Προς το περιεχόμενο

WSJ: Η Apple ετοιμάζει μια φθηνότερη έκδοση του iPhone


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ ότι σε αρκετά πράγματα το έχει παραξηλώσει η Apple, και ότι χρειάζεται και το λογισμικό και το hardware ίσως κάποιο tweaking, αλλά θα πω την προσωπική μου εννοείται γνώμη όχι ως fangirl ή ως isheep, αλλά ως κάποια που ειδικά στο θέμα τάμπλετ το έψαξα ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ πριν πάρω ipad.

 

Κατ'αρχάς δε συγκρίνεται σε smoothness ανταπόκριση και εμφάνιση με κανένα από τα άλλα τάμπλετς και όποιος έχει κάνει τεστς και το έχει ψάξει και έχει βρει κάτι καλύτερο το οποίο να μην το έχω πάρει είδηση να βγει να το πει. Όσον αφορά το ότι δεν έχει usb ports, κάρτες μνήμης, δεν υποστηρίζει flash κλπ κλπ, αυτά είναι κάτι το οποίο πιστεύω ότι αρκετοί μπορούν να ζήσουν χωρίς όσον αφορά το τάμπλετ. Προσωπικά δε μου έχει λείψει τίποτα.

 

Δεύτερον ένας λόγος για τον οποίο τα idevices πουλάνε και θα πουλάνε για πολλά χρόνια ακόμη με το ρυθμό που πουλάνε είναι γιατί σε σχέση κυρίως με το Android το οποίο ειναι ο βασικός ανταγωνιστής, το iOS είναι πολύ πιο απλό και εύχρηστο (και το είδα και στην πράξη με την υπερ-ασχετη τεχνολογικά μητέρα μου η οποία πάλευε ενα android και δεν τα εβγαζε πέρα με τίποτα και όταν της δώθηκε το παλιό 3gs του πατέρα σε 2 μέρες μέσα είχε μάθει να στέλνει και να λαμβάνει εμαιλ της δουλειάς, να χειρίζεται φωτο, imessage, εφαρμογές, ακόμη και να κατεβάζει απο το appstore).

 

Σίγουρα υπάρχουν πολλοί που το κάνουν για να πουλήσουν μούρη και δεν ξέρουν τί τους γίνεται (απόδειξη πιο πρόσφατη ένα τηλέφωνο που μου ήρθε για φτιάξιμο το οποιο ηταν σε recovery mode και ο τύπος το είχε δυο χρόνια χωρίς καν λογαριασμό itunes και backup και αναγκαστικά αφού δεν ξεκόλλησε έφαγε restore και τα χασε όλα).

 

Επίσης όσον αφορά το iphone 5, ως κάτοχος προηγουμένως του 4αριού και 4s μπορώ να πω ότι μεταξυ του 4 και του 5 υπάρχουν σημαντικές διαφορές, μεταξύ του 4s και του 5 λίγο λιγότερο αλλα στο κάτω κάτω επειδή και αυτό το έχω ψάξει αρκετά (δοκιμάζοντας ειδικά τα high end androids εκτενώς γιατί έχω τη δυνατότητα), μπορώ να πώ ότι δεν υστερεί σε ταχύτητα και hardware σε τίποτα.

 

Και επίσης, να σημειώσουμε ότι αυτοί ολοι που φωνάζουν για τις idevices και τους ιδιοκτήτες, μήπως και αυτοί δε φέρνουν σαν πρώτο και τρανό παράδειγμα το "quad core" και όλα τα specs? αυτό δηλαδή δεν είναι μια μορφή πουλήματος μούρης το να λες "εχω κινητό με τετραπύρηνο και 2626272 μνήμη και έτσι και αλλιώς (να'ούμε);

 

Αυτά τα 2 cents από μια ψαγμένη user :)

 

