Προς το περιεχόμενο

Forthnet-fast path


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κανονικά στο tracert η 1η σειρά αποτελεσμάτων είναι με το router που είναι κάτω από 1ms, ενώ σε σένα βγάζει αρκετά...

 

κάντο 2 φορές συνεχόμενα να δεις μπας στην 2η σου βγάζει τιμή 1<, πάντως με τα 7ms που βλέπω στo επόμενo είσαι σε fastpath...

 

και γώ το δοκίμασα τώρα, μάλλον απτο ρουτερ ειναι... ίσως για να αποτρέψει κάποιο ping flood? οπότε δεν φταίει αυτό.. εγώ λέω οτι μπορεί να ειναι οριακά η γραμμή και παίζει με το ζόρι .. και να θέλει καμια άυξηση το margin ξέρω γω αν τον έχουν ακόμα σε 6:P

 

δεν δίνεις και μια τα στατιστικά της γραμμής απτο router?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

σε fast είσαι το καταλαβαίνεις έυκολα απτο οτι δεν έχεις FEC errors.

 

έχεις πολύ ψηλό attenuation... 32... !!! ίσως είσαι πολύ μακρια απτο Α/Κ ή κάτι δεν πάει καλά στην καλωδίωση σου.. μήπως μπορείς να δείς και τι ταχύτητα έχεις στον κατανεμητή? (αν εισαι σε πολυκατοικία)...

 

λογικά γιαυτο δεν εισαι σταθερός και το fast path τα κάνει ακόμα χειρότερα τα πράγματα, αφου σε κάποιες περιπτώσεις θα πρέπει να στέλνει ξανα και ξανά όλα τα δεδομένα

 

εγώ θα έλεγα μήπως να τους έπερνες τηλέφωνο να σου ανεβάσουν λίγο το margin...... αλλα κάνω μια υπόθεση, μπορεί απλά μόνο να σου ρίξει την ταχύτητα αυτο :P



Μολις το ειδα εκανα αυτο το τεστακι και στο 1 εβγαλε Χ

http://prntscr.com/onxcz

μην σε απασχολεί αυτο το X δεν ειναι κάτι.. απλα αν ήταν και τα 2 τελευταία Χ όταν εγραφες π.χ www.insomnia.gr δεν θα σε πήγαινε στο site γιατι δεν θα μπορούσε να κάνει resolve την ip του ονόματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον.Φανταζομαι οτι οποιον παροχο και να εχω η αποσταση απο το Α/Κ ειναι ιδια.

Μπηκα στο site της Cyta και εβαλα την διευθυνση μου και μου εβγαλε

"Η απόσταση απο το πλησιέστερο αστικό κέντρο είναι 2860,2 (m)."

 

Σαν μακρια να ειμαι :/

 

 

"μήπως μπορείς να δείς και τι ταχύτητα έχεις στον κατανεμητή? (αν εισαι σε πολυκατοικία)..."

 

Αυτο δεν το καταλαβα.

Τι ειναι ο κατανεμητης?Σε πολυκατοικια ειμαι.

 

Με αυτη την αποσταση απο το Α/Κ παιζει να πεσει το ping?

Τι λες να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

το ping δεν επηρεάζεται από το συγχρονισμό, οπότε και στα 24mbps να κλείδωνες πάλι το ίδιο θα έβλεπες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτη την αποσταση απο το Α/Κ παιζει να πεσει το ping?

Τι λες να κανω?

 

εγώ θα ξαναγυρνούσα σε interleaved... εκεί τι ping είχες?

 

Πριν στο fast path ειχα στο speedtest 50ping και στην dota ειχα αν οχι το ιδιο αντε λιγο λιγοτερο delay.

 

 

αν εδώ εννοείς το interleaved μάλλον ειναι αυτο που σου λέω... ουσιαστικά στο fast-path κάθε φορα που έχεις ένα error ξαναστέλνει όλα τα δεδομένα ενώ στο interleaved διορθώνει μόνο τα λάθη και στέλνει αυτο το κομάτι μόνο.

