Προς το περιεχόμενο

Elite: Dangerous


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η στρατιά των νεόπλουτων θα πάει για ψώνια από σήμερα :-)

Νομίζω και εγώ θα ακολουθήσω τον Ghostrider. Corvette για combat με αντίστοιχα mods (δες πιο κάτω για απορίες) και Anaconda με του κόσμου τα utilities πάνω για mining, exploring, βόλτες, καφέ στην πλατεία, Thargoid-get-to-know κλπ κλπ.

Τώρα για την Corvette...λέω να βάλω 2 Huge και 1 Large Multicannons με Overcharged όλα (1 corrosive + 2 incendiary). Στα 2 Medium και τα 2 small slots λέω να βάλω beam lasers με efficient για να καθαρίζουν τα ζουζούνια γύρω μου (Eagles, Vipers, Cobras, Vultures κλπ)
Σε ένα τόσο μεγάλο σκάφος πως πάει το combat? Ανοίγεις όλα τα όπλα μαζί no matter what...ή τα χωρίζεις σε κατηγορίες και ξεκινάς π.χ. με lasers και ανοίγεις τα άλλα μόνο όταν πέσει το shield?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Εγώ έχω 2 huge beam lasers και τα υπόλοιπα MCs (unengineered όλα). Ξεκινάω με beams και αφού πέσει το shield, ΜCs κλασσικά. Επίσης στέλνω την AI fighter pilot μου με fixed MC Condor να κάνει επίθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, GhostRiderLSOV είπε

Εγώ έχω 2 huge beam lasers και τα υπόλοιπα MCs (unengineered όλα). Ξεκινάω με beams και αφού πέσει το shield, ΜCs κλασσικά. Επίσης στέλνω την AI fighter pilot μου με fixed MC Condor να κάνει επίθεση.

Καθόλου turrets? Ούτε τα small? Με τα 2 huge beams φανταζομαι λιωνει η ασπιδα σε χρόνο dt... :P

Επεξ/σία από stratos_k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GhostRiderLSOV είπε

Όχι, όλα gimballed. Αν και θα έπρεπε να έχω fixed για καλύτερο damage, αλλά μέχρι να βάλω dirty drives, δεν στρίβει σαν μαχητικό. :P

Τα turrets είναι καλά για τα διάφορα ευκίνητα μικρά που στην πέφτουν από πίσω (πχ vulture) γιατί μέχρι να στρίψεις για να τα βάλεις στο στόχαστρο, έχουν φτάσει Λαμία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν κάνω PvP, οπότε δεν έχω πολλά θέματα, επίσης βγάζει δουλειά η AI fighter pilot. Το μόνο θέμα είναι αν αρχίσουν να τρέχουν, γιατί τότε φτάνουν Λαμία μέχρι να τα φτάσω. :P (πάλι μπορεί να τους καρφώσει τότε με το Condor η AI fighter pilot)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, GhostRiderLSOV είπε

Δεν κάνω PvP, οπότε δεν έχω πολλά θέματα, επίσης βγάζει δουλειά η AI fighter pilot. Το μόνο θέμα είναι αν αρχίσουν να τρέχουν, γιατί τότε φτάνουν Λαμία μέχρι να τα φτάσω. :P (πάλι μπορεί να τους καρφώσει τότε με το Condor η AI fighter pilot)

Τι ασπίδα έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, GhostRiderLSOV είπε

Bi-Weave. Αρχίζω και νιώθω ότι πάει στο "δεν ξέρεις να παίζεις το παιχνίδι" το θέμα;

Όχι! Καμία σχέση! Και γω bi-weave βάζω, και ήθελα να δω αν θα βάλω στο μελλοντικό μου corvette :) Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με shield cell banks.
Ψάχνομαι για το build που θα φτιάξω.

Μην τσιτώνεις :P

Αν και τελευταία σκέφτομαι τις prismatic

 

Επεξ/σία από stratos_k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Α οκ. Για builds, μην κοιτάς εμένα. :P

Πήρα το πιο "μου ταιριάζει" build. Άλλοι πάνε με particle accelerators και τέτοια, αλλά εγώ μια ζωή προτιμώ lasers and guns. Δεν είμαι optimal σε καμιά περίπτωση, αλλά όσο δεν χάνω το σκάφος (γιατί είναι και ακριβή η ασφάλεια), είμαι οκ. 