Ο καθένας ότι προτιμάει και εννοείται κατά προτίμηση να ψάχνεται και να παίρνει ότι παίρνει επειδή το έχει ψάξει και ξέρει για ποιο λογο το παίρνει.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 158
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κατ'αρχάς δε συγκρίνεται σε smoothness ανταπόκριση και εμφάνιση με κανένα από τα άλλα τάμπλετς και όποιος έχει κάνει τεστς και το έχει ψάξει και έχει βρει κάτι καλύτερο το οποίο να μην το έχω πάρει είδηση να βγει να το πει. Όσον αφορά το ότι δεν έχει usb ports, κάρτες μνήμης, δεν υποστηρίζει flash κλπ κλπ, αυτά είναι κάτι το οποίο πιστεύω ότι αρκετοί μπορούν να ζήσουν χωρίς όσον αφορά το τάμπλετ. Προσωπικά δε μου έχει λείψει τίποτα.

Κατ' αρχάς το "smoothness" και η εμφάνιση (και ειδικά το δεύτερο) ΔΕΝ είναι το ίδιο σημαντικά για όλους. Αντίθετα τα usb ports, η υποστήριξη μνήμης κλπ είναι ΠΑΡΑ πολύ σημαντικά για πολλούς.

 

Δεύτερον ένας λόγος για τον οποίο τα idevices πουλάνε και θα πουλάνε για πολλά χρόνια ακόμη με το ρυθμό που πουλάνε είναι γιατί σε σχέση κυρίως με το Android το οποίο ειναι ο βασικός ανταγωνιστής, το iOS είναι πολύ πιο απλό και εύχρηστο (και το είδα και στην πράξη με την υπερ-ασχετη τεχνολογικά μητέρα μου η οποία πάλευε ενα android και δεν τα εβγαζε πέρα με τίποτα και όταν της δώθηκε το παλιό 3gs του πατέρα σε 2 μέρες μέσα είχε μάθει να στέλνει και να λαμβάνει εμαιλ της δουλειάς, να χειρίζεται φωτο, imessage, εφαρμογές, ακόμη και να κατεβάζει απο το appstore).

Σίγουρα όμως το πόσο κατανοητό είναι σε κάποιον ΜΗ εξοικειωμένο με αυτά δεν είναι το μόνο που δείχνει αν είναι απλό και εύχρηστο. Το ότι θες πατέντες για να το κάνεις να συνεργαστεί με μια άλλη συσκευή (άλλης μάρκας) σίγουρα δεν το κάνει ούτε απλό ούτε εύχρηστο. Επίσης με ένα δείγμα δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα γιατί ο κάθε άνθρωπος αντιλαμβάνεται διαφορετικά το ίδιο πράγμα. Σε κάποιον άλλο δηλαδή μπορεί να συμβεί το ανάποδο από ότι στη μαμά σου.

 

Επίσης όσον αφορά το iphone 5, ως κάτοχος προηγουμένως του 4αριού και 4s μπορώ να πω ότι μεταξυ του 4 και του 5 υπάρχουν σημαντικές διαφορές, μεταξύ του 4s και του 5 λίγο λιγότερο αλλα στο κάτω κάτω επειδή και αυτό το έχω ψάξει αρκετά (δοκιμάζοντας ειδικά τα high end androids εκτενώς γιατί έχω τη δυνατότητα), μπορώ να πώ ότι δεν υστερεί σε ταχύτητα και hardware σε τίποτα.

Ποιο δεν υστερεί έναντι ποιου; Θα μας πεις και τιμές των μοντέλων που σύγκρινες; Να δούμε τη διαφορά στη τιμή όταν όλα τα άλλα είναι πάνω κάτω ίδια;

 

Και επίσης, να σημειώσουμε ότι αυτοί ολοι που φωνάζουν για τις idevices και τους ιδιοκτήτες, μήπως και αυτοί δε φέρνουν σαν πρώτο και τρανό παράδειγμα το "quad core" και όλα τα specs? αυτό δηλαδή δεν είναι μια μορφή πουλήματος μούρης το να λες "εχω κινητό με τετραπύρηνο και 2626272 μνήμη και έτσι και αλλιώς (να'ούμε);

