Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για ATI RADEON HD 7970


Noisome

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σε όλους! Ενδιαφέρομαι για αναβάθμιση της κάρτας γραφικών και σκέφτομαι να αγοράσω την

Αti Radeon HD 7970 . Θα ήθελα τη γνώμη σας καθώς αρχικά είχα δίλημμα και ήμουν ανάμεσα 

στην nvidia gtx 670 και την 7970. Τελικά νομίζω πως κατέληξα στην 7970 αλλά θα ήθελα να μου προτείνετε 

ποια edition με συμφέρει να αγοράσω . Τα λεφτά που διαθέτω είναι 400 ευρώ , άντε ένα 20άρι παραπάνω.

Επομένως δεν υπολογίζω για GHz edition ή edition με 6gb ..

Έχω επίσης σκεφτεί σαν ιδέα για ''εξοικονόμηση''΄να έπαιρνα basic edition και να άλλαζα το cooling system μόνος μου με 20 η 30 ευρώ επιπλέον , αλλά δεν ξέρω αν είναι και πολύ καλή ιδέα..Θα ήθελα τις γνώμες σας για το θέμα καθώς και τις προτάσεις σας ..Ευχαριστώ

 

Υ.Γ. Διάβασα επίσης πως μέσα στο 2ο τρίμηνο του χρόνου θα κυκλοφορήσει η νέα ati 8970 και σκεφτόμουν μήπως να περίμενα για εκείνη αλλά επίσης διάβασα ότι ουσιαστική βελτίωση θα είναι έως 15% . Άρα 15% και (λογικά υψηλότερη τιμή τουλάχιστον στην αρχή)  δεν ξέρω αν συμφέρει τόσο.

Περιμένω απαντήσεις σας ..

Επεξ/σία από Noisome
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το μήνυμα . Αυτή ακριβώς ήταν η πρώτη που κοίταξα και μου φάνηκε σωστή .(Επίσης είναι η μόνη σε αυτά τα επίπεδα τιμών με ταχύτητα πυρήνα στα 1000MHz και το cooling system φαίνεται ικανοποιητικό . Ύστερα όμως κοίταξα και αυτές ->

http://www.skroutz.gr/s/444683/Asus-Radeon-HD7970-3GB-GDDR5.html   και  http://www.skroutz.gr/s/2386444/Sapphire-Radeon-HD7970-3GB-OC.html  μπήκα σε ακόμα ένα δίλημμα.. Αξίζουν αυτά τα 30 ευρώ διαφορά άραγε ? Η όχι ? 

Θα μου πεις ''καλά ρε φίλε θα σκάσεις 400 και σκέφτεσαι τα 30 ευρώ ? '' . 1ον   και όμως ΝΑΙ , θα τα σκεφτώ . 2ον Το θέμα πάντα είναι 

να κάνεις την καλύτερη επιλογή σε τιμή/απόδοση . Απόδοση δεν εννοώ απαραίτητα το core speed , αλλά γενικότερα , cooling system,memory speed, core speed κλπ ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα οχι,δεν τα αξιζουν τα παραπανω οι συγκεκριμενες.

 

Αν σκοπευεις να κανεις oc ψαξε πριν αγορασεις γιατι εχουν κλειδωσει το voltage control σε καποιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για OC δεν ενδιαφέρομαι άμεσα αλλά μελλοντικά (γιατί όχι)?

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον , όσο για το voltage control είναι κάτι που δεν είχα σκεφτεί .. Θα το κοιτάξω !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.amazon.fr/Sapphire-11197-01-40G-graphique-Radeon-Express/dp/B0074JKJY2/ref=sr_1_5?ie=UTF8&qid=1357802795&sr=8-5

 

Προχώρα άφοβα! 

 

(Μερικές άσους έχουν βγει voltage locked)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έπαιρνες από Ελλάδα κι εγώ τη giga θα σου πρότεινα.Αν πάρεις απ' έξω μπορείς να δεις και κάτι άλλο.Το ενδεχόμενο της 7950 το έχεις αποκλείσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Stinger , πολύ καλό deal αυτό αλλά φοβάμαι λίγο να αγοράσω από εξωτερικό γιατί αν προκύψει κάτι (ένα ατυχές κάψιμο) τα πράγματα γίνονται δύσκολα με την εγγύηση.Όχι πως δεν υπάρχει , αλλά η αναμονή γίνεται σίγουρα περισσότερη ..

 

@Bigi444444 , νομίζω πως έχω αρχίσει και εγώ να ''συγκλίνω'' προς την gigabyte edition. Το ενδεχόμενο της 7950 δεν το έχω ψάξει καθόλου, πιστεύω πως η 7970 είναι λίγο καλύτερη (τουλάχιστον τα fps benchmarks αυτό δείχνουν) και νομίζω αξίζει η χρηματική διαφορά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μ'αρεσει αυτη που'ναι τιμια για τα λεφτα της http://www.skroutz.gr/s/430436/Gigabyte-Radeon-HD-7970-3GB-R797OC-3GD.html

Έιμαι κάτοχος της συγκεκριμένης και είμαι ικανοποιημένος εώς ενός σημείου... Δυστυχώς είναι voltage locked οπότε αν θες υψηλά επίπεδα υπερχρονισμού ψάξε κάτι άλλο... Πάντως το σύστημα ψύξης που φοράει κάνει πολυ καλα τη δουλεια του και είναι σχετικά αθόρυβο στα επίπεδα χρονισμου που δουλεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ολες locked.Οπως το χουμε ξανα-αναφερει.Αλλα καλα κανεις και το λες  ;)

Ναι έχεις δίκαιο, αλλα σε φόρουμ της gigabyte κάνανε αναφορά για το συγκεκριμένο μοντέλο ότι απο Αύγουστο και μετα οι κυκλοφορίες είναι κλειδωμενες λόγω πολλών προβλημάτων υπερτροφοδοσιας... Αν ισχύει για τη χώρα μας δεν έιμαι σιγουρος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το σύστημα ψύξης της Giga δεν είναι απλά ικανοποιητικό. Φίλος από εδώ που με ρώτησε τι να πάρει πριν 20 μέρες, αγόρασε την ίδια σε 7950, πείραξε με ΑΒ το ρεύμα και παίζει 1200/5600 (περισσότερο από stock 7970 δλδ) και η κάρτα είναι παγωμένη. Mid-60s πάει σε stress!*

 

@Jamest, δοκίμασες τελευταία έκδοση ΑΒ γιατί και αυτός είχε την προηγούμενη και του έδειχνε Locked voltages. Με την τελευταία ξεκλείδωσε. Πάντως η αλήθεια είναι ότι έχω διαβάσει κι εγώ για πολλές 7970-GB voltage locked (ξεκλειδώνουν με EPPROM bios update) ενώ για καμία 7950. Και είναι περίεργο. Αν όντως έχεις πέσει σε κλειδωμένο κομμάτι, πέρνα της το Bios της GHz edition (θα το βρεις στο TechpowerUp) το οποίο έχει stock ρεύματα τα 1.25. Θα την πας άνετα στα 1200/1250 αν θέλεις.

 

*EDIT:

To μεγαλύτερο που έφτασε ήταν 1300/5400

http://www.insomnia.gr/topic/215678-benchmarking-lets-see-how-good-we-are/page-407?do=findComment&comment=5149222

Επεξ/σία από ninos30
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...