Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση εκτός ΕΕ


Mr.Rainbolt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή να πάω για IELTS? Γιατι είδα οτι το πτυχίο αναγνωρίζεται από πανεπιστήμια και επαγγελματικούς φορείς, υπηρεσίες μεταναστών και άλλες κυβερνητικές υπηρεσίες, σε χώρες, όπως η Αυστραλία, ο Καναδάς, η Νέα Ζηλανδία, το Ηνωμένο Βασίλειο και οι Η.Π.Α.(δηλαδή αυτό που ψάχνω) Πόσο καιρό θα μου πάρει περίπου?

Πριν 15 χρόνια που το είχα πάρει απλά παίρνεις τηλ και πας και το δίνεις ;). Απλά είναι πιστοποίηση - άρα έχει ημερομηνία λήξης :P.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

@ZAKKWYLDE
 

Δηλαδη δεν περνας απο καποιες ταξεις προετοιμασιας πρωτα?π.χ οπως ειναι το lower πας απο a μεχρι να ερθει η στιγμη να δωσεις για να το παρεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα πτυχία ξένων γλωσσών έχον ημερομηνία λήξης.

 

Καναδά από 1ο χέρι, ότι έχει ημερομηνία απόκτησης > 2 έτη ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ. Δεν πιστοποιεί την γλώσσα σου.

 

ΚΑι γω έχω 12 ετίας proficiency αλλά δεν ισχύει και δίνω IELTS 8 Φλεβάρη.

 

¨οχι δεν χρειάζεται να περάσεις από "τάξεις" σε κανένα πτυχίο. Απλά αν δεν την μιλάς την γλώσσα νεράκι καλό θα ήταν να στρωθείς :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα δεν το ήξερα, άρα δεν έχει κανένα νοήμα πλέον το Proficiency. Δεν χρειάζονται μαθήματα για το IELTS και δεν εξετάζεται η γραμματική όπως στα γνωστά πτυχία Αγγλικών. Φυσικά πρέπει να γνωρίζεις γραμματική γιατί έχει Reading/Writing tests οπότε δεν τη γλιτώνεις τόσο εύκολα :P. Αλλά μην το πάρεις στη πλάκα, εγώ τη μιλούσα νεράκι τη γλώσσα γιατί ζούσα έξω πολλά χρόνια και πήρα 7.5/9 (χωρίς καμία προετοιμασία όμως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά γιατί βιάζεσαι να φύγεις έξω; Δεν πρέπει να είναι αυτοσκοπός η μετανάστευση. Ακόμα ούτε σε κάποια σχολή δεν έχεις μπει και σκέφτεσαι πως θα φύγεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@linkinp

θα το κοιταξω μια και αυτο αλλα παω πιο πολυ στο IELTS..

@Teaser
Ναι ξερω οτι ειναι νωρις ακομα και φυσικα πρωτα πρεπει να κανω αυτα που πρεπει να κανω στην Ελλαδα και ολα τα σχετικα.
Αλλα θελω να το ψαξω απο τωρα να παρω και μια ιδεα απο ατομα που ηταν εκει.. γενικα θελω να ειμαι ανετος να μην τρεχω στο τελος.
Και ναι φυσικα ειμαι αφοσιωμενος τωρα στις υποχρεωσεις μου εδω.. Απλα εφοσον πηρα μια τετοια αποφαση(και ας ειναι νωρις) καλο θα ειναι να παρω πολλες γνωμες, ετσι κι αλλιως το εχω ψαξει πολυ αλλα υπαρχουν και πραγματα που δεν ξερω οποτε......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι είναι νωρίς. Είναι πάρα πολύ νωρίς!

Εφόσον λες ότι δεν έχεις καμία σχέση με εξωτερικό (γνωστούς κτλ) ο μόνος λογικός δρόμος που βλέπω είναι να φύγεις για σπουδές. Απευθείας για εργασία δύσκολο. Άρα κάνεις ένα προπτυχιακό Ελλάδα και συνεχίζεις στο εξωτερικό.

Πάντως για να σε προσγειώσω.. μην περιμένεις ότι έξω είναι παράδεισος και ότι θα σε κυνηγάνε για να δουλέψεις και ο μισθός σου θα είναι από 2-3-4 χιλιάρικα και πάνω και άλλα τέτοια που μπορεί να έχεις φανταστεί.

