Προς το περιεχόμενο

Αγγελίες πώλησης - Υπερβολικές τιμές.


twistovios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να καταθέσω την άποψή μου σχετικά με το φαινόμενο των εξαιρετικά υψηλών τιμών που παρατηρώ σε αγγελίες πώλησης τόσο μεταχειρισμένων όσο και καινούργιων προϊόντων.

 

Πρόσφατα θέλησα να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο Samsung Galaxy SII.

 

Μπήκα λοιπόν στις αγγελίες και αφού έψαξα τις αγγελίες του τελευταίου μήνα, διαπίστωσα πως η πλειοψηφία των πωλητών ζητούσε κατά μέσο όρο γύρω στα 250 ευρώ για ένα μεταχειρισμένο SII.

 

Θεωρώ το συγκεκριμένο ποσό τουλάχιστον υπερβολικό, μιας και η συσκευή κυκλοφορεί εδώ και αρκετό καιρό και επιπλέον τη βρίσκεις από κατάστημα γύρω στα 330 ευρώ, με πλήρη εγγύηση και ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Γιατί δηλαδή να δώσω 250 ευρώ για μια συκευή διετίας, την οποία εδώ και 1.5 χρόνο τη χρησιμοποιεί κάποιος, ο οποίος ότι και να ισχυρίζεται, εγώ δεν είμαι σε θέση να ξέρω πως της φέρθηκε, τι προβλήματα/κολλήματα τυχόν παρουσίασε, μια συσκευή με ελάχιστη έως καθόλου εγγύηση πλέον, και όλα αυτά για τι? Για να κερδίσω 80 ευρώ?

 

Το θεωρώ ξεφτίλα, και το λυπηρό είναι πως πολλές από αυτές τις αγγελίες κατάφεραν να βρουν αγοραστή...!!

 

Προφανώς και είναι δικαίωμα του καθενός να κοστολογεί όσο θέλει το προιόν του, ειδικά μάλιστα από τη στιγμή που καταφέρνει να το πουλήσει, όμως δεν παύει να είναι απογοητευτικό το να βλέπεις τόσους πολλούς ανθρώπους να μην αντιλαμβάνονται την έννοια του μεταχειρισμένου και της μεταπωλησης.

 

Και το ίδιο παρατήρησα και σε άλλες κατηγορίες προϊόντων. Μέτρια laptop, τριετίας και βάλε, με επεξεργαστές προηγούμενης γενιάς, να ζητάνε 300-350 ευρώ τη στιγμή που καινούργια αντίστοιχα laptop με νέους επεξεργαστές κοστίζουν 450-500 ευρώ.

 

Δεν φταίνε όμως μόνο οι πωλητές, φταίνε και όσα κορόιδα πάνε και αγοράζουν μεταχειρισμένα σε τέτοιες τιμές.

 

Πριν από 2 μήνες περίπου, με το που κυκλοφόρησε το iphone5, παρέλαβα άμεσα ένα από τη WIND, το οποίο και πούλησα την ίδια μέρα στα 670 ευρώ. Την ίδια στιγμή άλλοι το πουλούσαν 740, όσο το πήραν δηλαδή!!

 

Ε, ήμαρτον δηλαδή... Σαν κάτι Porsche Cayenne, που προσπαθούν κάποιοι ακόμα και τώρα που μιλάμε να τα πουλήσουν 40.000 ευρώ.

 

Και για την ιστορία, βρήκα ένα Galaxy SII εκθεσιακό από το Πλαίσιο στα 260 ευρώ και πήρα εκείνο. Και πήρα και τιμολόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι πραγματικα,αμα δε σε ενδιαφερει η τιμη,μην το αγοραζεις.

υπαρχουν πωλητες που τα δινουν σε "σωστη"¨τιμη,με οτι σημαινει για τον καθενα η σωστη τιμη.

 

οταν αλλος πουλαει αρχαιο νετμπουκ με 200-250 ευρω,ε δεν θα πωληθει,απλα τα πραγματα.

αν πωληθει,τοτε μπραβο σε αυτον που το πουλησε,και ο αγοραστης,ας ρωταγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

προφανως θα μεινουν απουλητα

τι σε κοφτει?

 

 

ναι πραγματικα,αμα δε σε ενδιαφερει η τιμη,μην το αγοραζεις.

υπαρχουν πωλητες που τα δινουν σε "σωστη"¨τιμη,με οτι σημαινει για τον καθενα η σωστη τιμη.

 

οταν αλλος πουλαει αρχαιο νετμπουκ με 200-250 ευρω,ε δεν θα πωληθει,απλα τα πραγματα.

αν πωληθει,τοτε μπραβο σε αυτον που το πουλησε,και ο αγοραστης,ας ρωταγε.

 

Αυτό ακριβώς: δεν γίνεται αντιληπτό το "κόλλημα" με τις τιμές στις αγγελίες. Ελεύθερη αγορά έχουμε, ο καθένας μπορεί να πουλάει όσο θέλει. Σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να μετατρέψουμε το insomnia σε "αγορανομία" ή "ελεγκτήριο τιμών". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...