Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για HD7950 3GB


AngelOfDeath7_GR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όταν μιλάμε για high end κάρτες, φυσικά και αξίζει να πληρώσεις παραπάνω μια καλύτερη υλοποίηση... Το ίδιο είναι να έχει το reference σύστημα ψύξης, και το ίδιο είναι ένα vapor-x ας πούμε? 

 

Εάν μπορείς να αγοράσεις από eshop (πιστωτική/χρεωστική/paypal) δες εδώ:

 

http://www.amazon.co.uk/Sapphire-11196-09-40G-HD7950-Vapox-X-Graphics/dp/B0091MFBZC/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1357731329&sr=8-1

 

σου βγαίνει στα ίδια σχεδόν χρήματα, και σου γλιτώνει 20C από τις max θερμοκρασίες που ανέφερες ποιο πάνω.

 

 

 

ΥΓ. ΦΥΣΙΚΑ και έχει νόημα να κάνει κάποιος O/C ... και η 7950 ενδείκνυται γι'αυτό! 

 

Όσο ανεβαίνεις σε χρήματα για μια χ υλοποίηση μια δεδομένης κάρτας, τόσο πιο άσκοπη αγορά γίνεται καθώς πλησιάζεις επικίνδυνα την αμέσως επόμενη κάρτα. Π.χ 7950->7970.

 

Προφανώς όποιος αγοράζει σουπερ ντουπερ υλοποίηση μιας κάρτας όταν με τα ίδια η λίγο περισσότερα χρήματα μπορούσε να πάρει το επόμενο μοντέλο -έστω και σε θεωρητικά χειρότερη υλοποίηση- έχει κάνει κακή αγορά. Εξαίρεση αποτελεί το ελάχιστο ποσοστό που θέλει την χ κάρτα για να διαγνώσει τα όριά της και να μπεντσάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μιλάμε για high end κάρτες, φυσικά και αξίζει να πληρώσεις παραπάνω μια καλύτερη υλοποίηση... Το ίδιο είναι να έχει το reference σύστημα ψύξης, και το ίδιο είναι ένα vapor-x ας πούμε? 

 

Εάν μπορείς να αγοράσεις από eshop (πιστωτική/χρεωστική/paypal) δες εδώ:

 

http://www.amazon.co.uk/Sapphire-11196-09-40G-HD7950-Vapox-X-Graphics/dp/B0091MFBZC/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1357731329&sr=8-1

 

σου βγαίνει στα ίδια σχεδόν χρήματα, και σου γλιτώνει 20C από τις max θερμοκρασίες που ανέφερες ποιο πάνω.

 

 

 

ΥΓ. ΦΥΣΙΚΑ και έχει νόημα να κάνει κάποιος O/C ... και η 7950 ενδείκνυται γι'αυτό! 

 

Άντε κάνε o/c και παίξε Battlefield 3 και θα δεις πως θα τρως τα lag/freeze και το ping δεν θα φταίει καθόλου. Οι κάρτες γραφικών δεν χρειάζονται να γίνονταν o/c κατά τη γνώμη μου και μιλώ υποκειμενικά,αν κάποιος έχει καλή CPU. Εγώ απόδοση θέλω να έχω μόνο και όχι να κάνω o/c γιατί τα παιχνίδια που παίζω χρειάζονται απόδοση και όχι o/c. Και το Battlefield 3 είναι ίσως το πιο απαιτητικό παιχνίδι που υπάρχει και λίγο αν πειράξεις την κάρτα τρως κολλήματα. Το είδα αμέσως στην δικιά μου,λίγο ανέβασα τα ρολόγια και τα σκαλώματα πήγαιναν σύννεφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 και λίγο αν πειράξεις την κάρτα τρως κολλήματα. Το είδα αμέσως στην δικιά μου,λίγο ανέβασα τα ρολόγια και τα σκαλώματα πήγαιναν σύννεφο.

 

Δεν ισχύει απόλυτα αυτό που λες. Εννοείται ότι μπορείς να κλοκάρεις την κάρτα και να παίζεις απροβλημάτιστα. Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει λόγος να ρισκάρεις τόσο την πιθανότητα κολλήματος όσο και πολα τα άλλα που σου έγραψα σε προηγούμενο μήνυμα. Τα οποία ισχύουν όχι μόνο για την 7950 αλλά για κάθε κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα δεν ετρωγα κανενα κολλημα με oc περσυ που παιζα bf3.

