Προς το περιεχόμενο

Elite: Dangerous


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Death in Elite is a natural occurence. :P

 

Ακριβως γιαυτο το λογο οταν εχω καιρο να παιξω και δεν θυμαμαι που πανε τα 4 αγοραζω ενα Sidewinder, κοβω 2-3 βολτες (ετσι για ζεσταμα) και μετα ξανα στα θηρια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Ακριβως γιαυτο το λογο οταν εχω καιρο να παιξω και δεν θυμαμαι που πανε τα 4 αγοραζω ενα Sidewinder, κοβω 2-3 βολτες (ετσι για ζεσταμα) και μετα ξανα στα θηρια :)

 

Ενώ εγώ μπήκα κατευθείαν στο FAS που το είχα αφήσει απ' όταν το είχα αγοράσει και δεν το είχα συνηθίσει και παραλίγο να χτυπήσω βγαίνοντας από το mail slot. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικο το παραπανω βιντεακι!!!

Σημερα μετα απο λιγα πειραματα φορτωσα το ASP explorer με ολα τα απαραιτητα (και νομιζω πως ειναι το καλυτερο budget all around ship) και αποφασισα να κανω μερικα planetary missions. Εψαξα για κατι relics, εξερευνησα μερικα wreckages, λιγο mining και γενικα χαλαρα και ειρηνικα πραγματακια.

 

Screenshot_0100_zpsdbpcnzai.png

 

 

Ξαφνικα σκανε 4-5 missions απο διαφορετικους mission givers (αλλα με τον ιδιο στοχο) που επρεπε να καθαρισεις κατι sentry skimmers. Συνολικα εδιναν πανω απο 14m. Φορτωνω το FDL, κανω το σταυρο μου (γιατι αμα το χασω θα σκασω 6-7m) και λεω να το δοκιμασω. Πρακτικα επρεπε να φαω 12 skimmers (κατι που δεν εχω ξαναδοκιμασει). Πλησιαζω στη βαση και βλεπω καμποσα να περιπολουν γυρω της. Δυστυχως δεν μπορεις να τα κανεις lock αλλα αμα σου την εχουν πεσει σε pvp ενω φορας gimballed ξερεις πολυ καλα πως να ριχνεις και τι να κανεις χωρις να εχεις locked target :) Αρχιζω να τα χτυπαω  απο μακρια αλλα @@. Λεω να πλησιασω, γυριζω το σκαφος 90 μοιρες σε μια αποσταση 30-40 μετρα απο το εδαφος και τα ξαπλωνω ενα ενα αργα και σταθερα (για καποιο λογο στο οριζοντιο δεν τα πετυχαινα με τιποτα ενω στο καθετο τις τρωγανε σχετικα ευκολα). Στο FDL ουτε καν τη 1η μπαρα απο το shield δεν μου εριξαν. Σε κανα 20λεπτο, βγαινοντας 2 φορες σε τροχια και ξανα πισω για το respawn εβγαλα +14m!

 

Γενικα τα credits βγαινουν πολυ πιο ευκολα σε συγκριση με πριν λογω του οτι πολλα missions εχουν τον ιδιο στοχο και αλληλοσυμπληρωνονται.΅Ειδικα σε warzones γινεται της κακομοιρας. Και επειδη καθε φορα που πιανω το elite στα χερια μου αγοραζω ολο και καποιο διαφορετικο και πιο ακριβο σκαφος, λες αυτη τη φορα να παω για το anaconda??? :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πολλές φορές skimmers δίπλα σε βάση έχουν και κάποιον να τα φυλάει (αν είναι δηλαδή bookmarked μέρος), εγώ συνήθως ψάχνω με το scanner και τα βρίσκω λίγα λίγα να φυλάνε μόνα τους cache sites, οπότε standard wanted είναι και τα τρώω με το SRV. Πιο χρονοβόρο, αλλά better safe than sorry. :P

 

Γενικά δεν κάνουν και πολλά στο SRV, μέχρι να ξυπνήσουν και να βαρέσουν, είναι dead.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα να παίξω και εγώ όλο χαρά να δω λίγο και το σύστημα με τους πλανήτες και το explore και από αφέλεια πήγα με την μια να αρχίσω να εξερευνώ τους πλανήτες...

αμ δε...

Δεν μπορούσα με τίποτα να προσγειωθώ όσο και να το προσπαθούσα όσα και tutorial μέχρι που διάβασα αυτό που είχα αρχίσει να υποψιαζόμουν.

Οτι για να παίξεις αυτή την προσθήκη θα έπρεπε να το αγοράσεις και να δώσεις άλλα 25-35 ευρώ....

lol

Εφαγε unistall με την μια. Οι τύποι μας δουλεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, η προσεδάφιση υποστηρίζεται μόνο από το Horizons expansion. Όταν είχε πρωτοκυκλοφορήσει ήταν όντως κοροϊδία, αφού αν θυμάμαι καλά κόστιζε κάπου 50 ευρώ. 

