Προς το περιεχόμενο

Elite: Dangerous


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, GhostRiderLSOV είπε

3.0 = Beyond. Αυτά που βάζω linked.

 

ναι αλλά δεν κατάλαβα..τί προσθέτει τί αλλάζει :S

διάβασα αυτό εδώ,αλλά και πάλι δεν κατάλαβα

 

http://www.eurogamer.net/articles/2018-01-12-elite-dangerous-beyond-beta-is-launching-soon-will-be-free-and-open-to-all-pc-players

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις ‎11‎/‎1‎/‎2018 στις 2:42 ΜΜ, Dantε είπε

Καλα ναι ταριφοδουλεια οι τουριστες,αλλα οταν βλεπω 26μυρια ο αλλος χωρις καν να θελει να τον παω πουθενα περιεργα και με economy class ε σου καθεται καπως.

Στο bounty αυτο εκανα.Σκαναρα,περιμενα να ανοιξουν οι αλλοι,πεταγα καμια πετρα και εγω και τελος :P

Απλα το θεμα ειναι οτι το μαξ που μου δωσε ειναι 100Κ για εναν καλου level ,που αν δεν ηταν η μπατσαρια δε θα τον ειχα μονος μου και μου φαινεται δεν αξιζει το κοπο οταν εχω ηδη insurance 440Κ.

Το έχω ξεκινήσει καμιά δεκαριά μέρες το παιχνίδι με Rift και X-52 Hotas. Είμαι με ένα Cobra MK3 προς το παρόν και μαζεύω λεφτά για ένα full εξοπλισμένο Vulture. Επειδή κατά κύριο λόγο τα λεφτά τα μαζεύω σε High RES διάβασα πως τα RES λειτουργούν σαν instances. Αν μπεις και σου βγάζει κυρίως μικρά σκαφάκια που δίνουν 20-70k per kill μπορείς να βγεις από το RES και να ξαναμπείς. Αν ήσουν ο μόνος παίχτης εκεί (ή αν το κάνεις σε solo) το instance θα βγάλει διαφορετικούς τύπους σκαφών. Για να αξίζει τον κόπο λοιπόν κάντο 2-3 φορές reroll μέχρι να σου βγάλει Pythons, Anacondas κλπ....εκεί με κανένα KWS θα σου δίνουν από 100 μέχρι 250-300k per kill οπότε αξίζει μια χαρά τον κόπο. Προφανώς ούτε εγώ τα σολάρω ακόμα αυτά...οι μπάτσοι κάνουν το 90% της δουλειάς. Ελπίζω με το Vulture να αλλάξει αυτό και να μπορέσω να πάω και σε Hazardous RES.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update: Πήρα τελικά το Vulture με αρκετά καλό εξοπλισμό (δεν είναι ακόμα τα πάντα A-rated, ούτε έχω αλλάξει το αρχικό Lightweight Alloy του hull σε κάτι ανθεκτικότερο)...γύρω στα 15 μύρια κόστος. Η διαφορά στα High RES είναι τεράστια. Μπορώ να ανοίξω εγώ οποιοδήποτε σκάφος και να περιμένω μετά βοήθεια από τους μπάτσους. Μπορώ και να το σολάρω αν δεν είναι Python, Anaconda ή Fer-de-lance, αλλά οι μπάτσοι επιταχύνουν πολύ τη διαδικασία. Ειδικά τα Fer-de-lance δίνουν κάτι γαμάτα bounties του στυλ 300-350k.

Επόμενο βήμα τα Hazardous RES και κανά Conflict Zone για rep...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

FAS είναι επίσης καλό up(side?)grade για το Vulture. Επίσης πολύ ευέλικτο (κάτι που τα FGS/FDS δεν έχουν τόσο) και με μεγαλύτερο power plant, κάτι που στο Vulture γενικά είχα θέμα. 