Είναι δυνατόν να συγκρίνουμε τη μούρη του μήλου που φωσφορίζει φόρα παρτίδα με τον τετραπύρηνο επεξεργαστή που κανείς πέρα από τους γνώστες δεν ξέρει πως υπάρχει....; Ο τετραπύρηνος πιθανόν να συμβάλει και στην απόδοση του κινητού. Το μήλο που φωσφορίζει σε τι συμβάλει; Φωτάκι νυκτός;

 

Αυτά τα 2 cents από μια ψαγμένη user :)

 

Ο καθένας ότι προτιμάει και εννοείται κατά προτίμηση να ψάχνεται και να παίρνει ότι παίρνει επειδή το έχει ψάξει και ξέρει για ποιο λογο το παίρνει.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

2 iphone και 1 ipad μέτρησα (δεν ξέρω αν υπάρχει και άλλο idevice...) κατά τα άλλα αν υπολογίσω και όσα είπες ΔΕΝ είσαι fangirl.... Και το ψάχνεις πολύ.....

 

Δε σε πιστεύω αλλά είμαι πολύ καχύποπτος μη με παρεξηγείς.

 

Υ.Γ τα 2 cent κράτησέ τα μην τα ψάχνεις του χρόνου για να πάρεις το iphone 6... imarilina που ΔΕΝ είσαι fangirl.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογική σκέψη, αργοπορημένη εφαρμογή (βλέπουμε πότε θα το κάνουν)...

Μακάρι κάθε εταιρεία με επιτυχημένα προϊόντα, να έβγαζε εκδόσεις προϊόντνων που να απευθύνονται σε πολλά γούστα και τσέπες κι όχι σε μικρό αγοραστικό κοινό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Κατ'αρχάς δε συγκρίνεται σε smoothness ανταπόκριση και εμφάνιση με κανένα από τα άλλα τάμπλετς και όποιος έχει κάνει τεστς και το έχει ψάξει και έχει βρει κάτι καλύτερο το οποίο να μην το έχω πάρει είδηση να βγει να το πει. Όσον αφορά το ότι δεν έχει usb ports, κάρτες μνήμης, δεν υποστηρίζει flash κλπ κλπ, αυτά είναι κάτι το οποίο πιστεύω ότι αρκετοί μπορούν να ζήσουν χωρίς όσον αφορά το τάμπλετ. Προσωπικά δε μου έχει λείψει τίποτα.

Κατ' αρχάς το "smoothness" και η εμφάνιση (και ειδικά το δεύτερο) ΔΕΝ είναι το ίδιο σημαντικά για όλους. Αντίθετα τα usb ports, η υποστήριξη μνήμης κλπ είναι ΠΑΡΑ πολύ σημαντικά για πολλούς.

Δεύτερον ένας λόγος για τον οποίο τα idevices πουλάνε και θα πουλάνε για πολλά χρόνια ακόμη με το ρυθμό που πουλάνε είναι γιατί σε σχέση κυρίως με το Android το οποίο ειναι ο βασικός ανταγωνιστής, το iOS είναι πολύ πιο απλό και εύχρηστο (και το είδα και στην πράξη με την υπερ-ασχετη τεχνολογικά μητέρα μου η οποία πάλευε ενα android και δεν τα εβγαζε πέρα με τίποτα και όταν της δώθηκε το παλιό 3gs του πατέρα σε 2 μέρες μέσα είχε μάθει να στέλνει και να λαμβάνει εμαιλ της δουλειάς, να χειρίζεται φωτο, imessage, εφαρμογές, ακόμη και να κατεβάζει απο το appstore).

Σίγουρα όμως το πόσο κατανοητό είναι σε κάποιον ΜΗ εξοικειωμένο με αυτά δεν είναι το μόνο που δείχνει αν είναι απλό και εύχρηστο. Το ότι θες πατέντες για να το κάνεις να συνεργαστεί με μια άλλη συσκευή (άλλης μάρκας) σίγουρα δεν το κάνει ούτε απλό ούτε εύχρηστο. Επίσης με ένα δείγμα δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα γιατί ο κάθε άνθρωπος αντιλαμβάνεται διαφορετικά το ίδιο πράγμα. Σε κάποιον άλλο δηλαδή μπορεί να συμβεί το ανάποδο από ότι στη μαμά σου.

