Προς το περιεχόμενο

Ψηφιοποίηση Βιντεοκασέτας


matrix.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπόν αυτό με το pvr το έψαξα στο φυλλάδιο αλλά δεν βρήκα να λέει κάτι. Θύρα για υποδοχή usb έχει, έχω δει άπειρες φορές ταινίες στην τηλεόραση. Έχει επίσης ενσωματωμένο αποκοδικοποιητή και πιάνω ψηφιακό σήμα. 

 

Μπορώ να γράφω δηλαδή κανονικά αν βάλω ένα usb flash; Γιατί δεν βρήκα στο μενού κάποια επιλογή rec. Δεν ξέρω πόσο σχέση έχει, η τηλεόραση είναι lg

 

Αφού δεν έχει pvr κα ο αποκωδικοποιητής δεν είναι εξωτερικός αλλά ενσωματωμένος, δεν μπορείς να γράψεις από την τηλεόραση.

 

Σου μένει η τελευταία επιλογή.

 

οι κασέτες που βάζω δεν παίζουν ούτε στην tv ούτε στο pc. μόνο ήχος και πολύ κακή εικόνα....αλλά δεν φταίει σίγουρα η κασέτα.

το grabber παίζει και στον φίλο μου ασπρόμαυρα...και επίσης και το βίντεο του δεν παίζει που παλιά έπαιζε..

και έλεγα μην έχει καμία σχέση με το ψηφιακό σήμα αυτό...

 

αλλά στο pc γιατί να μην παίζει; θα το τσεκάρω και σήμερα και θα ενημερώσω..

απλά έλεγα μην πρέπει να κάνω καμιά ρύθμιση στο grabber για να χω καλή εικόνα στο μόνιτορ..

 

Επομένως, είναι προβληματικό το (κινέζικο) Grabber και είτε ψάχνεις για άλλο είτε ψάχνεις για βιντεοκάμερα, όπως έγραψα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Με κάρτα τηλεόρασης δηλαδή. Αν συνδέσω τον υπολογιστή μου με την τηλεόραση ( όχι με hdmi όμως ) υπάρχει πρόγραμμα που να γράφει αυτό που παίζει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επέστρεψα με νέα!!

το grabber δεν είναι χαλασμένο...αυτό ήταν ψιλοσιγουράκι γιατί μπορούσα και τραβούσα από την τηλεόραση...

το βίντεο τώρα τι έπαθε δε μπορώ να ξέρω και δε μπορούσε να δείξει τι παίζει...

τέλος παντων πήρα την κάμερα από ένα φίλο και έβαλα τα καλώδια της κάμερας στο grabber και παίζει κανονικά όλα οκ

το βαλα στο avi αλλά ρε παιδιά για 5 λεπτά που το κανα πρόβα αποθήκευσε αρχέιο 5giga!!!

το mpeg και τα υπόλοιπα είναι χάλια η ποιότητα

με αυτά και με εκείνα βρήκα κάπου την επιλογή compression ώστε να γράψω σε avi απλά είναι πολλές οι επιλογές και για να μην κάνω ότι μου κατέβει αφού δεν ξέρω όποιος μπορεί ας βοηθήσει γιατί θέλω να γράψω πολύ πράμα μη το γράφω τζάμπα χωρίς καλή ποιότητα...

θέλω στο περίπου 1.30-2 ώρες να χωράνε σε ένα dvd

ας είναι πχ 2giga η ώρα..ξέρει κανείς να βοηθήσει;

οι επιλογές που υπάρχουν είναι εδώ

http://img203.imageshack.us/img203/5281/compression.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα η καλλίτερη μέθοδος είναι να ψηφιοποιηθεί το υλικό σου σε avi, έστω και αν χρειαστείς ένα εξωτερικό δίσκο για το σκοπό αυτό.

Νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.

Ο βασικός στόχος είναι να ξεμπερδέψεις με την ψηφιοποίηση και έως ότου αυτή τελειώσει, θα έχεις το χρόνο να ψάξεις το θέμα της μετατροπής αυτού του υλικού στην κατάλληλη συμπίεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή μπορώ να το μετατρέψω και αργότερα; και πάλι δεν βγαίνω...5 λεπτά αν είναι 5γίγα έχω 5-6 κασέτες από 2 και 3 ώρες...

κάποιες επιλογές πάντως που πάτησα ήταν τελείως μάπα...γινόταν χάλια η ποιότητα ενώ σε κάποιες άλλες η εικόνα γινόταν μάυρη και δεν μπορούσε να τραβήξει...

αγανάκτησα και σήμερα με τη βλακεία

έκανα print screen ότι επιλογή υπάρχει στο capture για να χω καλή ποιότητα αλλά με λιγότερο χώρο αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει...

http://img19.imageshack.us/img19/1118/captureoptions.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω πουθενά επιλογές για μορφή capture στο screenshot.

Δοκίμασε αν έχει dv-avi pal 768x576 στα 25 fps. Θα σου βγει κάπου στα 12gb ανά ώρα αλλά θα είναι πολύ βολικό για ενδιάμεσο φορμάτ. Μετά θα μπορείς να το επεξεργαστείς και να το μετατρέψεις σε κάποιο ποιο συμπιεσμένο φορμάτ, π.χ. h264 σαν mp4 ή Mkv.

