Προς το περιεχόμενο

Elite: Dangerous


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Δεν έχω πρόχειρο κάτι και βρήκα τώρα από τις αλλαγές στην beta 2.

Θυμάμαι πάντως ότι το "καλό" είναι πως δεν θα είναι τόσο random όσο παλιά, δηλαδή να σου κάτσει χειρότερο roll απ' ότι είχες, θα είναι πάντα καλύτερα τα rolls, αλλά δεν έχω κοιτάξει παραπάνω τι παίζει. Θυμάμαι ότι τα αρχικά rolls δεν θα είναι φοβερά (προφανώς) και κάτι φώναζε η community ότι είχε γίνει ακόμη πιο grindy τελικά, αλλά επειδή μόνο λίγο έχω ασχοληθεί με engineers δεν κοίταξα παραπάνω τι έγραφαν.

Γενικά το Reddit είναι το κλασσικό μέρος που περνάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έψαξα και βρήκα τα patch notes....χαμός γίνεται...πολύ πράγμα!

Το καλό είναι πως με τόσα που αλλάζουν όλο και κάποιο money-making glitch θα ξεπηδήσει μπας και πάρουμε κανά Anaconda ή Cutter. Με τους engineers δεν είναι πολύ ξεκάθαρο αν πρέπει να ανεβάσω rep και να κάνω recipes τώρα (έστω να κάνω 1 grade 5 recipe) ή να περιμένω μετά το patch, αλλά με τον material trader πιστεύω θα μειωθεί σημαντικά ο χρόνος που θα χρειάζεσαι για να μαζέψεις τα σωστά υλικά.

Παίζει να ξαμοληθώ με το Asp να τελειώσω το Road to Riches, μπας και πάω Elite στο exploration και να περιμένω το patch για τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα... Έχω να παίξω καιρό, από πριν το Return και ξεκίνησα χθες.
Αν μπορεί κανείς, ας μου πει τι έχει γίνει σε όλο αυτό το διάστημα. Διάβαζα για το powerplay το οποίο μάλλον είναι νεκρό.
Με τους thargoids τι έχει γίνει; Υπάρχουν ακόμα; Που τους βρίσκεις;
Πάντως βλέπω πως δεν βγάζεις πλέον εύκολα χρήμα. Έχω μείνει με 30 μύρια και θέλω να κάνω αγορές :)
Καμια συμβουλή για γρήγορα λεφτά; Κανένα καλό σύστημα να κατσικωθώ εκεί που να έχει κίνηση;


 

Επεξ/σία από stratos_k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

PP αναρωτιέμαι αν κάνει κανείς ακόμα, μιας και ό,τι χρειάζεται κάποιος το δίνουν οι engineers.

Thargoids θα βρεις στα συστήματα που έχουν χτυπημένους σταθμούς και τριγύρω από το Maia system νομίζω;

Δεν είμαι σίγουρος γι'αυτό, οπότε καλύτερα τσέκαρε στο Reddit του για τις περιοχές του και επίσης για τα λεφτά, γιατί δεν ξέρω τι είναι καλύτερο αυτή τη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος εξόφθαλμος τρόπος για γρήγορα λεφτά δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή, αλλά με το patch όλο και κάτι ευελπιστώ να σκάσει μύτη. Το καλύτερο που έχω βρει so far είναι το Road to Riches. Βασικά είναι ένα μονοπάτι από σύστημα σε σύστημα που σου λέει ποιους πλανήτες να σκανάρεις (Earth-like, Hydro, High metal content κλπ). Χοντρικά υπολόγισε είναι κάπου 500k ανά πλανήτη. Επίσης είναι και καλός τρόπος να ανεβάσεις το exploration rank. Έχω κάνει κάπου 200 από τους 300 που έχει περίπου η λίστα και είμαι 33% Pioneer. Όταν κάνω και τους άλλους 100 λογικά θα πάω Elite. Και όλα αυτά με ένα απλό ASP-X με D-rated εξοπλισμό εκτός του FSD, ένα fuel scoop, ένα ADS και ένα DSS...στη φτήνια δηλαδή.

Κίνηση θα έχουν σίγουρα οι engineers μετά το patch...στο Open δεν θα βρίσκεις να παρκάρεις ούτε για αστείο για καμιά βδομάδα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Edit:

Κάποια στιγμή σκέφτομαι κι εγώ να κάνω exploring, έστω για να δω κάτι τέτοιο:

 

Επεξ/σία από GhostRiderLSOV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, με την αφορμη του chapter1, και κοιταζα τα stores, και εχω μπερδευτει:

Εχω μονο το αρχικο Elite Dangerous, με ποσα χρηματα μπορω να αγορασω ολα τα expansions; Κατι λεει για season pass, δηλαδη θα εχω 10 μηνες; Δωστε μου φωτα, εχω μπερδευτει! 

Χιλια συγγνωμη αν εχει απαντηθει ηδη σε προηγουμενες σελιδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα asp explorer και το φορτωσα και με λιγες καμπινες και γενικα λιγο απο ολα.

Οπως εξερευνουσα ειπα να κανω και λιγο engineers,οποτε βρηκα τα meta alloys και τα πηγα.

Αυτο που διαλεγω να μου βελτιωσει μετα ,τι παιζει?Μενει μονιμα σε αυτο που επιλεξω?Τι να βελτιωσω σε πρωτη φαση?Με την ευκαιρια μιας και ημουν σε αυτη με τους thrusters,πεταξα και ενα fsd 5b πανω και με φτασε 22,5 ly jump.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κι εγώ πήρα ένα AspX μόνο και μόνο να πάω στο Maia system να πάρω το meta-alloy για την Farseer. Είπα να δω και non-human signal (Threat 7) και έκανα jump σε άλλο σύστημα πριν μου σπάσουν την ασπίδα τα νέα μαχητικά των Thargoids. :P

Μετά είδα κι ένα από κοντά που με σκάναρε και έφυγε.

Έχω "δέσει" στο Gnosis που θα περάσει από την "γειτονιά" μας (Evenses system) σε μερικές ώρες, παρά να κάνω το ταξίδι της επιστροφής.  ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dantε είπε

Εχω ενα asp explorer και το φορτωσα και με λιγες καμπινες και γενικα λιγο απο ολα.

Οπως εξερευνουσα ειπα να κανω και λιγο engineers,οποτε βρηκα τα meta alloys και τα πηγα.

Αυτο που διαλεγω να μου βελτιωσει μετα ,τι παιζει?Μενει μονιμα σε αυτο που επιλεξω?Τι να βελτιωσω σε πρωτη φαση?Με την ευκαιρια μιας και ημουν σε αυτη με τους thrusters,πεταξα και ενα fsd 5b πανω και με φτασε 22,5 ly jump.

Σε πρώτη φάση το FSD range μπορείς να βελτιώσεις. Το δικό μου Asp-X ήταν αρχικά κάπου στα 32 ly και το πήγα πριν το patch στα 42-43. Μπορεί άνετα να πάει μέχρι τα 47-48 με σωστά rolls στους engineers. Βέβαια εγώ το έχω καθαρά για long range εξερεύνηση. A-rated FSD και όλα τα άλλα D-rated για να είναι ελαφριά.
Από εκεί και πέρα δεν ξέρω τι άλλους engineers έχεις κάνει unlock.

Εγώ πάντως έχω βρεί ένα ωραίο σημείο για να ανεβάζω Federation ranks πολύ γρήγορα. Ήδη από χτες που ήμουν μεν Allied, αλλά unranked...έφτασα σε μερικά runs να είμαι Lieutenant με 82% προς Lieutenant Commander.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...