Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση υπολογιστή


evoracing

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρω την δουλειά του SSD και έχω κάνει και χρήση υπολογιστή με τούμπανο SSD αλλά τα λεφτά δεν τρέχουν :) οπότε παίρνω τα υλικά και σε 1-2 μήνες παίρνω και τον SSD ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

φιλε πολυ κακη επιλογη ενος fx για gaming

 

αποσπσμα

Pop over to the gaming scatter, though, and the picture changes dramatically. There, the FX-8350 is the highest-performance AMD desktop processor to date for gaming, finally toppling the venerable Phenom II X4 980. Yet the FX-8350's gaming performance almost exactly matches that of the Core i3-3225, a $134 Ivy Bridge-based processor. Meanwhile, the Core i5-3470 delivers markedly superior gaming performance for less money than the FX-8350. The FX-8350 isn't exactly bad for video games—its performance was generally acceptable in our tests. But it is relatively weak compared to the competition.

http://techreport.com/review/23750/amd-fx-8350-processor-reviewed/14

 

Kappaalphataualphagammarhoalphaphi3AE0-6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

saiz ναι βρε δεν μπορεί να τρέξει μια 6870 ή μια 7870 και να την τεραμτίσει ......... εδώ τερματίζει 2X 7970 στην 6870 θα σκαλώσει...

Τι θα ακούσουμε πάλι χριστέ μου !

 

 

 

Ανθρωποι που δεν έχουν πιάσει ποτέ τους FX επεξεργαστή έχουν και άποψη ...

 

Από την άλλη να πάρει έναν I3 ή I5 και να τον βάλει στα σαπάκια H61 μητρικές του 60€ ... 

 

Βάλε και την πλατφόρμα μέσα αδερφέ !!! Εκεί είναι όλη η ιστορία ! Όχι στις π@π@τζες που ποστάρεις... η φτηνότερη πλατφόρμα κάνει ισοσκελισμό της απόδοσης/τιμή στο gaming !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι ο 6300 για gaming.

 

 

Και ο FX-6300 και ο 8320 και η πλατφόρμα τους ! Εχουμε πει και ξαναπεί πως ΔΕΝ υπάρχει κανένα τέτοιο θέμα ενώ η φτηνότερη πλατφόρμα με την μεγαλύτερη αναβαθμισιμότητα και την μεγαλύτερη πληρότητα, εξασφαλίζει το ίδιο performance / € σε περιπτώσεις gaming !

 

Από εκεί και πέρα σε οποιαδήποτε άλλη σοβαρή εργασία και αν κάνεις ή σε multitasking οι FX είναι πολύ μπροστά ! 

 

 

Συνολικό performance  επεξεργαστών και συνολικό performance/$  για τους επεξεργαστές που αναφέρθηκαν ανεξαρτήτου εφαρμογής !

 

 

 

captureene.png

 

capture2qk.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ τεκμηριωμένα σου απάντησα !  :-D Με την απόλυτη πραγματικότητα συνολικά, πλατφόρμας, performance πληρότητας και αναβαθμισιμότητας !

 

Γιατί λοιπόν αγχώνεσαι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από εκεί και πέρα σε οποιαδήποτε άλλη σοβαρή εργασία και αν κάνεις ή σε multitasking οι FX είναι πολύ μπροστά ! 

 

Αν εξαιρέσουμε άκυρους και ανεδαφικούς ισχυρισμούς σαν τον παραπάνω οι οποίοι έχουν ανατραπεί πολλάκις, οι προτάσεις του Τάκη είναι πολύ ισορροπημένες και οι καλύτερες για την περίσταση.

 

Μια σκέψη μου θα ήταν πάνω σε αυτές τις προτάσεις ο συνδυασμός fx 6300 + 6870 + καλύτερη μητρική από αυτήν που προτάθηκε. Αλλά η ουσία είναι ότι ο 6300 ή ο 8320 είναι ταμάμ για τη χρήση που ενδιαφέρεται ο φίλος και προφανέστατα δεν θα έχουν απολύτως κανένα πρόβλημα ούτε με μια 7870. Πόσο μάλλον με 6870 ή 7850.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα games ειναι πισω  τελος

 

απο εκει και περα ο καθενας που ενδιαφερεται εχει τον τελευταιο λογο τα δικα του λεφτα θα δωσει στο φιναλε τον ενημερονουμε και αποφασιζει, δεν του επιβαλουμε την γνωμη μας  χωρις να του λεμε τα υπερ και τα κατα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι, ναι. Αν τους βάλεις πάνω μια 7970 τότε τον i3 συνολικά στα games τον περνάει μόνο ο 8350. Aλλά

α) Δεν μιλάμε για τέτοιες κάρτες στην συγκεκριμένη περίπτωση

β) Πρέπει να γίνεται στάθμιση με βάση όλες τις ανάγκες του χρήστη. Δεν μιλάμε για παιχνιδομηχανές μόνο.

