Προς το περιεχόμενο

Ευκαιριες εργασιας σε αλλες χωρες.


Pianomusic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαφορετικές χώρες; Ποια πανεπιστήμια; Δεν μπαίνουν όλα στο ίδιο τσουβάλι.

 

Για δουλεία μετά, πάνω σε τί αντικείμενο; Τί θα σπουδάσεις; Liberal arts ή πληροφορική;

 

Για ΗΠΑ πάνως, θα βγάλεις F1 visa, (εκτός και αν πας για post-doc που είναι άλλη κατηγορία, J1). Με αυτή τη visa, δεν μπορείς να δουλέψεις (γενικά).

 

 

Για working visa (Η1Β), υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός. Ξεκινάνε οι αιτήσεις τον Απρίλη, και κάνουν 6 μήνες μέχρι να εγκριθούν. Άρα, στην καλύτερη περίπτωση, μιλάμε για Οκτώβρη.

Και ναι, υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός κάθε χονο, ο οποίος αναλόγα με την χρονιά καλύπτεται σύντομα. Αν θυμάμαι καλά, πέρσι μέσα σε 2 μήνες τελείωσαν οι H1B.

 

Επίσης ύπαρχουν και όρια ανα χώρα, πχ δεν μπορεί να πάρει όλες τις visa η Κινα. Αν και αυτό πέφτει λίγο στην κατηγορία της "ραδιο-αρβύλα".

 

Τέλος σχετικά με φόρους: Υπάρχουν οι federal taxes και οι state taxes. Federal είναι κάπως fix για όλους. State taxes, αλλάζουν από πολιτεία σε πολιτεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα 35.000 ο φόρος βρήκα ότι ειναι 6% αρα 2.100 στην πολιτεία της Καλιφόρνια. Ενοίκια, βρίσκεις ανάλογα την περιοχή. Συν την ιδιωτική ασφάλιση, που πόσο να ειναι. Και πάλι ζεις πολύ πιο άνετα από μισθό νέου κάτω των 25 εδω.

 

Σωστά 6% ο φόρος της Καλιφόρνιας, άλλο 15-25% για το federal και επίσης περίπου 5-7% για για το social security/medicare... και υπάρχουν πιθανότατα και μερικοί ακόμα τοπικοί φόροι. Συνολικά οι φόροι θα είναι γύρω στα 750 το μήνα από μισθό 3,000/μήνα.

 

Μπορεί να υπάρχουν βέβαια επιπλέον έξοδα για την υγειονομική κάλυψη.

 

 

 

Για working visa (Η1Β), υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός. Ξεκινάνε οι αιτήσεις τον Απρίλη, και κάνουν 6 μήνες μέχρι να εγκριθούν. Άρα, στην καλύτερη περίπτωση, μιλάμε για Οκτώβρη.

Και ναι, υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός κάθε χονο, ο οποίος αναλόγα με την χρονιά καλύπτεται σύντομα. Αν θυμάμαι καλά, πέρσι μέσα σε 2 μήνες τελείωσαν οι H1B.

 

Επίσης ύπαρχουν και όρια ανα χώρα, πχ δεν μπορεί να πάρει όλες τις visa η Κινα. Αν και αυτό πέφτει λίγο στην κατηγορία της "ραδιο-αρβύλα".

 

 

 

Μόνο για μεταναστευτικές βίζες υπάρχουν αριθμητικά όρια ανα χώρα, όχι για την Η1Β. Εξάλλου εκτός της Η1Β υπάρχουν και άλλες επιλογές, ειδικά όταν μιλάμε για άτομα με εξαιρετικές ικανότητες, όπως Ο-1, L-1 (για όσους έχουν μετάθεση από άλλη χώρα) και υπάρχει και η επιλογή της άμεσης πράσινης κάρτας, αν το βιογραφικό του ατομου το επιτρέπει.

Επεξ/σία από dreamercon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

υπάρχει και η επιλογή της άμεσης πράσινης κάρτας, αν το βιογραφικό του ατομου το επιτρέπει.

πως κρίνεται από τις υπηρεσίες εκεί αν το βιογραφικό "επιτρέπει" την έκδοση άμεσης πράσινης κάρτας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως κρίνεται από τις υπηρεσίες εκεί αν το βιογραφικό "επιτρέπει" την έκδοση άμεσης πράσινης κάρτας;

 

Γι αυτό το θέμα έχουν γραφτεί χιλιάδες σελίδες. Ψάξε για παράδειγμα τους όρους EB1A και EB2-NIW στο internet.

