Προς το περιεχόμενο

Ευκαιριες εργασιας σε αλλες χωρες.


Pianomusic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα δεν ειπα οτι ΣΚΟΠΕΥΩ να σπουδασω υποκριτικη απλα ψαχνομαι περα απ αυτο που θελω.... Γιατι δεν τα διαβαζετε ολα συγνωμη κιολας. Και συγνωμη για το υφακι...

 

Έστω, έχεις σαν εναλλακτική το να γίνεις ηθοποιός. Διάβασα όλα τα posts αλλά δεν έχω κάποια πρακτική γνώση που θα συνεισφέρει στο topic και θα σε βοηθήσει. Απλά μου έκανε εντύπωση που ενώ κατά δήλωση σου είσαι σε ειδικό σχολείο που προσπαθεί να αναδείξει και να εξελίξει τις καλλιτεχνικές ανησυχίες των μαθητών του (μουσικό να φανταστώ; ) δεν ήξερες τα περί υποκριτικής. Δεν αντιλήφθηκα κάποιο υφάκι ούτε νιώθω προσβεβλημένος, βρίσε με κι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

http://www.insomnia.gr/topic/470317-%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%AD%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C/page-4?do=findComment&comment=5174810

@pianomusic πρεπει να μαθεις να χρησιμοποιεις το ινετ αν οντως φυγεις απο ελλαδα.να μαθεις να googlareis τουλ.

αν η οικογενεια σου εχει επιχειρηση κατσε εδω και πηγαινε σε καμμια σχολη υποκριτικης για hobby.

Αν δεν κανω λαθος και με proficiency μπορεις να διδαξεις.

 

@sτους 2-3 users που ξερουν απο αμερικη

οσον αφορα σπουδες sτην αμερικη.μπορειτε να μου πειτε αν τα δανεια ειναι σε στυλ αγγλιας?οτι εν ολιγης αν δεν βρεις δουλεια αμερικη δεν το ξεπληρωνεις ή οτι γενικα ειναι πολυ ευνοικο?

fees απ οσο ξερω ξεκινανε απο 15.000$-55000$ για τα τοπ μιτ,harvard κτλ...

ισχυει οτι οι residents εχουν αλλες τιμες σε ολα τα unis?

https://studentloans.gov αυτο ειναι το official site gia loans στην αμερικη?

υπαρχει σιτε κατι αντιστοιχο με την xe.gr για αγοραπωλησιες,ενοικιασεις σπιτιων στην αμερικη?craiglist+ebay?

 

@pintsie αυτο το εχω ολα τα κονε-υπερβολικο- εκει στο hollywood και το μονο που θα εκανα ειναι περασμα απο μια σειρα σαν 3ος ρολος ή κομπαρσος μου κανε φουλ εντυπωση!οχι πως διαφωνω αλλα οκ.Να υποθεσω εισαι του ρητου καλυτερα 1ος/η στο χωριο(ελλαδα) παρα τελευταια/ος στην πολη(hollywood)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@τους 2-3 users που ξερουν απο αμερικη

οσον αφορα για σπουδες.μπορειτε να μου πειτε αν τα δανεια ειναι σε στυλ αγγλιας?οτι εν ολιγης αν δεν βρεις δουλεια αμερικη δεν το ξεπληρωνεις ή οτι γενικα ειναι πολυ ευνοικο?

fees απ οσο ξερω ξεκινανε απο 15.000$-55000$ για τα τοπ μιτ,harvard κτλ...

οι residents εχουν αλλες τιμες σε ολα τα unis?

https://studentloans.gov αυτο ειναι το official site gia loans στην αμερικη?

 

Γενικά δεν υπάρχουν κρατικά δάνεια στις ΗΠΑ για αλλοδαπούς. Το site που γράφεις δεν αφορά αλλοδαπούς. Συνήθως για αλλοδαπούς η μόνη επιλογή είναι να πάρεις δάνειο με κάποιον φίλο-συγγενή αμερικανό να το υπογράψει σαν εγγυητής. Ορισμένα πολύ καλά πανεπιστήμια παρέχουν δάνεια με δικά τους χρήματα και με δικούς τους όρους. Πάντως αν θέλεις να κάνεις διδακτορικό στις ΗΠΑ σε κορυφαίο πανεπιστήμιο, σχεδόν πάντα το πανεπιστήμιο καλύπτει όλα τα έξοδα σου και σου δίνει και ένα χαρτζιλίκι χωρίς δάνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα περισσοτερα αμερικανακια σπουδαζουν με δανειο ή με υποτροφιες?

