Προς το περιεχόμενο

Σημαντική αύξηση του μεριδίου χρήσης των Windows Phone 8


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μοδα ειναι θα περασει...!

Το θεμα ειναι,οταν σε ενα δυο χρονια,το λαπτοπ που θα παιρνεις θα γινεται και tablet,ποσο θα εχεις τη διαθεση για να δωσεις ενα εξτρα κονδιλι,για να παρεις ενα tablet που να κανει,οτι και το κινητο σου!

 

Τα 3% των wp,για μας ειναι fail!

Για τη google και apple,που δε βλεπουν το σημερα και το ξερο αριθμο 3,αλλα το ρυθμο αναπτηξης και διαδοσης του ανταγονιστικου προιοντος,οπως και τα ποσοστα ικανοποιησης των κατοχων wp,οτιδηποτε εκτος απο εφησυχαστικα ειναι τα πραγματα και τα δεδομενα,ετσι οπως εξελησσονται!

Αν έχει διάρκεια μπαταρίας μεγαλύτερη του iPad και ψύξη χωρίς ανεμιστηρακια ίσως το λάπτοπ να γίνεται tablet. Ως τότε θα είναι άλλο ένα tablet pc.

Όντως η google ανησυχεί για το WP γιατι έχει αντίπαλη πλατφόρμα στις συσκευές που υποστηρίζει.

 

Όσο για την apple δεν ξέρω, ο χρόνος θα δείξει,κατα πόσο θα περάσει η μόδα της. Πάντως ως τώρα οι προβλέψεις των haters χρόνια τώρα έχουν διαψευστεί ....

Δεν ξέρω ποιος θα δώσει λεφτα για laptop ή pc όταν με το κινητο κάνει σχεδόν ολα όσα χρειάζεται. Εξάλλου αρκετα μεγάλο ποσοστο που έχει laptop, ποτε δεν έχει εκμεταλευτεί ούτε τις μισές απο τις δυνατότητες του και το αγόρασε γιατι δεν είχε τις επιλογές ενός tablet ή ενός smartphone που έχει σήμερα.

ΜΑΚΑΡΙ να αυξηθεί το ποσοστο του windows phone για να υπάρχει ανταγωνισμός,αλλα απο ότι βλέπω θα πρέπει να αρχίζει να ανησυχεί η Microsoft και για άλλες πλατφόρμες που βγαίνουν ( Ubuntu ) και να δώσει μεγαλύτερη ανάπτυξη στις μικροσυσκευές όπου εκει είναι σήμερα η αγορα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν έχει διάρκεια μπαταρίας μεγαλύτερη του iPad και ψύξη χωρίς ανεμιστηρακια ίσως το λάπτοπ να γίνεται tablet. Ως τότε θα είναι άλλο ένα tablet pc.

Όντως η google ανησυχεί για το WP γιατι έχει αντίπαλη πλατφόρμα στις συσκευές που υποστηρίζει.

 

Όσο για την apple δεν ξέρω, ο χρόνος θα δείξει,κατα πόσο θα περάσει η μόδα της. Πάντως ως τώρα οι προβλέψεις των haters χρόνια τώρα έχουν διαψευστεί ....

Δεν ξέρω ποιος θα δώσει λεφτα για laptop ή pc όταν με το κινητο κάνει σχεδόν ολα όσα χρειάζεται. Εξάλλου αρκετα μεγάλο ποσοστο που έχει laptop, ποτε δεν έχει εκμεταλευτεί ούτε τις μισές απο τις δυνατότητες του και το αγόρασε γιατι δεν είχε τις επιλογές ενός tablet ή ενός smartphone που έχει σήμερα.

ΜΑΚΑΡΙ να αυξηθεί το ποσοστο του windows phone για να υπάρχει ανταγωνισμός,αλλα απο ότι βλέπω θα πρέπει να αρχίζει να ανησυχεί η Microsoft και για άλλες πλατφόρμες που βγαίνουν ( Ubuntu ) και να δώσει μεγαλύτερη ανάπτυξη στις μικροσυσκευές όπου εκει είναι σήμερα η αγορα.

