη ειναι must! και ειδικά με μια μεγαλη ανάλυση... :-)

 

με τίποτα όμως δε αντικαθιστά το desktop μου στο στουντιο..!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...