Προς το περιεχόμενο

SSD wars!


Stinger

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ,

 

μπαίνω κατευθείαν στο ψητό: Τι από τα παρακάτω θα διαλέγατε και ΓΙΑΤΙ?  B)

 

1. Samsung 840 pro 256GB

2. Samsung 840 pro 128GB raid 0

 

 

Performance 128GB
  • Sustained Sequential Read
  • 530 MB/s
  • Sustained Sequential Write
  • 390 MB/s
  • 4KB Random Read
  • Up to 97,000 IOPS
  • 4KB Random Write
  • Up to 90,000 IOPS

 

 

Performance 256GB
  • Sustained Sequential Read
  • 540 MB/s
  • Sustained Sequential Write
  • 520 MB/s
  • 4KB Random Read
  • Up to 100,000 IOPS
  • 4KB Random Write
  • Up to 90,000 IOPS

 

θα προτιμούσα απαντήσεις από άτομα που έχουν εμπειρία με τους ssd, μιας και αφού έχω αλλάξει ότι ssd κυκλοφορεί τα τελευταία χρόνια (εκτός από τους 840 pro) έχω μπερδευτεί λιγάκι όσον αφορά το real life perfomance, ενός μεγαλύτερου ssd vs 2 μικρότερων σε raid 0.

 

 Η δική μου άποψη είναι να πάω προς τον 256άρη με προοπτική για raid 0 στο μέλλον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Προτίμησα τον 256gb 840 Pro, άσε που δεν είχα και Ζ77 για να κάνω raid 0 με trim χωρίς παπάτζες...

 

ο 256gb Vector πως σου φαίνεται btw?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτίμησα τον 256gb 840 Pro, άσε που δεν είχα και Ζ77 για να κάνω raid 0 με trim χωρίς παπάτζες...

 

ο 256gb Vector πως σου φαίνεται btw?

 

Είναι ένας από τους λόγους που σκέφτομαι να αποφύγω το raid (έχω 990FX) λόγω μη trim αν οι σύγχρονοι controllers των ssd αναλαμβάνουν το garbage control πλέον, θα ήθελα να έχω και trim. 

 

O vector καλός φαίνεται στα χαρτιά, δεν μου αρέσει η "storage" λειτουργία που έχει, και επίσης έχω κακές αναμνήσεις από vertex3 και vertex4 οπότε προσωπικά θα δυσκολευτώ να εμπιστευτώ ocz ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 έχω μπερδευτεί λιγάκι όσον αφορά το real life perfomance, ενός μεγαλύτερου ssd vs 2 μικρότερων σε raid 0.

Έχουν περάσει από τα χέρια μου Postvile raid0 , Apacer , Corsair Pro 32 gb , Intel 330 , Samsung 830 

 

Δεν υπάρχει real life perfomance ακόμα και πολύ κατώτερους ssds. Καμία.  Οι διαφορές είναι μόνο στα benches.

 

Για μένα προτίμησε τον 256 gb . Δεν αξίζει το raid.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν περάσει από τα χέρια μου Postvile raid0 , Apacer , Corsair Pro 32 gb , Intel 330 , Samsung 830 

 

Δεν υπάρχει real life perfomance ακόμα και πολύ κατώτερους ssds. Καμία.  Οι διαφορές είναι μόνο στα benches.

 

Για μένα προτίμησε τον 256 gb . Δεν αξίζει το raid.

Θα συμφωνήσω εν μέρη, υπάρχει διαφορά αλλά είναι μικρή.. (από μένα έχουν περάσει, postvile, intell 330 raid0, intel 520 raid0, Vertex 2, Vertex 3, Vertex4 raid0, Samsung 840, kingston και silicon power (1ης γενιάς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

stinger ρίξε μια ματιά εδώ να δεις τις διαφορές του 840 pro mε τον vector. Για την αρχική σου ερώτηση εγώ θα πήγαινα σε ένα drive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

stinger ρίξε μια ματιά εδώ να δεις τις διαφορές του 840 pro mε τον vector. Για την αρχική σου ερώτηση εγώ θα πήγαινα σε ένα drive.

O vector καλός φαίνεται στα χαρτιά, δεν μου αρέσει η "storage" λειτουργία που έχει, και επίσης έχω κακές αναμνήσεις από vertex3 και vertex4 οπότε προσωπικά θα δυσκολευτώ να εμπιστευτώ ocz ξανά.

τι εννοείς "storage" λειτουργία? όταν γεμίζει να πέφτουν οι επιδόσεις, σαν να αναγνωρίζει ο SSD ότι τον χρησιμοποιούμε για storage και δεν χρειάζεται να πηγαίνει κομμάτια?

 

από ότι βλέπω στο review του Ζάχου ακόμα και με 90% fill παίζει μια χαρά σε σύγκριση με τους υπόλοιπους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...