Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για ATI RADEON HD 7970


Noisome

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι δεν πας σε μια 7950 οπου δεν θα ειναι σιγουρα κλειδωμενη,θα εχεις γλυτωσει 100€ και με Οc θα ξεπερασεις επιδωσεις και απο 670 και απο 7970 και απο 7970 ghz edition (αν πας το core clock πανω απο 1100)? Ε? :P Αλλιως αν θες σονυ (vaio) και καλα 7970,κανε οτι σου ειπε ο ninos30 και θα εισαι μια χαρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Νινο δε διαφωνω μαζί σου στην ποιότητα της ψυκτρας απλα είναι λογικό αφού δε την έχω υπερχρονησει πολυ υψηλά να μην έχω άποψη του θορύβου και θερμοκρασίας... Αυτή τη στιγμή έιμαι 1050/1500 με 61 βαθμούς υψηλότερη θερμοκρασία (άριστο κατ´εμε)... Τη κάρτα πριν την πάρω την είχε φίλος για δοκιμή σε πάγκο οπότε δεν είχα και τη πιο ολοκληρωμένη άποψη απο πλευράς χρόνου και δοκίμων. Η κάρτα είχε παει ψηλά με άνεση και αυτο με έκανε και τη πήρα. Η κάρτα είναι η ίδια με την ghz edition της Gigabyte οπότε αν κρίνουμε που την έχουν φτάσει απο πλευράς απόδοσης είναι πολυ καλη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου είπα βάλε το bios της GHz. Θα έχεις άλλη κάρτα με την μία ;)

 

http://www.techpowerup.com/vgabios/index.php?page=1&architecture=ATI&manufacturer=Gigabyte&model=HD+7970&interface=&memSize=0

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Millennium Θα την βάλω σε 24άρα οθόνη 1920Χ1080

Άλλη μία που μου πρότεινε ένας φίλος είναι αυτή -> 

 http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=29307&cat=5

Η αλήθεια είναι πως το ''φοβάμαι'' λίγο το overclock στις κάρτες γραφικών .

Δεν έχω και ιδιαίτερη προσωπική εμπειρία από overclock σε gpu και ''χάνεις'' αυτόματα και την εγγύηση .Οπότε είμαι λίγο σκεπτικός πάνω σ αυτό το θέμα.Βέβαια μελλοντικά (όταν θα αρχίσει να πέφτει σε επιδόσεις) γιατί όχι ?

Προς το παρών κοιτάζω για την καλύτερη επιλογή ώστε να μείνει χωρίς overclock για τον πρώτο χρόνο τουλάχιστον (ίσως και παραπάνω)..

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά σίγουρα αλλά νομίζω πως με αυτή θα φανεί η διαφορά στα fps στα παιχνίδια ..Επιλέγω 7970 κυρίως λόγω ταχύτητας και απόδοσης (σε fps κλπ) και τόσο λόγω ανάλυσης αφού όλες σχεδόν οι κάρτες έχουν editions για υψηλές αναλύσεις , αλλά και για πιο 'συνηθισμένες' .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες μόλις τσέκαρα στο amazon αυτές τις 2 εκδόσεις .Η μια είναι της gigabyte αλλά η GV-R797TO-3GD που είναι στα 1100MHz (η GHz edition της gigabyte) ->http://www.amazon.co.uk/Gigabyte-R7970-Graphics-Card-PCI-E/dp/B008VJXX2Y/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1357946475&sr=8-2  και η άλλη είναι αυτή -> http://www.amazon.co.uk/Sapphire-11197-12-40G-HD7970-Vapor-X-Graphics/dp/B008I7YZJY/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1357946597&sr=1-1

Και οι 2 είναι στα πλαίσια των χρημάτων που διαθέτω (στα όρια).. Μόνο που ''φοβάμαι'' να παραγγείλω από amazon για οποιαδήποτε ''ατυχία'' , τα πράγματα θα είναι δύσκολα με την εγγύηση και η αναμονή μεγάλη.. Εσείς τι λέτε ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E?εεε?Εεεεεεεεεεε!!!! Τι ειπαμε οτι θα κανεις αμα παρεις απο αμαζον?!?! :P Αρα δεν θελεις να παρεις μια 7950 οπου με το oc θα εχεις επιδοσεις καλυτερες απο αυτες της 7970 Ghz edition και θα εχεις γλειτωσει και 120+€ ε?? Πασο εγω,δεν θα επιμεινω αλλο. Αν ειχαν τελειωσει ολες οι 7950 του κοσμου και επρεπε να διαλεξω σε 7970,θα επερνα την Gigabyte που λινκαρες,πιστευω ειναι η καλυτερη τιμη για την Ghz edition,στα 420€ δηλαδη. Παντως τσεκαρε κιολας αν πωλητης στενλει Ελλαδα,γιατι δεν την στενλει το ιδιο το αμαζον. Αν στενλει Ελλαδα το μαγαζι αυτο,δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελει 7970 το παιδι μην επιμενουμε.  :)

 

Μαλλον τη gigabyte απο αυτες αν και η vapor x ειναι πολυ καλη, κρυα και ησυχη.

 

Σιγουρα η GV-R797TO-3GD ειναι ξεκλειδωτη? Το ψαξες?

 

1100 ειναι το boost της...κτηνακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...