Προς το περιεχόμενο

WSJ: Η Apple ετοιμάζει μια φθηνότερη έκδοση του iPhone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στοίχημα ότι θα είναι 3.5 ιντσών;

 

 

Μπορεί να είναι μικρότερο. 

 

Σε ένα τέτοιο σενάριο, ποιος από αυτούς που είναι casual gamer δεν θα δώσει 150€ παραπάνω για να κάνει το hobby του; (ένα γρήγορο παράδειγμα, μπορεί και όχι σωστό αλλά νομίζω ότι φαίνεται το point). 

 

Ή ποιος από αυτούς που κάνουν ταξίδια και βλέπουν καμία ταινιούλα στο λεωφορείο/πλοίο/αεροπλάνο δεν θα δώσει 150€ παραπάνω για να το έχει;

 

 

 

Επιπλέον too much power in hands of one. I just don't like it.

 

Πες το στην google αυτό και στην μηχανή αναζήτησής της. 

 

Επίσης να φανταστώ ότι όταν η Apple είχε τα κάτω της και η MS τα πολύ πάνω της στους desktop εσύ είχες κάποια διανομή linux; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 158
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορεί να είναι μικρότερο. 

 

Σε ένα τέτοιο σενάριο, ποιος από αυτούς που είναι casual gamer δεν θα δώσει 150€ παραπάνω για να κάνει το hobby του; (ένα γρήγορο παράδειγμα, μπορεί και όχι σωστό αλλά νομίζω ότι φαίνεται το point). 

 

Ή ποιος από αυτούς που κάνουν ταξίδια και βλέπουν καμία ταινιούλα στο λεωφορείο/πλοίο/αεροπλάνο δεν θα δώσει 150€ παραπάνω για να το έχει;

 

 

 

 

Πες το στην google αυτό και στην μηχανή αναζήτησής της. 

Δεν έχω κόλημα με την apple, στο είπα και πριν. Το ζήτημα για μένα είναι στη λογική που υιοθετούν. Το ίδιο και χειρότερο ισχύει για την google. Αυτό τι σημαίνει; Ότι θα δικαιολογήσω την apple επειδή το κάνει και η google ή όποια άλλη εταιρεία;

 

Υπάρχουν και άλλες μηχανές αναζήτησης, πχ https://duckduckgo.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα διαβάζω αυτά τα θέματα για το ''apple vs universe'' feeling που βγάζουν. Το περίεργο δεν είναι ότι θα βρεθεί κάποιος να πει κάτι για την apple αλλά ότι θα βρεθούν κάποιοι να τσιμπήσουν και να αρχίσουν να υπερασπίζονται και να λένε τις δικές τους εμπειρίες και χίλια δυο άλλα ανούσια.

 

Προσωπικά αν ήθελα να πάρω ένα iphone κι΄όλος ο κόσμος να γελούσε μαζί μου, δεκάρα τσακιστή δεν θα έδινα. Και αν βγει φθηνό iphone, θα θέλω να το πάρω. Διατηρώντας την αυτογνωσία μου στο ότι τρέφω το τέρας του καταναλωτισμού που κρύβω μέσα μου (ας μην λέμε και χαζά, μπορώ και χωρίς iphone), και γνωρίζοντας ίσως ότι μπαίνω σε μια κάστα ανθρώπων που κανονικά δεν θα ήθελα να μπω, απο εκεί και πέρα τα ''iμπεεε'' αν και μου τονίζουν κάτι που ήδη ξέρω με αφήνουν παγερά αδιάφορο, γνωρίζοντας πως το 99% των ανθρώπων αυτών που με κριτικάρουν, καλύπτουν την ανάγκη του καταναλωτισμού τους κάπως αλλιώς. Αν άρχιζα να κοροϊδεύω τους ανθρώπους που δεν συμφωνούν μαζί μου, δεν θα μου έφτανε μια ζωή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μονος λογος ειναι η αποτυχια του 5. Δε ξερω τι λενε τα νουμερα αλλα περα απο αυτους που αγοραζουν iphone σαν ρολεξ για το 5 σαρκαζα κατι πωλητες για "καλες πωλησεις"

Και δεν ειναι μονο τα εως 900ε!! ακομα και στο να εντυπωσιαζει πια εχει ξεφτισει

 