Στο μόνο που διαφωνώ είναι το σχόλιο για το Ubuntu,είναι ένα μεγάλο fail στο desktop και το ίδιο θα είναι και στο mobile

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μόνο που διαφωνώ είναι το σχόλιο για το Ubuntu,είναι ένα μεγάλο fail στο desktop και το ίδιο θα είναι και στο mobile

 

Δεν είναι απαραίτητο να ισχύει φίλε gnsX. Μην ξεχνάς oτι παλια και το Mac OS x θεωρείτο fail (ίσως για άλλους λόγους..... ) αλλα το iOS με την βοήθεια του ενός όμορφου hardware έγινε διάσημο.

Αν δοθεί η ίδια ευκαιρία απο τους κατασκευαστές ίσως να πετύχει. Άλλωστε ζούμε στην εποχη πια που οι κατασκευαστές έχουν περισσότερες επιλογές σε hardware απο ότι παλαιότερα όπου επικρατούσε ολιγοπώλιο ή καλύτερα μονοπώλειο....σε συγκεκριμένo κομμάτι  ενός υπολογιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει διάρκεια μπαταρίας μεγαλύτερη του iPad και ψύξη χωρίς ανεμιστηρακια ίσως το λάπτοπ να γίνεται tablet. Ως τότε θα είναι άλλο ένα tablet pc.

Όντως η google ανησυχεί για το WP γιατι έχει αντίπαλη πλατφόρμα στις συσκευές που υποστηρίζει.

 

Όσο για την apple δεν ξέρω, ο χρόνος θα δείξει,κατα πόσο θα περάσει η μόδα της. Πάντως ως τώρα οι προβλέψεις των haters χρόνια τώρα έχουν διαψευστεί ....

Δεν ξέρω ποιος θα δώσει λεφτα για laptop ή pc όταν με το κινητο κάνει σχεδόν ολα όσα χρειάζεται. Εξάλλου αρκετα μεγάλο ποσοστο που έχει laptop, ποτε δεν έχει εκμεταλευτεί ούτε τις μισές απο τις δυνατότητες του και το αγόρασε γιατι δεν είχε τις επιλογές ενός tablet ή ενός smartphone που έχει σήμερα.

ΜΑΚΑΡΙ να αυξηθεί το ποσοστο του windows phone για να υπάρχει ανταγωνισμός,αλλα απο ότι βλέπω θα πρέπει να αρχίζει να ανησυχεί η Microsoft και για άλλες πλατφόρμες που βγαίνουν ( Ubuntu ) και να δώσει μεγαλύτερη ανάπτυξη στις μικροσυσκευές όπου εκει είναι σήμερα η αγορα.

Σημασια εχει οτι το ipad,χρειαζεται ενα surfase pro ,για να δουλεψει οπως πρεπει(I can't live with out itune!!!)!

Ενα surface pro,δε χρειαζεται κανενα δεκανικι!

Και οταν εγω θα φευγω απο το σπιτι με το transformer book και θα ξερω οτι θα εχω 16-18 ωρες αυτονομιας σε συνεχης χρηση,ελα μετα να μου πεις οτι το ipad με το babe os και τον επεξεργαστη για κλαματα,οτι εισαι σε καλυτερη κατασταση απο μενα! ;)

 

 

Οσο για τα ποσοστα του wp,πραγματικα δε δινω δεκαρα!Αυτο που με ενδιαφερει να συνεχισει να βελτιωνεται το os και να βγαζουν καλα και σε καλες τιμες wp smartphones!

Για τα windows tablet,απ'αυτα που εχω δει να κυκλοφορουν και απ'αυτα που εχουν ανακοινωθει,ειμαι πολυ ευχαριστημενος σ'αυτα που προσφερουν,αν και ειναι λιγο τσιμπημενες οι τιμες,κατι ομως που θ'αλλαξει συντομα,με το δευτερο και το 3o κυμμα των windows tablets!

