Προς το περιεχόμενο

WSJ: Η Apple ετοιμάζει μια φθηνότερη έκδοση του iPhone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντί να βάλουν φυσιολογικές τιμές και να μην αισχροκερδούν "επινόησαν" το iphone του φτωχού!

 

Από εδώ και πέρα εκτός από το μηλαράκι το δαγκωμένο θα πρέπει να τσεκάρουμε και το πίσω καπάκι για να δούμε αν έχεις όντως apple.

 

Πως; Εκείνοι που τα σκάνε τσάμπα θα τα σκάνε (iSheep); Να μην ξεχωρίζουν για το στυλάτο φονι τους; Να μην τρώνε το καλύτερο χορτ... εεε... να μην έχουν το καλύτερο κινητό;

 

Το i έχει γίνει ιδεολογία και όταν τα σκας άδικα χωρίς αντίκρισμα πρέπει να υπερασπιστείς την επιλογή σου μέχρι θανάτου.

Το που θα τα σκαμε εμεις δεν σε αφορα ,ειναι δικαιωμα μας να τα σκαμε οπου θελουμε.Τους χαρακτηρισμους στους επιστρεφω και προσθετω κακογουστος και καγκουρας.Ο κομπλεξισμος σας δεν εχει ορια , μονο στα θεματα της apple  κραζετε  ,σε αντιστοιχα  τοπικ αλλων εταιρειων κανετε γαργαρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 158
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Πάντως χαίρομαι που μερικοί επιδεικνύουν τις γνώσεις τους λέγοντας ότι το User Experience είναι "φράση βγαλμένη από σεμινάρια της Apple". Επιτέλους φαίνεται το μέγεθος της φανατίλας και της ασχετίλας...

 

Αντιγράφω από Wikipedia:

 

 

ISO 9241-210[1] defines user experience as "a person's perceptions and responses that result from the use or anticipated use of a product, system or service". According to the ISO definition user experience includes all the users' emotions, beliefs, preferences, perceptions, physical and psychological responses, behaviors and accomplishments that occur before, during and after use. The ISO also list three factors that influence user experience: system, user and the context of use.

 
Πηγή: User Experience
 
Αλλά να φανταστώ ότι τον ISO τον χρηματοδότησε η Apple για να βγάλει φράση από τα σεμινάριά της...
 
 
Οπότε, για μία ακόμη φορά φαίνεται, εκτός από την ασχετίλα και φανατίλα, το ότι όποιος δεν έχει δεν γνωρίζει.-
 
 
Φιλάκια στα μπουτάκια.
 
 
Υ.Γ. Επίσης χαίρομαι που οι απαντήσεις επιλέγουν τμηματικά ό,τι θα μπορούσε να εξελιχθεί από την ερώτηση ως μία λιγότερο χειρότερη απάντηση. Θλίβομαι όμως γιατί τέτοιες τακτικές δείχνουν είτε πολύ λαμογίστικο τρόπο σκέψης είτε πολύ αδύναμη αντιληπτική ικανότητα. 

 

 

Δεν με ενδιαφέρει αν η πλειοψηφία των κατόχων iPhone το εχει αγοράσει μη γνωρίζοντας ουσιαστικά την λειτουργικότητα του κινητού.Αυτοι ειναι πρόβατα.Και ναι όντως υπάρχουν τέτοιοι.Εσυ όμως εξεφρασες δυσαρέσκεια ακομη κ σε άτομα που σε διαβεβαίωσαν οτι το αγόρασαν γιατι πολυ απλα ειναι μακράς πιο εύχρηστο,σταθερό,λειτουργικό,απλό απο οποιοδήποτε κινητο κυκλοφορεί αυτη τη στιγμή.Και αυτα ειναι facts και οχι υποκειμενικες αερολογίες.Το υπέρ τούμπανο κινητο με τους 4πυρηνες πες μου τι να το κάνω.ειναι σαν σαν συγκρίνεις ενα Pc με μια κονσόλα και να υποστηρίζεις οτι το PC κάνει πιο γρήγορα boot και launch game απο οτι η κονσόλα.Η κονσόλα φτιάχτηκε για να παίζει μόνο παιχνίδια,το pc οχι.Η κονσόλα κάνει μόνο καλα αυτο για το οποίο εχει κατασκευαστεί.Με το pc μπορείς να κανεις οτι γουσταρεις κ μάλιστα να παίξεις κ παιχνίδια σε καλύτερη ανάλυση απο αυτη που θα σου αποδώσει η κονσόλα.με ενα τίμημα όμως.να τρως απονοτα κολληματα,να πρεπει να αλλάζεις συνεχώς drivers,να δημιουργούνται conflicts απο το πουθενα γιατι κατεβασες κάποιο αλλο προγραμμα,να σου εχει γαμηθει η registry κοκ..Αντίθετα στην κονσόλα βάζεις το παιχνίδι σου κ τελειωσες.Ετσι απλα.Το ίδιο ακριβώς σου προσφέρει το iPhone.Αν εσυ είσαι Anti-apple πρόβλημα σου αλλα ειλικρινά βαρέθηκα να ακούω τις μαλ*κιες σουSent from my iPhone using Insomnia

