Προς το περιεχόμενο

Πιθανότητα αναβάθμισης υπολογιστή


antwnic4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Είχα πάρει πριν από κάποια χρόνια έναν υπολογιστή gaming από το Multirama με 800€ σε κάποια χριστουγεννιάτικη προσφορά (μούφα). Όπως έχει αποδειχθεί ο υπολογιστής αυτός μόνο για gaming δεν είναι. Τον έχω περισσότερο για παιχνίδια, αλλά μην φανταστείτε κάτι υπερβολικό. Αυτή τη περίοδο το παιχνίδι που με ενδιαφέρει είναι το PlanetSide 2, το οποίο δεν το σηκώνει με τίποτα. Στα παιχνίδια καταφεύγω στις διακοπές, οπότε δεν έχω τρελές απαιτήσεις.

Τα γνωστά σε μένα specs του είναι τα παρακάτω, αν χρειάζεται κάτι άλλο, πείτε μου ποιο και που θα το βρω:

 

CPU: Intel Core 2 Duo E7300 2.66GHz

Motherboard: Gigabyte Technology Co., Ltd.

                      Model: EP31-DS3L

Memory: Type: DDR2

               Size: 4096 MBytes

GPU: Nvidia GeForce 9500 GT

Σκληρός δίσκος: Western Digital WD5000AAVS WD Cavier GP

Τροφοδοτικό: MODEL LPK9-4 500W

 

Δεν έχω κάποιο στανταρ ποσό στο μυαλό μου, αλλά να είναι σε μια κλίμακα μέχρι 800 πάνω κάτω. Δεν ζητάω ultra settings, απλά medium προς lowest χωρίς κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Μένω στην Κρήτη και συγκεκριμένα στο Ηράκλειο, δεν έχω πρόβλημα από ποιο μαγαζί θα μου προτείνετε. Γενικότερα είμαι άσχετος από τιμές, ποιότητα προϊόντων οπότε τα αφήνω όλα πάνω σας.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :-)  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε green σκληρό έχεις φορτωμένα windows? Φίλε μου με 800 ευρώ μπορείς να πας σε πολύ καλή σύνθεση. Η άλλη επιλογή είναι ένας ssd και μία καλύτερη κάρτα γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kρατας κουτι-σκληρο και τα σχετικα και αγοραζεις τα παρακατω. Θα αποκτησεις ενα pc τουμπανο. Καταστημα το digital-master στα Χανια, στελνει με δωρεαν μεταφορικα.

post-247983-0-61752700-1357597073_thumb.png

Επεξ/σία από XMorsX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 800 ευρώ τα είπα ως ένα μέσο όρο. εννοείται πως θα προτιμήσω τη πιο φθηνή λύση με μεσαία απόδοση από την ακριβή με μέγιστη. αν μπορώ να κρατήσω κάποιο κομμάτι το οποίο δεν είναι τόσο χαμηλής απόδοσης θα προτιμούσα να το κρατήσω.

θα κοιτάξω τις προτάσεις σας όταν μπω από υπολογιστή...

ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας μέχρι τώρα.

επίσης γιατί λέτε για την green card; είναι καλή ή κακή επιλογή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφόσον μπορεις να διαθεσεις τα χρηματα δε βλεπω το λογο να μην το κανεις, αν ανησυχεις για τον συντελεστη κοστους/αποδοσης να ξερεις πως ειναι ιδανικος, πληρωνεις όσα χρειαζεσαι χωρις υπερβολες αλλα ουτε και εκπτωσεις. Αν θες να γλιτωσεις 100 ευρω μπορεις να αγορασεις την Sapphire 7870 των 220 ευρω απο το ιδιο καταστημα: http://www.digital-master.gr/el-gr/Products.aspx?ElementID=290eba81-6cb6-4c2a-b999-876d909b4f28

 

Στα 280 ευρω όμως αποτελει και η 7950 συμφερουσα αγορα.

Επεξ/σία από XMorsX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά να πω ότι τα 800 ευρώ τα είπα λόγω του ότι δεν ξέρω τις τιμές που παίζουν. Δεν ζητάω ένα τούμπανο pc, αλλά ένα pc που να μπορεί να παίζει παιχνίδια σε χαμηλές ρυθμίσεις ανάλυσης χωρίς πρόβλημα. Αν υπάρχουν οικονομικότερες λύσεις, θα ήταν περισσότερο επιθυμητές. Γενικότερα, όσο πιο φθηνά βγει τόσο πιο καλά.

 

Τη πρότασή σου XMorsX θα την έχω υπόψην αν δεν βρεθεί κάτι καλύτερο, αλλά επειδή κατά πάσα πιθανότητα δεν θα μπορέσω να τα πάρω όλα με τη μία, αν μπορείτε πείτε μου με ποια σειρά να τα αγοράσω, ανάλογα με την επίδραση πάνω στην επίδοση του υπολογιστή.

