Προς το περιεχόμενο

Elite: Dangerous


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

I see...

 

Δεν ξέρω για T16000 και Razor Nostromo (το αγόρασες ή στο έκαναν δώρο; :P). Εγώ προσωπικά προτιμώ να έχω Joystick στο ένα χέρι και Throttle στο άλλο, αλλά είναι φυσικά τι βολεύει τον καθένα (και την τσέπη του κυρίως ;) ).

 

Δυστυχώς σαν Saitek-άκιας, δεν έχω τσεκάρει καθόλου άλλα HOTAS, οπότε δεν έχω και κάτι να προτείνω...

 

To Nostromo ήταν impulse buy και ποτέ δεν έκατσα να ασχοληθώ μαζί του σοβαρά.

 

Για το X52 Pro θα πήγαινα, αλλά υπάρχει μεγάλο consistency με reviews καταναλωτών όπου το χειριστήριο ή/και το throttle χαλούσαν μετά από κάποιο διάστημα. Οπότε δεν ρισκάρω 150 ευρώ για κάτι τέτοιο. Τα CH λένε ότι είναι αθάνατα, αλλά τα βρίσκω πολύ αντιαισθητικά.

 

Η επόμενη επιλογή είναι το Thrustmaster T16000, το οποίο έχει απαράμιλλη ακρίβεια, αλλά τίποτα άλλο άξιο λόγου. Αρκετοί έχουν 2 flight sticks, εξομοιώνοντας έτσι τα dual analogs των gamepads.

 

Πάντως το ξαναλέω: Το optimization που έκαναν για τα gamepads είναι καταπληκτικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στο δικό μου δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοια προβλήματα. Τα οποία όμως υπάρχουν και είναι όντως τραγικά για χειριστήριο των 150+ ευρώ (εγώ το είχα πάρει κάπου 175 πριν 3 χρόνια). Ένα εγγενές ζήτημα που όντως εμφανίζουν όλα τα Χ52Pro είναι η ευαισθησία του stick, κάτι που διορθώνεται πανεύκολα και φθηνά με το neodymium magnet mod.

 

Τα CH έχουν πολύ καλύτερη ποιότητα κατασκευής σε κάθε επίπεδο, πχ. αν θυμάμαι καλά ακόμα και το βάρος τους είναι πολύ μεγαλύτερο από των καλών HOTAS χειριστηρίων της Saitek όπως το X56 (των 250-300 ευρώ).

 

Η ακρίβεια τώρα είναι σχετική, αν σε ενδιαφέρει να κάνεις συνέχεια μάχες τότε παίζει μεγάλο ρόλο. Αν θέλεις απλώς να παίζεις το φορτηγατζή (όπως κάνω εγώ) ή κανα FSX να περνάει η ώρα, τότε οποιοδήποτε αξιοπρεπές HOTAS θα σου κάνει τη δουλειά. Γενικά είναι μεγάλη υπόθεση να μην χρειάζεσαι να σκαλίζεις πληκτρολόγια/ποντίκια όλη την ώρα. Αύριο μεθαύριο θα έχουμε όλοι VR κάσκες για τέτοια παιχνίδια και εκεί το HOTAS θα μετρήσει ακόμα περισσότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν θες να δωσεις μια περιουσια σου προτεινω αυτo :

 

https://www.skroutz.gr/s/57905/Thrustmaster-T-Flight-Hotas-X.html?keyphrase=ThrustMaster+T-Flight+Hotas+X#reviews

 

Και αν εχεις αμφιβολιες για το τι μπορει να κανει καποιος με το παραπανω hotas δες εδω :

 

https://www.youtube.com/channel/UCjgBlzLxsgbVuHfZPe0AeIg

 

Και που να δεις τι κανω εγω :P

 

O7

 

 

PS: O/η isinona ητανε πραγματικη εμπνευση για το λαο του elite. Ελπιζω καποτε να ξαναγυρισει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαί το είδα και το Thrustmaster T-Flight HOTAS.

 

Η Thrustmaster όμως, ακριβώς λόγω της διασημότητας του T16000 (κυρίως λόγω του σένσορα), τώρα θα το βγάλει σε HOTAS έκδοση. Αναμένεται να κυκλοφορήσει το Νοέμβριο.