 

 

Το που θα τα σκαμε εμεις δεν σε αφορα ,ειναι δικαιωμα μας να τα σκαμε οπου θελουμε.Τους χαρακτηρισμους στους επιστρεφω και προσθετω κακογουστος και καγκουρας.Ο κομπλεξισμος σας δεν εχει ορια , μονο στα θεματα της apple  κραζετε  ,σε αντιστοιχα  τοπικ αλλων εταιρειων κανετε γαργαρα.

 

 

Έκανε ο καθένα το point του, είπες ο καθένας την άποψή του. Προσωπικά εξακολουθώ να πιστεύω όσα είπα. Ο καθένας μπορεί να διαφωνεί ή να συμφωνεί και να κάνει ό,τι θέλει. Μπορούμε σαφώς να εκφράζουμε και όλοι εμείς οι άλλοι τις απόψεις μας. Στην ίδια κοινωνία ζούμε και τα ίδια βλέπουμε όλοι.

 

Το που θα τα σκάει ο καθένας φυσικά και δεν με αφορά (ανήκει σε άλλου είδους συζήτηση αυτό) και ούτε καν το έθιξα. Είπα την προσωπική μου άποψη γενικότερα και όχι προσωπικά και ανέφερα μάλιστα και "κατηγορίες χρηστών" για τους οποίους δεν ισχύουν όσα έγραψα. Όσοι θιχτήκατε σε καμία από αυτές δεν είστε; Ο καθένας ανάλογα με την παιδεία του εκφράζεται.

 

Τώρα το ποιος έκανε χαρακτηρισμούς και ποιος τους επιστρέφει και σε ποιον εντάξει... ποιος θίχτηκε και ΓΙΑΤΙ... και ποιος όχι... όσοι διαβάζουν κρίνουν και βγάζουν τα συμπεράσματά τους.

 

Υ.Γ Δεν διακρίνω την ίδια ευθυξία από πλευράς moderators για τα μηνύματα ορισμένων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι άδικος!

Υπάρχει και θέμα:"apnet vs windows 8"! :lol:

 