Και πρέπει να ασχοληθώ με engineers, που δεν έχω δει σχεδόν καθόλου, οπότε έχω πολύ δρόμο ακόμα, αλλά τουλάχιστον τον κάνω με το σκάφος που ήθελα. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε τι μαθαίνει κανείς!!! AI fighter pilots που σε βοηθάνε στη μάχη...ούτε ήξερα ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα. Είχα δει 2-3 φορές αυτά τα Taipan σε κάτι High RES, αλλά δεν είχα ιδέα τι έπαιζε. Απ'ότι διαβάζω μπορείς είτε να τους πάρεις από Harmless και να τους levelareis, είτε να τους πάρεις κατ'ευθείαν σε ψηλό rank αλλά σου ρουφάνε μεγαλύτερο ποσοστό από τα φράγκα σου.

Και όλα αυτά για ένα 5-6 slot... μια χαρά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GhostRiderLSOV είπε

Α οκ. Για builds, μην κοιτάς εμένα. :P

Πήρα το πιο "μου ταιριάζει" build. Άλλοι πάνε με particle accelerators και τέτοια, αλλά εγώ μια ζωή προτιμώ lasers and guns. Δεν είμαι optimal σε καμιά περίπτωση, αλλά όσο δεν χάνω το σκάφος (γιατί είναι και ακριβή η ασφάλεια), είμαι οκ. 

Και πρέπει να ασχοληθώ με engineers, που δεν έχω δει σχεδόν καθόλου, οπότε έχω πολύ δρόμο ακόμα, αλλά τουλάχιστον τον κάνω με το σκάφος που ήθελα. :)

Καλά και γω μια απο τα ίδια.
Για να καταλάβεις τι καφριλα εχω κανει στο Anaconda μου: Military grade composite, όλα Α στο core και στα internals: Bi-weave Shield και όλα τα υπόλοιπα Hull reinforcements! Μαούνα μέχρι να στρίψει, αλλά δεν νιώθει τίποτα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 λεπτά πριν, meloku είπε

Ρε τι μαθαίνει κανείς!!! AI fighter pilots που σε βοηθάνε στη μάχη...ούτε ήξερα ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα. Είχα δει 2-3 φορές αυτά τα Taipan σε κάτι High RES, αλλά δεν είχα ιδέα τι έπαιζε. Απ'ότι διαβάζω μπορείς είτε να τους πάρεις από Harmless και να τους levelareis, είτε να τους πάρεις κατ'ευθείαν σε ψηλό rank αλλά σου ρουφάνε μεγαλύτερο ποσοστό από τα φράγκα σου.

Και όλα αυτά για ένα 5-6 slot... μια χαρά!

Ω ναι, κάνει λιγότερο μοναχική την ζωή μου. Αλλά δεν την βλέπεις μέσα στο σκάφος, πού κρύβεται; :P

Oχι ότι πήρα καμιά όμορφη, βρήκα μία που βλεπόταν και ναι, harmless για να μην ρουφάει το τρελό χρήμα, οπότε έχει φάει πολλές ώρες για να φτάσει Dangerous που είναι τώρα (πιο πάνω από μένα). Σημείωση: Αν χάσεις το σκάφος και την έχεις active (αν δεν κάνω λάθος), ψοφάει ο/η AI fighter pilot forever.

2 λεπτά πριν, stratos_k είπε

Καλά και γω μια απο τα ίδια.
Για να καταλάβεις τι καφριλα εχω κανει στο Anaconda μου: Military grade composite, όλα Α στο core και στα internals: Bi-weave Shield και όλα τα υπόλοιπα Hull reinforcements! Μαούνα μέχρι να στρίψει, αλλά δεν νιώθει τίποτα. :)

H Anaconda νομίζω είναι λιγότερο ευέλικτη από Corvette. Εκεί είχα βάλει turrets και με βόλευαν πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fighter bay θα βάλω στο Corvette. Ερώτηση: Αν πάρεις νουμπά πιλότο που παίρνει λίγα λεφτά και τον lvlαρεις, όσο ανεβαίνει αυξάνεται το ποσό που παίρνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'ότι βλέπω όχι...το "ιδανικό" είναι αυτό. Να τον πάρεις nooba και να τον ανεβάσεις...αλλά παίρνει πολύ χρόνο λένε και όπως είπε και ο Ghostrider αν χάσεις το σκάφος σου (όχι το fighter...το δικό σου σκάφος) χάνεις και την πρόοδο που είχες κάνει μαζί του. Νομίζω είναι καλύτερο να παίρνεις high ranked fighter για κάνα HazRes ή CZ και να τον σουτάρεις πριν πας να κάνεις redeem τα bonds/bounties. Ή απλά να μην σε νοιάζουν τα φράγκα γιατί έβγαλες 2,5 billions στο Oxley Keep :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...