 

Και πάλι ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον σας μέχρι τώρα. :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τοσο λιγη χρηση pc και με αυτον τον επεξεργαστη εγω θα επαιρνα μονο μια καρτα γραφικων των 100-120 ευρο πχ.radeon 7770 .....και τελος

 

εκτος εαν σε τρωει να δωσεις 800 ευρο και να πας σε νεο συστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και δεν με τρώει. Ό,τι μπορώ να κρατήσω θα το κρατήσω, απλά από ότι μου έχουν πει ότι το τροφοδοτικό και η κάρτα γραφικών έχουν το πρόβλημα, αλλά επειδή είμαι τελείως άσχετος με τιμές και προϊόντα ζητάω γνώμες και προτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πιστευα οτι αξιζει να παρεις το δρομο της αναβαθμισης θα στο ανεφερα. Αλλα δυστυχως αυτος ο δρομος δεν εχει νοημα. Εχεις πολυ αδυναμο επεξεργαστη για gaming, η μητρικη σου υποστηριζει μονο την, πανακριβη πλεον, DDR2 μνημη και θελουν και αλλαγη η καρτα γραφικων και το τροφοδοτικο. Ουσιαστικα μονο τον σκληρο μπορεις να κρατησεις, ο οποιος και παλι ειναι αργος για το λειτουργικο. Δε βλεπω αλλη λυση απο το να αγορασεις καινουριο συστημα, ετσι μπορεις να πουλησεις και το παλιο και να γλιτωσεις καποια χρηματα. Μπορω αν θελεις να σου φτιαξω και συστημα των 500 ευρω για gaming, αλλα δεν θα εχει την ιδια αντοχη στον χρονο με αυτο των 800 (και φυσικα ουτε τις ιδιες επιδόσεις) και θα αναγκαστεις να επενδυσεις πανω του συντομοτερα. Για αυτο κατεληξα οτι αν μπορεις να δωσεις 800 δωστα και ξεμπερδεψε.

 

Αν τωρα θες σειρα προτεραιότητας, θα ελεγα οτι ειναι:

  1. Επεξεργαστης-μητρικη-μνημη-καρτα γραφικων-τροφοδοτικο
  2. SSD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν πιστευα οτι αξιζει να παρεις το δρομο της αναβαθμισης θα στο ανεφερα. Αλλα δυστυχως αυτος ο δρομος δεν εχει νοημα. Εχεις πολυ αδυναμο επεξεργαστη για gaming, η μητρικη σου υποστηριζει μονο την, πανακριβη πλεον, DDR2 μνημη και θελουν και αλλαγη η καρτα γραφικων και το τροφοδοτικο. Ουσιαστικα μονο τον σκληρο μπορεις να κρατησεις, ο οποιος και παλι ειναι αργος για το λειτουργικο. Δε βλεπω αλλη λυση απο το να αγορασεις καινουριο συστημα, ετσι μπορεις να πουλησεις και το παλιο και να γλιτωσεις καποια χρηματα. Μπορω αν θελεις να σου φτιαξω και συστημα των 500 ευρω για gaming, αλλα δεν θα εχει την ιδια αντοχη στον χρονο με αυτο των 800 (και φυσικα ουτε τις ιδιες επιδόσεις) και θα αναγκαστεις να επενδυσεις πανω του συντομοτερα. Για αυτο κατεληξα οτι αν μπορεις να δωσεις 800 δωστα και ξεμπερδεψε.

 

Αν τωρα θες σειρα προτεραιότητας, θα ελεγα οτι ειναι:

  1. Επεξεργαστης-μητρικη-μνημη-καρτα γραφικων-τροφοδοτικο
  2. SSD

Αν το να κρατήσω κάτι δεν έχει νόημα τότε θα πάω σε καινούργιο σύστημα. Τώρα, το να πληρώσω 500 ευρώ σήμερα και σε λίγο καιρό να θέλω άλλα τόσα δεν έχει νόημα, οπότε μάλλον θα πάω στα 800. Θα δω αν μπορώ να πουλήσω σε κανένα γνωστό τον υπολογιστή μου για καμια 300ρια να γλιτώσω τα πολλά.

Μάλλον σταδιακά θα τα αγοράσω, αν τελικά το κάνω, γιατί είναι λίγο περίπλοκο το θέμα και θα εξαρτηθεί από πολλούς παράγοντες.

Θα μείνω στη πρότασή σου.

Φυσικά καλοδεχούμενες οποιεσδήποτε άλλες προτάσεις

 

Σας ευχαριστώ όλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...