Ορισμένοι κοιτάζουμε και άλλα πράγματα πέρα από το πως θα κάνουμε όμορφα και απλά τη δουλειά μας. Κοιτάζουμε και με τι κόστος θα γίνει αυτό (ο όρος κόστος δεν αφορά μόνο τα χρήματα), ποια λογική ακολουθεί εκείνος που μας δίνει το εργαλείο να κάνουμε τη δουλειά μας, πόσο ελεύθεροι είμαστε να το φέρουμε οι ίδιοι στα μέτρα μας και όχι πως πρέπει να λειτουργούμε εμείς για να είναι και το εργαλείο λειτουργικό. Μας ενδιαφέρει να πληρώνουμε ανάλογα με τη χρήση και την αξία που έχει για εμάς αυτό που θέλουμε να κάνουμε (αυτό είναι και λίγο υποκειμενικό). Μας ενδιαφέρει επίσης, όσο μπορούμε να το ακολουθήσουμε αυτό, να συμφωνούμε με τη λογική και τις πρακτικές της εταιρείας που εμπιστευόμαστε. Ο καθένας βέβαια κάνει τις επιλογές του. Είναι προφανές λοιπόν πως απολύτως κανένα κόλλημα δεν έχω με την apple συγκεκριμένα. Ούτε φανατισμό, ούτε παρωπίδες, ούτε τίποτα από αυτά. Άλλη λογική έχω και εγώ όπως και άλλοι. Σε κάποιους αρέσει, σε κάποιους όχι, εννοώ όμως να την εκφράζω είτε αρέσει είτε όχι. Το ποιος προσβάλει ποιον και το ποιος θέλει να κάνει ουσιαστικό διάλογο νομίζω είναι προφανές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΕΙναι προφανες οτι θες να προσβαλεις και πως αυτο που κανεις ειναι το αντιθετο του ουσιαστικου διαλογου. Και για να σε προλαβω ενα ipod εχω και αυτο δωρο και μου την εσπαγε που δεν ειχαν βαλει τοτε ραδιοφωνο ακομα οποτε δεν εχω να υπερασπιστω κατι. Τη δουλεια μπορουν να την κανουν και αλλα κινητα αλλα οχι με την αξιοπιστια και την προσοχη στην λεπτομερια του iphone και αυτο το πληρωνεις. Εγω δεν τα δινω γιατι ξοδευω αλλου τα χρηματα μου αλλα δεν καθομαι να προσβαλω ανθρωπους που δεν γνωριζω προσωπικα επειδη εχουν αγορασει ενα iphone που εν τελη αποτελει μια προσιτη πολυτελεια την οποια χαιρεσαι καθημερινα. Ασε που πολλοι απο αυτους το αγορασαν με μια πολυ καλη επιδοτηση ενω αλλοι τα εχουν σκασει πιο χοντρα για υποδεεστερες συσκευες

Επεξ/σία από disqualified
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ερώτηση, απλή. Γιατί λένε "το iPhone του φτωχού" για το φθηνό και δεν λένε "το iPhone του νεόπλουτου" για το ακριβό;

(Και αναφέρομαι στην Ελλάδα κυρίως, γιατί οι τιμές με συμβόλαιο στο εξωτερικό είναι φυσιολογικότατες)

 

Ίσως το iPhone κάνει όλα αυτά που λέτε κ γι αυτό κοστίζει τόσο.

Όμως, το ίδιο ισχύει κ στα αυτοκίνητα, στις ηλεκτρικές συσκευές, στις μηχανές κλπ κλπ

 

Κάποια πράγματα είναι πόρωση! Τι να κάνουμε; δεν έχω πορωθεί με τα γκάτζετς γι' αυτό και δεν δίνω τόσα χρήματα για ένα κινητό. Έχω πορωθεί με άλλα πράγματα και τα έσκαγα εκεί!

Αλλά δεν προσπαθούσα να πείσω (κοροϊδέψω) τους άλλους και τον εαυτό μου πως τα έσκαγα χοντρά γιατί μου κάνει τη δουλειά (μπορούσα να ζήσω και με λιγότερες ευκολίες, σίγουρα)... Τα έσκαγα γιατί έτσι γούσταρα και μου έκανε κέφι...

 

Εν ολίγοις, ούτε οι παραπάνω δυνατότητες πιστεύω πως είναι τόσο πια σημαντικές και αντικειμενικά απαραίτητες για να δώσει κάποιος τριπλάσια ή τετραπλάσια χρήματα, αλλά ούτε κ πέφτει λόγος στους υπόλοιπους τι κόλλημα έχει ο καθένας που το αγοράζει... ό,τι κόλλημα θέλει έχει και "γούστο του, καπέλο του"... όλοι κάπου κολλάμε, γιατί θα πρέπει να πορωνόμαστε όλοι με το ίδιο πράγμα δηλαδή;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ερώτηση, απλή. Γιατί λένε "το iPhone του φτωχού" για το φθηνό και δεν λένε "το iPhone του νεόπλουτου" για το ακριβό;

(Και αναφέρομαι στην Ελλάδα κυρίως, γιατί οι τιμές με συμβόλαιο στο εξωτερικό είναι φυσιολογικότατες)

 

Ίσως το iPhone κάνει όλα αυτά που λέτε κ γι αυτό κοστίζει τόσο.