Η apple ειναι πρωτοποριακη οταν παρουσιαζει νεα κατηγορια μετα ειναι ειδηση οτι στο νεο μοντελο εχει φλας πχ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αντίθεση με όλες τις άλλες εταιρείες κινητών το πραγματικό cash cow της Apple είναι το content, είτε αυτό λέγεται iTunes, Apps ή Apple TV. Προφανέστατα λοιπόν και απευθύνεται σε κόσμο που "τα έχει" και ειναι εξοικειωμένος με το να πληρώνει για τις υπηρεσίες που λαμβάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να ασχολούνται μαζί σου έστω Και αρνητικά παρά καθόλου! Αυτο τα λέει όλα ! Κάθε φορα που η apple έχει θέμα εδω γεμίζει 100 σελίδες. Είναι η καλύτερη εταιρία

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λόγο τώρα τα αγοράζουν τόσο πολλοί ενώ ΔΕΝ τα χρειάζονται;

 

Για τον ιδιο λογο που αγοραζεις οτιδηποτε ακριβο. Απο ενθουσιασμο,εγωϊσμο,μοδα, Γκατζετια και καταναλωτισμο. Ειναι ο Ιδιος λογος που καποιοι δινουν 500€ για ενα ρουχο που το πουλανε ακριβως το ιδιο με αλλη μαρκα 50€.

 

π.χ. εγω πηρα τοτε το SII γιατι ειμαι ενθουσιωδης, Γκατζετακιας και ειχα κριση καταναλωτισμου. Δεν το προτεινα ομως αυτο το κινητο σε ενα μεσο ανθρωπο γιατι πολυ απλα ηταν πολυ ακριβο. 500€+ για κινητο ηταν υπερβολη. Ενα κινητο 150-250€ κανει οτι χρειαζεσαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με το iPhone μου, περνάω μία επαφή και ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ περνιέται σε όλα τα Apple μηχανήματά μου. Δεν χρειάστηκε να κάνω ΤΙΠΟΤΑ. Ούτε καν κάτι install.

 

 

Αυτό, και άλλα πολλά, που λέει ο φίλος ισχύουν... Όπως έχει πει και ένας macolyte φίλος μου, αν έχεις μόνο apple μηχανήματα, τότε όλα λειτουργούν τέλεια... iphone, imac, macbook κτλ...

 

Αυτό είναι καλό. Αλλά από την άλλη, η απλότητα (iOS) και η στασιμότητα (MacOS) κάποια στιγμή κουράζουν, είτε θέλει κάποιος να το παραδεχτεί είτε όχι.

 

"Ήμουν με μια κοπέλα σε μια σχέση 4 χρόνια, όλα ήταν υπέροχα, ήξερα τα πάντα για αυτή, ταιριάζαμε, κλειδώναμε, δεν χρειαζόταν να πω πολλά πράγματα για να συνεννοηθούμε, με καταλάβαινε. Με τον καιρό χαλάρωσε βέβαια κάπως ο έρωτας, και στη θέση του ήρθε περισσότερο η συνήθεια και η ανάγκη. Μου άρεσε να είμαι μαζί της, επειδή ήταν εύκολο, ήταν απλό. Σκέφτηκα άντε πάλι γνωριμίες, άλλες συνήθειες, διαφορετικά πράγματα με την όποια καινούρια κοπέλα. Σιγά μην είναι καλύτερα, σκεφτόμουν. Όταν τελικά το πήρα απόφαση να χωρίσω, επειδή η περιέργια του μετά έγινε ισχυρότερη της σιγουριάς του τώρα, κατάλαβα πόσο χαζός ήμουν... Κατάλαβα ότι όσο και να αγαπώ πλέον την πρώην μου για αυτά που περάσαμε και ζήσαμε μαζί τόσα χρόνια, δεν θα μου λείπει... Τώρα όπου κοπέλα, βάλε iphone" Τάδε έφη φίλος πρώην χρήστης iphone επί 4 χρόνια και τωρινός χρήστης galaxy s3...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν καταναλωτής: Το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον να υπάρχει και μια φθηνότερη version του iPhone, δεν μπορούν όλοι να σκάνε 700άρια...

Αλλά σαν αγοραστής προιόντων της Apple: Έχει προαναφερθεί πολλές φορές ότι τα προιόντα της Apple είναι status symbols σε θέματα τεχνολογίας.
Δεν ρίχνει το status της η Apple με αυτή την κίνηση?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάρεις το υποτιθέμενο iphone5 light ή όπως τέλος πάντων θα λέγετε να το κάνεις τι ? Αγοράζοντας ένα iphone 4s μεταχειρισμένο είσαι και καλυμμένος γιατί κάνει τα πάντα που κάνει το 5 και ποιο σίγουρο jb και με μεταπωλητική

αξία που θα συνεχίσει για τα επόμενα χρόνια.

