Προς το περιεχόμενο

Ευκαιριες εργασιας σε αλλες χωρες.


Pianomusic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

853

α καταλαβα !!!

 

Απευθυνομουν στον ggQQbb που ποσταρε τον συνδεσμο του γραφηματος.

 

Ειναι η visa προσωρινης εργασιας οι οποιες σε αριθμο για διαθεση τον χρονο ειναι 85.000 απο δαύτες.

 

Αν ο εργοδοτης δεν μπορει να περιμενει 6 με 10 χρονια για να εκδοθει η πρασινη καρτα,μεσω εκεινου, αφου εκεινος θα εχει βοηθησει με την αιτηση (εαν καταλαβα καλα) μπορεις αν εισαι τυχερος/η και σου κατσει μια απο τις temporary working visas να εργαστεις @ Usa χωρις να περιμενεις τόσα χρόνια. Και παλι, εαν καταλαβα καλα

Α μαλιστα... Ναι οκ αλλα εγω μαλλον θα σπουδασω κι εξω, αυτο δεν μου δινει τη δυνατοτητα να δουλεψω εξω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

α καταλαβα !!!

 

Α μαλιστα... Ναι οκ αλλα εγω μαλλον θα σπουδασω κι εξω, αυτο δεν μου δινει τη δυνατοτητα να δουλεψω εξω ?

Μη προσγειωθείς όμως απότομα όταν μάθεις για τις τιμές στα δίδακτρα και ειδικά στο Αμέρικα δε μπρούταλ !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ξερω εχω ψαξει γενικα τιμες και λοιπα.... Απλα για international students εχει ενα δανειο... οποτε σε αυτο μεχρι στιγμης πιστευω πως ειμαι οκ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γύρω στα 15χιλιάρικα το χρόνο θες για σπουδες αμερική

 

οπότε εχεις στην μπάντα τώρα που μιλάμε 45-50χιλιάρικα για τις σπουδές σου έτσι ?

 

Το δάνειο που λες γνωρίζεις τις προηποθέσεις για να το πάρεις ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί να μην κοιτάξετε τον white north και να έρθετε στα μέρη μας. Δεν έχει LA κτλπ εδώ, αλλά έχει ποιότητα ζωής, κοινωνική ασφάλιση και σεβασμό στον συνάνθρωπο.

 

 

Τα λεφτά είναι κατι της λιγότερα απο USA ειδικά στον τομέα μου, αλλά το κόστος ζωής κομένο στην μέση (ή εκεί κοντά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ορισμένες διορθώσεις:

* Το σχόλιο "Ακομη και προσκληση εργασιας να σου κανουν, αυτος που θα σε καλεσει πρεπει να μπορει να αποδειξει οτι δεν μπορει να βρει στην Αμερική ατομο για να κάνει την συγκεκριμένη δουλειά" είναι λάθος, ισχύει μόνο όταν μιλάμε για μετανάστευση και όχι για βίζα εργασίας

* Το γράφημα δίνει μια γενική εικόνα (η οποία σε μεγάλο βαθμό έχει αλλάξει από τοτε που φτιάχτηκε το γράφημα) - αλλά δεν είναι ο κατάλληλος τρόπος για να αποκομίσει κάποιος συγκεριμένες πληροφορίες για την δική του περίπτωση.

* Το νούμερο 85,000 αφορά μόνο τις μη-μεταναστευτικές βίζες τύπου Η1Β, υπάρχουν όμως και άλλες βίζες ανάλογα με την περίπτωση. Εξάλλου το νούμερο 85,000 είναι ανακριβές αφού περιλαμβάνει και βίζες μόνο για πολίτες Χιλής/Σιγκαπούρης και κατόχους μεταπτυχιακών τίτλων.

* Η ζήτηση για βίζες Η1Β δεν είναι και τόσο μεγαλη αυτή τη στιγμή - αν κάνεις την αίτηση στην ώρα της (1 Απριλίου) δεν θα έχεις πρόβλημα.

* Κάποιος έγραψε "γύρω στα 15χιλιάρικα το χρόνο θες για σπουδες αμερική" - στην πραγματικότητα στα μεγάλα ιδιωτικά πανεπιστήμια τα δίδακτρα και έξοδα διαβίωσης ξεπερνούν τις 50,000 το χρόνο.

