Προς το περιεχόμενο

Κατάργηση βρόχου... ή μήπως όχι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γενικος με τις γραμμες ειναι θεμα τυχης.υπαρχουν γραμμες σχετικα μακρια και παιζουν τεζα και αλλες που ειναι με 10 attenuation και λογω ποιοτητας λογω box λογω καλωδιακων λογω λογω λογω 1002 πραγματων παιζουν χαλια.ειναι λιγο σαν λαχειο.ποτε δεν ξερεις τι θα σου πετυχει ποτε δεν ξερεις αν το καλωδιο δεν κανει το γυρω του κοσμου η το καφαο διαλυεται οπως σε μερικες περιοχες η αν τα καλωδια στο box επειδη ειναι σιδερενιο και παλιο εχουν οξειδωθει απο υγρασια.μια χαρα γραμμη σου κατσε.καποια στιγμη σε ενα συνδυαστικο ραντεβου με τον οτε ο οτε αλλαξε γραμμη στον πελατη και ο πελατης επαιξε τεζα για το attenuation.και μου λεει ο οτε.τον εχω βαλει σε καινουριο καλωδιο οποτε ειναι τερμα τωρα.οταν θα αρχισουν να μπαινουν ατομα και εκει τοτε θα μειωθει η ταχυτητα του,

και λογικο αυτο.επισης σε ατομο που ειχε 3 γραμμες isdn και μια pstn πανω στο καλωδιο δικτυου απο κατανεμητη μεχρι τον χωρο του(λιγοτερο απο 20 μετρα) οταν αποσυνδεθηκαν οι 3 isdn η γραμμη ανεβηκε 2 mbit περιπου.την εσκιζαν την Pstn οι 3 χ isdn(96 volt)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μεγάλη κουβέντα άνοιξες τώρα. Βλέπω κατανεμητές/ρεγκλέτες πολυκατοικιών κοντά στο σπίτι μου , και η λέξη "δραματική" δεν φτάνει για να χαρακτηρίσει την εικόνα.  Τις ώρες αιχμής (20:00-00:00) που όλοι πέφτουμε -2db snr αρχίζει εκεί μια πραγματική μάχη με  όλους να παλεύουν για 8-10 Mbps μαζί με αποσυνδέσεις. Ο πάροχος που συνήθως την πληρώνει είναι η forthnet που με το ψηλό κλείδωμα σε ώρα αιχμής ρίχνει το snr κάτω απο 5 και πέφτει.   2 γνωστοί μου (που δεν κατέχουν το άθλημα) φύγαν φέτος απο forthnet για hol γιατί όπως λένε "είναι αργή αλλά σταθερή"  :lol: ¨ Άντε τώρα να εξηγήσεις σε αυτούς περι default snr...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν ο αλλος δεν ξερει αστα να πανε.θα μπορουσαν να παρουν τηλεφωνο και να ζητησουν να αλλαξει το Profile για μεγαλυτερη σταθεροτητα.πχ 8 db ,11 db ,15 db.αλλα αμα δεν ξερει ο κοσμος η νομιζει οτι τα ξερει ολα.προχτες ειδα το αναποδο.ατομο κοντα στο α/κ με γραμμη Hol και 12 db στο down.λεω ελεος.αν ηταν σε αλλη εταιρεια με 6 margin αντι για 16 ποσα επιανε θα πηγαινε κανα 19 ανετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα , Poulinos  έπαιξα με το snr στο usr 9108 μέσω dmt tool , 17800  τερματίζει η γραμμή , όσο περίπου και η άλλη, δεν πάει παραπάνω , και είναι και φυσιολογικό άλλωστε. Ήδη στα 17300 και με 9snr είναι σχεδόν τερματισμένη και πιστεύω πως τις ώρες αιχμής θα αρχίσει να μαζεύει λάθη. Το draytek πάντως αν και δεν δέχεται πείραγμα snr ,  στα 9db πετυχαίνει κλείδωμα  που τα άλλα router θέλουν 7αρι για να το πετύχουν...