Σημείωση: Δεν έχω κάνει πολλά με engineers. Πρέπει, αλλά βαριέμαι. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω κοντά 50m για ένα σχετικά καλά εξοπλισμένο FAS....δεν βγαίνω μάνα μου. Τουλάχιστον όχι ακόμα.
Το powerplant του Vulture είναι όντως θέμα, απλά δεν μπορεί να σηκώσει τα πάντα σε A-rated μαζί με κανένα shield booster. Το σκέφτομαι για Bi-weave ίσως....θα δούμε.

Τους engineers δεν τους έχω ακουμπήσει καν ακόμα. Τώρα σκέφτομαι να πάω σιγά σιγά προς McQuin να δω τι παίζει, αν και έχω ξενερώσει λίγο που τα kinetic όπλα θέλουν όλα ammo που τελειώνει και σχετικά γρήγορα (δεν με βγάζει πάνω από 1 ώρα σε High RES).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς, αλλά θέλει materials που τα βρίσκεις (αν κατάλαβα καλά) πάνω σε πλανήτες με το SRV. Κάτι με το οποίο δεν έχω ασχοληθεί καθόλου προς το παρόν. Οπότε για τώρα θα συνεχίσω με 2 gimbal pulse lasers.

Πάντως τα bi-weave με 2 A-class shield boosters βγάζουν το ίδιο σχεδόν shield που βγάζει το κλασσικό shield generator με 1 shield booster, αλλά με πολύ πιο γρήγορο regeneration rate.

Πόσα credits θα έπρεπε να βγάζω χοντρικά ανά ώρα σε ένα High RES (χωρίς powerplay multipliers κλπ) για να θεωρείται αξιόλογο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικό videaki . Το παιχνίδι μοιάζει να είναι μονίμως "σε εξέλιξη" όσο αφορά τα features και θα συνεχίσει έτσι για κάποια χρόνια.

In other news...πάρκαρα το Vulture με τον full combat εξοπλισμό και τσίμπησα ένα Asp Explorer με full ελαφρύ εξοπλισμό, A-class FSD και χωρίς καν όπλα και ασπίδες και έφυγα για να κάνω το "Road to Riches". Έβγαλα καμιά 20αριά συστήματα σκανάροντας κάπου  μια 50αριά πλανήτες (earthlike, water, ammonia). Με βλέπω να κάνω μια 100αρα συστήματα (aka 250 πλανήτες) και μετά να πηγαίνω στην Felicity Farseer να της πουλήσω τα cartographical data για να πάρω ranks και να ανεβάσω ακόμα περισσότερο το jump range του FSD (από το 30-32...σε 45+) και το powerplant capacity του Vulture ....βγάζοντας παράλληλα και καμιά 100-150αρα million credits.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το κακό με το Elite είναι πως η εξέλιξή του πάει με ρυθμούς χελώνας και μερικές φορές δεν είναι και ό,τι καλύτερες κάποιες επιλογές της FDev.

Αλλά τι να κάνουμε, άλλο σαν αυτό δεν έχω. ^_^ Θέλω να relax-άρω, παίρνω σκάφος και φεύγω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για εσάς τους παλιούς σίγουρα έτσι είναι. Για εμένα που τα βλέπω όλα για πρώτη φορά το παιχνίδι φαίνεται χαοτικό και τεράστιο. Θα πρέπει να εξαντλήσω πρώτα όσα υπάρχουν τώρα στο παιχνίδι (που θα μου πάρει μήνες) και μετά να αρχίσω να κοιτάω τι καινούργιο θα βγεί. Προς το παρόν έχω πάρει μια μικρή τζούρα από combat και exploration. Trading δοκίμασα λίγο με ένα Type 6, αλλά μόλις απέτυχα μια φορά να ξεφύγω από ένα interdiction ξενέρωσα...το πούλησα και ξαναπήγα για bounty hunting.

Πάντως και μόνο το γεγονός ότι έχω πάρει Rift ένα μήνα τώρα και τις τελευταίες 10 μέρες έχω παίξει ΜΟΝΟ Elite λέει πολλά για το παιχνίδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Συνήθως για interdiction, ο καλύτερος τρόπος αν δεν μπορείς να ξεφύγεις συμβατικά, είναι να κάνεις submit (δηλαδή να βάλεις το throttle στο 0) ώστε να μην πάθει overload το FSD και να γεμίσει κανονικά και να κάνεις jump στο πιο κοντινό σύστημα, μιας και δεν έχει θέμα αν σε κάνουν mass lock ή όχι.

