Προς το περιεχόμενο

Blue screens, κολλημα Η/Υ, κλεινει το ιντερνετ


overpower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντιμετωπιζω τα παραπανω προβληματα απο τοτε που εκανα update τα windows 8 προχθες. Τωρα τρεζω το malware να δω αν θα βρει τιποτα. Αν μου βγαλει την φατσουλα, κλεινει και μετα δεν μπορει να ανοιξει και δουλευουν τα fans της καρτας σε full ταχυτητα. Για να ανοιξει πρεπει να το κλεισω απο το τροφοδοτικο, να πατησω για κανα 20-30 δευτερολεπτα το κουμπι για να αποφορτιστει, και αν ειμαι τυχερος θα ανοιξει, αλλιως θα κατσω και θα περιμενω κανα 5 λεπτα μεχρι να ανοιξει.

 

Καμια ιδεα για το τι μπορει να πηγαινει στραβα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φαινόμενα που περιγράφεις αφού κλείσεις το PC σου, δύσκολα παραπέμπουν σε SW πρόβλημα. Σαν να έχει αρπάξει κάτι δείχνει. Σε πρώτη φάση ρίξε μια ματιά στην μητρική για φουσκωμένους πυκνωτές (αν και δύσκολα με την μητρική που έχεις).

 

Κατά τα άλλα, κάνεις τα γνωστά.

- Αν έχεις έναν 2ο δίσκο δοκίμασε να στήσεις στα γρήγορα ένα λειτουργικό εκεί να δεις αν σου κάνει τα ίδια.-

- Δοκιμάζεις με ένα άλλο PSU.

- bios reset

- Boot σε Last Known Good Configration

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην για δικσο εχω κατι λιγους (μπορεις να δεις υπογραφη :P )
 
Δεν μπορω να κανω τιποτα. Απλα εχω μια μαυρη εικονα και η καρτα να ακουγεται σαν να απογειωνεται αεροπλανο. Μονο clear cmos μπορω να κανω, που το εκανα ηδη. 
 
 

 (αν και δύσκολα με την μητρική που έχεις).

Γιατι η μητρικη μου εχει καλους πυκνωτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε ένα CPU-Z από επεξεργαστή και μνήμες και ένα από SPD .

Διαβαζουμε ολο το τοπικ, οχι μονο το 1ο ποστ.

 

 

Δεν μπορω να κανω τιποτα. Απλα εχω μια μαυρη εικονα και η καρτα να ακουγεται σαν να απογειωνεται αεροπλανο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην για δικσο εχω κατι λιγους (μπορεις να δεις υπογραφη :P )

 

Δεν μπορω να κανω τιποτα. Απλα εχω μια μαυρη εικονα και η καρτα να ακουγεται σαν να απογειωνεται αεροπλανο. Μονο clear cmos μπορω να κανω, που το εκανα ηδη. 

 

 

Γιατι η μητρικη μου εχει καλους πυκνωτες?

Όλες οι UD (ultra durable) μητρικές της GB έχουν καλούς πυκνωτές.

http://www.gigabyte.com/MicroSite/57/tech_090116_2oz.htm

 

Συγνώμη αλλά από το πρώτο Post κατάλαβα ότι μπουτάρεις και μετά σου κολλάει. Αν δεν ποστάρει καν, μάλλον από μητρική την έπαθες (ή VGA). Μπορείς να δοκιμάσεις την VGA σου κάπου αλλού? Και αντίστοιχα ένα PSU στο δικό σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο με το θεμα (ισως και σχετικο). Αν ακουμπησω το καλωδιο dvi μαζι με το πρασινο βυσμα απο τα ηχεια μαλλον με χτυπαει ρευμα, μουδιαζει το χερι μου. Αν ακουμπησω το dvi μαζι με καποιο αλλο (usb πχ) ή το πρασινο βυσμα με καποιο αλλο, δεν μου το κανει αυτο. 

Μηπως υπαρχει διαρροη ρευματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καρτα δεν ειναι, μολις την αλλαξα. Αν συνδεσω το psu μονο σε μητρικη- καρτα, δεν θα μπει λογικα μεχρι το bios? (εννοειτε και το 4πινο του cpu)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το ακουμπησω πανω σε ενα χαρτινο κουτι, θα υπαρξει προβλημα?

Προφανώς εννοείς το PSU. Όπου θέλεις βάλτο αρκεί να μην σου πέσει μέσα στο κουτί. Έχει και ένα βάρος το καημένο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...