Προς το περιεχόμενο

"Στικάκι" με λίστα lagarde


bablyk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα ακούστηκαν διάφορα σχετικά με το "στικάκι" που χρησιμοποίησε ο π. Υπ. Οικονομικών.

Επειδή είναι γνωστό πως στο forum υπάρχουν πολλά μέλη με ιδιαίτερες τεχνολογικές γνώσεις, θα ήθελα την άποψη κάποιων ειδικών στα παρακάτω ερωτήματα που αφορούν USB Sticks:

 

- Υπάρχει τρόπος να ανακτηθούν διαγραμμένα αρχεία από USB Stick?

- Μπορεί να ανακτηθεί το ιστορικό εγγραφών διαγραφών?

- Εάν φορμαριστεί ένα USB stick, υπάρχουν πληροφορίες που δε χάνονται? (εάν ναι, ποιες?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το 1ο) ερώτημα ναι υπάρχουν προγράμματα στο internet είτε δωρεάν είτε με πληρωμή που μπορείς να βρεις διαγραμμένα αρχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι υπουργός στην Ελλάδα, όλα γίνονται. Τα ίχνη της παρέμβασης σε ένα στικάκι  χάνονται στα βάθη της ...... Ουγκάντας και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτη μου απόπειρα για ανάκτηση αρχείων (καθαρά από περιέργεια χρησιμοποίησα το πρώτο πρόγραμμα που βρήκα) πριν 6-7 χρόνια ήταν σε flashάκι που όλο έσβηνα/έγραφα και διαμόρφωνα και τελικά μου βρήκε τα πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτη μου απόπειρα για ανάκτηση αρχείων (καθαρά από περιέργεια χρησιμοποίησα το πρώτο πρόγραμμα που βρήκα) πριν 6-7 χρόνια ήταν σε flashάκι που όλο έσβηνα/έγραφα και διαμόρφωνα και τελικά μου βρήκε τα πάντα

Εξαιρετικά ενδιαφέρον αυτό.

- Να υποθέσω ότι το σύνολο των αρχείων που διακινήθηκαν είχαν μέγεθος μικρότερο από το μέγεθος του stick?

- Τι γίνεται με διαφορετικές εκδόσεις του ίδιου αρχείου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικά ενδιαφέρον αυτό.

- Να υποθέσω ότι το σύνολο των αρχείων που διακινήθηκαν είχαν μέγεθος μικρότερο από το μέγεθος του stick?

- Τι γίνεται με διαφορετικές εκδόσεις του ίδιου αρχείου?

 

 

δεν θυμάμαι τέτοιες λεπτομέριες

 

απλώς θεωρώ ότι τα προγράμματα πια έχουν εξελιχθεί και κάνουν τα πάντα

 

π.χ πριν 2-3 χρόνια έσβησα καταλάθος 2-3 gb μουσικής (οκ πολλά τα είχα σε πρωτότυπα ή backup, αλλά άξιζε να τα ξαναβρώ) και σε κανένα μισάωρο τα ξαναβρήκα όλα με ένα προγραμματάκι χωρίς εξτρά hardware οι unix κ.τ.λ.

 

νομίζω το μόνο πρόβλημα είναι όταν έχεις ελληνικούς χαρακτήρες με λίγα λόγια (αν και δεν μ' αρέσει) στα ονόματα των αρχείων να βάζετε greeklish

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικά ενδιαφέρον αυτό.

- Να υποθέσω ότι το σύνολο των αρχείων που διακινήθηκαν είχαν μέγεθος μικρότερο από το μέγεθος του stick?

- Τι γίνεται με διαφορετικές εκδόσεις του ίδιου αρχείου?

 

Πρέπει να δει κανείς τι File format έχε (FAT,NTFS,ΕΧΤ4(απίθανο για ένα φλασάκι)) γιατί δεν ξέρω αν όταν αλλάζεις ένα αρχείο μην απλά διαγράφει το παλιό (το σημειώνει ως διαγραμμένο πρακτικά δεν υπάρχει διαγραφή) και δημιουργεί καινούργιο και έτσι είναι πολύ απλό μετά να βρεις τα πάντα ή σημειώνει την αλλαγή που έγινε. Τώρα τα κανάλια σερβίρουν π@π@ρίες διότι το να δείς πότε ένα αρχείο πειράχτηκε μπορείς πολύ απλά και δεν ξέρω γιατί τους πήρε τόσο καιρό (αποπροσανατολισμός ίσως κάψιμο του Παπα....ρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω μια εβδομαδα τους πηρε να συγκρινουν 2 λιστες λες να βγει ακρη;

Την νυφη ενας και ΑΝ θα την πληρωσει..... ασχετα αν φταει η οχι.

Ζουμε στην Ελλαδα και καποια πραγματα δεν αλλαζουν δυστηχως.

Οσο για το θεμα το μονο ευκολο να μην αφησεις ιχνος και χωρις γνωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πάντα βρίσκονται.

 

Φυσικά εάν θέλεις, υπάρχει τρόπος να σβήσεις με τέτοιο τρόπο το στικάκι, που δεν μπορείς να ανακτήσεις τίποτα. Επίσης μπορείς πολύ εύκολα να αλλάξεις τα timestamps των αρχείων για να φαίνονται ότι δημιουργήθηκαν / τροποποιήθηκαν όποτε θέλεις εσύ.

 

Αλλά αμφιβάλω εάν υπάρχει κανένα "γατόνι" στα γραφεία όλων αυτών τον χαραμοφάηδων..

 

timestamps-4.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγαπητέ Stinger , θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.

a ) Ένα αρχείο που βρίσκεται σε στικάκι αν διαγραφεί με διαδικασία Wipe, τότε είναι αδύνατον να ξανα ανακτηθεί.

b ) Πολύ σωστά τόνισες ότι μπορεί να αλλάξει το TimeStamp των αρχείων, όμως αυτό δεν είναι αρκετό, μιας και οι αλλαγές ( αλλοίωση λίστας Lagarde για παράδειγμα ) καταγράφονται στα meta-data των .doc και .xls αρχείων γενικότερα ). Άρα με την διαγραφή των metadata δεν υπάρχει περίπτωση κανείς να καταλάβει τι έχει γίνει στα αρχεία, ειδικότερα αν η διαγραφή των meta-data συνοδευτεί με εκ νέου Wipe του μέσου αποθήκευσης ! Λέγοντας Wipe εννοούμε σε επίπεδο FreeSpace.

MindControl.

Επεξ/σία από MindControl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...