Με λίγα λόγια εάν δεν βγάλουν ένα κινητό που να είναι σαν το 3gs με 1ghz cpu, 512 μνήμη, γυροσκόπιο και 5mp κάμερα....με τιμολόγηση το πολύ 250$ ...καλύτερα να μη το κάνουν,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγραψε κάτι η WSJ και χέστηκε η φοράδα στο αλώνι.

Φτηνό iphone δεν πρόκειται να υπάρξει.

 

Το iphone είναι αυτό που είναι γιατί λόγο τιμής είναι απλησίαστο από μια μερίδα των καταναλωτών, αλλά και αυτό είναι σχετικό καθώς βλέπω ότι οι πάντες, ακόμη και άνεργος να είσαι, αν σου μπει η ιδέα να αγοράσεις iphone (ή κάτι ακριβό και γυαλιστερό τέλος πάντων) θα βρεις τον τρόπο να εξοικονομήσεις τα λεφτά.

 

Δεν θα βγεις από το σπίτι για διασκέδαση.

Δεν θα επισκευάσεις το μπάνιο που τρέχουν όλες οι σωλήνες.

Δεν θα πας τα παιδιά στον οδοντίατρο κτλπ.

 

Το ενδιαφέρον θα ήταν να μας έκανε μια ανάλυση η WSJ για το πότε υπολογίζει το iphone να αγγίξει τα 999$, θα είναι το iphone 6, το iphone 7 ή θα χρειαστούν περισσότεροι από 24 μήνες για να φτάσει τα 999$.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπα οπα διαβασα καλα?δλδ η σουπερ ντουπερ Apple θα βαλει πισω "πλαστικουρα"?οοοο οχι μην το κανεις αυτο,τι θα λενε τα appleboys μετα....?πως θα βαλουν εξτρα θηκη πλαστικη για να το προστατεψουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν διαφωνω στο θεμα τιμης, αλλα μην ξεχνατε ομως οτι το iphone οταν το πουλας σαν μεταχειρισμενο πουλιεται και 2,5 φορες παραπανω απο το nexus :P

 

Αν το παρεις μεταχειρισμενο γιατι αν το παρεις καινουριο 700 και μετα το δωσεις 400 εχεις κλαψει 300 ευρωπουλα ενω το Nexus θα το παρεις 300 θα το δωσεις θα κλαψεις μονο 100 ευρωπουλα.

 

 

Με Jailbreak στην 6 να μην λεει να βγει και ισως να μην βγει ποτε, με το Installus να μας λεει αντιο (λενε οτι πανε κατα Android μερια τα παιδια) εγω αν ειχα μετοχες της Apple θα ειχα αρχισει να πουλαω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον ιδιο λογο που αγοραζεις οτιδηποτε ακριβο. Απο ενθουσιασμο,εγωϊσμο,μοδα, Γκατζετια και καταναλωτισμο. Ειναι ο Ιδιος λογος που καποιοι δινουν 500€ για ενα ρουχο που το πουλανε ακριβως το ιδιο με αλλη μαρκα 50€.

 

π.χ. εγω πηρα τοτε το SII γιατι ειμαι ενθουσιωδης, Γκατζετακιας και ειχα κριση καταναλωτισμου. Δεν το προτεινα ομως αυτο το κινητο σε ενα μεσο ανθρωπο γιατι πολυ απλα ηταν πολυ ακριβο. 500€+ για κινητο ηταν υπερβολη. Ενα κινητο 150-250€ κανει οτι χρειαζεσαι..

Οτιδήποτε και αν έχω διαβάσει από τα fanboys της apple και οτιδήποτε έχω δει από τη χρήση των προιόντων της που έχω κάνει προσωπικά δεν με έχει πείσει σε καμία περίπτωση πως αξίζουν τα λεφτά.

 

Αν κάποιου του περισεύουν τόσο πολύ ώστε να δίνει σε πολλές περιπτώσεις ακόμα και τα διπλά λεφτά για κάτι πανομοιότυπο που τίποτα επιπλέον δεν θα του προσφέρει πέρα από το "prestige" που του έχουν φυτέψει στο μυαλό πάω πάσο. Αν του περισσεύουν επίσης και απλά θέλει να το αγοράσει για να δει πως είναι πάλι πάω πάσο.