ειδα σε ενα uni στο τεξας o resident(τωρα κατοικος τεξας ή usa δεν εκατσα να διαβασω) δεινει μονο 5χιλ $ και οι υπολοιποι χ3...Αν ισχυει αυτο σε ολα τα πανεπιστημια αλλαζει το σκηνικο για τα εξοδα που εχουν οι αμερικανοι για σπουδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω, έχεις σαν εναλλακτική το να γίνεις ηθοποιός. Διάβασα όλα τα posts αλλά δεν έχω κάποια πρακτική γνώση που θα συνεισφέρει στο topic και θα σε βοηθήσει. Απλά μου έκανε εντύπωση που ενώ κατά δήλωση σου είσαι σε ειδικό σχολείο που προσπαθεί να αναδείξει και να εξελίξει τις καλλιτεχνικές ανησυχίες των μαθητών του (μουσικό να φανταστώ; ) δεν ήξερες τα περί υποκριτικής. Δεν αντιλήφθηκα κάποιο υφάκι ούτε νιώθω προσβεβλημένος, βρίσε με κι άλλο.

Μα δεν σε εβρισα απλα μπορει να σου φανηκε καπως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα περισσοτερα αμερικανακια σπουδαζουν με δανειο ή με υποτροφιες?

ειδα σε ενα uni στο τεξας o resident(τωρα κατοικος τεξας ή usa δεν εκατσα να διαβασω) δεινει μονο 5χιλ $ και οι υπολοιποι χ3...Αν ισχυει αυτο σε ολα τα πανεπιστημια αλλαζει το σκηνικο για τα εξοδα που εχουν οι αμερικανοι για σπουδες...

 

Ισχύει μόνο στα δημόσια πανεπιστήμια, για κατοίκους της πολιτείας όπου βρίσκεται το πανεπιστήμιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να υποθεσω οτι τα δημοσια δεν χαιρουν μεγαλης εκτιμησης?π.χ. να ειναι αρκετα στα top 100 της αμερικης?

οποτε αν δεν παρουν υποτροφια ή δεν εχουν λεφτα οι γονεις απλα δεν σπουδαζουν οπως δειχνουν και στις ταινιες...

γιατι το να παρεις δανειο100-150κ ειναι ρισκο μονο για σπουδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να υποθεσω οτι τα δημοσια δεν χαιρουν μεγαλης εκτιμησης?π.χ. να ειναι αρκετα στα top 100 της αμερικης?

οποτε αν δεν παρουν υποτροφια ή δεν εχουν λεφτα οι γονεις απλα δεν σπουδαζουν οπως δειχνουν και στις ταινιες...

γιατι το να παρεις δανειο100-150κ ειναι ρισκο μονο για σπουδες

 

Υπάρχουν αρκετά εξαιρετικά δημόσια πανεπιστήμια, όπως το Berkeley, U of Virginia κ.λ.π. Εξάλλου και τα κορυφαία ιδιωτικά όπως Harvard, Yale, Princeton, MIT παρέχουν εξασφάλιση ότι εφόσον σε δεχτούν, θα σε βοηθήσουν ώστε να καλύψεις τα έξοδα, ανεξαρτητα από την οικονομική σου κατάσταση. Ορισμένα δε όπως το Princeton έχουν και πολιτική no loans, που σημαίνει ότι αν χρειαστείς βοήθεια, αυτή θα είναι χωρίς την ανάγκη αποπληρωμής στο μέλλον.

 

Γενικά, αν είσαι αστέρι, τα χρήματα δεν είναι το πρόβλημα. Τα χρήματα παίζουν ρόλο όμως όταν είσαι μέτριος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@pintsie αυτο το εχω ολα τα κονε-υπερβολικο- εκει στο hollywood και το μονο που θα εκανα ειναι περασμα απο μια σειρα σαν 3ος ρολος ή κομπαρσος μου κανε φουλ εντυπωση!οχι πως διαφωνω αλλα οκ.Να υποθεσω εισαι του ρητου καλυτερα 1ος/η στο χωριο(ελλαδα) παρα τελευταια/ος στην πολη(hollywood)...

