Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέας κάρτας γραφικών


AngelOfDeath7_GR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έπαιζα σε ανάλυση 1366χ768 και τώρα παίζω(προσπαθώ) σε 1920χ1080 και ναι ήμουν καλύτερα με την προηγούμενη οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλες απαιτήσεις είχε από την κάρτα η ανάλυση της παλιάς οθόνης και άλλες το full hd της καινούριας. Αυτό είναι απολύτως λογικό. Εξ αρχής έχεις μπει στη λογική της σπατάλης με το σύστημα όπως το έχτισες, οπότε κάνε ένα κουράγιο και ανέβα μέχρι την 7950. Όχι τίποτα άλλο αλλά για να κουνηθεί και λίγο ο i7 και να στροφάρει ο ανεμιστήρας του τροφοδοτικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά τώρα που το σκέφτομαι.......λες; δεν βιάζομαι εξάλλου,δεν με βιάζει κανείς. Οπότε λέω να μαζέψω φράγκα και να πάω για την 7950. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry δεν είχα δει για την ανάλυση της προηγούμενης.

 

Αν κάνεις τον πολλαπλασιασμό των pixels (1366x768 vs1920x1080) θα δεις ότι έχεις ακριβώς τα διπλάσια Pixels πλέον. Άρα έπρεπε να έχεις μια διπλάσια καλύτερη VGA για να έχεις ΑΚΡΙΒΩΣ τις ίδιες επιδόσεις. Και μιλάμε για το πιο απαιτητικό ίσως game που υπάρχει αυτήν την στιγμή. Λογικό είναι η 6850 να μην έχει αρκετό ζουμί πλέον...

 

Και η 7950 είναι μια τέτοια κάρτα. Με + ότι έχει και αρκετά περισσότερη VRAM για να σε βοηθήσει στα πολλά φίλτρα. Και η CPU σου έχει αρκετή δύναμη για να την τερματίσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα... εγω με τη καρτα που λες και το πσ της υπογραφης μου δεν εχω κανενα κολλημα στο battlefield multi στην u2312 (1920x1080) ομως δεν εχω τα γραφικα στο ultra αλλα στα High... δοκιμασε και νομιζω οτι δε θα εχεις προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα καλά αυτά που λέμε. Αλλά ιδού τώρα το ερώτημα μου: Θα χωρέσει η 7950 στο κουτί μου μέσα; είναι Midi-Tower. Δεν θα το έλεγες μικρό,αλλά δεν είναι και μεγάλο.



Μόλις τώρα είδα,ότι η οθόνη που έχω δηλαδή η καινούρια υποστηρίζει μόνο D-sub και DVI-D οπότε θα χρειαστώ κάρτα γραφικών με DVI-D έξοδο εκτός αν υπάρχει κάποιο adapter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα συμφωνισω με τον trek  οτι πρεπει να βάλεις τα 64μπιτα windows πρωτα, για να εκμεταλευτεις τα 8GB RAM που έχεις και μετα οταν θα έχεις το ρευστό προχωράς στην αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα είδα,ότι η οθόνη που έχω δηλαδή η καινούρια υποστηρίζει μόνο D-sub και DVI-D οπότε θα χρειαστώ κάρτα γραφικών με DVI-D έξοδο εκτός αν υπάρχει κάποιο adapter.

Δεν νομίζω να παίζει VGA χωρίς DVI σύνδεση. Aν έχουν μία είναι Dual link. Αν έχουν δύο η μία είναι dual-link και η άλλη single-D

 

Εξαιρούνται κάτι ειδικές εκδόσεις AMD με 6 DPs για EyeFinity-6

http://www.kitguru.net/components/graphic-cards/zardon/vtx3d-hd7870-eyefinity-6-graphics-card-ghz-review/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...