ναι με τα ρουτερ ειναι παντα λιγο μπερδεμα.σε καλες γραμμες αλλα παιζουν καλυτερα ενω σε χαλια γραμμες βλεπεις αλλα να παιζουν καλυτερα και πιο σταθερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να λοιπόν που τελικά τον ήπια και εγώ με τα καλώδια...

 

Αφού καταργήθηκε τελικά ο βρόχος (on telecoms) στον 1ο όροφο , έκανα χθες μέσα στον κατανεμητή , ζεύξη των καλωδίων του ισογείου (connx) με τα καλώδια  του 1ου  ορόφου. Το αποτέλεσμα τώρα είναι 14Μbps και στους 2 ορόφους , όταν την ίδια στιγμή στο απερχόμενο μετράω 17Μbps....  Το πιο περίεργο είναι ότι μέσα στο σπίτι πέρα απο την μειωμένη ταχύτητα δεν υπάρχει καμία μεταβολή του att και του snr!  Ουσιαστικά μόνο ο φόρτος/ποιότητα του χαλκού είναι ικανός να ρίξει ταχύτητα χωρίς να μεταβάλλει τις τιμές.  Εννοείται πως η μετρήσεις έγιναν χωρίς τηλέφωνα πάνω.

 

Σκέφτομαι πλέον να κάνω την ζεύξη ισογείου-1ου , με εξωτερικό utp καλώδιο , αλλά άντε τώρα να τραβάς και να καρφώνεις ρόκες στους τοίχους... :-( .Άνετα ζω και με 14Mbps αλλά όσο να ΄ναι , τα 17ΜBps  στην πηγή παραπονιούνται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπορεις να εχεις προβλημα στην γραμμη και η μονη αλλαγη που να δεις να ειναι μονο στο sync και οχι στο margin/attenuation.δες μηπως ειναι συνδεδεμενο και το δευτερο ζευγαρι(αναπληρωματικο) στο πριζακι για αυτο σου κανει αυτο το προβλημα.αν οχι δες αν υπαρχει αναπληρωματικο μηπως φτασεις 17 Mbit με το αναπληρωματικο.εκτος αν ειναι προβλημα απο το πρωτο πριζακι προς τα υπολοιπα οποτε σου επηρεαζει γενικοτερα την γραμη αφου ειναι συνδεδεμενα μεταξυ τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

poulinos , για να πάρεις μια απλή εικόνα :  Καταρχάς ο κάθε όροφος έχει 1 μόνο πρίζα.

 

Στον χωνευτή καταλήγουν 2 ζευγάρια απο το ΚΑΦΑΟ (ΟΤΕ καi ΟΝ) , ένα για το ισόγειο και ένα για τον 1o αντίστοιχα.. Πλεόν το ένα ζευγάρι (ΟΝ) καταργήθηκε και δεν έχει σήμα. Εγώ το μόνο που έκανα ήταν να αποσυνδέσω τα καλώδια του 1ου απο το νεκρό πλέον ζεύγος , και να τα προσθέσω  στην υφιστάμενη σύνδεση  ΟΤΕ-ισόγειο. 

.Κενό αναπληρωματικό ζεύγος υπάρχει μόνο για το ισόγειο αλλά δεν νομίζω πως αξίζει να το τεστάρω διότι πριν συνδέσω τον 1ο , η πρίζα στο ισόγειο μου έδειχνε σχεδόν όσο και το απερχόμενο , άρα το υφιστάμενο καλώδιο δεν έχει θέμα. Η φουστιά παίζεται μάλλον στο καλώδιο του 1ου ή στο φόρτο που προκαλεί.

Εδώ βέβαια γεννιέται ένα άλλο ερώτημα. Το καλώδιο του 1ου με την ΟΝ μου έδινε 16+ Μbps . Αν όντως έχει πρόβλημα , αυτό σημαίνει πως παίζει στο απερχόμενο η ΟΝ να μέτραγε 18+ Mbps και να μην το είχα πάρει χαμπάρι τόσα χρόνια.... :cry:  (δεν μέτρησα ποτέ το απερχόμενο της ΟΝ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Κενό αναπληρωματικό ζεύγος υπάρχει μόνο για το ισόγειο αλλά δεν νομίζω πως αξίζει να το τεστάρω διότι πριν συνδέσω τον 1ο , η πρίζα στο ισόγειο μου έδειχνε σχεδόν όσο και το απερχόμενο , άρα το υφιστάμενο καλώδιο δεν έχει θέμα. Η φουστιά παίζεται μάλλον στο καλώδιο του 1ου ή στο φόρτο που προκαλεί.

