Προς το περιεχόμενο

Ψηφιοποίηση Βιντεοκασέτας


matrix.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ βασικά δεν θέλω να κάνω και καμιά ιδιαίτερη επεξεργασία. Θέλω απλώς να κόψω συγκεκριμένα κομμάτια από διάφορες σειρές κλπ. Οπότε δεν είναι καλύτερα να τα μεταφέρω στον υπολογιστή και να μην μπλέκω με εγγραφές σε dvd;

Αν θέλεις να τα επεξεργαστείς, ναι είναι καλύτερα να τα περάσεις στον υπολογιστή πρώτα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να κοιτάξεις να βρεις κάρτα που να έχει αντίστοιχη είσοδο με την καλύτερη έξοδο από το video σου.

Δηλαδή composite ή svideo ή rgb. (από το χειρότερο στο καλύτερο).

Θα παίξει τεράστιο λόγο στην ποιότητα της εγγραφής.

Το composite είναι ένα κανάλι, το svideo 2 και το rgb 3 (ένα για κάθε χρώμα).

Στο composite θα έχεις πολύ color bleeding και γενικά χάλια χρώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, αποφάσισα κι εγώ να περάσω τις βιντεοκασέτες μου στον υπολογιστή και μετα σε DVD

 

το πρώτο πρόβλημα που αντιμετώπισα είναι ότι δεν παίζει το βίντεο ούτε στην τηλεόραση ούτε στον υπολογιστή. αυτό μου το επισήμανε και ένας άλλος φίλος μου. μένω στη Θεσσαλονίκη και μου είπε ο φίλος ότι από τότε που άλλαξε το σήμα σε ψηφιακό δεν παίζει το βίντεο. αυτός το χρησιμοποιούσε το βίντεο του παλαιότερα. το δοκίμασα κ εγώ και δεν έπαιζε ούτε το δικό μου

 

για να βοηθήσω λίγο το βαλα σε tv με αποκωδικοποιητή. ο αποκωδικοποιητής παίζει στην HDMI έξοδο της τηλεόρασης. το βίντεο παίζει στο EXIT1 της τηλεόρασης. το βαλα στο exit1 και ακουγόταν μόνο ήχος...μετά από λίγη ώρα με το ζόρι διέκρινα κάποια πρόσωπα...η εικόνα δηλαδή ήταν ασπρόμαυρη και με πολλά χιόνια...

το ίδιο και όταν το σύνδεσα με το λαπτοπ το βίντεο

ξέρει κάποιος τι φταίει;

 

 

το εργαλείο που έχω για να περάσω τις βιντεοκασέτες είναι αυτό

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702527

εγκατέστησα το πρόγραμμα σύνδεσα και το βίντεο και το αποτέλεσμα ήταν ασπρόμαυρο όπως γράφω πιο πάνω...

 

παρ' όλα αυτά το σύνδεσα με τον αποκωδικοποιητή της τηλεόρασης να δω μήπως μπορώ να γράψω από την τηλεόραση...

αυτό το κατάφερα...

βέβαια έχει πολλές επιλογές.

στο Input Source υπάρχει Video composite kai Video S-video

στο πρώτο μόνο δείχνει χρώμα

επίσης στο TV System υπάρχουν NTSC, PAL, SECAM

sto PAL δείχνει πάλι μόνο χρώμα

 

τέλος το φορμάτι που μπορώ να τα μετατρέψω είναι

DV, AVI, MPEG, VCD, SVCD, DVD, WMV

σε avi που έκανα μια πρόβα δείχνει τέλεια αλλά έπιασε χώρο 362 MB για 20 δευτερόλεπτα που έγραψα...

