Προς το περιεχόμενο

Gmail 2-step verification και mail app


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενεργοποίησα το πρόσθετο χαρακτηριστικό ασφαλείας του gmail και άρχισαν τα προβλήματά μου!

Έβαλα τον ειδικό κωδικό που σου δίνει το gmail για το mail app αλλά και πάλι έχω το θαυμαστικό στο gmail λογαριασμό μου. Το καλό είναι ότι στέλνω mail από το mail app, αλλά δε λαμβάνω mail!

Kάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!



Έβαλα τον κωδικό χειροκίνητα και δούλεψε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Βγάλτο το verification τοχα βαλει και γω ειναι μεγάλος μπελάς,δε σετάρεται καλά και πραγματικά ήθελα να το σπάσω το κινητό,καθε λιγο ζήταγε παλι κωδικό.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Βγάλτο το verification τοχα βαλει και γω ειναι μεγάλος μπελάς,δε σετάρεται καλά και πραγματικά ήθελα να το σπάσω το κινητό,καθε λιγο ζήταγε παλι κωδικό.

Ακριβως το αντιθετο απο μπελας ειναι το 2-step verification. Και το setup του για το mail.app ειναι κυριολεκτικα 2 κλικ και ενα copy paste του app-specific κωδικου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Βγάλτο το verification τοχα βαλει και γω ειναι μεγάλος μπελάς,δε σετάρεται καλά και πραγματικά ήθελα να το σπάσω το κινητό,καθε λιγο ζήταγε παλι κωδικό.

Ακριβως το αντιθετο απο μπελας ειναι το 2-step verification. Και το setup του για το mail.app ειναι κυριολεκτικα 2 κλικ και ενα copy paste του app-specific κωδικου.
Εμενα μου το ζήταγε ΚΑΘΕ φορά και ήθελε συνέχεια αλλαγή, δεν παλευότανSent from my iPhone using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εμενα μου το ζήταγε ΚΑΘΕ φορά και ήθελε συνέχεια αλλαγή, δεν παλευότανSent from my iPhone using Insomnia

Υποθετω πως κατι πηγε στραβα στην περιπτωση σου. Σε φυσιολογικες συνθηκες κατι τετοιο δεν θα επρεπε να συμβαινει οπως ειναι λογικο. Παυει καθε λειτουργικοτητα του, εαν ηταν καθολικο το φαινομενο. Χρησιμοποιω το 2-step verification απο καταβολης του, σε αρκετες συσκευες, και δεν μου εχει τυχει κατι αναλογο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ποιο κωδικό βάζεις; Αυτόν που έχεις για να κάνεις login στο λογαριασμό σου ή αυτό που έφτιαξες για συγκεκριμένη εφαρμογή μέσα από την καρτέλα Λογαριασμοί > Ασφάλεια > Συνδεδεμένες εφαρμογές και ιστότοποι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στο mac εβαζα τον κωδικο που σου δεινει η γκουγκλ για να 'ζευγαρωσεισ' εφαρμογες που δεν δεχονται κωδικο sms.
τελικα το απενεργοποιησα και ξανα ενεργοποιησα απο την αρχη και το δεχτηκε.

Sent from my iPhone using Insomnia .. γιατι μπορω!

 

 

 

edit:ακυρο, δεν δουλευει με τπτ

Επεξ/σία από basilis5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Υπάρχει λύση!!! (νομίζω, προς το παρόν λειτουργεί)

 

Πρέπει να βάλεις τον κωδικό σε 3 (ΤΡΙΑ) σημεία.

1) Στον outogoing server και 2) στον incoming server από το mail > preferences

3) στο mail contacts και calendars από το system preferences

 

Προς το παρόν μου δουλεύει!!! Να σημειωθεί ότι δοκίμασα να διαγράψω το gmail από το mail και να το ξαναβάλω με νέο κωδικό και απέτυχα. Πρέπει ο κωδικός να μπει και στα 3 σημεία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...