Προς το περιεχόμενο

Σε αλλες χωρες υπαρχουν περιπτερα?


Muchacho

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στην Ολλανδία που έχεις δει;;;

 

Πέρα απο τα κλασικά που πουλάνε λουλούδια, stroopwaffels, ρέγγες κτλ, τα οποία είναι σε κάθε πόλη της χώρας, υπάρχουν και στο Amsterdam αρκετά που έχουν γαριδάκια, αναψυκτικά και άλλα τέτοια "περιπτεριακά".

 

4163946782_dab33a2c4b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαλλια παντως αυτα τα "περιπτερα", εφημεριδες/περιοδικα πουλανε κυριως.  Για τσιγαρα εχουν τα tabac,που κλεινουν ομως νωρις και δεν ειναι και τοσα πολλα. Μεγαλη υποθεση τα περιπτερα, απο τα πραματα που μου λειπουν εδω,ειδικα τις βραδυνες ωρες :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυον που μενω δεν εχω δει,τι ειναι αυτα;

 

 

 

Edit: Απο την σελιδα τους,δεν φαινεται να υπαρχουν Γαλλια. Ετσι και αλλιως,σαν το περιπτερο δεν ειναι:Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη φαση ακουγονται..Αυτο ειναι το προβλημα εδω,οτι οσα διανυκτερευουν ειναι ελαχιστα. Ασε που μετα τις 10 απαγορευεται να πουλησουν αλκοολ,οποτε μονο για τσιγαρα βολευουν. Ευτυχως που υπαρχουν και οι Αραβες,πουλανε τα παντα οτι μερα και ωρα θες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν έχω καταλάβει, πουλάνε οι Άραβες αλκοόλ; Στο Στρασβούργο ένας ντονεράς δεν είχε μπύρες και πήγε και μου 'φερε από άλλο μαγαζί. Άλλος, Κούρδος στο Βερολίνο πουλούσε μεν, αλλά δε με άφηνε να την πιω στο μαγαζί μέσα (στο τέλος πείστηκε επειδή δεν ήμουν μουσουλμάνος και το θεώρησε παραθυράκι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει, αλλά βολεύουν. Πουλάνε από τσιγάρα και μπύρες μέχρι είδη πρώτης ανάγκης. Σαν διανυκτερεύοντα μπακάλικα.

 

Oνομασε ενα ειδος που ειναι μεγαλυτερη αναγκη απο μπυρες και τσιγαρα.Εκτος απο καποτες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A σορρυ,πουλανε ναι. Εχουν μαγαζακια (ψιλικατζιδικα/supermarket κυριως) και μενουν μεχρι αργα (πολλα διανυκτερευουν ή ανοιγουν και κυριακες.). Και πουλανε και αλκοολ μετα τις 10,κατι που απαγορευεται και δεν το κανουν γαλλοι.  Γενικα δουλευουν απιστευτες ωρες καθε μερα,καμια σχεση με το γαλλικο 35ωρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρωμη και φλωρεντια που πηγα υπηρχαν κανονικα τα περιπτερα φυσικα δεν ειχαν την ιδια πικοιλια με τα εδω περιπτερα για να λεμε την αληθεια αλλα υπηρχαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μου αρέσει που συζητάμε για το ποιες άλλες χώρες έχουν περίπτερο. Τις προάλλες πήγα με το αυτοκίνητο από κέντρο προς Παλαιό Φάληρο και δεν υπήρχε ούτε ένα περίπτερο στο δρόμο. Κι όταν έκανα την παρατήρηση στην παρέα, μου απάντησαν ότι εγώ μένω στο χωριουδάκι μου (επειδή κατά τα άλλα η περιοχή μου είναι υποανάπτυκτη). Μια χαρά είναι λοιπόν τα περίπτερα και τα απαξιωτικά σχόλια περιττεύουν. Έχουμε γίνει όλοι μη μου άπτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...