το mpeg δεν είχε καθόλου καλή ποιότητα...βασικά νομίζω πριν γράψω με το avi άλλαξα και το frame size σε 720χ576. τι επιλογές να κάνω ώστε να χω καλό αποτέλεσμα σε όχι τόσο μεγάλο χώρο

πχ ας χωράει 1 ώρα εγγραφής σε ένα dvd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ppap2 Με τι καλώδιο σύνδεσες το βίντεο στην τηλεόραση και στο laptop; Το laptop έχει είσοδο βίντεο ή μέσω κάποιο video grabber; Τα βίντεο συνήθως συνδέονται στην τηλεόραση μέ scart (το μεγάλο και φαρδύ βύσμα) ή με τα τρία καλώδια κίτρινο-μαύρο-κόκκινο.

Η άλλη περίπτωση είναι μέσω του καλώδιου κεραίας, αλλά εκεί πρέπει να συντονίσεις το βίντεο σε ένα κανάλι της τηλεόρασης χειροκίνητα.

Επίσης, τα βίντεο είχαν μια λειτουργία tracking όπου με κάποιο στρογγυλό κομβίο ή με κάποια πλήκτρα καθάριζες την εικόνα από τα χιόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανα edit στο προηγούμενο μήνυμα και έβαλα έναν σύνδεσμο που δείχνει το εργαλείο που έχω για να συνδέσω το βίντεο με τον υπολογιστή

στην τηλεόραση με καλώδιο scart το συνδεσα...επομένως λόγω scart έπρεπε να βάλω την τηλεόραση στο exit1 ώστε να δω τι δείχνει το βίντεο.

για το tracking δεν έχω ιδέα...μου λείπει και το κομπιούτερ του βίντεο αλλά μπορώ να το βρω...πάνω στο βίντεο υπάρχει πέρα από τα γνωστά ένα κουμπί που λέει monitor

 

 

tracking παίζει να κάνει και από μόνο του γιατί ενώ πατάω play δεν δείχνει τπτ η τηλεόραση και στο video αντί να γράφει 00:01 πχ στο ποιό λεπτό είναι μου γράφει trac

 

 

 

να το πάμε λίγο ξανά με τη συνδεσιμότητα;

στην tv έχω συνδεδεμένο τον αποκωδικοποιητή για το ψηφιακό σήμα. η κεραία πηγαίνει στον αποκωδικοποιητή και  μέσω HDMI συνδέω τηλεόραση με αποκωδικοποιητή.

 

για να συνδέσω το βίντεο στην τηλεόραση απλά βάζω το scart ή θέλει και την κεραία να βάλω στην τηλεόραση;

ή στον αποκωδικοποιητή πρέπει να βάλω την κεραία; τα χω δοκιμάσει όλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το dv-avi είναι το καλύτερο για μετέπειτα επεξεργασία και μετατροπή σε ποιο συμπιεσμένο φορμάτ καθώς και για συμβατότητα με τα προγράμματα επεξεργασίας βίντεο.

Το mpeg είναι για τα μπάζα εκτός αν ανεβάσεις το bitrate στο 8-9 Kbps.

Με τα vcd / svcd δεν θα ασχοληθώ καθόλου.

Το wmv είναι καλό αλλά όχι τόσο συμβατό με τα προγράμματα επεξεργασίας.

 

Αν έχεις χώρο στον δίσκο είναι καλύτερα να πας για dv-avi σαν ενδιάμεσο στάδιο και μετά να κάνεις επεξεργασία και μετατροπή σε κάτι άλλο.

 

Μερικά βίντεο έχουν ένα κομβίο όπως είπα παραπάνω στο μπροστινό μέρος που το στρίβεις δεξιά και αριστερά. Μερικά άλλα έχουν auto tracking και γίνεται ή με κουμπί ή αυτόματα μόλις ξεκινήσει η ταινία να παίζει. Ακόμα και αυτόματο να είναι μάλλον στο τηλεκοντρόλ θα έχει δύο πλήκτρα που θα μπορείς να το ρυθμίσεις μάνουαλ.

 

Η ασπρόμαυρη εικόνα ίσως οφείλεται σε λάθος επιλογή τηλεοπτικού σήματος. Στην Ελλάδα έχουν PAL. Αν το έχεις σε NTSC που είναι Αμερικάνικο θα καταγράφεις ασπρόμαυρη εικόνα.

