Προς το περιεχόμενο

Intel Core i5 3470 ή AMD FX 8320 για GAMING?


Iskantar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρε και ενα σετ με 8320 απλα να χεις υποψην:

http://www.skroutz.g...0-Extreme3.html
http://www.skroutz.g...?keyphrase=8320
http://www.skroutz.g...oler-SD963.html

 

268ε


Με πλατφορμα που θα παιρνει επεξεργαστες για περισσοτερο καιρο+ξεκλειδωτο επεξεργαστη με ψυκτρα για να τον ανεβασεις και να κρατησεις και περισσοτερο το συστημα.

Επεξ/σία από Millennium
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

απο οτι τα υπολογισα βγενουν

 

http://www.skroutz.gr/s/1762520/Intel-Core-i5-3570K.html 216e

 

http://www.skroutz.gr/c/31/motherboards-mhtrikes.html?from=most-popular&keyphrase=z77 απο 80e

 

συνολο 300e ψηκτρα μην παρεις ακομα δεν χρειαζεται στο μελλον αν σου χρειαστει, θα εισαι ετοιμοπολεμος

 

και μια πιο φθηνη συνθεση

http://www.skroutz.gr/c/32/cpu-epeksergastes.html?from=catspan&keyphrase=3470 178e

 

http://www.skroutz.gr/c/31/motherboards-mhtrikes.html?from=catspan&keyphrase=h77 απο 80e

 

συνολο 270e

 

edit millennium@ βαλε και κανα μεταφορικο ρε συ ετσι για τους τυπους :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρία από τα τελευταία games που βγήκαν,

 

πάρε τον FX8320 και ανέβασε τον στα 4GHz με την ASUS M5A79 R2.0 και 2x4GB 1866MHz Kingston. Αν χρειαστεί μπορείς να τον ανεβάσεις και άλλο.

 

CPU_01.png

CPU_01.png

CPU1.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρία από τα τελευταία games που βγήκαν,

 

πάρε τον FX8320 και ανέβασε τον στα 4GHz με την ASUS M5A79 R2.0 και 2x4GB 1866MHz Kingston. Αν χρειαστεί μπορείς να τον ανεβάσεις και άλλο.

 

CPU_01.png

CPU_01.png

CPU1.png

Σωστος ολα τα επερχομενα παιχνιδια που πραγματικα θα ξεζουμιζουν το συστημα θα χρησιμοποιουν πολλους πυρηνες.Τα νεα ειναι πολυ καλα για μας τους gamers! Επιτελους τερμα πια με τα αρχαια,παλαιολιθικα, console ports.

 

Να και ενα ''εκπαιδευτικο'' video για οσους απλα παπαγαλιζουν τα reviews μερικων sites υπερ της intel απο ατομα ,που για οσους ειναι απο παλια στον χωρο,ξερουν οτι ''τα παιρνουνε χοντρα'' για διαφημιση και οχι αντικειμενικη παρουσιαση.

 

http://www.youtube.com/watch?v=eu8Sekdb-IE

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι πείτε τα, διότι αν τα πω εγώ, θα γίνει χαμός καθώς δεν κρατιέμαι (δυστυχώς) και ξεσπάω γρήγορα, όταν κάποιοι εμφανώς προσβάλλουν τη νοημοσύνη μας παπαγαλίζοντας πληρωμένα benchmarks κτλ κτλ κτλ.......................

 

Είναι το ίδιο ακριβώς άθλιο σενάριο που ισχύει (αναλογικά) και στη περίπτωση iOS vs Android.

 

Ο νοών νοείτω κι ο σώζον εαυτόν σωθήτω...!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερε τρέλα !! Όταν τα έλεγα εγώ δεν άκουγε κανείς !!!!  :-D

 

Άκουγα και μάλιστα προσεκτικά, απλά δεν μίλαγα και πολύ, καθ' ότι οξύθυμος κι εύφλεκτος, όπως έχεις ήδη διαπιστώσει. 

 

Η τρέλα θα ήταν, να έλεγα ότι ακριβώς είχα στο μυαλό μου εκείνες τις στιγμές που μας τα έπρηζαν κυριολεκτικά τα συκώτια...

 

* Οι διαφορές μας είναι αλλού φίλε Τάκη, έλα όμως που συμφωνούμε και σε αρκετά. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι πείτε τα, διότι αν τα πω εγώ, θα γίνει χαμός καθώς δεν κρατιέμαι (δυστυχώς) και ξεσπάω γρήγορα, όταν κάποιοι εμφανώς προσβάλλουν τη νοημοσύνη μας παπαγαλίζοντας πληρωμένα benchmarks κτλ κτλ κτλ.......................

 

Είναι το ίδιο ακριβώς άθλιο σενάριο που ισχύει (αναλογικά) και στη περίπτωση iOS vs Android.

 

Ο νοών νοείτω κι ο σώζον εαυτόν σωθήτω...!!!

Δεν το κανουν σκοπιμως ,τα πιστευουν.Αλλα δεν διαβαζουν για την αρχιτεκτονικη ,δεν κανουν τεστ οι ιδιοι ,απλα πιστευουν οτι τους πασαρουν.Εμενα με στεναχωρει που προσβαλουν οσους εχουν αλλη προταση και αποψη με αυτες τις χαλκευμενες που διαβαζουν ,σαν ''ασχετους'' και παραπλανητες.