Σε γενικές γραμμές, αν έχεις διδακτορικό, δεκάδες δημοσιεύσεις με εκατοντάδες παραπομπές, συστατικές από τα μεγαλύτερα ονόματα στον κλάδο σου κ.λ.π., είσαι σε καλό δρόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορετικές χώρες; Ποια πανεπιστήμια; Δεν μπαίνουν όλα στο ίδιο τσουβάλι.

 

Για δουλεία μετά, πάνω σε τί αντικείμενο; Τί θα σπουδάσεις; Liberal arts ή πληροφορική;

 

Για ΗΠΑ πάνως, θα βγάλεις F1 visa, (εκτός και αν πας για post-doc που είναι άλλη κατηγορία, J1). Με αυτή τη visa, δεν μπορείς να δουλέψεις (γενικά).

 

 

Για working visa (Η1Β), υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός. Ξεκινάνε οι αιτήσεις τον Απρίλη, και κάνουν 6 μήνες μέχρι να εγκριθούν. Άρα, στην καλύτερη περίπτωση, μιλάμε για Οκτώβρη.

Και ναι, υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός κάθε χονο, ο οποίος αναλόγα με την χρονιά καλύπτεται σύντομα. Αν θυμάμαι καλά, πέρσι μέσα σε 2 μήνες τελείωσαν οι H1B.

 

Επίσης ύπαρχουν και όρια ανα χώρα, πχ δεν μπορεί να πάρει όλες τις visa η Κινα. Αν και αυτό πέφτει λίγο στην κατηγορία της "ραδιο-αρβύλα".

 

Τέλος σχετικά με φόρους: Υπάρχουν οι federal taxes και οι state taxes. Federal είναι κάπως fix για όλους. State taxes, αλλάζουν από πολιτεία σε πολιτεία.

Σαφως. Λοιπον αν παω Λονδινο μαλλον αγγλικη φιλολογι, ενω αν τελικα παω Λος Αντζελες κατι με τεχνη. Ή μουσικη ή acting.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Μόνο για μεταναστευτικές βίζες υπάρχουν αριθμητικά όρια ανα χώρα, όχι για την Η1Β. Εξάλλου εκτός της Η1Β υπάρχουν και άλλες επιλογές, ειδικά όταν μιλάμε για άτομα με εξαιρετικές ικανότητες, όπως Ο-1, L-1 (για όσους έχουν μετάθεση από άλλη χώρα) και υπάρχει και η επιλογή της άμεσης πράσινης κάρτας, αν το βιογραφικό του ατομου το επιτρέπει.

Μην παραπληροφορείς τον κόσμο. Υπάρχει ετήσιο όριο για H1B. Δεν είναι απλά σαφές αν υπάρχει όριο ανα χώρα, ακούω μόνο φήμες.

 

In 2012 there are 85,000 cap subject H1B visas available to be issued

- 65,000 cap subject visas are available for the Regular Cap

- 20,000 cap subject visas are available for the ADE Cap

 

http://www.uscis.gov/portal/site/uscis/menuitem.5af9bb95919f35e66f614176543f6d1a/?vgnextoid=4b7cdd1d5fd37210VgnVCM100000082ca60aRCRD&vgnextchannel=73566811264a3210VgnVCM100000b92ca60aRCRD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην παραπληροφορείς τον κόσμο.

 

In 2012 there are 85,000 cap subject H1B visas available to be issued

- 65,000 cap subject visas are available for the Regular Cap

- 20,000 cap subject visas are available for the ADE Cap

 

http://www.uscis.gov/portal/site/uscis/menuitem.5af9bb95919f35e66f614176543f6d1a/?vgnextoid=4b7cdd1d5fd37210VgnVCM100000082ca60aRCRD&vgnextchannel=73566811264a3210VgnVCM100000b92ca60aRCRD

 

Μάλλον μπερδεύτηκες. Είπα ότι δεν υπάρχει αριθμητικός περιορισμός ανα χώρα στην Η1Β. Υπάρχει περιορισμός αλλά δεν είναι ανα χώρα (εκτός αν μιλάμε για την Χιλή/Σιγκαπούρη που είναι ειδική περίπτωση).