 

 EDIT:

Μόνο το scart φτάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ppap2

Τα προβλήματα που σου παρουσιάζονται όταν προσπαθείς να δεις το τη βιντεοκασέτα στην τηλεόραση μπορεί να οφείλονται σε πολλά και δεν είναι το βασικό θέμα. Επίσης, η σκέψη να γράψεις από την τηλεόραση δεν συζητιέται γιατί το προιόν που θα πάρεις θα είναι πολύ χειρότερο από αυτό που θα σου βγάλει η μετατροπή του αναλογικού σήματος σε ψηφιακό, μέσω του Grabber που αγόρασες.

 

Το βασικό είναι να συνδέσεις το βίντεο με τον υπολογιστή σου, μέσω του Grabber και, συγκεκριμένα, τα 4 καλώδια στα αντίστοιχα βύσματα στο βίντεο και το usb στον υπολογιστή.

Στη συνέχεια, χρειάζεσαι ένα πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο με το οποίο θα κάνεις τη σύλληψη (capture). Ενδχομένως, στη συσκευασία του Grabber (cd) να υπάρχει και ένα τέτοιο πρόγραμμα, εάν όχι, πρέπει να βρεις ένα. Εγώ χρησιμοποιώ το Premiere Pro της Adobe, είναι δυνατό αλλά σου δίνει πολλές δυνατότητες για επεξεργασία.

 

Αφού ενεργοποιήσεις το πρόγραμμα, με το βίντεο να παίζει, πρέπει να δεις την εικόνα στο monitor που έχει το πρόγραμμα στην επιλογή capture. Όταν φτάσεις σ' αυτό το σημείο, τότε μπορείς να ξεκινήσεις τη σύλληψη από τις βιντεοκασέτες που έχεις.

 

Αυτή ηδουλειά θέλει υπομονή και κάποιες βασικές γνώσεις της επεξεργασίας για να φτιάξεις κάτι καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγκατέστησα το πρόγραμμα και σύνδεσα το βίντεο με τα 4 καλώδια στον υπολογιστή

πήγα και στο capture αλλά η εικόνα που έπαιρνα στο μικρό monitor που μου δειχνε ήταν χάλια

ασπρόμαυρη με πολλά χιόνια σχεδόν δεν διέκρινες τίποτα!!

και επειδή μέσω tv έδειχνε κανονικά είπα να το παλέψω μέσω tv αλλά πάλι τζίφος απ ότι μου λες...

τι να κάνω να παίξει σωστά το βίντεο στο μόνιτορ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα στοιχεία που δίνεις φαίνεται ότι η ποιότητα των βιντεοκασετών είναι χάλια.

 

Προτείνω να δοκιμάσεις να παίξεις την ίδια βιντεοκασέτα σε ένα άλο βίντεο, αν και ξέρω ότι είναι λίγο δύσκολο γιατί δεν κυκλοφορούν πολλά. Αυτή η δοκιμή, όμως, είτε θα επιβεβαίωνε την ποιότητα της κασέτας είτε θα έδειχνε το ενδεχόμενο πρόβλημα στο video player που έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έβαλα αυθεντική κασέτα ένα παιδικό που είχα αγοράσει παλιά δε παίζει να ναι κακή ποιότητα

έβαλα και άλλη γραμμένη από εκδηλώσεις σχολείου που ήταν και εκείνη μια χαρά 

και αυτό το εργαλείο μου το δωσε ένας φίλος που προσπάθησε και αυτός να το κάνει και δε μπορούσε και μου το δωσε μήπως το 

καταφέρω εγώ

και σ' αυτόν έδειχνε χάλια η οθόνη...

ευχαριστώ πάντως θα το δοκιμάσω και αύριο γιατί αγανάκτησα σήμερα και θα σας πω νεότερα...

