Προς το περιεχόμενο

Προβλημα-Απορια Με SQL (διαφωτειστε με)


RADOM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλως και αναφερθηκαν τα παραπανω, ουτως η αλλως υποθετω οτι το παιδι θα δουλεψει πανω στο αντικειμενο, οποτε πρεπει να γνωριζει πως να ψαξει και πως να ρωτησει για να παρει ευκολα και γρηγορα απαντησεις.

 

Offtopic: Defacer πολυ ωραιο το προγραμματακι που ποσταρες για το SQL Injection.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλά τα λες (και by the way ευχαριστώ που δεν πήρες στραβά αυτό που έγραψα).

 

Πάντως από ένα σημείο και μετά, έχοντας δει κανείς διάφορα, δεν του περνάει καν από το μυαλό να μή γραψει "μην το κάνεις έτσι καν" -- ασχέτως αν είναι για άσκηση της πλάκας ή όχι. Δεν ξέρω πώς ακριβώς να εκφράσω το γιατί, αλλά ας πούμε ότι εφόσον έχεις συμπληρώσει έναν όγκο διδακτικής, νιώθεις μια μόνιμη υποχρέωση απέναντι σ' αυτούς που διδάσκεις.

 

If something is worth doing, it's worth doing right.

 

Ας τελειωσω την εργασια και ισως ψαχχτω κι αλλο. Αμα εχετε video που να με διευκολυνουν με ολα αυτα, ακομα καλυτερα. Για sql δηλαδη σε site ;) Συμφωνω με αυτα που λες. Στο stackoverflow ομως με μπερδεψαν λιγο. Ειδα κατι εντολες που ουτε ηξερα. Για αυτο δεν ξανααπαντησα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς, είναι ξεκάθαρο το σκεπτικό από το post σου.

 

Μια μικρή διαφωνία σχετικά με την αιτιολόγηση (όχι την προτροπή) για τη χρήση TINYINT: εκτός κι αν είναι μαθηματικά αποδεδειγμένο πως ο μικρότερος χώρος παίζει κάποιο ρεαλιστικό ρόλο (που στα πλαίσια μιας άσκησης σίγουρα δεν παίζει), το σωστό σκεπτικό είναι να επιλέξουμε την πιο καθαρή λύση από άποψη σχεδιασμού. Η οποία μπορεί να είναι TINYINT(1) γιατί έτσι υλοποιείται το boolean στη MySql, ή μπορεί να είναι (VAR)CHAR γιατί θέλουμε να αφήσουμε περιθώριο για περισσότερες καταστάσεις στο μέλλον.

 

Κοντός ψαλμός αλληλούια βέβαια TINYINT. Και καλά όλα αυτά αλλά μπορεί να λογαριάζουμε χωρίς τον καθηγητή/ξενοδόχο.

 

 

Εχω φτιαξει ενα αρχειο ena.php στο οποιο εχω την κλασικη φορμα login. 

<form action='login.php' method='POST'>

 

Στο login.php λοιπον σε ενα σημειο εχω :

 

if($username==$dbusername&&$password==$dbpassword)
{
     echo "You entered the site! Click here to enter the site ";
}

 

Και θελω να ρωτησω πως μπορω να κανω κατι σαν goto αντι για echo. Θελω να με κανει redirect σε ενα αλλο php αρχειο. Την αρχικη σελιδα μου δηλαδη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φιλε δυστυχως δεν ξερεις σχεδον τιποτα. Και την ασκηση να κανεις, οταν βγες απο τη σχολη δουλεια πανω σε πληροφορικη μην διανοηθεις να ψαξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε δυστυχως δεν ξερεις σχεδον τιποτα. Και την ασκηση να κανεις, οταν βγες απο τη σχολη δουλεια πανω σε πληροφορικη μην διανοηθεις να ψαξεις.

 

Εσυ γεννήθηκες ξέροντας τα πάντα, η δεν ξέρεις τίποτα και  απλά είναι το hobby σου να κράζεις στα φόρουμ;

Get A F*****G  LIFE

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...