Επίσης όσον αφορά το iphone 5, ως κάτοχος προηγουμένως του 4αριού και 4s μπορώ να πω ότι μεταξυ του 4 και του 5 υπάρχουν σημαντικές διαφορές, μεταξύ του 4s και του 5 λίγο λιγότερο αλλα στο κάτω κάτω επειδή και αυτό το έχω ψάξει αρκετά (δοκιμάζοντας ειδικά τα high end androids εκτενώς γιατί έχω τη δυνατότητα), μπορώ να πώ ότι δεν υστερεί σε ταχύτητα και hardware σε τίποτα.

Ποιο δεν υστερεί έναντι ποιου; Θα μας πεις και τιμές των μοντέλων που σύγκρινες; Να δούμε τη διαφορά στη τιμή όταν όλα τα άλλα είναι πάνω κάτω ίδια;

Και επίσης, να σημειώσουμε ότι αυτοί ολοι που φωνάζουν για τις idevices και τους ιδιοκτήτες, μήπως και αυτοί δε φέρνουν σαν πρώτο και τρανό παράδειγμα το "quad core" και όλα τα specs? αυτό δηλαδή δεν είναι μια μορφή πουλήματος μούρης το να λες "εχω κινητό με τετραπύρηνο και 2626272 μνήμη και έτσι και αλλιώς (να'ούμε);

Είναι δυνατόν να συγκρίνουμε τη μούρη του μήλου που φωσφορίζει φόρα παρτίδα με τον τετραπύρηνο επεξεργαστή που κανείς πέρα από τους γνώστες δεν ξέρει πως υπάρχει....; Ο τετραπύρηνος πιθανόν να συμβάλει και στην απόδοση του κινητού. Το μήλο που φωσφορίζει σε τι συμβάλει; Φωτάκι νυκτός;

Αυτά τα 2 cents από μια ψαγμένη user :)

 

Ο καθένας ότι προτιμάει και εννοείται κατά προτίμηση να ψάχνεται και να παίρνει ότι παίρνει επειδή το έχει ψάξει και ξέρει για ποιο λογο το παίρνει.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

2 iphone και 1 ipad μέτρησα (δεν ξέρω αν υπάρχει και άλλο idevice...) κατά τα άλλα αν υπολογίσω και όσα είπες ΔΕΝ είσαι fangirl....

 

Δε σε πιστεύω αλλά είμαι πολύ καχύποπτος μη με παρεξηγείς.

 

Υ.Γ τα 2 cent κράτησέ τα μην τα ψάχνεις του χρόνου για να πάρεις το iphone 6... imarilina που ΔΕΝ είσαι fangirl.

Είδες όταν δεν μπορεί κάποιος να μιλήσει με λογική και να απαντήσει ανάλογα αντί να καταφεύγει σε προσβολές; Τί θα πει φωτάκι νυχτός; Έχεις δουλέψει iphone απο το 4 και πάνω να μου πεις σε τί υστερεί σε ταχύτητα από τον τετραπύρηνο που όλοι ανεβάζετε και κατεβάζετε; Γιατί προσωπικά δεν είδα καμία διαφορά στην ταχύτητα εγώ. Απο κει και πέρα ναι και πολλοί ακόμη στην εποχή όπου όλοι έχουν σχεδόν ιντερνετ στο κινητό τους κλπ ακόμη φωνάζουν για ανταλλαγή αρχείων με bluetooth. Τα usb προσωπικά δε μου λείψανε ποτέ, αμα ήθελα usb θα έπαιρνα ενα netbook και θα καθάριζα. Και μη μου πεις ότι οι περισσότεροι οι οποίοι παίρνουν τάμπλετ τα χρησιμοποιούν για πολύ περισσότερα απο browsing, βιβλία και παιχνίδια. Το ipad το χρησιμοποιώ ως επι το πλείστον στη δουλειά μου γιατί έχω μέσα καταπληκτικό πρόγραμμα με παρτιτούρες και απο αυτό κάνω πρόβες και ακόμη και συναυλίες παίζω με αυτό. Και με βολεύει αφάνταστα. Τα υπόλοιπα προσωπικά δε μου χρειάζονται, πάλι καταλήγουμε στο υποκειμενικό. Απο κει και πέρα μπορείς να πεις ότι θες, για πρόβατα βοσκούς κλπ, δεν με αφορά, ο καθένας έχει την άποψή του, τουλάχιστον μερικοί την τεκμηριώνουμε. Πήγαινε δούλεψε idevices όπως έχω δουλέψει και γω android και windows phone και τάμπλετς δανεισμένα απο φίλους για μια έρευνα που έκανα και μετά ξαναέλα με τεκμηριωμένες απόψεις, όχι λόγια του αέρα.Sent from my iPhone using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

