Προς το περιεχόμενο

Επανεκιννησεις μετα απο διακοπη ρευματος.


KoKoPsOpSaRoS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χιουστον εχουμε προβλημα...επανω στην ταρατσα μου μαλλον η βροχη επεσε σε ενα καλωδιο μιας λαμπας και δημιουργουσε βραχυκυκλωμα..με αποτελεσμα να πεσει το ρευμα σε ολο το σπιτι...πριν ομως το παρω χαμπαρι οτι φταιει αυτο (γιατι προς το παρον το εβγαλα απτην πριζα και δεν εχει γινει κατι) επεσε 3 φορες...με αποτελεσμα να κλεισει το pc (αλλος παπαρας εγω ενα ups δεν μπορω να παρω)...συμπερασμα? χτυπαει επανεκιννησεις...και ποτε το κανει? οταν ακουω τραγουδακια με το mpc-hc...μπηκα με hard disk sentinel 100% υγειης ο σκληρακος μου...αντε λεω θα κανω ενα format μηπως φτιαξει και με την ευκαιρια να πειραματιστω λιγο με το rt seven lite :P..εγινε αλλη μια διακοπη στο ρευμα τελος παντων τον ανοιξα...παρε αλλες 2 επανεκιννησεις..και ολα αυτα οταν ακουγα στο mpc-hc μουσικη...πηγα να κανω check disk εκανα επανεκιννηση και μου ελεγε οτι δεν μπορουσε να ξεκινησει η διαδικασια αλλα δεν καταλαβα γιατι ακριβως..εβγαλα το mpc-hc και προς το παρον ολα μια χαρα...τι παιζει? τι προτεινεται να κανω? να κανω full test κανενα σκληρο? να ελεγξω ολο το hardware? εγινε στραβη παλι με τα windows και ας εκανα format?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε την μητρική για φουσκωμένους πυκνωτές γιατί είχα και εγώ παλιά πρόβλημα με επανεκκινήσεις στο pc και έφταιγαν κάτι φουσκωμένοι πυκνωτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δούλεψε το σε σταθερό δίκτυο (... εσύ θα βρεις το τρόπο για να το εξασφαλίσεις αυτό  :P ) και αν συνεχίσουν προβλήματα μιλάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδερφε αποσο κοιταξα απο πυκνωτες ειμαι καθαρος δεν βρηκα κανεναν φουσκωμενο...αδικε δοκιμασα κατι αλλο μπηκα με ενα live cd linux που ειχα και δεν εγινε επανεκιννηση...να κανω ενα full test τον σκληρο η μηπως εγινε παλι μ@@ με τα windows?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τώρα σκαλώνει στα windows; Με μπέρδεψες με τις διακοπές & τις επανεκκινήσεις, νόμιζα πως τώρα δουλεύει σταθερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα...κοβοταν το ρευμα κοπηκε 3 φορες....ανοιξα το pc και εκει που ημουν εκανε επανεκιννησεις...πηγα να κανω check disk αλλα δεν γινοταν μου εβγαζε σφαλμα...αντε λεω θα κανω φορματ...εκανα φορματ ολα ρολοι...και ξαφνικα ξανακοπηκε το ρευμα..πηγα στην ταρατσα εβγαλα την πριζα απτην λαμπα...και απο εκεινη την στιγμη ξανακανει επανεκιννησεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάνε ένα στρες το τροφοδοτικό με κάποιο πρόγραμμα για να δουλέψει σε 100% φορτίο το τροφοδοτικό για να δούμε αν θα κάνει restart.



Δεν ξανακάνεις και άλλο ένα format λέω εγώ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το motherboard μπορει να μην την εφαγε,την εφαγε μαλλον το τροφοδοτικο.

Δοκιμασε ενα αλλο αν εχεις την δυνατοτητα.

Και σκασμενους πυκνωτες μπορει να εχει και γενικως πολλα μπορει να επαθε απο την υπερταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μπορει να φουσκώσε κάποιος πυκνωτης απ το τροφοδοτικο. Το παλιό το δικό μου ειχε 4-5 έτοιμα για Μπουμ......

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον κυριοι...νουμερο ενα..αποσυνδεσα τον σκληρο και ξαναεκανε επανεκιννηση..αρα δεν φταιει ο σκληρος ουτε θελει φορματ...νουμερο δυο...ανοιξα το τροφοδοτικο και ολοι οι πυκνωτες του ειναι μια χαρα δεν ειδα κανεναν φουσκωμενο...νουμερο τρια...εκανα reset bios εβγαλα την μπαταρια για κανα 2λεπτο 5 φορες το power και τα σχετικα...και χωρις να εχω συνδεσει τον σκληρο μπηκα με live cd και δεν εχει γινει κατι...πριν δεν προλαβαινεε να δειξει ουτε το logo απτο bios και χτυπουσε επανεκιννησεις (αδικε πριν που σου ειπα οτι μπηκα οτι μπηκα με live linux ακυρωσε το γιατι εκανε restart :P) αρα λετε να ηθελε αυτο? bios reset?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε τις μνήμες σου για αρχή.
Τα Windows Seven έχουν memtest. Κάνε το γρήγορο, αν δεν βρει κάτι, κάνε το αργό.

Ένας εύκολος τρόπος να μπεις στο διαγνωστικό είναι αυτός που περιγράφεται παρακάτω.

http://windows.microsoft.com/en-US/windows7/Diagnosing-memory-problems-on-your-computer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αρα λετε να ηθελε αυτο? bios reset?

:mellow:

κούμπωσε το δίσκο και δούλεψε τον αφού τελειώσεις με τα όποια διαγνωστικά

 

αδερφε αποσο κοιταξα απο πυκνωτες ειμαι καθαρος δεν βρηκα κανεναν φουσκωμενο...

 

 

...ανοιξα το τροφοδοτικο και ολοι οι πυκνωτες του ειναι μια χαρα δεν ειδα κανεναν φουσκωμενο...

Δε λένε κάτι αυτά στη τελική να ξέρεις έτσι. Ενδεικτικός είναι ο έλεγχος, δεν αποκλείει κάποια βλάβη.

Και επειδή το psu είναι το 1ο που την ακούει από τέτοια συμβάντα, κλασικά κάνε μια τράμπα με το τροφοδοτικό του αδερφού σου και δες αν δουλεύει σταθερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...