 

Τα pc και τα laptops,δε μπορει ευκολα να τα εκμεταλλευτουν πληρως,γιατι σχεδων δεν εχουν limit!

Τα ταπλετς με τα mobile os και ιδιως το ipad,ακομη και ενας cusual user,μπορει ευκολα να το φτασει στο τερμα και να εκμεταλευεται τα παντα που του προσφερει,λογο φυσικα το οτι οι δυνατοτητες του ειναι πολυ,μα παρα πολυ, περιορισμενες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν ξέρω ποιος θα δώσει λεφτα για laptop ή pc όταν με το κινητο κάνει σχεδόν ολα όσα χρειάζεται. 

 

Oλοι. Μπορει δηλαδη να γραψει μια διπλωματικη καποιος ή να κανει εργασίες με το κινητό; Αυτο φυσικα ειναι η σταγονα στον ωκεανο. Τα tablets μπορουν να φανουν χρησιμα ειδικα στο browsing και να παρουν μεγαλο μερος του φορτιου αυτου. Αλλα δεν μπορουν να αντικαταστησουν ενα PC. Πρωτα απ ολα χρειαζεσαι το PC για να βαζεις υλικο σε αυτα...που εσυ θεωρεις οτι αν τα εχεις δεν υπαρχει λογος να παρεις PC. Αν ισχυε κατι τετοιο δε θα ειχε πουληθει και κανενα Tablet αφου τα κανεις ολα με το κινητο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα απ ολα χρειαζεσαι το PC για να βαζεις υλικο σε αυτα..

 

Κατέβαζα torrent σε διπύρηνο tablet με 1.6-1.8 Mbit/sec, όσο πιάνω και στο PC δηλαδή. Μέχρι και ολόκληρη σεζόν του lost κατέβασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατέβαζα torrent σε διπύρηνο tablet με 1.6-1.8 Mbit/sec, όσο πιάνω και στο PC δηλαδή. Μέχρι και ολόκληρη σεζόν του lost κατέβασα

 

Δε μου λες κατι που δεν ξερω. Εσυ PC εχεις; Ναι τα tablets μπορουν να σηκωσουν μεγαλο μερος του φορτιου του Browsing απο ενα PC. Αλλα ο φιλος εδω μας λεει αφου εχεις κινητο τι να το κανεις το laptop και το PC. Γιατι προφανως δεν εχεις μονο το Lost. Τα υπολοιπα που εχεις κατεβασει εκει τα εχεις αποθηκευμενα; Ή μηπως πουλησες το PC σου αφου σου ειναι αχρηστο πλεον. Εχω ξαναπει πως παρα πολυ συχνα κρινουμε εξ ιδιων τα αλλοτρια. Σταματαω ομως γιατι ειμαστε off topic και θα συμφωνησω με τον ektor πως αυτο που πραγματικα ενδιαφερει και μενα ειναι να αναπτυσσεται το OS και ας ειναι και 3ο σε ποσοστα

Επεξ/σία από disqualified
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μου λες κατι που δεν ξερω. Εσυ PC εχεις; Ναι τα tablets μπορουν να σηκωσουν μεγαλο μερος του φορτιου του Browsing απο ενα PC. Αλλα ο φιλος εδω μας λεει αφου εχεις κινητο τι να το κανεις το laptop και το PC. Γιατι προφανως δεν εχεις μονο το Lost. Τα υπολοιπα που εχεις κατεβασει εκει τα εχεις αποθηκευμενα; Ή μηπως πουλησες το PC σου αφου σου ειναι αχρηστο πλεον. Εχω ξαναπει πως παρα πολυ συχνα κρινουμε εξ ιδιων τα αλλοτρια. Σταματαω ομως γιατι ειμαστε off topic και θα συμφωνησω με τον ektor πως αυτο που πραγματικα ενδιαφερει και μενα ειναι να αναπτυσσεται το OS και ας ειναι και 3ο σε ποσοστα

 

Παίρνεις ένα τάμπλετ με 32 γίγα βάζεις και μία sd με άλλα τόσα και καλύπτεις αρκετές ανάγκες. Αν θέλουμε να είμαστε ακριβείς τροποποιούμε μία φράση που έγραψες: Τα τάμπλετ μπορούν να σηκώσουν μέρος του φορτίου από ένα PC.