[...]

 

2 iphone και 1 ipad μέτρησα (δεν ξέρω αν υπάρχει και άλλο idevice...) κατά τα άλλα αν υπολογίσω και όσα είπες ΔΕΝ είσαι fangirl.... Και το ψάχνεις πολύ.....

 

Δε σε πιστεύω αλλά είμαι πολύ καχύποπτος μη με παρεξηγείς.

 

Υ.Γ τα 2 cent κράτησέ τα μην τα ψάχνεις του χρόνου για να πάρεις το iphone 6... imarilina που ΔΕΝ είσαι fangirl.

Είσαι άνευ λόγου επιθετικός. Κατανοητό αφού τα "επιχειρήματα" περιορίζονται σε 'φωτάκι νυκτός' και στα "ευφυολογήματα" του τέλους. 

Αλλά δεν γνώριζα ότι πρέπει να καταθέτουμε και πιστοποιητικά μη fanboy-ισμού σε εσένα για να γράψει κάποιος τη γνώμη του...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προθέσω ότι η άγνοιά σου για τα iphone υποστηρίζεται επίσης από την αναφορά σε φωτιζόμενο μήλο. Κάτι το οποίο το iphone ΔΕΝ έχει, εκτός αν κάποιος αλλάξει το πίσω καπάκι με κάποια που κυκλοφορούν και έχουν (εντελώς σαχλό κατ'εμέ).

 

Οπότε μάλλον μπερδεύτηκες.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

imarilina προσωπικά δεν σου είπα για τους τετραπύρηνους που έχουν τα υπόλοιπα κινητά (γιατί όμως σου τι σπάει που αυτό αρέσει σε κάποιους; ). Σε ρώτησα όμως τι διαφορά στην τιμή έχουν αυτά τα ίδια που λες. Για πες μας τα μοντέλα μιας και τεκμηριώνεις και δεν λες λόγια του αέρα.

 

Το ότι εσύ δεν χρησιμοποιείς κάποια πράγματα δεν σημαίνει πως αυτά δεν έχουν σημασία... Το ότι έσενα δεν σου έλειψαν δεν σημαίνει ότι γενικώς δεν λείπουν... Είναι πολλοί που ενοχλούνται από αυτό και δεν μπορούν να κάνουν χρήση που θα ήθελαν να κάνουν με το κινητό τους.

 

Δεν είναι καλό να τονίζεις ότι το ψάχνεις πολύ όταν το μόνο που ψάχνεις είναι να καλύψεις με όσο το δυνατόν ομορφότερο τρόπο τις κατά τα άλλα απόλυτα σεβαστές 2-3 επαγγελματικές σου ανάγκες. Και να μας λες κι από πάνω πως δεν είσαι fangirl.

 

Επίσης το τι έχω δουλέψει και τι όχι δεν το ξέρεις.

 

Απόλυτα τεκμηριωμένα μίλησα. Αν προσβλήθηκες δεν το είχα σκοπό σε καμία περίπτωση αλλά μην προσβάλεις τη νοημοσύνη μας με όσα γράφεις...

