Προς το περιεχόμενο

Elite: Dangerous


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με το dash δεν χρειαζεται να βγάλεις την μάσκα πλέον! Γυρίζεις σε desktop mode και γράφεις! Δεν το εχω δοκιμάσει βέβαια αλλά δεν βρίσκω τον λόγο να μην δουλεύει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

To keyboard δουλεύει μια χαρά...αλλά επειδή παίζω με HOTAS το πληκτρολόγιο έχει πάει λίγο πιο πέρα με αποτέλεσμα να μην μπορώ να το βρω εύκολα δια της αφής. Πέραν αυτού επειδή κάνω το Road to Riches πρέπει κάθε τόσο να αντιγράφω το όνομα του επόμενου συστήματος και να το κάνω paste στο galaxy map...κάτι που επίσης θέλει να βγάλω τη μάσκα για λίγο. Ίσως το dash που λέει ο kgian να είναι λύση πάντως...ή αν απλά κάρφωνα τα hotas στη καρέκλα και άφηνα το πληκτρολόγιο στη θέση του  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω για διάφορους τρόπους να βγάλεις αρκετά credits σχετικά γρήγορα, αλλά όσο γρήγορα τους διαβάζω άλλο τόσο γρήγορα τους nerfarei η Frontier. Δοκίμασα για λίγο κάτι scan missions στο Quince system που υποτίθεται ότι παλιά stackarane, αλλά μάλλον δεν δουλεύει πλέον όπως παλιά. Τώρα έφυγα να κάνω καμιά 50αριά συστήματα ακόμα από το Road to Riches, αλλά έχω ψηθεί να κάνω και κανένα passenger mission αν βρω κάτι που να πληρώνει καλά. Έχω οριακά τα λεφτά για Orca, αλλά νομίζω το Type-7 έχει σχεδόν ίδια χωρητικότητα σε economy class passengers για πολύ λιγότερα λεφτά.

Έχω διαβάσει πως η απόσταση ενός station από το arrival point του συστήματος έχει άμεση σχέση με την αξία των passenger missions. Αξίζει να ψάξω να βρω τίποτα που να πηγαίνει σε σταθμό καμιά 500k LS μακριά από το arrival point λέτε? Θα παίρνει κανά τέταρτο να φτάσεις, αλλά μπορείς να πάς και semi-afk. Αν φας interdiction με economy passengers παίζει να σε ανατινάξει ο άλλος αν έχεις άδειο cargo? Τους ενδιαφέρουν οι non-VIP passengers?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Απ' όσο θυμάμαι αν δεν έχεις passenger που λένε ότι τον κυνηγάνε, δεν έχεις θέμα. Εγώ είχα πιάσει το Rhea system ένα 3-ήμερο τότε που έγινε ο χαμός (και μια φορά ήμουν μέσα όταν διάβασα τι παίζει), οπότε είχα μαζέψει κάμποσα από εκεί, αλλά φυσικά Δευτέρα απόγευμα έκλεισαν τον διακόπτη.

Είναι μεν χαζό ότι πρέπει να βρίσκουμε τέτοια πράγματα για λεφτά, αλλά είναι χαζό δε, ότι π.χ. με bounty hunting βγάζεις πολύ λιγότερα από το να είσαι λεωφορειατζής. -_-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα μπορώ να πηγαίνω afk χωρίς να φοβάμαι τα interdictions αν μιλάμε για αποστάσεις του στυλ 500k LS. Ούτως ή άλλως νομίζω πως τα interdictions τα τρως είτε στην αρχή του supercruise, είτε φτάνοντας. Όταν είσαι σε supercruise πάνω από 50c ταχύτητα δεν πρέπει να σε ακουμπάνε.