Επεξ/σία από dreamercon
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για LA θες περίπου 30-40Κ$ για να ζεις μπατηροζωή και 70Κ$ το χρόνο για να ζεις μια αξιοπρεπή ζωή, οπότε αν έχεις προσόντα βρες κάπου αλλού κατά προτίμηση όχι California, τόσες μεγάλες πόλεις έχει η Αμερική, εκτός αν σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς με το Hollywood ή να δουλέψεις στη Silicon Valley. Λονδίνο είναι καλύτερα τα πράγματα αν μένεις μακρυά από το κέντρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυναίκες, λεφτά, ναρκωτικά. Τι άλλο θες να μάθεις;

 

 

1) Μιλαω οπως προανεφερα για εργασια και οικηση και 2) ειμαι κοπελα

 

To thread μόλις απέκτησε ένα ενδιαφέρον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για LA θες περίπου 30-40Κ$ για να ζεις μπατηροζωή και 70Κ$ το χρόνο για να ζεις μια αξιοπρεπή ζωή, οπότε αν έχεις προσόντα βρες κάπου αλλού κατά προτίμηση όχι California, τόσες μεγάλες πόλεις έχει η Αμερική, εκτός αν σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς με το Hollywood ή να δουλέψεις στη Silicon Valley. .

 

Για το κοστος δεν ξερω να σου πω αλλα μου φαινεται δυσνοητο,υπερβολικο. Δηλαδη με 3000$/μηνα ζεις μπατηροζωη; και με 6000$/μηνα ζεις μια αξιοπρεπη; Μιλας για το L.A λογικα, μια συνολικη περιοχη 13.000.000 κατοικων;

 

Επισης California δεν ειναι μονο το L.A, ειναι απο Diego μεχρι bay area(San Diego - Long Beach - Los Angeles - San Jose - Fresno - Bakersfield - Sacramento - San Fr. - Oakland) και αλλες 50 ποσες πόλεις με πληθυσμο μεγαλυτερο απο 100k, δεν ειναι μονο οι τονισμενες μεγαλουπολεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γύρω στα 15χιλιάρικα το χρόνο θες για σπουδες αμερική

 

οπότε εχεις στην μπάντα τώρα που μιλάμε 45-50χιλιάρικα για τις σπουδές σου έτσι ?

 

Το δάνειο που λες γνωρίζεις τις προηποθέσεις για να το πάρεις ?

Ναι εννοειται....

 

 

"@Pianomusic

 

Ακόμα να μάθουμε τί ξέρεις να κάνεις ως εργασία. 

 

 

Δε χρειαστηκε να πω απο τη στιγμη που δε με ρωτησε κανεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για το κοστος δεν ξερω να σου πω αλλα μου φαινεται δυσνοητο,υπερβολικο. Δηλαδη με 3000$/μηνα ζεις μπατηροζωη; και με 6000$/μηνα ζεις μια αξιοπρεπη; Μιλας για το L.A λογικα, μια συνολικη περιοχη 13.000.000 κατοικων;

 

Επισης California δεν ειναι μονο το L.A, ειναι απο Diego μεχρι bay area(San Diego - Long Beach - Los Angeles - San Jose - Fresno - Bakersfield - Sacramento - San Fr. - Oakland) και αλλες 50 ποσες πόλεις με πληθυσμο μεγαλυτερο απο 100k, δεν ειναι μονο οι τονισμενες μεγαλουπολεις..

 

Με 3,000 το μήνα ζεις μπατηροζωή σε αυτές τις πόλεις. Αν βγάλεις τους φόρους και το ενοίκιο και αν μένεις μόνος σου πιθανότατα να σου μείνουν κάτω από 1,000 το μήνα. Δηλαδή πιο άνετα θα ήσουν στην ελλάδα με 600-800 ευρώ το μήνα αν δεν έχεις να πληρώσεις ενοίκιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και δουλεύω τρία χρόνια ως καθηγητής σε πανεπιστήμιο, έχει ειπωθεί πολλές ανακρίβειες.

 

Θα χαρώ να σε βοηθήσω, φτάνει να έχεις κάποια συγκεκριμένη απορία, και όχι γενικόλογα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και δουλεύω τρία χρόνια ως καθηγητής σε πανεπιστήμιο, έχει ειπωθεί πολλές ανακρίβειες.

 

Θα χαρώ να σε βοηθήσω, φτάνει να έχεις κάποια συγκεκριμένη απορία, και όχι γενικόλογα.

Χαιρομαι. Απλα θελω να σπουδασω η στο λονδινο η στο Λος Αντζελες και θελω να ξερω πως ειναι εκει τα πανεπιστημια, η οικηση κι αν ειναι ευκολο να βρεις δουλεια μετα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 3,000 το μήνα ζεις μπατηροζωή σε αυτές τις πόλεις. Αν βγάλεις τους φόρους και το ενοίκιο και αν μένεις μόνος σου πιθανότατα να σου μείνουν κάτω από 1,000 το μήνα. Δηλαδή πιο άνετα θα ήσουν στην ελλάδα με 600-800 ευρώ το μήνα αν δεν έχεις να πληρώσεις ενοίκιο.

Στα 35.000 ο φόρος βρήκα ότι ειναι 6% αρα 2.100 στην πολιτεία της Καλιφόρνια. Ενοίκια, βρίσκεις ανάλογα την περιοχή. Συν την ιδιωτική ασφάλιση, που πόσο να ειναι. Και πάλι ζεις πολύ πιο άνετα από μισθό νέου κάτω των 25 εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...