 

Είναι ποτέ δυνατόν να συγκρίνουμε τη μούρη της μόστρας του μήλου με τη μούρη του να είναι ένα μηχάνημα δυνατό από άποψη hardware και να το λέμε αυτό το πράγμα τεκμηρίωση; Γρήγορο εννοείς να κινούνται smoothly τα ωραία εικονίδια εσύ; Αν ανοίξεις 5-6 εφαρμογές ταυτόχρονα τι πιστεύεις ο επεξεργαστής παίζει ρόλο ή όχι;

 

Υ.Γ Θέλω μια φορά να ακούσω από κάποιον που χρησιμοποιεί apple να μου πει τον πραγματικό λόγο. Μία μόνο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Υ.Γ Θέλω μια φορά να ακούσω από κάποιον που χρησιμοποιεί apple να μου πει τον πραγματικό λόγο. Μία μόνο!

 

Δεν θα σου κανουμε τη χάρη να στο πούμε ποτέ αυτό! Όλοι εμείς τα fanboys & girls ανήκουμε σε μια λέσχη-στοά και απαγορεύεται να μιλάμε για αυτό. Για να αναπτύξουμε τα σχετικά επιχειρήματα θα πρέπει να βεβαιωθούμε πρώτα πως ο συνομιλητης μας έχει ιδέα & επαφή με τα ios προϊόντα (και δεν εννοώ τις κλεφτές ματιές σε μια βιτρίνα ή στη συσκευή ενός φίλου).

 

:P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Γρήγορο εννοείς να κινούνται smoothly τα ωραία εικονίδια εσύ; Αν ανοίξεις 5-6 εφαρμογές ταυτόχρονα τι πιστεύεις ο επεξεργαστής παίζει ρόλο ή όχι;

 

Φυσικα και παιζει ρολο γι αυτο και αποδιδουν καλυτερα οι επεξεργαστες τους σε συνδυασμο με το ios και τις εφαρμογες του. Εσυ αναμεσα σε ενα galaxy s και ενα iphone 4, ποιο θα προτιμουσες αυτη τη στιγμη αν επρεπε να χρησιμοποιησεις μονο καποιο απο τα 2. Θα την παλευες με μονοπυρηνο android σημερα; Οσο για το ακριβοτερα αυτο ειναι σχετικο εκτος και αν κανεις δεν αγορασε για παραδειγμα το note 10 στην τιμη των 500€ ή το galaxy S3 οσο εκανε στην αρχη. Αν δεν τα αγορασε κανεις τοτε κανεις δεν πιστευει πως αξιζουν τοσα, αν τα αγορασε τοτε δεν ειναι ακριβοτερα. Η apple ειναι η μονη εταιρεια με ios και πουλαει premium προιοντα, ειναι κατι σαν μονοπωλιο αν θες να το πουμε ετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποια εποχη ειχαν βγει της μοδας τα σκισμενα και ξεφτισμενα τζιν.

 

Αν βγαλει η Apple κινητο με χαρακιες στο πισω καπακι και σας το πλασαρει σαν μοδα εσεις τα Fan-boys-girls θα τρεξετε να το παρετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>imarilina προσωπικά δεν σου είπα για τους τετραπύρηνους που έχουν τα υπόλοιπα κινητά (γιατί όμως σου τι σπάει που αυτό αρέσει σε κάποιους; ). Σε ρώτησα όμως τι διαφορά στην τιμή έχουν αυτά τα ίδια που λες. Για πες μας τα μοντέλα μιας και τεκμηριώνεις και δεν λες λόγια του αέρα.</p>

<p> </p>

<p>Το ότι εσύ δεν χρησιμοποιείς κάποια πράγματα δεν σημαίνει πως αυτά δεν έχουν σημασία... Το ότι έσενα δεν σου έλειψαν δεν σημαίνει ότι γενικώς δεν λείπουν... Είναι πολλοί που ενοχλούνται από αυτό και δεν μπορούν να κάνουν χρήση που θα ήθελαν να κάνουν με το κινητό τους.</p>

<p> </p>

<p>Δεν είναι καλό να τονίζεις ότι το ψάχνεις πολύ όταν το μόνο που ψάχνεις είναι να καλύψεις με όσο το δυνατόν ομορφότερο τρόπο τις κατά τα άλλα απόλυτα σεβαστές 2-3 επαγγελματικές σου ανάγκες. Και να μας λες κι από πάνω πως δεν είσαι fangirl.</p>