 

Ξέρω 3 διαφορετικούς γνωστούς μου που έχουν αγοράσει κινητό και laptop οι οποίοι το μετάνιωσαν για διαφορετικούς λόγους ο καθένας. Και αρκετούς που είναι φανερό πως κλαίνε τα λεφτά τους αλλά δεν το παραδέχονται. Και να μη μιλήσουμε καλύτερα για την περίπτωση του να έχεις και άλλης μάρκας συσκευές και να θες να τις κάνεις να συνεργαστούν με μία της apple...

 

Το να καθόμαστε τώρα και να υπερασπίζουμε μια εταιρεία η οποία εφαρμόζει πρακτικές υπερκοστολόγησης επειδή έτσι βγάζει περισσότερα λεφτά είναι έως και ανοησία. Η ματαιοδοξία ορισμένων ανθρώπων δεν έχει όρια και εκεί ακριβώς πατάει η apple.

 

Ο εγωκεντρισμός άλλωστε είναι προφανής από το "i".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το iPhone μου, περνάω μία επαφή και ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ περνιέται σε όλα τα Apple μηχανήματά μου. Δεν χρειάστηκε να κάνω ΤΙΠΟΤΑ. Ούτε καν κάτι install.

 

Τ Ι Π Ο Τ Α. 

 

Βάζω ένα νέο task στο calendar, το ίδιο ακριβώς. Ούτε ΜΙΣΟ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ δεν χρειάστηκε να ασχοληθώ με το πως θα γίνει. Απλά γίνεται. 

 

Το ίδιο με την λίστα για τα ψώνια. Απλά την συμπληρώνω σε οποιοδήποτε Apple μηχάνημά μου και αυτόματα την έχω σε όλα. 

 

 

Δεν λέω πως δεν γίνεται με άλλη τεχνολογία/λειτουργικό. Αυτό που λέω είναι ότι μόνο στην Apple γίνεται χωρίς να ασχοληθείς. Χωρίς να μάθεις καν τι σημαίνει η λέξη sync ή cloud. Απλά ΔΕΝ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ. Απλά γίνεται. 

 

Φίλε μου, δεν ξέρω κατά πόσο έχεις ασχοληθεί ποτέ (και ασχοληθεί = έχω αγοράσει και δουλέψει για 2-3 εβδομάδες τουλάχιστον όχι 10-20 κλικ - δικά σου λόγια) με το android, γιατί ΟΛΑ μα ΟΛΑ όσα περιγράφεις, τα κάνεις με ένα android τηλέφωνο / ταμπλέτα με την ίδια ευκολία ίσως και ευκολότερα!

 

Φυσικά χωρίς να εγκαταστήσεις κάτι εξτρά ή what so ever απλά συμπληρώνοντας το google account σου! Και μάντεψε... εάν σου την βαρέσει να αγοράσεις άλλη συσκευή, περνάνε όλα αυτόματα επίσης!

 

Για την ακρίβεια μπορούσες να τα κάνεις όλα αυτά ΠΡΙΝ το i-cloud. Άρα λοιπόν το επιχείρημα της ευκολίας και του sync πάει περίπατο.

 

Επίσης ακούω από πολλούς φίλους και γνωστούς μου i-users, ότι δοκίμασαν android και δεν τους άρεσε. Ε λοιπόν οι 8 στους 10, πήραν ένα android των 150€ και μια κινεζιά ταμπλέτα και μου έβγαλαν συμπεράσματα.. Τουλάχιστον όταν συγκρίνετε 2 συσκευές φροντίστε να είναι στην ίδια κατηγορία. Μη πας να μου συγκρίνεις το 4s με το NeoV !

 

Για να μην πω ΠΟΣΟ μα ΠΟΣΟ κομπλεξική είναι η πλατφόρμα της Apple γενικότερα. Για να έχω Compatibility σε 5-10 βασικά πράγματα πρέπει να κάνω 1000 πατέντες.. (Γι'αυτό πήρε δρόμο το Macbook pro μου (2009), έγινε δώρο σε ξαδερφάκι - άσε που όταν το φόρτιζα είχε και διαρροή στο ρεύμα με αποτέλεσμα να σε χτυπάει.. ποιότητα my ass!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...