Προς το περιεχόμενο

Elite: Dangerous


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Dantε είπε

Ξεκινησα το road to riches.

Οντως μαζευεις cr αβερτα.

5 συστηματα περασα και πηρα 3,7m CR.Not bad.

Για πες, για πες... Περνάς τα συστήματα και σκανάρεις μόνο? Δηλαδή θες ενα σκάφος με ενα scoop και ενα scanner?

Πόσα συστήματα είναι και πόσα credits παίρνεις? Που δίνεις τα δεδομένα?

Και να υποθέσω πως ανεβάζεις και exploration rank αβέρτα?

Επεξ/σία από stratos_k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, stratos_k είπε

Για πες, για πες... Περνάς τα συστήματα και σκανάρεις μόνο? Δηλαδή θες ενα σκάφος με ενα scoop και ενα scanner?

Πόσα συστήματα είναι και πόσα credits παίρνεις? Που δίνεις τα δεδομένα?

Περνας τα συστηματα και σκαναρεις συγκεκριμενους πλανητες.Απο 1 εως 3 συνηθως,σου λεει ποιους.Συνηθως τα συστηματα εχουν αποσταση 1-4 jumps.

Βαζεις εδω

http://edtools.ddns.net/expl.php

Που βρισκεσαι και τα αλλα στοιχεια και σου βγαζει route.Οσα θες κανεις.

Ουσιαστικα σου βγαζει διαδρομη με water η earth like planets που το minimum που πιανει ο καθενας ειναι μια 500αρα χιλιαδες cr.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το κάνεις και να έχει νόημα χρειάζεσαι...

1) Ένα σκάφος με σχετικά σοβαρό jump range....ακόμα και κάτι του στυλ 20-25 ly είναι οκ. Εγώ το έκανα με Asp-X στα 32 ly αρχικά.
2) Ένα καλό fuel scoop και σχετική γνώση του ποιά άστρα είναι scoopable.
3) Ένα Advanced Discovery Scanner....για να σκανάρεις όλο το ηλιακό σύστημα κάθε φορά ασχέτως απόστασης.
4) Ένα Detailed Surface Scanner. Τα πραγματικά λεφτά βγαίνουν από αυτό εδώ. Τα σοβαρά targets είναι τα earth like, οι πλανήτες με νερό, πλανήτες με αμμωνία και  τα terraformable heavy metal content. Το Road σου λέει ήδη ποιοι πλανήτες αξίζουν τον κόπο σε κάθε σύστημα. Για πιο αναλυτικά δες εδώ

Προαιρετικά θες...ασπίδες (δεν είναι και απαραίτητες...ίσως ένα downsized shield ίσα ίσα για καμιά πρόσκρουση). Επίσης προεραιτικά...SRV αν βαρεθείς και θες να χαζολογήσεις σε κανά πλανήτη με ωραία θέα. Τέλος προεραιτικά αλλά το συνιστώ ένα AFM unit, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να πάει στραβά όταν είσαι μακριά από τον πολιτισμό. Η αλήθεια είναι ότι το Road σε κρατάει αρκετά κοντά στο bubble, αλλά είναι peace of mind όπως και να έχει το AFM.

Έχοντας κάνει 200 συστήματα so far είμαι 33% Pioneer και χοντρικά κάπου 150-200 million credits. Το build νομίζω είναι αυτό.
Τα data τα πουλάς όπου θες μετά, αλλά αν δεν έχεις ανεβάσει rep με Farseer και Elvira (engineers) αυτές δέχονταν πριν το 3.0 cartographical data για να ανεβάσεις rep. Τα data επίσης σου ανεβάζουν γρήγορα το rep και με το controlling faction κάθε σταθμού που τα πουλάς. Περιττό να πω πως αν πεθάνεις τα data χάνονται...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν είναι λόγω του 3.0 ή υπήρχε από πριν πάντως ο τρόπος του παρακάτω video δουλεύει μια χαρά.

 

Αρχικά καλό θα ήταν να κάνετε 2-3 runs καθαρά για rep με τα τοπικά factions για να αρχίσουν να δίνουν τα πολύ καλά missions. Επίσης αυτό που λέει για Oxley Keep στο video δεν είναι απολύτως ακριβές. Εγώ έπαιρνα ΚΑΙ τα skimmer missions που ήταν για το Harding's Folly και χωρίς ποτέ να πηγαίνω εκεί γίνονταν complete από τα skimmers που σκότωνα στο Oxley Keep.
Αφού ανέβασα τα reps έκανα 4-5 runs με full 20 missions το καθένα...αγνοώντας μάλιστα missions κάτω από 2,5 μύρια. Το χειρότερο run ήταν στα 70 μύρια...το καλύτερο στα 90.
Από την ώρα που ξεκινάς να μαζεύεις missions (άντε να κάνεις και hop μια φορά) μέχρι να επιστρέψεις πίσω είναι 15-20 λεπτά max.

Στο Oxley Keep σταμάταγα κάπου στα 400 μέτρα μακριά...πήγαινα αργά μέχρι τα 250-200 για να κάνουν spawn τα 5-6 skimmers...έτρωγαν έναν dumbfire missile και ψόφαγαν. Προς τα πίσω καμιά εκατοστή μέτρα...και μετά πάλι μπροστά μέχρι τα 200...ξανά spawn..missile...ψόφος...backpedal κλπ κλπ
Ούτε relog, ούτε τίποτα. Και μόλις γίνουν complete όλα....κατεβάζεις ασπίδες και suicide στην πλαγιά...respawn στο σταθμό και redeem τα missions.