Γενικά το παιχνίδι δεν κάνει καλό scaling στα credits που μπορείς να βγάλεις. Το bounty hunting είναι εξίσου αποδοτικό με ένα sidewinder  (και μπάτσους) όσο και με Anaconda. Όταν πας στα μεσαία και μεγάλα σκάφη θα έπρεπε να κάνουν ανάλογα scale και τα rewards για να έχει νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Interdiction μπορεί να σου κάνει το ΑΙ όποτε γουστάρει, απλά δεν θα σου επιτεθεί γιατί δεν θα έχεις κάτι που θέλει. Εγώ πάντα ήμουν στα controls αλλά στο background είχα Radio Sidewinder, podcasts, Warhammer tabletop matches, Κλπ. Ήταν σαν να έχω screensaver. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα ένα Type-7, του έβαλα πάνω καμπίνες κάργα να γίνει ΚΤΕΛ κανονικό και βρήκα ένα σύστημα με ένα μόνο σταθμό που είναι 500k+ LS μακριά από τον ήλιο του. Βρήκα και ένα διπλανό σύστημα και άρχισα να κάνω δρομολόγια. Δυστυχώς τα rewards δεν είναι τόσο καλά όσο περίμενα. Πούλησα μερικά εκατομμύρια σε exploration data, αλλά πήγα Allied μόνο με το controlling faction και όχι με τα μικρά. Δυσκολεύομαι να βρω αρκετά non-VIP missions για να γεμίσω τις 130-140 θέσεις που έχω, αλλά και όταν βρίσκω δεν πληρώνουν αρκετά. Τα VIP που βρίσκω πληρώνουν κάπου 1-2 μύρια, αλλά κλείνουν ολόκληρη την καμπίνα μόνοι τους.
Είναι άραγε θέμα reputation και trade rank? Αν δηλαδή το κάνω για 2-3 μέρες και ανέβει το rep με όλα τα factions και το trade rank μου...θα βρίσκω missions που να αξίζουν πραγματικά το ταξίδι των 500k LS? Γιατί τώρα πάω μισογεμάτος και με 2-3 VIP...και βγάζω 5-6 μύρια για 10-15 λεπτά Board hoping και 15+ λεπτά supercruise. Άσε που δεν μπορώ να είμαι εντελώς AFK γιατί χτες έφαγα ένα interdiction (με ταχύτητα 500c+) από κάτι protesters που μετέφερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Περισσότερο reputation με factions = περισσότερες αποστολές / μεταφορές που σου αφήνουν. Γενικά νομίζω δύσκολα να βγουν τα λεφτά όπως πριν το "φτιάξουν" αλλά είναι μια από τις επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επειδή έριξα αρκετό ψάξιμο και έβγαλα μια μικρή άκρη είπα να γράψω ένα mini-PSA σε περίπτωση που ψάχνει και κάποιος άλλος κάτι παρόμοιο.
Αρχικά το multiplier για την απόσταση του προορισμού στα passenger missions σε LS από τον ήλιο του συστήματος ήταν τρελά υψηλό. Το αποτέλεσμα ήταν να μπορείς να στακάρεις πολλά bulk passenger missions (non-VIP...χωρίς το εικονιδιάκι της κορώνας) για τον ίδιο μακρυνό προορισμό και να βγάζεις τρελά φράγκα. Το Rhea ήταν ένα μόνο παράδειγμα αυτού του "exploit" και όχι εξαίρεση. Δυστυχώς στις 24/1 η Frontier κατέβασε αυτό το multiplier κατά 90% περίπου με αποτέλεσμα το όλο κολπάκι να πάει άπατο. Προφανώς το trader rank και το rep με τα τοπικά factions παίζει ρόλο στο τι missions θα βρει κανείς στο board. Μοναδική εξαίρεση μοιάζουν πλέον να είναι οι VIP που με λίγο board hoping μπορείς να βρεις elite ranked αποστολές που σε απόσταση 1 jump + 500k LS να δίνουν 3-4 μύρια. Προς το παρόν δεν το έχω καταφέρει (και δεν είμαι ακόμα elite trader έτσι και αλλιώς), αλλά αν στακάρει κανείς 6 τέτοια missions (ή 10 σε Anaconda/Cutter) θα μπορούσε να έχει ένα run 15 λεπτών (+ άλλα 10-15 board hoping) που να του αποφέρει 18-20 μύρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν θα το έλεγα exploit. Δεν είναι ότι κάποιος χρησιμοποίησε με λάθος/αντικανονικό τρόπο μηχανική του παιχνιδιού. Αλλά "fast money = no no" για την FDev.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γι'αυτο το έβαλα σε quotes. Προφανώς δεν το θεωρώ exploit, ειδικά σε ένα παιχνίδι που για να πάρεις ένα full εξοπλισμένο high end πλοίο θες μπόλικες ώρες grinding... του στυλ πάνω από 100.

Νομίζω πως η καλύτερη ιδέα είναι να κάνω unlock και level up τους engineers και να περιμένω το επόμενο "exploit" για σοβαρά φράγκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...