Εδώ βέβαια γεννιέται ένα άλλο ερώτημα. Το καλώδιο του 1ου με την ΟΝ μου έδινε 16+ Μbps . Αν όντως έχει πρόβλημα , αυτό σημαίνει πως παίζει στο απερχόμενο η ΟΝ να μέτραγε 18+ Mbps και να μην το είχα πάρει χαμπάρι τόσα χρόνια....   (δεν μέτρησα ποτέ το απερχόμενο της ΟΝ...)

Οκ καταλαβα τι εννοεις.ναι μαλλον φταιει το καλωδιο του πρωτου εκτος αν γινεται κατι στο πριζακι οποτε δοκιμασε χωρις αυτο η αν γινεται κατι στο τηλεφωνικο μετα.η αν δεν εχεις κανει καλη ενωση.αλλιως ναι παιζει το παλιο ζευγαρι να σου δινε παραπανω ταχυτητα και να το αλλαξες εσυ με χειροτερο:P.

οποιος θελει τα πολλα χανει και τα λιγα.χαχα.πλακα κανω.εκτος αν χαλασε στο ενδιαμεσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφάσισα σήμερα να κάνω "ξεκαθάρισμα".  Καταρχάς πριν απο τις παρακάτω επεμβάσεις ,. ο συγχρονισμός μέσα κυμαινόταν στα 14,3 Μbps.

 

Άνοιξα πάλι τον εξωτερικό χωνευτή (άντε πάλι σκάλα, ξεστοκάρισμα, κλπ) για να ξανατσεκάρω συνδέσεις. 

 

Παρατήρησα πως το απερχόμενο ζεύγος του ΟΤΕ ήταν ψιλομαύρο στα άκρα (40 ετών...). Έκοψα 3-4 εκ. απο κάθε καλώδιο , απελευθερώνοντας έτσι φρέσκο χαλκό για "στρίψιμο". Αφού τελείωσα ,σκέφτηκα να κατεβάσω laptop και router για να πάρω μέτρηση στο "καθαρό" πλέον απερχόμενο , άλλα τελικά βαρέθηκα... (ΚΑΚΩΣ)

Δοκιμάζω  μέσα και κλείδωνα πλέον στα γύρω στα 16 Mbps!

Έπειτα παρατήρησα πως 1,5 μέτρο πάνω από την τηλ πρίζα του ισογείου , υπάρχει κρυμμένος -στοκαρισμένος χωνευτής. Αφού τον άνοιξα κάνοντας μαντάρα το σαλόνι ( και προκαλώντας την οργή της μάνας μου), βλέπω μέσα το χάος..... Ένα σωρό χύμα αναπληρωματικά χύμα στριμμένα πάνω στο κεντρικό! Ύστερα απο πολύ κόπο , απομονώνω τα 2 καθαρά , τα στέλνω στην τηλ. πρίζα και τεστάρω.....

 

19mbps.jpg

 

Και εδώ γεννιέται η διαβολική απορία :  Πόσα άραγε θα μέτραγα στο απερχόμενο? :devil:  (σιγά μην κάθομαι να ξεστοκάρω  πάλι. 19Mbps is enough for now... :P  :P )

 

Πάντως pouline είσαι "πρώτος μάγκας" , έπεσες διάνα με τα αναπληρωματικά/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφάσισα σήμερα να κάνω "ξεκαθάρισμα".  Καταρχάς πριν απο τις παρακάτω επεμβάσεις ,. ο συγχρονισμός μέσα κυμαινόταν στα 14,3 Μbps.

 

Άνοιξα πάλι τον εξωτερικό χωνευτή (άντε πάλι σκάλα, ξεστοκάρισμα, κλπ) για να ξανατσεκάρω συνδέσεις. 