Επεξ/σία από meloku
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαλέγοντας missions από 4m και πάνω (με ένα board hop) πήρα μέχρι 110m από ένα run...αποκλείεται να ζήσει αυτό μετά τη Δευτέρα που θα γυρίσουν στη δουλειά τους οι developers :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κλασσικά όπως και με τo Rhea system, απόγευμα Δευτέρας γυρνάει διακόπτης και τα rewards θα κοπούν 80%. :P

Επεξ/σία από GhostRiderLSOV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαι ειλικρινής δεν με πολυνοιάζει πλέον. Είμαι ήδη στα 2,2 bn οπότε θα μπορώ να παίξω παιχνίδι όπως θέλω από δω και πέρα.
Πέσανε οι server για καμιά ώρα απ'όσο διάβαζα, αλλά δεν βλέπω να έχουν πειράξει τίποτα ακόμα...όλα δουλεύουν (προς το παρόν) μια χαρά.
Ακόμα και να νερφάρουν πάντως το γεγονός ότι κάθε skimmer σου δίνει credit για παραπάνω από ένα mission...και ότι εκπληρώνεις Missions που είναι για το Harding's Folly χωρίς ποτέ να πας εκεί...και πάλι θα είναι καλή πηγή εισοδήματος αν γίνεις allied με τα τοπικά factions πρώτα. Απλά θα θέλει λίγο περισσότερο board hopping και ίσως λίγο μεγαλύτερο σκάφος για να έχεις περισσότερους πυραύλους...και να μπορείς να σκίζεις το defense system σκαφάκι που εμφανίζεται καμιά φορά και μου σκίζει το Viper.

Είναι καλή πηγή και για Grade 5 materials πάντως. Πήρα μπόλικα Modified Embedded Firmware για να έχω στο μέλλον...ειδικά για τα Overcharged mods στα Multicannons.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξεκινησα να το κανω και εγω αλλα δε μου εβγαλε καινουργια mission μετα...

Εκανα 2 run με 5-6 mission το καθενα και διαλεγα rep για reward ,ανεβηκα αλλα δεν εβγαλε καινουργια για  να συνεχισω να ανεβω και να παρω τα καλα mission.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επρεπε να κλεισω το game για να μου δωσει νεα mission.

Μετα απο αρκετα run που ανεβασα φουλ τα faction αρχισα να μαζευω σε καθε run καπου 30m.

Θελει λιγο κοπο στην αρχη αλλα αν το μαζεψεις μετα βγαζεις λεφτο και δε ξανακοιτας τιποτα.

Απο το μηδεν σε περιπου 3,5 ωρες μαζεψα 200m cr.

Αν αυριο δε το patchαρουν,θα συνεχισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έκανα 2-3 runs (έχοντας stackarei 20 missions) στην αρχή παίρνοντας όσο περισσότερο rep μου έδιναν τα rewards και μετά είχα φτάσει σε ένα σημείο να μην ασχολούμαι καν με missions που πλήρωναν λιγότερο από 4 μύρια. Έκανα και μια φορά board hop από solo σε private/open και πάλι πίσω...γέμιζα με 20 missions αξίας 100-110 μύρια και ξαμολιόμουν. Η μεγαλύτερη ξενέρα ήταν όταν είχε ένα εχθρικό σκάφος να περιπολεί εκεί, το οποίο δεν μπορούσα να το ρίξω με το Viper και μόνο πυραύλους, αλλά τελικά η λύση ήταν να φύγω με supercruise προς τα πάνω καμιά 200αριά χιλιόμετρα και να ξαναμπώ στην περιοχή. Μάλλον λειτουργεί σαν instance η περιοχή (όπως τα RES) και όταν γύριζα δεν υπήρχε κανένας.

Και μόνο πάντως που κάνουν spawn 6 skimmers μαζεμένα κοντά κοντά και πεθαίνουν από ένα και μόνο πύραυλο είναι value η περιοχή. Στο Harding's Folly που πήγα μια φορά δοκιμαστικά κάνουν spawn λιγότερα και πιο σκόρπια.

Και τώρα το σοβαρό ερώτημα είναι.....Anaconda ή Corvette??? :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πλησιάζω την αγορά του corvette και θα αλλάξω ρόλους στα σκάφη μου :P
Το Anaconda από σκυλί του πολέμου που το είχα, θα το κάνω γενικού σκοπού: srv, scanners, cargo, κλπ
Νέο σκυλί του πολέμου θα γίνει η κορβέτα :P
Το python από γενικού σκοπού που το είχα, θα το κάνω mining σκάφος
Ψήθηκα να πάρω το chieftain, αλλά τι να το κάνω...
Επίσης σκέφτομαι μελλοντικά να πουλήσω την Orca και στη θέση της για τουριστικό να βάλω ένα T9.
 

32 λεπτά πριν, meloku είπε

Και τώρα το σοβαρό ερώτημα είναι.....Anaconda ή Corvette??? :-)

Κοίτα, το anaconda είναι must σκάφος. Είτε τώρα είτε μελλοντικά πρέπει να το προσθέσεις στον στόλο σου :P. Μπορεί να κάνει τα πάντα. Για το corvette δεν έχω άποψη (ακομα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ είμαι Federation fan οπότε είχα την Corvette σαν end-game σκάφος, αλλά ισχύει ότι η Anaconda είναι πιο καλή στο multirole + ότι έχει πολύ καλό jump, ενώ η Corvette έχει από τα μικρότερα.

Όσο για το Chieftain, πάρ'το για συλλογή. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...