Θα ήθελα κι εγώ να το δω σε VR κάποτε, αν και έχω ένα θέμα οράσεως και με το 3D δεν πολυβλέπω διαφορές, αλλά δεν έχω τσεκάρει με κράνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως έκανα submit και μετά boost, boost, boost μέχρι να φύγει το lock και να ξαναμπείς σε supercruise. Αυτό με το διαφορετικό σύστημα το είδα στην πορεία, αλλά και πάλι δεν είναι τόσο εύκολο να το κάνεις on-the-fly στο VR γιατί πρέπει να κοιτάξεις αριστερά για το Nav Panel και να scrollareis μέχρι να βρεις άλλο σύστημα. Ειδικά αν είσαι noobas και ψιλοπανικοβάλεσαι όταν σε πυροβολάει ο άλλος και ανάβουν οι ασπίδες σου σαν πυροτεχνήματα, όλο αυτό δεν είναι εύκολο. Τώρα του έχω πάρει το κολάι αρκετά και φεύγω χωρίς να χρειαστεί να αλλάξω σύστημα...εκτός φυσικά αν με κάνει interdict με το Vulture, οπότε του κάνω το powerplant κοκορέτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, meloku είπε

Ναι για εσάς τους παλιούς σίγουρα έτσι είναι. Για εμένα που τα βλέπω όλα για πρώτη φορά το παιχνίδι φαίνεται χαοτικό και τεράστιο. Θα πρέπει να εξαντλήσω πρώτα όσα υπάρχουν τώρα στο παιχνίδι (που θα μου πάρει μήνες) και μετά να αρχίσω να κοιτάω τι καινούργιο θα βγεί. Προς το παρόν έχω πάρει μια μικρή τζούρα από combat και exploration. Trading δοκίμασα λίγο με ένα Type 6, αλλά μόλις απέτυχα μια φορά να ξεφύγω από ένα interdiction ξενέρωσα...το πούλησα και ξαναπήγα για bounty hunting.

Πάντως και μόνο το γεγονός ότι έχω πάρει Rift ένα μήνα τώρα και τις τελευταίες 10 μέρες έχω παίξει ΜΟΝΟ Elite λέει πολλά για το παιχνίδι.

Έχεις δει το θέμα που έχουμε για vr games να υποθέσω εδώ ε; 

Και εγώ είχα φάει σκάλωμα με το  elite και το rift. Δεν μπορώ να το φανταστώ σε οθόνη. Τώρα τρώω λίγο το backlog μου και θα ξαναγυρίσω στο elite, έχω μείνει στις 70 ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατρέ, ήδη γράφω και στο VR thread κατά καιρούς :-)  Αφού δηλαδή μου δώσατε πληροφορίες και με ψήσατε δεόντως για να πάρω το PC με το Rift.

Πριν 2 μέρες βρήκα το Unspoken με έκπτωση 50%, το πήρα, και ακόμα δεν το έχω καν ακουμπήσει γιατί μονίμως θέλω να κάνω κάτι στο Elite.

Το μόνο πλεονέκτημα με οθόνη θα ήταν το πιο γρήγορο access σε galaxy map, system map κλπ. Ίσως να υπάρχουν shortcuts για τα HOTAS, αλλά δεν έχω βρει τίποτα. Επίσης είναι σπαστικό να "ταξιδεύεις" στο system map με το χειριστήριο...θα ήθελα να κοιτάς απλά έναν πλανήτη και να τον κάνει highlight για γρήγορη επιλογή. Εξίσου δύσχρηστο είναι και το galaxy map. Όταν θες να ψάξεις ένα σύστημα με το ονομά του πρέπει να βγάλεις την μάσκα και αυτό χαλάει κάπως το immersion.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...