το μόνο επίσης που σκέφτομαι είναι ότι και το καλώδιο με το οποίο το σύνδεσα στην πρίζα είναι από άλλη συσκευή γιατί το χω μαζί με το κομπιούτερ του σε άλλο σπίτι. θα δοκιμάσω με το κανονικό, αν το βρω... -άσχετα αν έπαιζε κανονικά και με αυτό που έβαλα - και βλέπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω αυτά που λες τώρα.

Οι δύο τελευταίες κασέτες παίζουν κανονικά στην τηλεόραση και στο capture στο pc ή όχι;

 

Το Grabber είχε πρόβλημα και στο φίλο σου;

Είναι πολύ πιθανό γιατί είναι κινέζικα όλα αυτά.

Σύλληψη μπορείς να κάνεις και με μια βιντεοκάμερα από τις πρώτες που κυκλοφόρησαν με miniDV. Αυτές μετατρέπουν το αναλογικό σήμα σε ψηφιακό και είναι πολύ αξιόπιστες. Με μια τέτοια Canon δουλεύω εγώ, αν και έχω δοκιμάσει με ένα Grabber που αγόρασα από το Lidl, και δεν έβγαζε καθόλου σήμα στο pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες και κάτι άλλο, αν θέλω να γράψω κάτι στην τηλεόραση στο pc αυτό πως μμπορεί να γίνει; 

 

Εάν η τηλεόρασή σου έχει pvr (Power Video Recording), θα έχει και βύσμα usb, οπότε μπορείς να το γράψεις σε stick ή σε δίσκο.

Εάν ΟΧΙ, και έχεις εξωτερικό αποκωδικοποιητή, μπορεί αυτός να έχει δυνατότητες pvr.

Εάν δεν έχει, χρειάζεσαι μια κάρτα TV στο pc και αφού τη συνδέσεις με καλώδιο από την κεραία, μπορείς να γράψεις το κανάλι που βλέπεις.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν αυτό με το pvr το έψαξα στο φυλλάδιο αλλά δεν βρήκα να λέει κάτι. Θύρα για υποδοχή usb έχει, έχω δει άπειρες φορές ταινίες στην τηλεόραση. Έχει επίσης ενσωματωμένο αποκοδικοποιητή και πιάνω ψηφιακό σήμα. 

 

Μπορώ να γράφω δηλαδή κανονικά αν βάλω ένα usb flash; Γιατί δεν βρήκα στο μενού κάποια επιλογή rec. Δεν ξέρω πόσο σχέση έχει, η τηλεόραση είναι lg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω αυτά που λες τώρα.

Οι δύο τελευταίες κασέτες παίζουν κανονικά στην τηλεόραση και στο capture στο pc ή όχι;

 

Το Grabber είχε πρόβλημα και στο φίλο σου;

Είναι πολύ πιθανό γιατί είναι κινέζικα όλα αυτά.

Σύλληψη μπορείς να κάνεις και με μια βιντεοκάμερα από τις πρώτες που κυκλοφόρησαν με miniDV. Αυτές μετατρέπουν το αναλογικό σήμα σε ψηφιακό και είναι πολύ αξιόπιστες. Με μια τέτοια Canon δουλεύω εγώ, αν και έχω δοκιμάσει με ένα Grabber που αγόρασα από το Lidl, και δεν έβγαζε καθόλου σήμα στο pc.

 

οι κασέτες που βάζω δεν παίζουν ούτε στην tv ούτε στο pc. μόνο ήχος και πολύ κακή εικόνα....αλλά δεν φταίει σίγουρα η κασέτα.

το grabber παίζει και στον φίλο μου ασπρόμαυρα...και επίσης και το βίντεο του δεν παίζει που παλιά έπαιζε..

και έλεγα μην έχει καμία σχέση με το ψηφιακό σήμα αυτό...

 

αλλά στο pc γιατί να μην παίζει; θα το τσεκάρω και σήμερα και θα ενημερώσω..

απλά έλεγα μην πρέπει να κάνω καμιά ρύθμιση στο grabber για να χω καλή εικόνα στο μόνιτορ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...