 

Παρατήρησα πως το απερχόμενο ζεύγος του ΟΤΕ ήταν ψιλομαύρο στα άκρα (40 ετών...). Έκοψα 3-4 εκ. απο κάθε καλώδιο , απελευθερώνοντας έτσι φρέσκο χαλκό για "στρίψιμο". Αφού τελείωσα ,σκέφτηκα να κατεβάσω laptop και router για να πάρω μέτρηση στο "καθαρό" πλέον απερχόμενο , άλλα τελικά βαρέθηκα... (ΚΑΚΩΣ)

Δοκιμάζω  μέσα και κλείδωνα πλέον στα γύρω στα 16 Mbps!

Έπειτα παρατήρησα πως 1,5 μέτρο πάνω από την τηλ πρίζα του ισογείου , υπάρχει κρυμμένος -στοκαρισμένος χωνευτής. Αφού τον άνοιξα κάνοντας μαντάρα το σαλόνι ( και προκαλώντας την οργή της μάνας μου), βλέπω μέσα το χάος..... Ένα σωρό χύμα αναπληρωματικά χύμα στριμμένα πάνω στο κεντρικό! Ύστερα απο πολύ κόπο , απομονώνω τα 2 καθαρά , τα στέλνω στην τηλ. πρίζα και τεστάρω.....

 

19mbps.jpg

 

Και εδώ γεννιέται η διαβολική απορία :  Πόσα άραγε θα μέτραγα στο απερχόμενο? :devil:  (σιγά μην κάθομαι να ξεστοκάρω  πάλι. 19Mbps is enough for now... :P  :P )

 

Πάντως pouline είσαι "πρώτος μάγκας" , έπεσες διάνα με τα αναπληρωματικά/

δεν θα κερδισεις τιποτα σοβαρο αμα κατεβεις κατω.λογικα δεν θα εχεις προβλημα σε αυτο το κομματι.αν και αμα θες να σε βαλω στην πριζα για να μην στριβεις χαλκο και γενικα για να μην οξειδωθει το καλωδιο διοτι δεν ξερω πως το συνδεσες μπορεις να πας κατω να τα ξεστοκαρεις κτλ και ειτε να βαλεις μια μικρη ρεγκλετα μεσα αν χωραει η ακομα καλυτερα να παρεις κατι σαν αυτα για να ενωσεις το καλωδιο Once and for all.

https://www.google.gr/search?q=3m+scotchlok&hl=el&safe=off&tbo=d&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=1fYHUdu8OsOutAbOrIGoCQ&ved=0CAcQ_AUoAA&biw=1280&bih=598

 

δεν γδυνεις το καλωδιο.το βαζεις απλα μεσα το πρεσαρεις με ενα πενσακι.αυτο εχει jel μεσα οποτε δεν παθαινει ποτε τιποτα.

αυτο με τα αναπληρωματικα το εχω δει πολλες φορες.το προβλημα ειναι οτι παλια οι ηλεκτρολογοι τα συνδεαν και αυτα με σκοπο οτι αμα παθει κατι το κανονικο να παιξει με το αναπληρωματικο.αυτα οταν ειχαμε μονο τηλ.πλεον αυτο κανει απο λιγο προβλημα μεχρι μεγαλο προβλημα αναλογως που εχουν συνδεθει τα αναπληρωματικα .μπορει να ειναι στον αερα στον κατανεμητη αλλα μπορει να πηγαινουν και πισω μεχρι το καφαο γιατι ειναι ενωμενα καπου με τον οτε η και πισω μεχρι το αστικο κεντρο.κτλ κτλ μην τα αναλυουμε ολα ειναι αλλο θεμα αυτο.απλα το δυσκολο ειναι οτι και να το πω σε καποιον τσεκαρε τα αναπληρωματικα πρεπει να πιανουν τα χερια του και να καταλαβει τι θελω να του πω .επισης που να μπορεσεις να ριξεις με το dmt αν υποστηριζει το ρουτερ σου το margin στο 6.θα πας 21 σχεδον:P.παντως 19 mbit με 24 attenuation ειναι απλα τελεια οχι απλα καλα.αλλοι συγχρονιζουν με το ιδιο attenuation στα 14 και με 6 margin.τελειο χαλκο εχεις.επισης το κακο ειναι οτι σε πολλα σπιτια τα απερχομενα δεν ειναι ενωμενα πισω απο το πριζακι αλλα ειναι ενωμενα γενικοτερα τα καλωδια σε χωνευτες πισω απο τον τοιχο.οποτε και πρεπει να χαλασεις τον τοιχο και πρεπει να ψαξεις.ενω αν ειναι πισω απο το πριζακι ολα ειναι ευκολα