Όμως, το ίδιο ισχύει κ στα αυτοκίνητα, στις ηλεκτρικές συσκευές, στις μηχανές κλπ κλπ

 

Κάποια πράγματα είναι πόρωση! Τι να κάνουμε; δεν έχω πορωθεί με τα γκάτζετς γι' αυτό και δεν δίνω τόσα χρήματα για ένα κινητό. Έχω πορωθεί με άλλα πράγματα και τα έσκαγα εκεί!

Αλλά δεν προσπαθούσα να πείσω (κοροϊδέψω) τους άλλους και τον εαυτό μου πως τα έσκαγα χοντρά γιατί μου κάνει τη δουλειά (μπορούσα να ζήσω και με λιγότερες ευκολίες, σίγουρα)... Τα έσκαγα γιατί έτσι γούσταρα και μου έκανε κέφι...

 

Εν ολίγοις, ούτε οι παραπάνω δυνατότητες πιστεύω πως είναι τόσο πια σημαντικές και αντικειμενικά απαραίτητες για να δώσει κάποιος τριπλάσια ή τετραπλάσια χρήματα, αλλά ούτε κ πέφτει λόγος στους υπόλοιπους τι κόλλημα έχει ο καθένας που το αγοράζει... ό,τι κόλλημα θέλει έχει και "γούστο του, καπέλο του"... όλοι κάπου κολλάμε, γιατί θα πρέπει να πορωνόμαστε όλοι με το ίδιο πράγμα δηλαδή;;;

 

 

Α να γεια σου.

 

Ένα Skoda Octavia RS δεν έχει καλές επιδόσεις; Εάν το "φτιάξεις" κιόλας; 

 

Τι προτιμάς; Ένα Skoda Octavia RS ή ένα Audi A4 (ίδια κυβικά, και το Audi χειρότερα specs από το Skoda) ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά η "φθηνότερη" έκδοση ετοιμάζεται ή ... ;

Αλλά και να βγεί κάτι τέτοιο, θα είναι για την Κινεζική αγορά. Επομένως, άθρακες ο "θησαυρός" :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ερώτηση, απλή. Γιατί λένε "το iPhone του φτωχού" για το φθηνό και δεν λένε "το iPhone του νεόπλουτου" για το ακριβό;

(Και αναφέρομαι στην Ελλάδα κυρίως, γιατί οι τιμές με συμβόλαιο στο εξωτερικό είναι φυσιολογικότατες)

 

Ίσως το iPhone κάνει όλα αυτά που λέτε κ γι αυτό κοστίζει τόσο.

Όμως, το ίδιο ισχύει κ στα αυτοκίνητα, στις ηλεκτρικές συσκευές, στις μηχανές κλπ κλπ

 

Κάποια πράγματα είναι πόρωση! Τι να κάνουμε; δεν έχω πορωθεί με τα γκάτζετς γι' αυτό και δεν δίνω τόσα χρήματα για ένα κινητό. Έχω πορωθεί με άλλα πράγματα και τα έσκαγα εκεί!

Αλλά δεν προσπαθούσα να πείσω (κοροϊδέψω) τους άλλους και τον εαυτό μου πως τα έσκαγα χοντρά γιατί μου κάνει τη δουλειά (μπορούσα να ζήσω και με λιγότερες ευκολίες, σίγουρα)... Τα έσκαγα γιατί έτσι γούσταρα και μου έκανε κέφι...

 

Εν ολίγοις, ούτε οι παραπάνω δυνατότητες πιστεύω πως είναι τόσο πια σημαντικές και αντικειμενικά απαραίτητες για να δώσει κάποιος τριπλάσια ή τετραπλάσια χρήματα, αλλά ούτε κ πέφτει λόγος στους υπόλοιπους τι κόλλημα έχει ο καθένας που το αγοράζει... ό,τι κόλλημα θέλει έχει και "γούστο του, καπέλο του"... όλοι κάπου κολλάμε, γιατί θα πρέπει να πορωνόμαστε όλοι με το ίδιο πράγμα δηλαδή;;;

Αυτό μάλιστα! Σωστός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...