 

Πάει να πει όσοι είχαν αγοράσει ήδη το κανονικό παιχνίδι και είχαν πληρώσει άλλα τόσα (ειδικά με τα preorder), έπρεπε να δώσουν συνολικά σχεδόν 90-100 ευρώ. Υπήρχε βέβαια μια περίοδος μεγάλης έκπτωσης (25%) αλλά δεν ίσχυε για πάντα.

 

Περισσότερα εδώ.

 

Τώρα πια το Horizons έχει πέσει στα 25 ευρώ. Δεν τα λες λίγα, αλλά όπως έχει εξελιχθεί το παιχνίδι, το expansion είναι must αν θέλεις να παίξεις σοβαρά. Αυτοί που είναι πραγματικά κερδισμένοι είναι όσοι αγόρασαν την Deluxe έκδοση στην προσφορά των 34 ευρώ, που συμπεριλαμβάνει ED+Horizons.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο σκέφτομαι τα 80 που εσκασα στο star citizen πριν και γω δεν θυμαμαι πόσο καιρό , τα 50 που εσκασα so far για το elite ξαφνικά μου φαίνονται λίγα. Εννοείται οτι συμφωνώ το dlc policy των περισσοτέρων εταιριών είναι εμετικό, ωστόσο δεν είμαι σίγουρος οτι η Frontier κατατάσσεται σε αυτη την κατηγορία, αντίθετα θα έλεγα πως τους δικαιολογώ κιόλας (αν και ακόμα δεν έχω διαμορφώσει πλήρη αποψη)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον οι μεν μας δίνουν έτοιμο παιχνίδι (έστω και με λιγότερο content από όσο θα θέλαμε), οι δε ακόμα πουλάνε αέρα κοπανιστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άυτές τις χρεώσεις δεν μπορώ να τις καταλάβω όμως. 

Τώρα το πέρασα και στο steam θα περιμένω μπας και βρω καμία πολύ φτηνή προσφορά για το horizons είτε μέσω G2A που βλέπω ότι το dlc κάνει στα 18 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παιχνιδια b2p με online content για να πανε μπροστα πρεπει να σου παρεχουν καποια dlc επι πληρωμη. Συμφωνω απολυτα (και το εχω ξαναπει στο παρον thread) οτι τα λεφτα που ζητησαν στην αρχη ηταν πολλα. Δεν εχει καμια λογικη να θελει 40 ευρω για ενα dlc απο εσενα που εχεις ηδη αγορασει το βασικο game και 60 ευρω για να το αγορασεις ολο το πακετο game+dlc. Και φυσικα οι περισσοτεροι το προσπερασαμε και το αγορασαμε μετα απο 1 χρονο περιπου σε τιμη κατω απο 20ρικο που θεωρω οτι ειναι και η πραγματικη του αξια. Θα σου προτεινα εκτος απο το steam να το ψαξεις σε κλειδαδικα γιατι ακομα και τωρα το βρισκεις με 16,5€ στο kinguin με κωδικο που ενεργοποιεις κατευθειαν στο frontier.com. Εχοντας παιξει λιγο τις τελευταιες μερες (και με σκοπο να το λυωσω ελαφρα το ΣΚ :P) το θεωρω πολυ ενταξει γιαυτο το χρηματικο ποσο.
Το τραγικο ειναι οτι οι περισσοτερες εταιρεις ζητανε πολλα χρηματα γιαυτο που σου παρεχουν ακομα και σε pre alpha σταδιο. Η βλακεια ειναι οτι ολοι πεφτουν με τα μουτρα και το αγοραζουν μετατοπιζοντας το βαρος και στους υπολοιπους αγοραστες. Χωρις να με παρει καποιος απο τα μουτρα δειτε τη τιμη του Overwatch, το χαμο του Star Citizen και τις απατεωνιες με H1Z1, Ark Survival Evolved κτλ.

Ειναι στην ιδιοσυγκρασια του καθενος αν μπορει να μαζεψει τον εαυτο του και να περιμενει μεχρι να πεσει η τιμη σε λογικα (κατα τον ιδιο φυσικα γιατι και αυτο ειναι υποκειμενικο) πλαισια ή αν δεν κρατιεται και το θελει αμεσα ανεξαρτητως τιμης.

Στο κατω κατω μιλαμε για παιχνιδια διασκεδαση η οποια κατα βαθος ειναι ανεκτιμητης αξιας οποτε if it makes you happy ξοδεψε ελευθερα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο στο παιχνίδι δεν έχει trading πλατφόρμα, όπου να μπορείς να βρίσκεις ποιος πουλάει τι και σε ποιο σταθμό.

 

Το space Rangers, που είναι μια 2d εκδοχή του Elite, βγήκε πριν μια δεκαετία και την έχει την πλατφόρμα.

 

Το να πρέπει να επισκεφτώ τους σταθμούς για να δω τι πουλάνε με εκνευρίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το έψαξα, έχει αρκετά παρόμοια sites.

 

Εγώ αναφέρομαι σε πλατφόρμα εντός του παιχνιδιού.

 

Η απουσία της χτυπάει άσχημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...