 

και επισης εκει που λες οτι εκοψες 3-4 εκατοστα παντα να κοβεις λιγο λιγο.μην κοβεις 3-4 εκατοστα διοτι στο τελος το καλωδιο δεν θα φτανει μεχρι εκει που θες.παντα κοβεις λιγοτερο απο ενα και σιγα σιγα προχωρας πιο μεσα στο καλωδιο.αν δεν εχει περισευμα εκει υποχρεωτικα ξυνεις το καλωδιο με ενα κοφτακι πενσακι χωρις πολυ δυναμη με σκοπο να φυγει η οξειδωση απο πανω και να φανει ο καθαρος χαλκος χωρις να κοψεις καθολου.βεβαια λεπταινει λιγακι ο χαλκος αλλα ειναι καλυτερο απο το να μην κανεις τιποτα η να μην φτανει το καλωδιο.αν και εκει υπαρχουν πατεντες αλλα το κλεινω εδω το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως λιγότερο απο 4cm έκοψα , βασικά όσο χρειάζεται για ένα σφιχτό στρίψιμο ,αν και σίγουρα έχω 7-8cm  ακόμη από ΟΤΕ

. Έπειτα φαντάσου πως πάνω στα στριμμένα άκρα , φόρεσα κάτι σαν λαστιχένια "κάλτσα" (ή καπότα αν θέλεις , δεν ξέρω πως το λένε... :P)  που προϋπήρχε εκεί , και τέλος πάνω από αυτό και μονωτική ταινία. Ο χωνευτής είναι μικρός στρογγυλός αλλά κλείνει πολύ καλά , και προς το παρόν  δεν θα ασχοληθώ πάλι. ¨Όσο για τον χαλκό , σκέψου μόνο πως το απερχόμενο συνδέθηκε στο σπίτι το 1963....

 

Το vigor 2700 δεν παίρνει dmt ,  ψήνομαι όμως το ΣΚ κατα τις 4 το πρωί ,  να καρφώσω πάνω usr 9108 και να παίξω αλλά φοβάμαι και τον ΟΤΕ , που την τελευταία φορά που έπαιζα με dmt σε ώρες αιχμής , με "κάρφωσε" στα 12Mbps και ύστερα μου έλεγαν "τόσο πιάνει η περιοχή σου" με snr margin 15 . χαχαχα α ρε ΟΤΕ.

 

like a baus όμως...

 

Άστα να πάνε ,ήδη νοιώθω πως η τετριμμένη τεχνολογία adsl με  περιορίζει αφόρητα ,  και πως ο  ΟΤΕ με προσβάλλει που δεν δίνει  VDSL στην περιοχή  για την πάρτη μου.    :P   :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις περισσευμα οκ.σε μερικες περιπτωσεις δεν φτανει καν ουτε ενα εκατοστο το περισσιο.ναι καταλαβα αυτην την βλακεια το λαστιχακι που βαζει ο οτε που δεν κανει τιποτα αν δεν ειναι μονομενη η χωνευτη.αφου κλεινει καλα εβαλες και μονωτικη εισαι οκ.1963.αστα να πανε:P
δεν ξερω για ποιο λογο σου αλλαξαν Profile εκτος αν το εχουν βαλει αυτοματα.ναι μετα βλεπει το attainable ο οτε και σου λεει τοσο παει.αστα να πανε.αυτοι που σηκωνουν τα τηλεφωνα δεν θα πω οτι δεν ξερουν τιποτα αλλα οτι δεν τους μαθαινουν τιποτα.
λογικα θα δωσουν και vdsl ειτε απο α/κ που με βαση το attenuation δεν θα πρεπει να παιζεις αλλα βαση συγχρονισμου θα πρεπε να παιζεις ειτε απο Kv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...