Εννοώ κονέ για να ξέρω τι παίζει μιας και ήθελα κι εγώ κάποτε να πάω προς τα εκεί. 

Φίλος μου σκηνοθέτης μένει πλέον μόνιμα στο ΛΑ και βλέπω ότι, αν έχεις τα λεφτά,  πιο εύκολα γίνεσαι σκηνοθέτης εκεί παρά ηθοποιός (με την έννοια την Ελληνική που έχουμε εδώ του τύπου "δουλεύω σε ένα θεατράκι, με βλέπει ο τάδε σκηνοθέτης μου προτείνει την τάδε παραγωγή, μετά παίζω σε αυτή την σειρά και οκ, από 'κει και πέρα ξέρω τα βήματα για να συνεχίσω). 

Μη σου κάνει εντύπωση αυτό που είπα. 

Πάρτο και στατιστικά. Βλέπεις να γίνονται (πλέον) 10 ταινίες το χρόνο. Παίζονται εκατομμύρια. Είσαι ο τάδε σκηνοθέτης. Θα πάρεις για πρωταγωνιστή τον Χ που έχει ένα φαν κλαμπ να τρέχει από πίσω του, ή θα δώσεις την ευκαιρία στον Υ που είναι μετανάστης και δεν έχει τη σωστή προφορά και δεν τον ξέρει η μάνα του και θα σου κόψει μόνο 10 εισιτήρια στην αίθουσα? 

 

Φίλοι μου ηθοποιοί (και 3 καθηγητές μου από τη σχολή ΠΟΛΥ γνωστοί στην Ελλάδα, ανάμεσά τους) έκαναν το λάθος να πάνε προς τα εκεί. Αποτέλεσμα να χαλάσουν όλη τους την περιουσία σε σπίτια, σχολές εκεί (για να δείξουν ότι έχουν κι ένα παραπάνω χαρτί άρα έχουν και το "ταλέντο") και ο ατζέντης τους τους έκλεισε ένα μικρό ρολάκι από 'δω κι από 'κει. Και όταν πέρασαν από audition για κάτι παραπάνω, τους είπαν ότι έχουν ξενική προφορά. (και λογικό! δεν μπορείς μέσα σε ένα χρόνο να αποκτήσεις 2-3 προφορές και να είσαι άριστος στο να αυτοσχεδιάσεις σε μια ξένη γλώσσα) 

Κι εγώ όταν είχα μιλήσει με ατζέντη εκεί μου είπε ότι δεν ρισκάρει να με αναλάβει γιατί έχω ξενική προφορά (λογικό!) και επιπλέον δεν θέλει να πάθει καμιά νείλα με τη βίζα (επίσης λογικό!)

Γίνονται όμως πολλά ριάλιτι. Αλλά αυτό δεν ανήκει στην Υποκριτική. Διαλέγεις και παίρνεις μετά, το τι θες... 

(ΥΓ: πάντως πληρώνουν καλά ακόμα και για το μικρότερο ρόλο) 

 

-προσοχή, μιλάω για ΛΑ μεριά που ξέρω άτομα και έχω μιλήσει κι εγώ στο παρελθόν για "δουλειά"-

 

 

Προσωπικά, αν έκανα ξανά κάποια κίνηση, θα ήταν αφού σπουδάσω και πάρω ξένο πτυχίο(Αγγλία), θα πήγαινα μόνο Ν.Υόρκη για μάστερ πάνω στο μιούζικαλ γιατί μετά θα μπορώ να χρησιμοποιήσω τις γνώσεις μου καλύτερα και κάπου αλλού... 

 

Γενικά, επειδή μπορεί να λέγεσαι ηθοποιός δεν σημαίνει ότι σε κάθε χώρα/πόλη θα κάνεις το ίδιο πράγμα. 

 

 

και για να απαντήσω στην ερώτησή σου: όχι, δεν είμαι αυτού του ρητού. Είμαι του ρητού: Κάνω τέχνη και δεν θέλω να με ξέρει κανείς πέρα από το πάλκο. 

 

Μην μπερδεύετε τον Ηθοποιό με τον Διάσημο... Είναι λάθος που κάνουμε συνέχεια εδώ στο Ελλάντα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...