Προς το περιεχόμενο

Paypal και καλύτερος τρόπος πληρωμής


justasking!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  Καλή χρονιά αρχικά!!! :D

  Θα ήθελα να μάθω ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος πληρωμής μέσω του Paypal. Από ό,τι γνωρίζω μπορείς είτε να συνδέσεις τον τραπεζικό σου λογαριασμό ή να βάλεις πιστωτική ή χρεωστική ή προπληρωμένη κάρτα. Μέχρι στιγμής, έχω διαβάσει κάποια άρθρα και σχόλια στο ίντερνετ και έχω πειστεί ότι αξίζει ή χρεωστική ή προπληρωμένη. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

   1. Ποια απο τις δύο αξίζει και γιατί; (αν υπάρχει κάποια γνώμη υπέρ των άλλων τρόπων καλοδεχούμενη και αυτή!) Τι χρεώνεσαι σε κάθε μία με κάθε φορά που προσθέτεις χρήματα; (η προπληρωμένη έχει προμήθεια, η άλλη ;)

   2. Σε ποια τράπεζα να απευθυνθώ για να τη βγάλω; Να πω ότι έχω ήδη ένα λογαριασμό στη Eurobank. Αν είναι προτιμητέα αυτή η τράπεζα, καλώς.

   3. Πρέπει να ανοίξω και δεύτερο λογαριασμό; Π.χ ο ένας να έχει τα λεφτά και ο άλλος να έχει στο όνομα του την καρτά; 'Ο,τι είναι δυνατόν καλύτερο για ασφάλεια!

 

Επειδή είναι επείγον κάποιες αγορές μου να γίνουν μόνο μέσω ίντερνετ και paypal, έχω αναρτήσει εδώ αυτό το θέμα. Γνωρίζω ότι ξεφεύγει λίγο επό τη γενικότερη θεματολογία του forum αλλά ας μου συγχωρεθεί!! Τέλος ας γίνεται οι απαντήσεις να είναι σχετικά σύντομες και διευκρινιστικές χωρίς να παραπέμπουν κάπου με άλλο λινκ.  Ευχαριστώ εκ των προτέρων!! ^_^

 

 

 

Νέα προσθήκη:

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις, αλλά νομίζω πως κλίνω προς την επιλογή της προπληρωμένης της Τράπεζας Κύπρου. Δεν έχω καμία σχέση με την τράπεζα άρα λογικά θα πρέπει να πάω κάποια χαρτιά και άλλα δικαιολογητικά. Αν κάποιος έχει και μπορεί να αναφέρει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά της θα ήμουν ευγνώμων!! Επίσης, γίνεται να την συνδεέσω με ηλεκτρονικό λογαριασμό; :huh:

Επεξ/σία από justasking!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ακουσεις πολλές απόψεις εδώ μέσα. Η δική μου είναι απλή. Βγαλε μια προπληρωμενη της Αγροτικης τυπου visa, ανοιξε ενα λογαριασμο στην αγροτικη και βγαλε μια καρτα χρεωστικη.

 

Βαλε χρηματα στο τραπεζικο λογαριασμο στην Αγροτικη πηγαινε σε ενα μηχανημα ATM, βαλε την χρεωστικη που ειναι συνδεδεμενη με το λογαριασμο σου και πατα φορτιση προπληρωμενης από τις διαθεσιμες επιλογες. Μπορεις να την φορτισης με προμηθεια μολις ενος ευρω ανεξαρτητως ποσου. Βαλεις 500 ευρω θα σε χρεωσει 1 ευρω, βάλεις 1000 ευρώ πάλι το ίδιο, 1 ευρώ δλδ, ενώ η άπληστη eurobank για να σου φορτωσει 500 ευρω στην προπληρωμενη θελει 5 ευρω. Κλεφτες.

 

Μπορει και στο ταμειο της αγροτικης να την φορτισεις αλλά εκει υπαρχει χρεωσει 2 ευρω ανεξαρτητως ποσου, ενω στο atm μολις 1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά πράματα :) 

 

Πας σε μια πειραιώς, ανοίγεις καταθετικό λογαριασμό, βγάζεις κάρτα για το ΑΤΜ και ζητάς κωδικούς web-banking.. Κόστος 5Ευρώ όλα αυτά. 

 

Μετά βάζεις όσα λεφτά θες από το ατμ ή απο τα γκισε, δηλώνεις και επιβεβαιώνεις την κάρτα στο paypal και αγοράζεις ότι θες..

 

Το κέρδος της ιστορίας είναι ότι η πειραιώς έχει πολλά ατμ που δέχονται απευθείας τα χρήματα όταν κάνεις κατάθεση και έτσι είναι άμεσα διαθέσιμα..

 

Τέλος οταν μπεις ονλαιν, μπορείς να ανοίξεις δωρεάν δεύτερο λογαριασμό και να αποθηκεύεις εκεί τα χρήματα σου.. Έτσι ο λογαριασμός που είναι συνδεδεμένος με την κάρτα θα είναι πάντα άδειος, άρα δεν μπορούν να σου κλέψουν τίποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια τράπεζα παίρνει την μικρότερη προμήθεια για μετατροπή συναλλάγματος?