<p> </p>

<p>Επίσης το τι έχω δουλέψει και τι όχι δεν το ξέρεις.</p>

<p> </p>

<p>Απόλυτα τεκμηριωμένα μίλησα. Αν προσβλήθηκες δεν το είχα σκοπό σε καμία περίπτωση αλλά μην προσβάλεις τη νοημοσύνη μας με όσα γράφεις...</p>

<p> </p>

<p>Είναι ποτέ δυνατόν να συγκρίνουμε τη μούρη της μόστρας του μήλου με τη μούρη του να είναι ένα μηχάνημα δυνατό από άποψη hardware και να το λέμε αυτό το πράγμα τεκμηρίωση; Γρήγορο εννοείς να κινούνται smoothly τα ωραία εικονίδια εσύ; Αν ανοίξεις 5-6 εφαρμογές ταυτόχρονα τι πιστεύεις ο επεξεργαστής παίζει ρόλο ή όχι;</p>

<p> </p>

<p>Υ.Γ Θέλω μια φορά να ακούσω από κάποιον που χρησιμοποιεί apple να μου πει τον πραγματικό λόγο. Μία μόνο!</p>

 

Μα σου είπα ήδη ότι ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ με βολεύει και ο καθένας έχει άλλες προτιμήσεις και άλλες ανάγκες. Μάλλον δεν το κατάλαβες το "προσωπικά". Απο κει και πέρα ναι και με 15 και 20 εφαρμογές ανοιχτές δεν ειχαποτέ θέμα. Από κει και πέρα ναι συμφωνώ ότι κάποια κινητά (πχ Samsung κλπ) εχουν καλύτερο hardware όμως μπαίνει στη μέση και το θέμα του λογισμικού και το iOS προσωπικά θεωρώ οτι ειναι πολύ πιο αξιόπιστο και εύχρηστο απο το android, ειδικα σε θέματα συγχρονισμού μεταξύ συσκευών όπως ανέφερε και ο φίλος παραπάνω, και του οποίου λογισμικού το appstore είναι σαφώς πολύ καλύτερο από τα υπόλοιπα.

 

Θέλεις τον πραγματικό λόγο λοιπόν που εγώ χρησιμοποιώ idevices? δεν είναι ούτε η εξωτερική εμφάνιση ούτε το harware ούτε το μήλο logo πρώτα στη λίστα μου. Είναι το λογισμικό. Αυτή ειναι η απάντηση στο ερώτημά σου. Με βολεύει, με υπερκαλύπτει, δεν είχα και δε θα έχω ποτέ κολλήματα ιούς, σκαλώματα, τίποτα. Απροβλημάτιστο, γρήγορο και εύκολο σε θέματα χειρισμού και συγχρονισμού. Ναι χρειάζεται πολλά πράγματα μικρά που θα μπορούσε να βάλει η Apple και ηλιθιωδώς τα βάζει ενα ενα απο δω κι απο κει και γι αυτό όλοι μας που έχουμε idevices την κράζουμε αλλά το λογισμικό της παραμένει καλύτερο από τα άλλα.

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

 

 

Υ.Γ Θέλω μια φορά να ακούσω από κάποιον που χρησιμοποιεί apple να μου πει τον πραγματικό λόγο. Μία μόνο!

Δεν θα σου κανουμε τη χάρη να στο πούμε ποτέ αυτό! Όλοι εμείς τα fanboys & girls ανήκουμε σε μια λέσχη-στοά και απαγορεύεται να μιλάμε για αυτό. Για να αναπτύξουμε τα σχετικά επιχειρήματα θα πρέπει να βεβαιωθούμε πρώτα πως ο συνομιλητης μας έχει ιδέα & επαφή με τα ios προϊόντα (και δεν εννοώ τις κλεφτές ματιές σε μια βιτρίνα ή στη συσκευή ενός φίλου).

 

:P

ΧαχαSent from my iPhone using Insomnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...