Πέρσι,τώρα με τα καινούρια updates,patches κ.τ.λ. που βγάζει η EA αν πειράξεις την κάρτα θα τρως κολλήματα. Α,και την κάρτα την παίρνω για να μου κρατήσει και 2,5+ χρόνια,γιατί δεν ξέρουμε μεθαύριο που θα πάνε οι τιμές. Βέβαια είναι εκτός θέματος αλλά τον Οκτώβριο του 2013 βγαίνει το Battlefield 4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο ανεβαίνεις σε χρήματα για μια χ υλοποίηση μια δεδομένης κάρτας, τόσο πιο άσκοπη αγορά γίνεται καθώς πλησιάζεις επικίνδυνα την αμέσως επόμενη κάρτα. Π.χ 7950->7970.

 

Προφανώς όποιος αγοράζει σουπερ ντουπερ υλοποίηση μιας κάρτας όταν με τα ίδια η λίγο περισσότερα χρήματα μπορούσε να πάρει το επόμενο μοντέλο -έστω και σε θεωρητικά χειρότερη υλοποίηση- έχει κάνει κακή αγορά. Εξαίρεση αποτελεί το ελάχιστο ποσοστό που θέλει την χ κάρτα για να διαγνώσει τα όριά της και να μπεντσάρει.

 

Συμφωνώ, αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για 90-100€ διαφορά για 7970. Εάν άνοιξες το λινκ που έδωσα θα έβλεπες πως είναι στα 287€

 

Άντε κάνε o/c και παίξε Battlefield 3 και θα δεις πως θα τρως τα lag/freeze και το ping δεν θα φταίει καθόλου. Οι κάρτες γραφικών δεν χρειάζονται να γίνονταν o/c κατά τη γνώμη μου και μιλώ υποκειμενικά,αν κάποιος έχει καλή CPU. Εγώ απόδοση θέλω να έχω μόνο και όχι να κάνω o/c γιατί τα παιχνίδια που παίζω χρειάζονται απόδοση και όχι o/c. Και το Battlefield 3 είναι ίσως το πιο απαιτητικό παιχνίδι που υπάρχει και λίγο αν πειράξεις την κάρτα τρως κολλήματα. Το είδα αμέσως στην δικιά μου,λίγο ανέβασα τα ρολόγια και τα σκαλώματα πήγαιναν σύννεφο.

 

Φίλε επειδή βλέπω πως δεν ασχολείσαι με το άθλημα, σε προτρέπω όταν με το καλό πάρεις την καρτούλα να κάνεις μια δοκιμή για να το εξακριβώσεις μόνος σου!  B)  Έχει πολύ O/C Potential η 7950 με μεγάλο FPS scaling όσο μεγαλώνει το O/C.

 

 

Link.png Site: http://m.hardocp.com/image.html?image=MTM0NTczNjcwMHRKd21mNjRCazZfMl8xX2wuZ2lm">Δες εδώ

 

Κολλήματα και άλλα διάφορα που περιγράφεις δεν υπάρχουν εάν το κάνεις σωστά..(η εάν δεν πουσάρεις πάρα πολύ), παίζω BF3 στα 1200/1600 χωρίς πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ, αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για 90-100€ διαφορά για 7970. Εάν άνοιξες το λινκ που έδωσα θα έβλεπες πως είναι στα 287€

 

Το άνοιξα το λινκ αλλά δεν μου λέει κάτι με την έννοια ότι οι τιμές συγκρίνονται amazon-> amazon, Ελλάδα->Ελλάδα.