 

 

Επίσης ακούραστα επαναλαμβάνω και είμαι σχεδόν μόνος σε αυτό ότι συζητάμε για ένα ταχύτατα εξελισσόμενο χώρο. Π.χ. τώρα σιγά σιγά βγαίνουν/βγήκαν τάμπλετ και sd των 64 γίγα αντιστοίχως συν το χώρο στο σύννεφο, το κορυφαίο SOC S4 pro σε έξι μήνες θα είναι αργό, χθεσινά νέα, σε ένα χρόνο έρχεται αρχιτεκτονική από την arm που τριπλασιάζει τις υπάρχουσες επιδόσεις, ενώ AMD, Intel και Microsoft επαναδιατυπώνουν την έννοια τάμπλετ που γνωρίζαμε μέχρι τώρα.

 

Τέλος και τα smartphone καλύπτουν κάποιες ανάγκες που παραδοσιακά ικανοποιούσαν pc/laptops, ποιες είναι αυτές οι ανάγκες εξαρτάται από το χρήστη. Για μένα ένα galaxy Note 2 θα μείωνε την εξάρτησή μου από τον υπολογιστή στα σίγουρα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΙλε μου το τι θα γινει σε καποια χρονια ειναι αλλο πραγμα προφανως θα αλλαξουν καποια πραγματα. Αλλα και να αλλαξουν και παλι θα λεγονται tablet PC. Αρα θα ειναι και παλι PC. Εσυ PC εχεις αυτη τη στιγμη ή laptop; Συμφωνεις με τη φραση παρακατω; Ναι φυσικα και εχουν μειωσει την εξαρτηση απο τον υπολογιστη γιατι δεν μπορουσες με αλλο τροπο να μπεις στο internet. Tην εξαφανιζει ομως; ΟΧΙ. Εσυ ο ιδιος συμφωνεις μαζι μου αλλα για καποιον δικο σου λογο θες να διαφωνισεις χωρις ομως να υποστηριζουμε στην ουσια κατι το διαφορετικο. Πραγματικα σοβαρη δουλεια δεν κανεις με το tablet. Για ψυχαγωγια φυσικα και την κανει τη δουλεια του

 

 

 

Δεν ξέρω ποιος θα δώσει λεφτα για laptop ή pc όταν με το κινητο κάνει σχεδόν ολα όσα χρειάζεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φράση αυτή "ανήκει" σε άλλον, παραπάνω λέω και τη δική μου γνώμη και επιπλέον αναφέρω ότι έχω PC ;)

 

Και οι εξελίξεις που αναφέρω έρχονται στο πολύ κοντινό μέλλον και αφορούν ανακοινώσεις και προϊόντα που έχουμε ήδη δει / θα δούμε στη CES.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΙλε μου το τι θα γινει σε καποια χρονια ειναι αλλο πραγμα προφανως θα αλλαξουν καποια πραγματα. Αλλα και να αλλαξουν και παλι θα λεγονται tablet PC. Αρα θα ειναι και παλι PC. Εσυ PC εχεις αυτη τη στιγμη ή laptop; Συμφωνεις με τη φραση παρακατω; Ναι φυσικα και εχουν μειωσει την εξαρτηση απο τον υπολογιστη γιατι δεν μπορουσες με αλλο τροπο να μπεις στο internet. Tην εξαφανιζει ομως; ΟΧΙ. Εσυ ο ιδιος συμφωνεις μαζι μου αλλα για καποιον δικο σου λογο θες να διαφωνισεις χωρις ομως να υποστηριζουμε στην ουσια κατι το διαφορετικο. Πραγματικα σοβαρη δουλεια δεν κανεις με το tablet. Για ψυχαγωγια φυσικα και την κανει τη δουλεια του

Νομίζω βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος. Ζούμε στην post pc εποχη. Παλαιότερα κάποιος για να μπει μόνο στο Internet ήθελε pc. Είχε αγοράσει μηχάνημα ανώτερο απο την δουλεια που ήθελε να κάνει ,έστω ψυχαγωγία, γιατι δεν είχε άλλες επιλογές.