 

41YwJ2fGYEL.jpg

 

Ευρώπη 130 ευρώ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ομορφο αλλα με τιμη σχεδον 3πλασια του T-Flight. Αν εισαι γενικα fan των flight simulators τοτε αξιζει να επενδυσεις σε κατι καλυτερο. Αν εισαι casual και απλα θες να κανεις το κοματι σου με πολυ μικρο κοστος το T-Flight ειναι μονοδρομος ;)

Στο κατω κατω και το ντουλαπι να το φαει δεν υπαρχει περιπτωση να το κλαψεις :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κατω κατω και το ντουλαπι να το φαει δεν υπαρχει περιπτωση να το κλαψεις :P

 

Αυτό ακριβώς, τουναντίον αν δώσει κάποιος ένα σκασμό λεφτά (200-300+ ευρώ) για HOTAS θα πρέπει να είναι σίγουρος ότι θα του βγάλει τα συκώτια, διαφορετικά δεν αξίζει τον κόπο.

 

Το γράφω για μένα που ψήνοντας για χρόνια το Cougar HOTAS (από τον καιρό του FS2004), τελικά πήρα τα φθηνότερα Χ45 και Χ52 Pro και, ειδικά το δεύτερο, μετά από λίγες εβδομάδες έφαγαν ντουλάπα. Πάλι καλά που βγήκε το ED και έχω την ευκαιρία να το ξεσκονίζω αραιά και που.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχοντας κάνει και τα 2 mod στο x52-pro , το προτείνω με τα χιλια αν μπορείτε να το βρείτε καπου δηλαδη... Αλλά θα πρεπει να έχετε όρεξη να κανετε τα mod (10 λεπτα δουλειά) αλλιώς προτιμήστε κάποιο άλλο. Το Elite είναι σαν να φτιάχτηκε για το x52 pro!!!

 

Τόσο λειτουργικό χωρίς να κανεις και τίποτα ιδιαίτερο που χαλιέμαι όταν σε άλλα παιχνίδια πρέπει να ασχοληθώ λίγο με mapping κτλ κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mapping, τι είναι το mapping; Το βγάζεις από το κουτί, το συνδέεις, φορτώνεις το ED και παίζεις :P

 

ps: θύμησέ μου ποιο είναι το άλλο mod; Ξέρω μόνο αυτό με τους μαγνήτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο Thrustmaster T.16000 FCS HOTAS θα είναι επίσης plug n play out of the box για το Elite Dangerous.

 

http://www.thrustmaster.com/en_US/%D0%9F%D1%80%D0%B5%D1%81%D1%81%D0%B0/thrustmaster-teams-frontier-s-elite-dangerous-new-gameplay-experiences-announced-new-t16000m-

 

 

Mapping-stationT16000MHotas.jpg

 

 

Προσωπικά με ενδιαφέρει, διότι το Flight Stick έχει τον ίδιο σένσορα με του Warthog.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ps: θύμησέ μου ποιο είναι το άλλο mod; Ξέρω μόνο αυτό με τους μαγνήτες.

 

Εγώ έκανα και αυτό - κυκλοφορεί και ένα αντίστοιχο με zip ties , εδώ ο τυπάς το κάνει στο x52 αλλά εννοείται πως ισχύει και για το x52 pro

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να βρώ κάποιο επάγγελμα που να έχει καλές απολαβές. Από ότι βλέπω το sourcing αγαθών και το mining είναι τα καλύτερα, αλλά είναι αρκετά χρονοβόρα.

 

Εχθές μου ζητούσε ένας σταθμός ένα αγαθό (ξέχασα ποιό) για 1,000,000 αμοιβή, το οποίο ήταν 415(!!!)ls μακριά. Μιλάμε για 80 jumps να πας και άλλα τόσα να έρθεις! Ξεκίνησα, και κάπου στα 20 jumps βαρέθηκα......

 

Θα ήθελα τo bounty hunting να έχει πιό καλές αμοιβές.

 

Πάντως το Combra MK III μου, μετά από μερικές αναβαθμίσεις στα πάντα (μηχανές, όπλα, ασπίδες, armor κλπ κλπ), είναι πολύ αξιοπρεπές στα dogfights. Μου κάνουν interdict και κάνω submit για να τους σκοτώσω :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Όπως σου είχα πει, αν θες Bounty Hunting λεφτά -> RES (High), ακολουθείς τους μπάτσους και τρως Pythons, Anacondas αφού κάνεις Kill warrant scan και τους μαλακώνουν. :P

 

Μερικές φορές δεν βγαίνουν τα μεγαλύτερα σκάφη και πρέπει να βγεις / ξαναμπείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...