Προς το περιεχόμενο

Σε αλλες χωρες υπαρχουν περιπτερα?


Muchacho

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αλήθεια είναι ότι το περίπτερο έτσι όπως το ξέρουμε στην Ελλάδα δε το είδα ούτε γαλλία ούτε ΗΠΑ. Κάτι προς ψιλικατζίδικο Ναι αλλά όχι περίπτερο

 

Είχα δει και εκεί που είσαι εσύ (στην Τουρκία δε βρίσκεσαι; ), πριν από κάνα χρόνο που είχα κάνει μια βόλτα. Βέβαια, μόνο στις περιοχές κοντά στα σύνορα μ' εμάς (μαύρη θάλασσα) είχα περπατήσει, αλλά θυμάμαι ότι είχα δει. Δεν ξέρω αν υπάρχουν και σε άλλα μέρη της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στη Ρωσία υπάρχουν σίγουρα, πχ

3461213-The_blini_pancake_kiosk_Saint_Pe

 

Και στο Αμβούργο έχει και στη Βαρκελώνη έχει (που ειναι παρόμοια με τα ελληνικά), πάνω κάτω παντού μπορείς να βρεις, σχεδόν, πλανόδιους πωλητές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δει και εκεί που είσαι εσύ (στην Τουρκία δε βρίσκεσαι; ), πριν από κάνα χρόνο που είχα κάνει μια βόλτα. Βέβαια, μόνο στις περιοχές κοντά στα σύνορα μ' εμάς (μαύρη θάλασσα) είχα περπατήσει, αλλά θυμάμαι ότι είχα δει. Δεν ξέρω αν υπάρχουν και σε άλλα μέρη της.

 

Ναι Τουρκία.

 

Κοίτα, στη πόλη που είμαι δε ξέρω, ίσως να υπάρχουν μερικά περίπου σαν αυτά που δείχνουν οι απο πάνω σε πλατείες και πολύ κεντρικά σημεία (πχ σε καμιά παραλία ή έξω από ένα γήπεδο) αλλά αυτό που έχουμε στην Ελλάδα, σε όλους τους μεγάλους δρόμους κάθε 500-1000μ να υπάρχει περίπτερο σίγουρα δεν υπάρχει.

 

Υπάρχοει βέβαια το "ψιλικατζίδικο" της γειτονιάς έτσι όπως το ξέρουμε στην Ελλάδα. Επίσης τα μαγαζιά και Super Market είναι ανοικτά μέχρι τις ~22:00 και Σάββατα και Κυριακές οπότε ίσως έχει να κάνει και με αυτό.

 

Στη Κωνσταντινούπολη που πήγα για πολύ λίγο αν και δε πρόσεξα πολύ νομίζω ότι και εκεί δεν υπάρχουν. ΟΚ, ίσως σε μια μεγάλη πλατεία πάνω να υπάρχει κάτι σαν κιόσκι αλλά όχι πάλι αυτό που σε μια λεοφώρο θα δεις 10 περίπτερα στη σειρά ανά φανάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα εχουν να κανουν με το κλειστο (μεχρι προτινως) επαγγελμα της πωλησης καπνου. Στο ελλαδισταν με τους νομους που υπαρχουν, ευνοουνταν τα περιπτερα οσον αφορα τα τσιγαρα, και μεχρι σημερα ειχαν ενα πολυ καλο κερδος. Ετσι εβγαζαν ολοι καλα λεφτα, και αυτος που επαιρνε (πολλες φορες εξωφρενικα) μεγαλο ενοικιο, αλλα και ο ενοικιαστης που κονομαγε καλα λεφτα.

Με την πτωση του ποσοστου κερδους, αλλα και με την απελευθερωση, σιγα σιγα θα σβησουν κι αυτα, γιατι τεοια ενοικια που ζητανε και τετοια δημοτικα τελη για την καταληψη πεζοδρομιου, πλεον ειναι σχεδον αδυνατον να βγουν απο συνοικιακα και μικρα σε τζιρο περιπτερα, ποσο δε μαλλον, οταν πλεον θα πωλουνται τσιγαρα απο οπουδηποτε. Οποτε τον αλλον θα τον συμφερει να βρει μια τρυπα σε καποια πολ/κια να ανοιξει ενα ψιλικατζιδικο με φυσιολογικο ενοικιο, παρα να νοικιασει ενα περιπτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΗΠΑ υπαρχουν επισης, σε σχεδον ιδια μορφη με τα δικα μας πολλα απο αυτα. Στα αγγλικα, τα περιπτερα μας ονομαζοντε kiosk, και τα ψιλικατζιδικα convenience store.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε υπερβολικά πολλά περίπτερα πάντως. Στην πλατεία στην γειτονιά μου (σιγά την πλατεία κιόλας) έχει 6!

 

 

Μην ξεχνάς πως έχουμε και υπερβολικά ανάπηρους, ανάπηρος=1περίπτερο :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kiosk γενικα ειναι ο ορος στα αγγλικα για τετοιες κατασκευες...-π.χ. tourist ,cafe ....kiosk-

το μεγαλο μπαμ εγινε μετα τον πολεμο που δωσαν αδειες δωρεαν σε αναπηρους πολεμους...Ληξαν οι αδειες λογο ηλικιας για παγκοσμιους...

μετα επειδη το 90% των δημων εχει φαει λεφτα και χρωσταει.ειπαν να δωσουν αδειες για νεα ποστα γιατι τους σκανε ενοικιο και δημοτικα τελη...

εν ολιγης αν εχεις κεντρικο περιπτερο με καλους τζιρου βγαζεις ΠΟΛΥ καλα λεφτα ακομη και με υπαλληλους!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ρε. 1,5 χρόνο που ζούσα εκεί και τη γύρισα δεν είχα δει τέτοιο. Ωραίος. :-)

Ποια πόλη ειναι?

 

Το "La Marseillaise" στην εικόνα δεν αναφέρεται στον εθνικό τους ύμνο :P

 

Από Μασσαλία είναι η συγκεκριμένη φώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...