Προς το περιεχόμενο

WSJ: Η Apple ετοιμάζει μια φθηνότερη έκδοση του iPhone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 158
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως... είναι αρκετά ευτυχές το γεγονός πως όσοι (μέχρι στιγμής) σχολιάζουν για τα κατά του iPhone, δεν αναφέρουν ούτε ένα τέτοιο παραμόνο την τιμή του. 

 

 

Αυτό σημαίνει πως απλά ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ iPhone (ούτε και κάποιο άλλο μηχάνημα Apple ofc). 

 

 

Και εδώ, κάποιος λογικός άνθρωπος, θα μπορούσε να αναρωτηθεί πως στην ευχή μπορεί κανείς να σχολιάσει για κάτι που δεν το ξέρει... αλλά ας αφεθούν να μιλήσουν καλύτερα μόνοι τους αυτοί οι σχολιαστές να δούμε τι θα πούνε:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα και πριν κάποιος που τα σκάει χοντρά χωρίς αντίκρισμα επιμένει ότι τα λεφτά του έπιασαν τόπο μέχρι θανάτου.

 

Μπορεί από επιλογή να μην έχουμε όλοι apple αλλά όλοι λίγο πολύ έχουμε χρησιμοποιήσει.

 

Υ.Γ Λάθος το διπλό post :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δίνεις σωστά παραδείγματα άλλη φορά τότε. Υποθέτω πως η παρουσίασή σου είναι αρκετά σημαντική ώστε να θες να ασχοληθείς και φυσικά υπάρχουν και άλλοι τρόποι να το κάνεις αυτό χωρίς να δώσεις υπέρογκα ποσά.

 

Η εστίασή μου είναι στα επιχειρήματά σου και στη λογική που ακολουθεί η apple κατά τα άλλα δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα ούτε και φυσικά είμαι αντι-apple.

 

Πολύ ευχαρίστως θα είχα ένα μηχάνημά της αν θεωρούσα πως τα λεφτά που θα τους δώσω αξίζουν αυτό που θα πάρω.

 

 

Μπορείς άλλη φορά να αντιλαμβάνεσαι σωστά τα παραδείγματα που δίνουν οι άλλοι τότε. 

 

 

Μερικοί θεωρούν πως ακόμα και τα 2' λεπτά τους αξίζουν. Μερικοί όχι. 

 

Μερικοί είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν κάτι extra για αυτά τα 2 λεπτά, μερικοί όχι.

 

Μερικοί έχουν εμπειρία και από μη Apple μηχανήματα και μπορούν να συγκρίνουν. Μερικοί όχι.

 

 

Αλήθεια, εσύ τι Apple μηχάνημα είχες/έχεις;  

 

 

Υ.Γ. Να μην αναφέρω ότι τα 5 - 10 clicks ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΗ. Χρήση είναι έχει δουλέψει κανείς το μηχάνημα επειδή ΕΙΝΑΙ δικό του ή το έχει στη δουλειά του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου είπα ήδη πως όλα τα παραδείγματα που ανέφερες μπορείς να τα έχεις με μηδενικό κόστος. Αν δε κάνω λάθος στο είπε και κάποιος άλλος νωρίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Haters gonna hate! Μωρέ πατριώτες, άλλοι γουστάρουν iOS και άλλοι πάλι android / W8 τι σκάτε μερικοί και αλληλοσκοτώνεστε; 

 

Και τα τρία είναι εξαιρετικά, με ιδιαιτερότητες, κατά αλλά και υπερ, 

 

Πωωωω...έλεος ελληνάρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου είπα ήδη πως όλα τα παραδείγματα που ανέφερες μπορείς να τα έχεις με μηδενικό κόστος. Αν δε κάνω λάθος στο είπε και κάποιος άλλος νωρίτερα.

 

 

Σe ρώτησα ήδη τι συσκευή Apple έχεις και μοιράζεσαι μαζί μας την εμπειρία σου... αλλά απάντηση δεν πήρα. 

 

Επίσης, ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΗΔΗ ότι τα έχεις από άλλες εταιρείες. Αυτό που είπα για τα υπέρ είναι άλλο.

 

Εδώ, θα πρέπει να σου ζητήσω να προσέχεις τι διαβάζεις και τι κατανοείς. Δεν μπορεί να γίνει συζήτηση έτσι. Καταλαβαίνεις ( ; ) φαντάζομαι (οξύμωρο... iKnow). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Jobs δεν τον συμπάθησα ποτέ. Αλλά κανείς δε μπορούσε να μην παραδεχτεί οτι οδηγούσε σε μεγάλο βαθμό τις εξελίξεις στους τομείς που είχε ασχοληθεί.

 

Πλέον η apple απλά παρατηρεί τον ανταγωνισμό να την προσπερνάει παντού και προσπαθεί απεγνωσμένα να αντιγράψει οτι μπορεί να να μη μείνει και άλλο πίσω.

 

Άντε, και τα γαριδάκια πουλάνε καλά. Βγάλτε iCheetos !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχεις και από άλλες εταιρείες με τον ίδιο εύκολο τρόπο ακόμα και δωρεάν. Αφού συμφωνείς σε αυτό πως στέκει να το θέτεις ως επιχείρημα στο ότι αξίζει τα λεφτά του ένα apple γι' αυτό το λόγο;

 

 

Γιατί δεν είναι ο ίδιος εύκολος τρόπος... αλλά ΣΧΕΔΟΝ ο ίδιος. 