Το field order πρέπει να το δοκιμάσεις σε κάποια σκηνή όπου να υπάρχει κίνηση. Ή να κινείται η κάμερα ή κάποιο άτομο στην σκηνή. Αν το βάλεις λάθος θα έχεις σπασίματα στις κινήσεις. Το color space στο YUV2 και το input source ανάλογα με τι καλώδια έχεις συνδέσει την κάμερα. Αν το βάλεις λάθος δεν θα έχεις εικόνα, μόνο ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις είχα βάλει απλά σε προηγούμενο ποστ

οι επιλογές είναι αυτές

DV, AVI, MPEG, VCD, SVCD, DVD, WMV

αν κατάλαβα σωστά.

αν βάλω όμως DV στο πλαίσιο που δείχνει τι επέλεξες γράφει AVI πάλι...απ ότι κατάλαβα σχετίζονται γιατί κ εσύ μου το γραψες DV-AVI

 

 

ευχαριστώ πολύ φίλε θα τα δοκιμάσω κ θα ενημερώσω

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To DV-AVI είναι πάλι avi αλλά προορίζεται περισσότερο για καταγραφή και επεξεργασία ψηφιακού βίντεο (Digital Video=DV) προερχόμενο από κασέτες DV.

Έχει χαμηλότερο βαθμό συμπίεσης και προσφέρει υψηλή ποιότητα εικόνας, αυτό όμως έχει αντίκτυπο στο μέγεθος του αρχείου.

 

Χρησιμοποιείται σαν ενδιάμεσο στάδιο για το editing για να μην υπάρχουν πολλές απώλειες από την πηγή έως το τελικό στάδιο του rendering (encoding) για το τελικό format.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Καλησπέρα. Αν και λίγο καθυστεριμένα έχω και εγώ μια ερώτηση. Εχω κάμερα miniDV και κάπου στην αρχή διάβασα ότι γίνεται και έτσι αν ναι πως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο post #2 έχω περιγράψει τα απαιτούμενα για τη μετατροπή του αναλογικού σήματος σε ψηφιακό.

Για τη μετατροπή, χρησιμοποιώ μια κάμερα με κασέτα miniDV η οποία συνδέεται αφενός με το video player αφετέρου με το pc μέσω καλωδίου firewire.

 

Με ένα πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο, μπορείς να διαχειρίζεσαι τη μετατροπή και να βγάζεις το ψηφιακό υλικό που θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή την θύρα AV της κάμερας την συνδέω με το βίντεο και την DV με το PC?


Τώρα κατάλαβα θα πάρω αυτό το καλωδιο http://www.skroutz.gr/s/3094496/HQ-AV-Cable-3-5mm-male-3x-RCA-male-1-5m-HQB-005-1-5.html θα το συνδέσω τη θύρα ΑV της κάμερας με το βίντεο και την DV της κάμερας με την ΙΕΕΕ 1394 του PC....

Διορθώστε με αν κάνω λάθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη σύνδεση της κάμερας με το pc χρειάζεσαι ένα καλώδιο firewire (ieee 1394), όπως λες.

Για τη σύνδεση της κάμερας με το video player χρειάζεσαι ένα καλώδιο που στη μια άκρη έχει ένα βύσμα s-video και στη άλλη 3 rca, όπως αυτό, ή κάποιο παρεμφερές, ανάλογα με τα βύσματα που έχει η κάμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Αν και λίγο καθυστεριμένα έχω και εγώ μια ερώτηση. Εχω κάμερα miniDV και κάπου στην αρχή διάβασα ότι γίνεται και έτσι αν ναι πως?

Εξαρτάται. Αν θέλεις να μετατρέψεις βιντεοκασέτα (VHS) σε ψηφιακό αρχείο με αυτόν τον τρόπο απαιτούνται δυο πράγματα.

1) να έχεις στο pc/laptop θύρα firewire

2) η κάμερα miniDV να υποστηρίζει εγγραφή από την AV είσοδο.

Για το 2, όλες οι κάμερες έχουν κατασκευαστικά την ικανότητα, το πρόβλημα είναι ότι σχεδόν όλες αυτές οι κάμερες έχουν "κλειδωμένη" την λειτουργία αυτή και λείπει και το κουμπί εγγραφής από το τηλεκοντρόλ τους.

Ήταν απαίτηση των εταιρειών προστασίας δικαιωμάτων για να μην αντιγράφονται σε καλή ποιότητα οι ταινίες από τη βιντεοκασέτα. Το ίδιο ισχύει και για τα vhs-dvdrecorder compo devices. Αν πας να γράψεις αυθεντική ταινία από βίντεο σε dvd δεν θα σε αφήσει (macrovision),

 

Στην τελική αν θέλεις να μετατρέψεις βιντεοκασέτα και έχεις βίντεο πάρε έναν usb μετατροπέα με κανά 15άρι να τελειώνεις,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχω αναφέρει, έχω κάνει μετατροπή μεγάλου αριθμού βιντεοκασσετών που είχα, μέσω της κάμερας Canon MV530, που εξακολουθώ να κρατάω ειδικά γιαυτό το λόγο, αν και έχω και videoGrabber, το οποίο ουδέποτε έδωσε αποτέλεσμα.

 

Πιστεύω ότι η μετατροπή σε avi του αναλογικού σήματος, με αυτή τη μέθοδο, είναι η καλλίτερη από πλευράς ποιότητας και ευκολίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα εγώ έχω την Cannon MD101. Μήπως γνωρίζει κάποιος εάν υποστηρίζει αυτή η κάμερα εγγραφή από την θύρα AV? Αυτή η κάμερα δεν έχει θύρα S-VIDEO.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...