Αυτό είναι το σημαντικότερο νομίζω

Η χρεωστική της eurobanκ δεν συμφέρει για μικροαγορές αφού έχει προμήθεια 1,50 ευρώ ανεξαρτήτος ποσού.Αυτήν έχω τώρα και κοιτάω να την αλλάξω.Και ούτε και το paypal είναι ότι καλύτερο για την μετατροπή αφού χτυπάει και αυτό (όχι σαν την eurobank βέβαια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά πράματα :)

 

Πας σε μια πειραιώς, ανοίγεις καταθετικό λογαριασμό, βγάζεις κάρτα για το ΑΤΜ και ζητάς κωδικούς web-banking.. Κόστος 5Ευρώ όλα αυτά. 

 

Μετά βάζεις όσα λεφτά θες από το ατμ ή απο τα γκισε, δηλώνεις και επιβεβαιώνεις την κάρτα στο paypal και αγοράζεις ότι θες..

 

Το κέρδος της ιστορίας είναι ότι η πειραιώς έχει πολλά ατμ που δέχονται απευθείας τα χρήματα όταν κάνεις κατάθεση και έτσι είναι άμεσα διαθέσιμα..

 

Τέλος οταν μπεις ονλαιν, μπορείς να ανοίξεις δωρεάν δεύτερο λογαριασμό και να αποθηκεύεις εκεί τα χρήματα σου.. Έτσι ο λογαριασμός που είναι συνδεδεμένος με την κάρτα θα είναι πάντα άδειος, άρα δεν μπορούν να σου κλέψουν τίποτα..

 

+1 , συν ότι στη βγάζουν σε 10'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να βαλεις λογαριασμο και καρτα και οταν πληρονεις τα λεφτα τα περνει απο τον λογαριασμο η καρτα ειναι σαν back up method τωρα απο ποια τραπεζα δεν ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να ανοίξεις και έναν απλό λογαριασμό στην alphabank που η κάρτα ανάληψης είναι και χρεωστική και να κάνεις από εκείς τις αγορές σου, φροντίζοντας να έχεις πάντα ένα συγκεκριμένο ποσό μέσα βέβαια. Αυτό που δε γνωρίζω είναι αν χρεώνεσαι για να καταθέσεις χρήματα, αλλά η λογική μου λέει πως δεν χρεώνεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, άρα ανοίγεις ένα λογαριασμό, βάζεις μέσα όσα λεφτάκια θέλεις και κάνεις τα ψώνια σου. Και μπορείς και να τη χρησιμοποιήσεις και σε σούπερ μάρκετ και σε πολλά άλλα μαγαζια τύπου Zara κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Ποια τράπεζα παίρνει την μικρότερη προμήθεια για μετατροπή συναλλάγματος?

Αυτό είναι το σημαντικότερο νομίζω

 

Μια καλή λύση είναι να χρησιμοποιείς καταστήματα που έχουν δυνατότητα χρέωσης σε Ευρώ, πχ Play.com, bookdepository κτλ. ώστε να μην υπάρχει προμήθεια μετατροπής συναλλάγματος.

 

Απο κει και πέρα η μόνη τράπεζα που δεν έχει τέτοια χρέωση είναι η HSBC αλλά απ' όσο ξέρω εκεί υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί για άνοιγμα λογαριασμού, πχ δεσμεύεσαι να καταθέτεις κάποιο ποσό κάθε μήνα, οπότε δεν συστήνεται απλά για αγορές μεσω ίντερνετ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά πράματα :)

 

Πας σε μια πειραιώς, ανοίγεις καταθετικό λογαριασμό, βγάζεις κάρτα για το ΑΤΜ και ζητάς κωδικούς web-banking.. Κόστος 5Ευρώ όλα αυτά. 

 

Μετά βάζεις όσα λεφτά θες από το ατμ ή απο τα γκισε, δηλώνεις και επιβεβαιώνεις την κάρτα στο paypal και αγοράζεις ότι θες..

 

Το κέρδος της ιστορίας είναι ότι η πειραιώς έχει πολλά ατμ που δέχονται απευθείας τα χρήματα όταν κάνεις κατάθεση και έτσι είναι άμεσα διαθέσιμα..

 

Τέλος οταν μπεις ονλαιν, μπορείς να ανοίξεις δωρεάν δεύτερο λογαριασμό και να αποθηκεύεις εκεί τα χρήματα σου.. Έτσι ο λογαριασμός που είναι συνδεδεμένος με την κάρτα θα είναι πάντα άδειος, άρα δεν μπορούν να σου κλέψουν τίποτα..

 

ή ακόμα πιο απλά βγάζεις μια prepaid ή webuy καρτα από πειραιώς-ατε και τελειώσες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 

παιδια καλησπερα πως να συνδεσω τη καρτα με το paypal,εβγαλα μια prepaid ατε-πειραιως .πηγα να τα συνδεσω και μου λεει αυτα

 

 

http://i1328.photobucket.com/albums/w532/Giannis_Karmalis/Chiomegarho3AF0sigmaftau3AF0taulambdaomicron_zpsfc0a3aec.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα πως να συνδεσω τη καρτα με το paypal,εβγαλα μια prepaid ατε-πειραιως .πηγα να τα συνδεσω και μου λεει αυτα

 

 

http://i1328.photobucket.com/albums/w532/Giannis_Karmalis/Chiomegarho3AF0sigmaftau3AF0taulambdaomicron_zpsfc0a3aec.png

περίμενε 2-3 μέρες,θα πρέπει να γίνει verified η κάρτα,θα σου αποσταλεί 4 ψηφιος κωδικός στης κινήσης λογαριασμού σου στον ηλεκτρονικό σου λογαριασμό (winbank) και τον τοποθετείς στο paypal.επίσης σου κάνει επιστροφή το 1.50 ευρώ άμεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...