 

Προφανώς αν έχει τη δυνατότητα να παραγγείλει από το εξωτερικό υπάρχουν και άλλες πιο συμφέρουσες προτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Φίλε επειδή βλέπω πως δεν ασχολείσαι με το άθλημα

 

Πρώτον,το αν ασχολούμαι η όχι το ξέρω καλύτερα εγώ και όχι εσύ. Ο καθένας έχει διαφορετικές γνώσεις από τον άλλο,ας τις κρατήσει για τον εαυτό του. Δεύτερον είσαι off-topic. Φιλικά πάντα 8)

 

Ευχαριστώ όλους σας για τις γνώμες της κάρτας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον,το αν ασχολούμαι η όχι το ξέρω καλύτερα εγώ και όχι εσύ. Ο καθένας έχει διαφορετικές γνώσεις από τον άλλο,ας τις κρατήσει για τον εαυτό του. Δεύτερον είσαι off-topic. Φιλικά πάντα 8)

 

Εσύ γιατί αρπάχτηκες τώρα, δεν σε έθιξε ο φίλος. Επίσης δεν χρειάζεται να δηλώσει ρητά κάποιος αν ασχολείτει ή όχι για να βγει συμπέρασμα. Δεν είναι κακό να μην ασχολείσαι, ούτε εγώ ασχολούμαι και δεν νιώθω μειονεκτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ γιατί αρπάχτηκες τώρα, δεν σε έθιξε ο φίλος. Επίσης δεν χρειάζεται να δηλώσει ρητά κάποιος αν ασχολείτει ή όχι για να βγει συμπέρασμα. Δεν είναι κακό να μην ασχολείσαι, ούτε εγώ ασχολούμαι και δεν νιώθω μειονεκτικά.

Συγνώμη αν έδωσα την εντύπωση ότι αρπάχτηκα :Ο απλά λέω ότι ο καθένας έχει γνώσεις λιγότερες η περισσότερες αναλόγως και δεν με έθιξε,συγνώμη αν πέρασα λανθασμένα τέτοιο μήνυμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, ο γραπτος λόγος δεν έχει την ίδια αμεσότητα με τον προφορικό και παρεξηγείται μερικές φορές. Μπορεί εγω να κατάλαβα λάθος. Το σίγουρο είναι ότι ο φίλος δεν το είπε υποτιμητικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον,το αν ασχολούμαι η όχι το ξέρω καλύτερα εγώ και όχι εσύ. Ο καθένας έχει διαφορετικές γνώσεις από τον άλλο,ας τις κρατήσει για τον εαυτό του. Δεύτερον είσαι off-topic. Φιλικά πάντα 8)

 

Ευχαριστώ όλους σας για τις γνώμες της κάρτας :)

 

Αν ο καθενας εχει τις γνωσεις για τον εαυτο του τοτε τι μπαινεις σε forum και ρωτας?  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άνοιξα το λινκ αλλά δεν μου λέει κάτι με την έννοια ότι οι τιμές συγκρίνονται amazon-> amazon, Ελλάδα->Ελλάδα.

 

Προφανώς αν έχει τη δυνατότητα να παραγγείλει από το εξωτερικό υπάρχουν και άλλες πιο συμφέρουσες προτάσεις.

 

Και πάλι συμφωνώ, αλλά είναι το ίδιο πράγμα γιατί και την 7970 να δει από amazon πχ, θα είναι φθηνότερη από την αντίστοιχη στην Ελλάδα. Ακόμα και Gigabyte 7950 (που είναι καλή υλοποίηση) να συγκρίνεις με reference 7970 μιλάμε για ~70€ διαφορά. πχ  δες π.χ. τιμές σκρουτζ:

 

 

Sapphire Radeon HD7950 3GB 285€ (η φθηνότερη reference)

 

Asus Radeon HD7970 3GB 371€ (η φθηνότερη reference)

 

 

 

Gigabyte Radeon HD7950 3GB 303€

 

Gigabyte Radeon HD 7970 3GB (R797OC-3GD) 393€

 

 

Συγνώμη αν έδωσα την εντύπωση ότι αρπάχτηκα :Ο απλά λέω ότι ο καθένας έχει γνώσεις λιγότερες η περισσότερες αναλόγως και δεν με έθιξε,συγνώμη αν πέρασα λανθασμένα τέτοιο μήνυμα.

 

Δεν έχει να κάνει με το αν έχεις γνώσεις ή όχι, δεν το είπα υποτιμητικά! Απλά από τα λεγόμενα μάλλον κάτι έκανες λάθος (η ή κάρτα σου δεν σηκώνει καθόλου O/C), και δεδομένου ότι έχω ίδια κάρτα και έχω δοκιμάσει BF3 από πρώτο χέρι σου έγραψα αυτά που σου έγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...