Τώρα μια ματια στις πωλήσεις pc και καταλαβαίνει κάνεις ότι υπάρχουν άλλες συσκευές που καλύπτουν τις οποίες ανάγκες της πλειοψηφίας. Ίσως και καλύτερα απο ένα pc για τις συγκεκριμένες "δουλειές" πάντα.

Αν αυτο που λέω είναι λάθος ας με διαψεύσει κάποιος με στατιστικά στοιχεία και όχι με προσωπικές απόψεις.

Επίσης δεν έχουν όλοι την ανάγκη ενός pc όπως την έχουμε οι περισσότεροι εδω πέρα και καλα θα κανουμε να δούμε και λίγο το κόσμο έξω απο μας γιατι δυστυχώς αυτοι είναι η πλειοψηφία.

Ελπίζω αυτη τη φορα να έγινα κατανοητος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν ξέρω ποιος θα δώσει λεφτα για laptop ή pc όταν με το κινητο κάνει σχεδόν ολα όσα χρειάζεται.

Ειπες το παραπανω. Νομιζω εγινες κατανοητος. Δε διαφωνω σε αλλα μαζι σου. Ενα PC ομως δεν μπορει να αντικατασταθει ειναι πραγματα που θες PC ή εστω laptop να τα κανεις. Εκει που θα επαιρνες νεο PC ισως παρεις tablet, PC εχεις ηδη οποτε τα στατιστικα που θες δε νομιζω οτι αποδεικνυουν κατι παρα το οτι "ολοι" χρειαζονται και εχουν ηδη PC. Ειναι απολυτα φυσιολογικο οι πωλησεις Tablet να ξεπερασουν τα PC. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπες το παραπανω. Νομιζω εγινες κατανοητος. Δε διαφωνω σε αλλα μαζι σου. Ενα PC ομως δεν μπορει να αντικατασταθει ειναι πραγματα που θες PC ή εστω laptop να τα κανεις. Εκει που θα επαιρνες νεο PC ισως παρεις tablet, PC εχεις ηδη οποτε τα στατιστικα που θες δε νομιζω οτι αποδεικνυουν κατι παρα το οτι "ολοι" χρειαζονται και εχουν ηδη PC. Ειναι απολυτα φυσιολογικο οι πωλησεις Tablet να ξεπερασουν τα PC. 

Έχεις δίκιο έκανα λάθος . Ξέρω ποιος θα δώσει λεφτα για pc ή laptop. Εγω και εσυ ....

Τι μπορει να κάνει ένα smartphone και τι μπορει να κάνει ένα pc ή laptop όλοι το ξέρουμε . Το θέμα είναι αυτη την στιγμη η πλειοψηφία προτιμάει να δώσει λεφτα για να ανανεώσει το smartphone γιατι το θεωρεί απαραίτητο παρα το pc. Δεν ξέρω πόσοι έχουν ακόμα pc ή laptop και το χρησιμοποιούν αλλα αν εξελιχθούν και άλλο τα mobile OS και τα κινητα συστηματα που τα υποστηρίζουν , μπορει η ύπαρξη pc ή laptop να αποτελεί ανάμνηση.

Δεν είναι τυχαία η στροφή της Microsoft στο mobile UI του windows 8. Πολυ πιθανόν να μην υπάρξει WP 9 στο μέλλον και να υπάρχει ένα μόνο windows 9 για κινητές συσκευές και ότι άλλο έχει περισσέψει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...