 

Αυτό δεν σημαίνει πως οι μικρές διαφορές κάνουν "δύσκολο" τον φθηνό τρόπο (edit: ούτε ότι ο ένας είναι καλύτερος του άλλου). Καθόλου. Όμως, υπάρχει κόσμος πλέον που απλά ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να ασχολείται ούτε και με τόσο απλά πράματα. Θέλει απλά να γίνονται. 

 

 

Δεν διαφωνώ πως είναι δυσανάλογο το κόστος με την extra παρεχόμενη "ευκολία" ή και χωρίς εισαγωγικά. Όμως, μερικοί (και μέσα σε αυτούς και εγώ) δουλεύουν και θέλουν να δίνουν τα λεφτά τους εκεί, και ας είναι δυσανάλογο το κόστος, γιατί δεν θέλουν να ασχολούνται. 

 

Νομίζω ότι πιο απλά δεν μπορώ να το πω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύω πως αν κυκλοφορήσουν i"lite" θα βγάλουν τα μάτια τους απλώς. Το iphone έχει καθιερωθεί, αν ο άλλος πουλάει μούρι με πλαστική πλάτη και ο διπλανός του στάζει τα διπλάσια και τριπλάσια για να έχει αλουμινένια πλάτη και πουλάνε την ίδια φιγούρα, σίγουρα τα 700σάευρα που λαμβάνει η μηλοεταιρία θα μειωθούν σε δραματικό βαθμό μετα από την πολιτική αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου είπα ήδη πως δεν χρειάζεται να ασχοληθείς καθόλου και με τους άλλους τρόπους.

 

Και θα πω και κάτι ακόμα.

 

Εκείνος που σου παρέχει ακριβώς αυτό που θέλεις ή έστω πολλές ευκολίες έχει ΠΑΝΤΑ ένα βαθμό ελέγχου πάνω σου. Πόσο μάλλον όταν σε βάζει να πληρώνεις υπέρογκα ποσά για να τις έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύω πως αν κυκλοφορήσουν i"lite" θα βγάλουν τα μάτια τους απλώς. Το iphone έχει καθιερωθεί, αν ο άλλος πουλάει μούρι με πλαστική πλάτη και ο διπλανός του στάζει τα διπλάσια και τριπλάσια για να έχει αλουμινένια πλάτη και πουλάνε την ίδια φιγούρα, σίγουρα τα 700σάευρα που λαμβάνει η μηλοεταιρία θα μειωθούν σε δραματικό βαθμό μετα από την πολιτική αυτή.

 

 

Δεν νομίζω. 

 

Είδα το iPad mini. Για ebook reader θα το αγόραζα. Για να το έχω να κάνω και δουλειά δεν νομίζω. Θα τα έδινα τα περίπου 150 € παραπάνω. 

 

Κάτι παρόμοιο, νομίζω, θα γίνει και με το iPhone. 

 

 

 

 

Σου είπα ήδη πως δεν χρειάζεται να ασχοληθείς καθόλου και με τους άλλους τρόπους.

 

Και θα πω και κάτι ακόμα.

 

Εκείνος που σου παρέχει ακριβώς αυτό που θέλεις ή έστω πολλές ευκολίες έχει ΠΑΝΤΑ ένα βαθμό ελέγχου πάνω σου. Πόσο μάλλον όταν σε βάζει να πληρώνεις υπέρογκα ποσά για να τις έχεις.

 

Σόρρυ... αλλά το να πέφτει κανείς σε τρομολαγνικά σενάρια περί παρακολούθησης και ελέγχου και να τα χρησιμοποιεί ως επιχείρημα... το βρίσκω τραγικό.

 

Επιπροσθέτως, ΘΕΛΩ να με ελέγχει. Νιώθω ασφάλεια που είμαι στην στάνη της Apple. Νιώθω ασφάλεια που κάθε developer (και εγώ επίσης) πρέπει να πάρει ΕΓΚΡΙΣΗ από την Apple πριν βγει η εφαρμογή στο store. Με εξυπηρετεί που έχει δεδομένα μου γιατί έχω ένα βαθμό ασφαλείας παραπάνω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφερόμουν καθόλου σε τρομολαγνικά σενάρια περί παρακολούθησης. Αλλά ας μην επεκταθούμε γιατί θα κουράσουμε. Όποιος κατάλαβε κατάλαβε.

 

Το αν σε εξυπηρετεί για τη δουλειά σου είναι άλλο θέμα. Η επαγγελματική χρήση (εφόσον φτιάχνεις και εφαρμογές για την εταιρεία) έχει άλλες παραμέτρους και αυτό είναι σεβαστό. Για όλους τους υπόλοιπους όμως δεν είναι έτσι.

 

Προσωπικά θέλω αυτό που αγοράζω να είναι vlaue for money. Δηλαδή το όφελος που θα έχω να είναι αντίστοιχο (ή και προς όφελός μου κατά προτίμηση) σε σχέση με τα χρήματα που θα δώσω. Όσο δεν το έχει αυτό η apple για μένα προσωπικά δεν αξίζει να αγοράσω κάτι δικό της από τη στιγμή κιόλας που αντίστοιχες λειτουργίες μπορώ να τις έχω ακόμα και δωρεάν.

 

Επιπλέον too much power in hands of one. I just don't like it.

 

Υ.Γ Αυτό με τη στάνη από επιλογή δεν το σχολιάζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...