Προς το περιεχόμενο

VM και κάρτα γραφικών


@_zerocool

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Γίνεται να μππεί δεύτερη κάρτα γραφικών σε ένα μηχάνημα αλλά να την δηλώσω μονο σε κάποιο vm μιας και αυτό το vm θέλω να έχει ξεχωριστή οθόνη, πλκητρλόγιο και ποντίκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εαν καταλαβα καλα, θελεις να "μιλησει" η VM σου απευθειας με την καρτα γραφικων του υπολογιστη σου?

Με αλλα λογια το virtual μηχανημα να εμφανιζει ως καρτα γραφικων πχ Nvidia/Ati?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό, αλλά δεν χρειάζομαι κάρτα για πολυπλοκά γραφικά απλά δηλαδη στην ουσία να έχω ξεχωριστό δεύτερο μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έναν fileserver στον οποίο θέλω να του βάλω δεύτερη οθόνη πληκτρλογίο και ποντίκι και να τρέχει στην δεύτερη οθόνη ένα fullscreen πρόγραμμα. Έχεις τότε καμία άλλη ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν βολεύει remote desktop, δεν έχω vm απλά έναν fileserver με win2k3 server και θέλω να προσθέσω το πρόγραμμα που λέω πιο πάνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εαν μπορεις ανεφερε το προγραμμα το οποιο θελεις να τρεχει fullscreen στη δευτερη οθονη.

Κοινως θελεις να υπαρχει πληκτρολογιο/ποντικι που θα χειριζεται κανονικα τον server και 2ο πληκτρολογιο/ποντικι το οποιο θα μιλαει στο προγραμμα, στη δευτερη οθονη, fullscreen, ενω δεν θα μπορουν να "παιξουν" με την πρωτη οθονη/υπολοιπο server. Σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ακριβώς αυτό και το πρόγραμμα που θέλω να τρέξω είναι το intercafe και payment terminal (το πρώτο είναι service και το άλλο το full screen app).

 

Link.png Site: http://www.cybercafe-software.com/paymentterminal.html">Payment Terminal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αυτο που περιγραφω στο #8 δεν ειναι εφικτo σε ενα μηχανημα. Αυτο που σκεφτηκες με τη VM μου ακουγεται σαν καλη υποψηφιοτητα. Για ποιο λογο εστιαζεις στην καρτα γραφικων οσον αφορα τη VM? Εαν καταλαβα καλα αυτο που σε ενδιαφερει ειναι το 2ο keyboard/mouse να μιλαει μονο στη VM. Με τι virtualization εισαι?

Multiseat desktop virtualization

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

VMWare Workstation:

Αφου εχεις συνδεδεμενα το 2ο mouse/keyboard, πηγαινεις στο VM-->Removable Devices-->κανεις κλικ στο mouse2/keyboard2. Σου βγαζει προειδοποιηση πως θα αποσυνδεθουν απο τον host, μπλα, μπλα, δινεις ενα ok και εισαι ετοιμος. Dedicated mouse/keyboard, μεχρι να κλεισει η VM φυσικα.

 

Επισης για την ιστορια, σε VMware Fusion (Mac) και με την προσθηκη της παρακατω γραμμης στο vmx αρχειο της VM (η οποια γραμμη ειναι default στο Workstation), εχω dedicated ποντικι.

VMusb.generic.allowHID = "TRUE"

Δεν δοκιμασα και keyboard, αλλα θα λειτουργει και αυτο κανονικα, dedicated, χωρις προβλημα.

 

Mια ακομα λυση για Windows/Linux/Mac, ειναι να δοκιμασεις το VirtualBox και να παιξεις με τα USB Filters.

Ξεκινας τη VM, προσθετεις ενα κενο usb filter και στη συνεχεια οποιαδηποτε usb συσκευη συνδεσεις στον host, συνδεεται απευθειας στη VM σου και μονο. Μια δοκιμη που εκανα σε mac+virtualbox+linux guest, μονο με 2ο ποντικι, επαιξε κανονικα και το ποντικι ηταν συνδεδεμενο αποκλειστικα στη VM, μεχρι φυσικα να κλεισει αυτη. Τονιζω πως με καθε reboot της, η διαδικασια συνδεσης/αποσυνδεσης του 2ου ποντικιου πρεπει να επαναλαμβανεται, προκειμενου η VM να παιρνει τον ελεγχο του.

 

Ασχετως με τα παραπανω, προσωπικη αποψη, ελπιζω το μηχανημα στο οποιο εχεις σκοπο να φιλοξενησεις ολα τα παραπανω να ειναι αρκετα καλο και αξιοπιστο. Fileserver + VM η οποια θα τρεχει critical εφαρμογη, στο ιδιο μηχανημα, ειναι κομμματακι επιφοβο. Βεβαια παει αναλογα με το φορτο, τους δισκους που θα ειναι το καθετι, κλπ, αλλα u get my point.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για την αργοπωρημένη απάντηση αλλά σκέφτηκα έντελει μια λύση. Μιας και το πρόγραμμα που τρέχει σε fullscreen μπορώ να το απενεργοποιώ και στον server δεν κάνω συνέχεια κάποια δουλειά θα βάλω usb ποντίκι και πληκλτρολόγιο και την οθόνη θα την βάλω σε mirror. Όποτε δεν μπλέκω ούτε με vm ούτε κάτι άλλο. Πως σου φαίνεται;

 

ΥΓ: Αυτά που πρότεινες δεν με βολεύουν γιατι η διαδικασία πρέπει να είναι αυτόματοι και να μην κάνω κάτι σε κάθε reboot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Eαν σε βολευει, δεν χρειαζεσαι τη γνωμη καποιου.

Δεν το εχω χρησιμοποιησει το συγκεκριμενο προγραμμα και δεν γνωριζω τη χρηση του κανεις. Κατα τ αλλα η προταση μου βασιζοταν στη δικια σου επιλογη να πας σε VM. Το εγραψα στο προηγουμενο post πως δεν τη θεωρω ιδανικη ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...