Προς το περιεχόμενο

Elite: Dangerous


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε αυτά τα μέρη είναι να πας με Anaconda, να βγάλεις το fighter από το hangar, να αφήσεις το σκάφος και να αρχίσεις το canyon racing μέχρι να το κολλήσεις στα βράχια.

In other news...φάγανε το αναμενόμενο nerf τα cargo wing missions και το γρήγορο fed/imperial ranking. Υποτίθεται πως buffάρανε τα bulk passenger missions, αλλά απ'ότι διαβάζω δεν αξίζουν τον κόπο ούτε έτσι. Η αλλαγή στο Crime&Punishment ήταν μια αποτυχία και κοιτάνε πως να την διορθώσουν (δεν σε αφήνει να κάνεις πουθενά outfitting όσο έχεις απλήρωτα bounties...τα οποία συνήθως θέλουν interstellar factors για να πληρωθούν).

Τουλάχιστον το engineer unlocking πάει καλά. Lei Cheung, Liz Ryder, Hera Tani, Broo Tarquin και Juri Ishmaak είναι όλοι πλέον Grade 5 και έχω τα materials/data για να κάνω unlock τους Ram Tah, Tiana Fortune, The Sarge. Το πιο σπαστικό πάντως είναι οι engineers που ζητάνε 25-50 από κάποιο rare item του οποίου το max allowed cargo είναι π.χ. 10 με αποτέλεσμα να χρειάζεσαι 4-5 ταξίδια για να τους τα πας. Εντελώς αδιάφορο και βαρετό gameplay που δεν προσφέρει τίποτα πάρα μόνο επεκτείνει το grind.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

forever-alone-meme.png

Αυτά είναι τα άσχημα του Solo mode :P

Το μόνο σοβαρό mod που μου έχει μείνει τα Grade 5 Dirty Drives από τον Palin, αλλά βαριέμαι προς το παρόν να αρχίσω τους engineers που οδηγούν σε αυτόν. Μάλλον θα πάω πρώτα να κάνω λίγο mining με το Python για την Selene Jean για να ανοίξω και Didi Vatermann μετά (shield boosters G5).

Έχει κανείς combat εμπειρία με Corvette ΚΑΙ Conda? Γιατί σκέφτομαι μήπως αφού τελειώσω τους engineers να δώσω όλα τα combat-modded parts σε μια Corvette και να μετατρέψω την Anaconda σε exploration/passenger σκάφος. Έχω διαβάσει ότι η Corvette έχει μεγαλύτερο agility και ακόμα και τα μικρά σκάφη δυσκολεύονται να μείνουν στην πλάτη της για ώρα...ισχύει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το τελευταίο patch οι wing missions δίνουν καλά φράγκα. Ειδικά αν πάει κάποιος με άλλα 2 άτομα και με καλό cargo space μαζεύεις γαμω τα λεφτά. Πχ 640 tobacco 9million reward, not bad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα για κάτι VIP passenger missions που πληρώνουν καλά...της τάξης του 80 μύρια/ώρα. Το μεγαλύτερο κομμάτι είναι afk γιατί πρέπει να είναι σε προορισμούς 500k ls μακριά από το άστρο του συστήματος.

In other news, παίζει από το επόμενο CG να δίνουν decals σαν rewards εκτός από τα credits. Και μάλιστα ανάλογα με τη συμμετοχή σου (από top 75% και πάνω) θα έχει απλό, bronze, silver και τέλος gold decal για το top 10%. Το συγκεκριμένο θα είναι conflict zone CG, αλλά θα υπάρχουν decals και σε άλλου είδους CG στο μέλλον. Βλέπω να κάνει παπάδες η Conda μέσα στο ΣΚ μαζί με την Deadly SLF pilot (αν και σε CZ το AI τον πίνει σχετικά γρήγορα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλιωσε κανένας άλλος με το Community Goal αυτή την εβδομάδα? Εγώ το πάλεψα να μπω στο top 10% για το gold decal και ίσως τα έχω καταφέρει...θα δω το απόγευμα όταν πάω σπίτι. Η αλήθεια είναι ότι είχε φάση να έχεις κίνητρο για combat πέρα από τα φράγκα και τα G5 materials, αλλά ήθελε αρκετές ώρες κάψιμο (στο solo) για να φτάσεις τα 26-27m σε bonds που ήθελε χοντρικά το top 10%. Ίσως σε wing σε private group ή στο Open να ήταν ευκολότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά όντως τα πήρα τα gold decals....μάλλον οριακά αν κρίνω από τα περίπου 26m που έλεγε το Inara ότι χρειάζονται για το top 10%. Δεν κατάλαβα αν ο πιλότος του SLF (που παίρνει το μερίδιό του) μου "τρώει" κομμάτι και από τα bonds που μετράνε στο CG, αλλά αφού μπήκα στο 10% όλα καλά.