 

έχεις πολύ μεγάλη απόσταση πάντως... τσέκαρε και στο site του ΟΤΕ την απόσταση...αν έχει φτιάξει καμπίνες κοντά σου ίσως να μπορούσες να βάλεις καμια vdsl απο hol και με μικρή απόκλιση σε χρήματα να χεις καλύτερη γραμμή.

 

edit: τσέκαρε και σε άλλο game.. μπορεί να είναι θέμα του game και να αλλάξεις χωρίς λόγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε interleaved ειχα στο speedtest ping 50-55 και στην dota ειχα delay (δεν ξερω ακριβως Ping)

Τωρα στο Speedtest εχω 20 ping αλλα αν δεν εμεινε ιδιο το PIng στην dota αντε να καλυτερεψε λιγο.

Θεμα game δεν νομιζω να ειναι γιατι και απο internet cafe που παιζω ειμαι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ενταξει, οι server ειναι στο εξωτερικό, δεν έχει να κάνει με σένα. στο fast path πιο πολύ φτιάχνεις την σύνδεση ανάμεσα σε σένα και στο Α/Κ. τα αλλα παραμένουν ίδια.

 

κράτησε το τότε το fast path. απλά σου είπα τα παραπάνω γιατι έγραψες οτι ίσως να ήταν ΚΑΛΥΤΕΡΟ το ping πριν. αν δοκιμάσεις να παίξεις σε server στην ελλάδα εκεί θα δείς διαφορά.

 

εγώ έπαιζα με 22ms σε server της πατρας π.χ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ε ενταξει, οι server ειναι στο εξωτερικό, δεν έχει να κάνει με σένα. στο fast path πιο πολύ φτιάχνεις την σύνδεση ανάμεσα σε σένα και στο Α/Κ. τα αλλα παραμένουν ίδια

ναι αλλά όλα αυτα προστίθενται, αν δλδ από 30-32ms με το DSLAM πέφτεις στα 6-7ms, όλο το ping με κάποιον server θα πέσει αντίστοιχα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσο Ping εχω σε ελληνικους server στην garena.Και παιζω μονο με ελληνες.

Τεσπα θα κανω ενα τηλ στην εξυπηρετηση πελατων και θα ενημερωσω

Σας ευχαριστω και τους 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ξαναπάρε μήπως σου πουν τίποτα άλλο. απο που το κατάλαβε?

 

αν υποθέσουμε οτι έχει δίκιο αυτός (που αμφιβάλω), αν πάς στον κατανεμητή της πολυκατοικίας και βάλεις το ρουτερ, (η κάποιο εργαλείο μέτρησης), θα δείς αν το πρόβλημα ειναι στο σπιτι σου η καπου αναμεσα στο DSLAM και σε εσένα.

 

ο κατανεμητής ειναι ενα μεγάλο κουτί συνήθως κάτω στην πολυκατοικία οπου συνδεονται όλα τα καλώδια του τηλεφώνου.

 

αν εκεί πέσει αισθητά το attenuation, τότε το θέμα ειναι μεσα στο σπιτι σου και μαλλον πολυ ευκολο να λυθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ξαναπαρω εντως της ημερας αν ειναι.

Μου ειπε οτι βλεπει την γραμμη και οτι μια τηλ μπριζα πρεπει να ειναι βραχυκυκλωμενη.

Η πριζα αυτη μου ειπε οτι ειναι με πυκνωτη και θα γραφει πανο της ΟΤΕ.

Η πριζα ειναι στην αλλη ακρη του σπιτιου και αρκετα μακρια απο την τηλ μπριζα που εχω το ρουτερ και το τηλεφωνο αλλα μου το ειπε κ αυτος οτι μπορει να ειναι μακρια αλλα μπορει να επηρεαζει την γραμμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εννοειται οτι την επηρεάζει, και πρέπει να την βγάλεις. μην βάλεις κατι εκεί, απλά βγάλτην και άσε τα καλώδια στον αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...