Προς το περιεχόμενο

Αγορα τροφοδοτικου 8-pin eps


kosmas3d

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η μητρικη που εχει ενας φιλος μου(μια asus δεν θυμαμαι μοντελο)δεχετε 8πιν τροφοδοσια αλλα εχει στα 4 απο αυτα ενα καπακι και ετσι εχει βαλει ενα 4πινο βυσμα και οχι 8πινο

αν ειπα χοντραδα παρακαλω συγχωρεστε με!

οι asus εχουν αυτο το καπακι απο οσο θυμαμαι, οι gigabyte δε το εχουν καν 

 

οχι οτι παιζει καποιο ιδιαιτερο ρολο , ισως μαλλον για να μη μπερδευεται κανεις και νομιζει οτι χρειαζεται οπωσδηποτε  και το 2ο τετραπινο (σε οσα τροφοδοτικα εχω δει ειναι σπαστό, δηλαδη 2 τετραπινα που τα φερνεις διπλα και γινονται 8πινο δεν εχει τυχει να δω 8-pin να φευγει απευθειας απο τροφοδοτικο εκτος απο ανταπτορα )

 

 

Όσων αφορά το budget σκεφτομαι γυρω στα 70-80 ευρώ γιατι απ'όσο έχω καταλάβει τόσο κοστίζει ένα "καλό" . Εαν βάλω τον αντάπτορα είναι ακριβώς το ίδιο με το να συνδέσω δύο 4 pin . Γιατί άμα είναι έτσι γιατι η εταιρία να βάλει δύο τετράπινα για ρεύμα και να μην έδινε έναν αντάπτορα μαζί, μήπως με τη σύνδεση δυο τετράπινων υπάρχει μεγαλύτερη τάση και αξιοπιστεία στο ρεύμα?? :unsure:

 

 

αν καταλαβα καλα το ηδη υπαρχον τροφοδοτικο σου εχει ηδη 2x4-pin επανω και εσυ θες ενα με 8-pin

 

δεν εχει νοημα αυτο που σκεφτεσαι, οπως λεω και πιο πανω υπαρχουν τροφοδοτικα γαιδουρια οπως το δικο μου που δεν εχουν 8-pin μονο 4αρια και αν θες 8 τα συνδεεις στη σειρα

 

εγω να καταλαβεις δεν εχω κανενα 8αρι , αλλα 4x4αρια και εκανα "8αρι" με 2 απο αυτα τα 4 

 

καπου νομιζω οτι θυμαμαι πως ειχα διαβασει πως το καθε 4αρι δινει περιπου 150 watt , τα οποια ειναι υπεραρκετα για εναν επεξεργαστη και οπως αναφερθηκε θες το δευτερο μονο σε περιπτωση overclocking 

για αυτο και σε πιο φθηνες μητρικες ή τιποτα micro-atx που δεν ειναι για τετοια πραγματα βλεπεις μονο ενα 4αρι

 

οποτε αν δεν ασχοληθεις με το σπορ , απλα ξεχνα το 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

αν καταλαβα καλα το ηδη υπαρχον τροφοδοτικο σου εχει ηδη 2x4-pin επανω και εσυ θες ενα με 8-pin

 

δεν εχει νοημα αυτο που σκεφτεσαι, οπως λεω και πιο πανω υπαρχουν τροφοδοτικα γαιδουρια οπως το δικο μου που δεν εχουν 8-pin μονο 4αρια και αν θες 8 τα συνδεεις στη σειρα

 

εγω να καταλαβεις δεν εχω κανενα 8αρι , αλλα 4x4αρια και εκανα "8αρι" με 2 απο αυτα τα 4 

 

καπου νομιζω οτι θυμαμαι πως ειχα διαβασει πως το καθε 4αρι δινει περιπου 150 watt , τα οποια ειναι υπεραρκετα για εναν επεξεργαστη και οπως αναφερθηκε θες το δευτερο μονο σε περιπτωση overclocking 

για αυτο και σε πιο φθηνες μητρικες ή τιποτα micro-atx που δεν ειναι για τετοια πραγματα βλεπεις μονο ενα 4αρι

 

οποτε αν δεν ασχοληθεις με το σπορ , απλα ξεχνα το 

Όχι δεν κατάλαβες το τροφοδοτικό μου έχει ένα 4 pin δεν έχει άλλο, και στο manual της μητρικής δεν αναφέρει κάτι ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνο ένα, για αυτό σκέφτομαι για ανταπτορα για να συνδέσω και τα δύο τετραπινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς. Και στην χειρότερη το συνδέεις και αν έχεις θέματα (που δεν θα έχεις 100%) το παίρνεις μετά. Τώρα αν το βρίσκεις εύκολα και φθηνά πάρ' το ούτως ή άλλως για να μην το σκέπτεσαι

Επεξ/σία από ninos30
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σου έχουν πει τα παιδιά, δεν χρειάζεται να βάλεις ούτε αντάπτορα ούτε τίποτα. Εμένα το τροφοδοτικό μου δίνει ένα 4+4πινο και η μητρική παίρνει μόνο τετράπινο. Τι να κάνω, να αλλάξω μητρική; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...