Το ίδιο έξυπνος με εσένα είναι και Άγγλος και ο Καναδός και ο Αυστραλός και ο Αμερικάνος. Δεν σου χρωστάει κανένας κάτι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε πουθενα δεν ειναι παραδεισος... Και αυτο φυσικα εξαρτατε απο εσενα. αν κολοβαρας και περιμενεις να σου ερθει ουρανοκατεβατο τοτε αστο.. αν εχεις μερακι και πιστη, ορεξη για τα ονειρα σου πιστευεις οτι μπορει να σε σταματησει κανεις?Φυσικα πρεπει να εχεις τις αναλογες γνωσεις. Εκτος αν εχεις καποια ιδιαιτερα *κολληματα* που και αυτο ακομα ειναι στο χερι σου.Τωρα να μην το
βαθυνω κ αλλο. Τελος παντων ο καθενας ειναι διαφορετικος και εχει την γνωμη του. Ναι εχεις δικιο δεν ειναι ευκολο κανενας δεν ειπε οτι ειναι. δεν πειραζει ομως καθε αρχη και δυσκολη ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

My 2 cents,

 

τον τελευταίο μήνα γνώρισα 4 γερμανίδες. 18-20 χρονών. όλες έκαναν το λεγόμενο gap year, ενα χρόνο ταξίδεψαν δουλεύοντας παράλληλα σε προχειροδουλειές και έμειναν σε σπίτια με άλλους παρέα και γενικά φοιτητοζωή.

οι ιστορίες που μου είπαν και το τί έχουν ζήσει σε τέτοια ηλικία. τι να σου πω; οτι η αλλη εμεινε σε αργεντινη,περου,βραζιλια, χιλή κλπ και δούλευε σε ΜΚΟ διδάσκοντας παιδάκια να μάθουν αγγλικά η τον υπολογιστή, οτι η άλλη μου έδειξε το διαβατήριο και τόσες στάμπες ντράπηκα.. και μιλάμε για κοριτσάκια ε..

Ξέρω οτι χτυπάει την ελληνοελληνική σου νοοτροπία στον εγκέφαλο αλλά σου προτείνω να κάνεις το ίδιο και έπειτα να πας πανεπιστήμιο.για τη σιγουριά και μόνο,2 χιλιάρικα θα έλεγα είναι υπεραρκετά για να βολευτείς κάπου και να βρεις μια δουλειά σε ένα μπαρ η σε ενα κατάστημα για να συντηρείσαι. και να ταξιδεύεις να γνωρίσεις τους τόπους.

και βλέπεις τί παίζει στο εξωτερικό και ανοίγει και το μυαλό σου και μετράς και τις δυνάμεις σου

με ευχαριστείς μετά.
μόνα εφόδια που χρειάζεσαι οι γλώσσες. Ισπανικά-αγγλικά-γαλλικά και έφυγες

 

βέβαια μπορείς πάντα να κάτσεις ελλάδα και να πας στρατό. θα σε κάνει άντρα...(irony included)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά προφανώς για να το κάνει ο οποιοσδήποτε αυτό πρέπει να το "φυσάει" ο μπαμπάς. Πολύ ωραία είναι όλα αυτά αλλά αν δεν υπάρχει η ανάλογη υποστήριξη απο πίσω δύσκολο το βλέπω. Ιδιαίτερα αν μιλάμε για Ελλάδα το βλέπω ακόμα πιο δύσκολο.

 

Κατα τ'άλλα είναι πολύ πιο ρεαλιστικό μια 19χρονη Γερμανίδα να προσγειωθεί σε μια Χ χώρα και να πιάσει με τη μία δουλειά σε μπαρ. Για τον άντρα όχι και τόσο ;). Άλλωστε μια τέτοια δουλειά δεν φαντάζομαι να σου αφήνει ιδιαίτερο χρόνο (αλλα και διάθεση) να πηγαίνεις να δεις τα αξιοθέατα στην εκάστοτε χώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οντως ειναι ενα προβλημα αυτο με το οικονομικο.
Αν ειχα καποια βοηθεια τωρα θα ημουν στο αεροπλανο χωρις δευτερη σκεψη. :D :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...