 

Πιστευει και παπαγαλιζει καποιο site ενας ινσομνιακ?Δικαιωμα του,αλλα απο την στιγμη που δεν εχει κανει ο ιδιος το test, δεν εχει το ηθικο δικαιωμα να κατακρινει μια αλλη προταση ως υποδεεστερη.Μπορει να γραψει ''αυτη ειναι η αποψη μου'' και ολα μια χαρα,χωρις να ειρωνευεται αλλες αποψεις.Επισης θα σεβαστω καποιον που θα προτεινει εναν intel ας πουμε για games επειδη τον εχει και αυτος και εχει δει καλες επιδοσεις.

 

Και οι intel και οι amd ειναι υπεροχοι επεξεργαστες και καλυπτουν μια μεγαλη ποικιλια αναγκων και χρηστων.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά, τα είπες όλα και δεν έχω να συμπληρώσω και πολλά. Παράπονο ακριβώς αυτό έχω κι εγώ:

 

Εμενα με στεναχωρει που προσβαλουν οσους εχουν αλλη προταση και αποψη με αυτες τις χαλκευμενες που διαβαζουν ,σαν ''ασχετους'' και παραπλανητες.

απο την στιγμη που δεν εχει κανει ο ιδιος το test, δεν εχει το ηθικο δικαιωμα να κατακρινει μια αλλη προταση ως υποδεεστερη.Μπορει να γραψει ''αυτη ειναι η αποψη μου'' και ολα μια χαρα,χωρις να ειρωνευεται αλλες αποψεις.Επισης θα σεβαστω καποιον που θα προτεινει εναν intel ας πουμε για games επειδη τον εχει και αυτος και εχει δει καλες επιδοσεις.

 

Από δω και πέρα όμως, θα είμαι πιο ευθύς, γιατί όπως όλοι όσοι δαπανούμε χρόνο για να προσφέρουμε τη βοήθειά μας σε όποιον ενδιαφέρεται, έτσι κι εγώ δεν θέλω να πηγαίνει στράφι επειδή μου ακυρώνουν αδικαιολόγητα τις προτάσεις μου τα ''παπαγαλάκια'' και τα ''fanboys''.

 

Είναι πραγματικά αστείο να λέγονται ατάκες τύπου:

 

''Δε μπορείς να βάλεις τον 8350 σε σύνθεση με budget τα 2000€ και με την 7970. ''

 

Κι άλλα τέτοια όμορφα..........

 

* Δε χρησιμοποιώ τις ακριβείς εκφράσεις εννοείται, γιατί θα συγχυστώ πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cool guys ούτε τον μουσάτο τον ξέρουμε..... Ντάξει AMD και ας μην ξαναγ...ω ποτέ, αλλά ας κρατάμε μια πισινή. Ας μείνουμε στο ότι και οι δύο είναι αρκετά καλοί επεξεργαστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cool guys ούτε τον μουσάτο τον ξέρουμε..... Ντάξει AMD και ας μην ξαναγ...ω ποτέ, αλλά ας κρατάμε μια πισινή. Ας μείνουμε στο ότι και οι δύο είναι αρκετά καλοί επεξεργαστές.

 

Μα είναι πιο σοβαρό απ' ότι το δείχνεις φίλε μου το θέμα. Εννοείται ότι και οι δύο είναι αρκετά καλοί, αλλά οι εμμονές κάποιων απλά δεν παίζονται!

 

 

 

Ντάξει AMD και ας μην ξαναγ...ω ποτέ

 

Σου έδωσα τέτοια εντύπωση? Αν ναι, κάνεις λάθος!

 

Δεν είμαι τρελαμένος AMDάκιας, είμαι απλά συνειδητοποιημένος και ίσα ίσα ψαγμένος, όσο ακριβώς χρειάζεται για να μη χάφτω παραμύθες τέτοιου τύπου... ;) Υπάρχουν guru με γνώσεις πάρα πολλές περισσότερες από μένα, αλλά δεν είμαι χάμπατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αυτην την περιοδο εχω εναν i7 2700K γιατι τον βρηκα απο ενα πολυ καλο παιδι,ινσομνιακ,σε πολυ φτηνη τιμη. :-D

 

Πριν εναμισι χρονο με κατεβρισε ενας αλλος ινσομνιακ φιλος μου επειδη τοτε ειχα πει οτι οι Sandybridge ηταν εξαιρετικοι,γιατι οντως ηταν.Απο προσωπικη εμπειρια.Αυτος ηταν amd fanboy και με θεωρησε προδοτη.Τα ξαναβρηκαμε μετα απο 7 μηνες. :devil:

 

Τωρα εχω λαβει hate pms απο κανα δυο επειδη ειπα οτι ο 8350 ειναι value for money. (Κατα βαθος εχει και πλακα.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου έδωσα τέτοια εντύπωση? Αν ναι, κάνεις λάθος!

 

Δεν είμαι τρελαμένος AMDάκιας, είμαι απλά συνειδητοποιημένος και ίσα ίσα ψαγμένος, όσο ακριβώς χρειάζεται για να μη χάφτω παραμύθες τέτοιου τύπου... ;) Υπάρχουν guru με γνώσεις πάρα πολλές περισσότερες από μένα, αλλά δεν είμαι χάμπατο.

 

Όπα το πικάντικο σχόλιο για μένα το είπα συγνώμη άμα έθιξα κάποιον, όπως έχω αναφέρει και σε άλλο post το harware της AMD σαν αρχιτεκτονική είναι καλύτερο απλά έχει κάποια θέματα σε άλλα σημεία. Δεν παίζει ρόλο μόνο η αρχιτεκτονική. Δεν είναι τυχαίο που σε μεγάλα grid, unix συστήματα τους προτιμούν. 

 

Να ρωτήσω αυτή η μητρική Asus M5A97 LE R2.0 λέει τίποτα; Αν και είμαι φαν της gigabyte και μ αρέσει η 990XA-UD3.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...