Πληροφοριακά, είμαι μεταναστευτικός δικηγόρος στις ΗΠΑ, μέλος του american immigration lawyers association και η δουλειά μου είναι να βοηθώ ιδιώτες και εταιρίες στην έκδοση βίζας για αλλοδαπούς στις ΗΠΑ.

Επεξ/σία από dreamercon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο, μιας και είσαι δικηγορος. Ο συνάδερφός μου που έκανε EB-1A για επιστήμες, με εγκεκριμένο δικηγόρο, έχασε την υπόθεση.

 

Είναι η πρώτη υπόθεση στα χρονικά που χάθηκε με "χορηγό" το πανεπιστήμιό μας. Και όλοι χρησιμοποιούμε το ίδιο δικηγορικό γραφείο. Είναι απλά παράξενη η εποχή λόγω ανεργείας; Να το τολμήσω.

 

Υ.Γ.

Το παίρνω πίσω το παραπληροφοριά. Δεν είδα/τόνισες το ανα χώρα. Πάντως, αναφέρεις Χιλή/ Σιγκαπούρη σαν περιορισμούς.

 

Σαφως. Λοιπον αν παω Λονδινο μαλλον αγγλικη φιλολογι, ενω αν τελικα παω Λος Αντζελες κατι με τεχνη. Ή μουσικη ή acting.

Δεν ασχολούμε με αυτόν τον κλάδο, και η γνώμη μου δεν έχει βαρύτητα. Από ότι ακούω εδώ και εκεί, ένα συμπέρασμα έχω βγάλει: Μα καλά, με τόση ανεργία, γιατί να πάει να σπουδάσει κάποιος μουσική ή φιλολογία; Που ακριβώς θα βρεις δουλεία μετα;

Και ξανά, δεν είναι ο τομέας μου, απλά μεταφέρω αυτά που ακούω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο, μιας και είσαι δικηγορος. Ο συνάδερφός μου που έκανε EB-1A για επιστήμες, με εγκεκριμένο δικηγόρο, έχασε την υπόθεση.

 

Είναι η πρώτη υπόθεση στα χρονικά που χάθηκε με "χορηγό" το πανεπιστήμιό μας. Και όλοι χρησιμοποιούμε το ίδιο δικηγορικό γραφείο. Είναι απλά παράξενη η εποχή λόγω ανεργείας; Να το τολμήσω.

 

Υ.Γ.

Το παίρνω πίσω το παραπληροφοριά. Δεν είδα/τόνισες το ανα χώρα. Πάντως, αναφέρεις Χιλή/ Σιγκαπούρη σαν περιορισμούς.

 

Δεν ασχολούμε με αυτόν τον κλάδο, και η γνώμη μου δεν έχει βαρύτητα. Από ότι ακούω εδώ και εκεί, ένα συμπέρασμα έχω βγάλει: Μα καλά, με τόση ανεργία, γιατί να πάει να σπουδάσει κάποιος μουσική ή φιλολογία; Που ακριβώς θα βρεις δουλεία μετα;

Και ξανά, δεν είναι ο τομέας μου, απλά μεταφέρω αυτά που ακούω.

Στο Λος Αντζελες στη μουσικη και γενικα σε τετοιους κλαδους εχει ζητηση.... Και αγγλικη φιλολογια ανοιγεις ενα φροντηστηριο και καθαρισες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο, μιας και είσαι δικηγορος. Ο συνάδερφός μου που έκανε EB-1A για επιστήμες, με εγκεκριμένο δικηγόρο, έχασε την υπόθεση.

 

Είναι η πρώτη υπόθεση στα χρονικά που χάθηκε με "χορηγό" το πανεπιστήμιό μας. Και όλοι χρησιμοποιούμε το ίδιο δικηγορικό γραφείο. Είναι απλά παράξενη η εποχή λόγω ανεργείας; Να το τολμήσω.

 

Υ.Γ.

Το παίρνω πίσω το παραπληροφοριά. Δεν είδα/τόνισες το ανα χώρα.

 

 

Δεν ασχολούμε με αυτόν τον κλάδο, και η γνώμη μου δεν έχει βαρύτητα. Από ότι ακούω εδώ και εκεί, ένα συμπέρασμα έχω βγάλει: Μα καλά, με τόση ανεργία, γιατί να πάει να σπουδάσει κάποιος μουσική ή φιλολογία; Που ακριβώς θα βρεις δουλεία μετα;

Και ξανά, δεν είναι ο τομέας μου, απλά μεταφέρω αυτά που ακούω.