Η εμπειρία με σχεδόν full enginnered Conda σε CZ είναι τελείως διαφορετική. Το SLF συνεχίζει να μην επιζεί για μεγάλο χρονικό διάστημα, αλλά το thermal mod στο bi-weave shield μαζί με τα 7 engineered shield boosters και το combo SCB + heat sink (στο ίδιο κουμπί) κάνουν τεράστια διαφορά στο survivability. Επίσης τις φορές που κάνουν spawn 3 μαζεμένα αντίπαλα πλοία και αμέσως κάνουν όλα μαζί focus πάνω σου, η καλύτερη λύση είναι απλά να φύγεις προς το μέρος των συμμάχων σου για να πάρουν μετά από λίγο το aggro αυτά. Κατά τα άλλα μπορώ να βγάλω 70-80 σκάφη για ένα elite-level mission χωρίς να χρειαστεί να γυρίσω σε σταθμό...άντε να κάνω λίγο Synthesis για ammo.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα πρόσφατα στο παιχνίδι και μπορώ να πω ότι μου αρέσει αρκετά. Έχω ήδη διαβάσει αρκετούς οδηγούς για να το μάθω αλλά δεν έχω βρει κανέναν στα ελληνικά.

Ξέρετε κάποιον να μου προτείνετε με link (κείμενο ή video) ? Υπάρχει site με ελληνική κοινότητα για το παιχνίδι?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανανε τιποτα στα controls?

Μπηκα μετα απο καιρο να παιξω και ηταν αλλα αντι αλλων.

Παιζω με xbox controller και με το Υ πλεον δεν ξεκιναγε η να κοβει το fsd ενω και με το δεξι αναλογικο,ναι μεν παει προς τα πανω αλλα πολυ πιο νωθρα απο οτι πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎7‎/‎4‎/‎2018 στις 1:16 ΜΜ, LCF είπε

Μπήκα πρόσφατα στο παιχνίδι και μπορώ να πω ότι μου αρέσει αρκετά. Έχω ήδη διαβάσει αρκετούς οδηγούς για να το μάθω αλλά δεν έχω βρει κανέναν στα ελληνικά.

Ξέρετε κάποιον να μου προτείνετε με link (κείμενο ή video) ? Υπάρχει site με ελληνική κοινότητα για το παιχνίδι?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Οδηγό όσο αναφορά ποιο κομμάτι του παιχνιδιού? Trading, combat, exploration, mining, outfitting, pvp...τι ακριβώς? Μπορείς πάντως να ρωτήσεις και εδώ ότι θες ή να ψάξεις το thread προς τα πίσω.

Με τι σκάφος είσαι αυτή τη στιγμή και με τι έχεις καταπιαστεί in-game?

7 ώρες πριν, Dantε είπε

Κανανε τιποτα στα controls?

Μπηκα μετα απο καιρο να παιξω και ηταν αλλα αντι αλλων.

Παιζω με xbox controller και με το Υ πλεον δεν ξεκιναγε η να κοβει το fsd ενω και με το δεξι αναλογικο,ναι μεν παει προς τα πανω αλλα πολυ πιο νωθρα απο οτι πριν.

Θα σε γελάσω. Εγώ με τα HOTAS φορτώνω κάθε φορά ένα προφιλ συγκεκριμένο για το Elite και είμαι μια χαρά, δεν ξέρω πως δουλεύει με το xbox controller, αλλά στο reddit που κόβω βόλτες δεν έχω δει κανένα παράπονο. Παίζει να είναι δικό σου θέμα αποκλειστικά. Δοκίμασε να κάνεις remap τα βασικά κουμπιά έστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τις πολλές ώρες combat στα CZ την μεγαλοβδόμαδα, ήρθε η ώρα για κάτι πιο ειρηνικό και μεγαλόπνοο. Πήρα σαγιονάρες, πετσέτες θαλάσσης, αντηλιακό και έφυγα για Sagittarius A. Η Anaconda πέταξε ότι βαρύ είχε πάνω....hardpoints, fighter hangar, shield boosters, έκανε και downgrade σε μερικά core internals και έφτασε μια ανάσα από τα 62 light years per jump. Βέβαια ακόμα και έτσι θα χρειαστούν καμιά 400αρια jumps για να φτάσω (θα το κάνω jump-honk-jump-honk...όχι true exploration...και μόνο μέσω KGB-FOAM stars). Το 7A fuel scoop πάντως είναι μαγεία....1200+ refuel rate είναι απίστευτο...μέχρι να κάνω align για το επόμενο jump έχει γεμίσει το fuel tank και είμαι έτοιμος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...