 

Καλές οι προσωπικές συμπάθειες και προτιμήσεις αλλά όταν προτείνεις i3 σε κάποιον που κάνει rendering και θα πάρει μια μέση κάρτα γραφικών για τα games του, τότε δεν διαφέρεις σε κάτι από τον adtakhs. Απλά γίνεσαι ο adtakhs του άλλου στρατοπέδου. Στα δικά μου μάτια είναι το ίδιο εξωφρενικό με το να προτείνεις 8350 σε gaming κουτί των 1200 ευρώ.

 

Φιλικά εννοείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα games ειναι πισω  τελος

 

απο εκει και περα ο καθενας που ενδιαφερεται εχει τον τελευταιο λογο τα δικα του λεφτα θα δωσει στο φιναλε τον ενημερονουμε και αποφασιζει, δεν του επιβαλουμε την γνωμη μας  χωρις να του λεμε τα υπερ και τα κατα

 

Το τελος μ'αρεσε  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι, ναι. Αν τους βάλεις πάνω μια 7970 τότε τον i3 συνολικά στα games τον περνάει μόνο ο 8350. Aλλά

α) Δεν μιλάμε για τέτοιες κάρτες στην συγκεκριμένη περίπτωση

β) Πρέπει να γίνεται στάθμιση με βάση όλες τις ανάγκες του χρήστη. Δεν μιλάμε για παιχνιδομηχανές μόνο.

 

Καλές οι προσωπικές συμπάθειες και προτιμήσεις αλλά όταν προτείνεις i3 σε κάποιον που κάνει rendering και θα πάρει μια μέση κάρτα γραφικών για τα games του, τότε δεν διαφέρεις σε κάτι από τον adtakhs. Απλά γίνεσαι ο adtakhs του άλλου στρατοπέδου. Στα δικά μου μάτια είναι το ίδιο εξωφρενικό με το να προτείνεις 8350 σε gaming κουτί των 1200 ευρώ.

 

Φιλικά εννοείται.

 

 

Δεν κατάλαβα τι έχει ο adtakhs ! 

 

Επειδή σαν μιλάει πως στήνεται ένα φτηνό σύστημα με μέγιστο συντελεστή απόδοσης τιμής ανεξάρτητα την εφαρμογή, δεν είναι σωστός ? Ο σωστότερος είναι !

 

Το pc δεν το χρησιμοποιούμε για ένα μόνο πράγμα ! Το χρησιμοποιούμε διαρκώς για διαφορετικά πράγματα και πολλαπλά ταυτόχρονα και πρέπει να μπορεί να μας καλύψει σε όλα όσα του ζητήσουμε !

Επίσης ένα σύστημα δεν το αγοράζουμε για ένα μήνα αλλά πολύς κόσμος το κρατά για 5+ χρόνια ... 

 

Καθίστε εσείς να βλέπετε αν ένας επεξεργαστής βγάζει +2 και +5 fps στα 100 σε ένα κ@λ@παίχνιδο άθλια στημένο που συνήθως γίνεται port από τις κονσόλες και μην βλέπετε το συνολικό performance. Κοιτάξτε το δέντρο και όχι το δάσος !

 

Επίσης στα του άλλου στρατοπέδου μην βγάζεις την ουρά σου απέξω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν εξαιρέσουμε άκυρους και ανεδαφικούς ισχυρισμούς σαν τον παραπάνω οι οποίοι έχουν ανατραπεί πολλάκις, οι προτάσεις του Τάκη είναι πολύ ισορροπημένες και οι καλύτερες για την περίσταση.

 

Μια σκέψη μου θα ήταν πάνω σε αυτές τις προτάσεις ο συνδυασμός fx 6300 + 6870 + καλύτερη μητρική από αυτήν που προτάθηκε. Αλλά η ουσία είναι ότι ο 6300 ή ο 8320 είναι ταμάμ για τη χρήση που ενδιαφέρεται ο φίλος και προφανέστατα δεν θα έχουν απολύτως κανένα πρόβλημα ούτε με μια 7870. Πόσο μάλλον με 6870 ή 7850.

 

Αυτό το διάβασες?

 

Στις συμπάθειες δεν βγάζω καθόλου τον εαυτό μου απ έξω. Από το στρατόπεδο τον βγάζω. Έχει αποδειχτεί πολλάκις. Και επειδή ξέρω ότι θα χαρείς, το πρωί παρήγγειλα έναν trinity. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...