 

Πάντα υπάρχει ένα ρίσκο με το ΕΒ-1Α. Συνήθως αν δεν είσαι απο Κίνα/Ινδία που έχει μεγάλη αναμονή, το ΕΒ-2NIW είναι πιο σίγουρη επιλογή. Με τι βίζα είσαι τώρα, Η1Β; Αν ναι, μπορείς να προσπαθήσεις για EB2-NIW χωρίς πολλά να χάσεις. Αφού είχε χορηγό το πανεπιστήμιο ο άλλος, γιατί δεν πήγε για ΕΒ-1Β;

 

Ένα πράγμα που έχω προσέξει είναι ότι ορισμένοι δικηγόροι σου γράφουν τις συστατικες επιστολές για να τις υπογράψουν εκείνοι που κάνουν τις συστάσεις. Προσωπικά, αυτό μου φαίνεται από άποψη δεοντολογίας οριακό - ειδικά σε περιπτώσεις όπου ο δικηγόρος γράφει επιστολές με πράγματα που φαντάζεται από το μυαλό του και δεν ισχύουν απαραίτητα. Δεν θα με παραξένευε αν οι συγκεκριμένοι δικηγόροι έχουν άσχημα μπλεξίματα κάποια στιγμή - όπως έγινε πριν ένα μήνα με τους δικηγόρους που φαντάζονταν παραμύθια για άσυλο για κινέζους στην chinatown της νέας υόρκης. (Δες http://www.dnainfo.com/new-york/20121219/chinatown/26-charged-with-running-chinatown-immigration-fraud-schemes)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι με J-1, γιατί άρχισα σαν postdoc. Μπλεξίματα...

 

Να μην συνεχίσω σε πολύ βάθος το offtopic, για τις συστατικές τις έγραψε πράγματι ο δικηγόρος.

Αν είσαι Colorado (λέμε τώρα) ή μπορείς να προτείνεις κάποιον εδώ, να κλείσουμε κανά ραντεβού (με φιλική τιμή insomina όμως ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για το κοστος δεν ξερω να σου πω αλλα μου φαινεται δυσνοητο,υπερβολικο. Δηλαδη με 3000$/μηνα ζεις μπατηροζωη; και με 6000$/μηνα ζεις μια αξιοπρεπη; Μιλας για το L.A λογικα, μια συνολικη περιοχη 13.000.000 κατοικων;

 

Επισης California δεν ειναι μονο το L.A, ειναι απο Diego μεχρι bay area(San Diego - Long Beach - Los Angeles - San Jose - Fresno - Bakersfield - Sacramento - San Fr. - Oakland) και αλλες 50 ποσες πόλεις με πληθυσμο μεγαλυτερο απο 100k, δεν ειναι μονο οι τονισμενες μεγαλουπολεις..

 

Τα περισσότερα που αναφέρεις είναι προάστια των μεγάλων πόλεων της California (Los Angeles San Fransisco και San Diego). Σίγουρα στα προάστια τα ενοίκια είναι πιο φθηνά, αλλά μόνο τα ενοίοκια. Ναι ζεις μπατηροζωή εκεί, το κόστος ζωής είναι διπλάσιο από πολιτείες όπως το Texas, το Colorado, το Arkansas και η Montana.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μου κάνει εντύπωση που μερικοί μιλάτε λες και να πας στο εξωτερικό πόσο μάλλον στην άλλη άκρη της Αμερικής είναι τπτ Κολιάτσου-Παγκράτι.

 

Σκέψου πολύ καλά οποιαδήποτε κίνηση σου πρωτού πάρεις απόφαση για μεγάλο ταξίδι... Ρώτα και κόσμο που πιθανόν να πήγε την τελευταία 5ετία να σου πει τι παίζει. Στα λέω όλα αυτά γιατί υπάρχει και κόσμος που πήγε να ζήσει το όνειρο του και μετά από λίγο καιρό ξαναγύρισε...

 

Μην ακούς γενικά και αόριστα το τι λέει ο κάθε άκυρος που δεν έχει πάει ποτέ στο εξωτερικό και λέει τι έχει ακούσει από τρίτους, ή νομίζει ότι η ζωή στο LA είναι σε σουίτες με σάουνα και πισίνες :lol:

 

Επίσης γιατί Αμερική;;;; Πόσο μάλλον L.A;;  Γερμανία πχ ή καμιά Ολλανδία σε χαλάει;

'Eχοντας γνωστό στην Αμερική (Μπρούκλιν συγκεκριμμένα) η εγκληματικότητα είναι σε πολύ πολύ υψηλά επίπεδα. Mας έλεγε τα Χριστούγεννα ότι δε κυκλοφορούν ούτε για πλάκα σε κάτι γειτονιές εκεί γύρω ούτε πρωί ούτε βράδυ. Η Ελλάδα φαντάζει παράδεισος σε αυτό τον τομέα...

Σιγουρα πάντως δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα όσο λέγεται.

 

Τώρα βέβαια αν έχεις τπτ κοννέ εκεί και πας και σου έχουν βρει και σπίτι και καμιά δουλειά που θα σου αποδίδει τπτ 6-7k $/month αλλάζει το πράγμα, αλλά απ ότι κατάλαβα απλά ρωτάς γενικά για να μάθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μου κάνει εντύπωση που μερικοί μιλάτε λες και να πας στο εξωτερικό πόσο μάλλον στην άλλη άκρη της Αμερικής είναι τπτ Κολιάτσου-Παγκράτι.

 

Σκέψου πολύ καλά οποιαδήποτε κίνηση σου πρωτού πάρεις απόφαση για μεγάλο ταξίδι... Ρώτα και κόσμο που πιθανόν να πήγε την τελευταία 5ετία να σου πει τι παίζει. Στα λέω όλα αυτά γιατί υπάρχει και κόσμος που πήγε να ζήσει το όνειρο του και μετά από λίγο καιρό ξαναγύρισε...

 

Μην ακούς γενικά και αόριστα το τι λέει ο κάθε άκυρος που δεν έχει πάει ποτέ στο εξωτερικό και λέει τι έχει ακούσει από τρίτους, ή νομίζει ότι η ζωή στο LA είναι σε σουίτες με σάουνα και πισίνες :lol:

 

Επίσης γιατί Αμερική;;;; Πόσο μάλλον L.A;;  Γερμανία πχ ή καμιά Ολλανδία σε χαλάει;

'Eχοντας γνωστό στην Αμερική (Μπρούκλιν συγκεκριμμένα) η εγκληματικότητα είναι σε πολύ πολύ υψηλά επίπεδα. Mας έλεγε τα Χριστούγεννα ότι δε κυκλοφορούν ούτε για πλάκα σε κάτι γειτονιές εκεί γύρω ούτε πρωί ούτε βράδυ. Η Ελλάδα φαντάζει παράδεισος σε αυτό τον τομέα...

Σιγουρα πάντως δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα όσο λέγεται.

 

Τώρα βέβαια αν έχεις τπτ κοννέ εκεί και πας και σου έχουν βρει και σπίτι και καμιά δουλειά που θα σου αποδίδει τπτ 6-7k $/month αλλάζει το πράγμα, αλλά απ ότι κατάλαβα απλά ρωτάς γενικά για να μάθεις.

Ναι ρωταω για να μαθω... Εκανα Γερμανικα 3 χρονια αλλα δεν εχω παρει πτυχιο και τωρα τα χω ξεχασει ειμαι πολυ καλη σα αγγλικα κι ετσι επελεξα την τοποθεσια... Αλλωστε αν θελω να ασχοληθω στον τομεα της τεχνης το Λος Αντζελες δε νομιζεις οτι ειναι μια αρκετα καλη επιλογη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρωταω για να μαθω... Εκανα Γερμανικα 3 χρονια αλλα δεν εχω παρει πτυχιο και τωρα τα χω ξεχασει ειμαι πολυ καλη σα αγγλικα κι ετσι επελεξα την τοποθεσια... Αλλωστε αν θελω να ασχοληθω στον τομεα της τεχνης το Λος Αντζελες δε νομιζεις οτι ειναι μια αρκετα καλη επιλογη ?

εχεις σπουδες πανω στην τεχνη?

αν οχι, τοτε εχεις εργασιακη εμπειρια πανω στην τεχνη?

Αν και παλι οχι, τοτε θα πρεπει να ξερεις οτι οι ΗΠΑ ανηκουν στις achievement societies και ενα απλο πτυχιο απλως δεν ειναι αρκετο...

 

Im just saying

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...