Προς το περιεχόμενο

Cyberpunk 2077 [PS4][PS5][Xbox One][Xbox Series X|S][Stadia]


skanjos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, klainmaingr είπε

 

Θα μπορουσε να εχει καλυτερη αναλυση;  Sure και ελπιζω να ερθει γρήγορα το next gen patch. Εχει κάποια σαπια assets; Ναι έχει μερικα μεσα στα εκατομμύρια διαφορετικα assets. Αλλα θα έπρεπε να ειμαι ψυχοπαθης για να τα θεωρησω αυτα ουσιαστικά προβλήματα οταν το παιχνιδι ειναι τοσο καλο. Ολα τα "προβληματα" στις next gen κονσολες ειναι το echo chamber μερικων γραφικών που ποτέ δεν παιζουν games, παρα μονο ασχολούνται με αδιαφορες ανοησιες. Μη τρωτε το bait.

Ναι μονο η αναλυση και τα γραφικα ειναι το προβλημα. Το ΑΙ σε traffic και npcs που ειναι ουσιαστικο ανυπαρκτο σε open world παιχνιδι δεν ειναι xD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 747
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 λεπτά πριν, DaftRose είπε

Εδώ είναι ακόμα χειρότερα από προαναφερθέν βίντεο. 

Γερό στομάχι και play:

 

Btw, εδω δεν μιλάμε για bugs, μην μπερδεύεστε.

Είναι ελλείψεις σε physics και τεχνητή νοημοσύνη. 

Το πιο σημαντικό κατ' εμέ είναι η συμπεριφορά των NPC που είπαν πως λογικά θα διορθωθεί. Τα άλλα είναι λεπτομέρειες. Βλέπεις τον τίτλο και λέει Gta is better than Cyberpunk. Δηλαδή έτσι γίνεται η σύγκριση?Το ότι τα παιχνίδια κάνουν χιλιάδες διαφορετικά πράγματα μεταξύ τους δεν μας νοιάζει? Το ότι το ένα είναι καθαρό rpg με απίστευτο βάθος στην ιστορία, στις επιλογές και γενικά στο πως το αντιμετωπίζεις, ενώ το άλλο είναι ένα action game με sandbox κόσμο με μηδενικό σχεδόν replayability και 1 επιλογή που αλλάζει την ιστορία, δεν μας λέει κάτι? Γενικά η συγκεκριμένη φάση μου θυμίζει όταν είχαν βγει τα Horizon και Zelda BOTW και βλέπαμε πάλι κάτι άκυρες συγκρίσεις μεταξύ τους σε δυο πάλι πολύ διαφορετικά παιχνίδα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stevenfins είπε

Το πιο σημαντικό κατ' εμέ είναι η συμπεριφορά των NPC που είπαν πως λογικά θα διορθωθεί. Τα άλλα είναι λεπτομέρειες. Βλέπεις τον τίτλο και λέει Gta is better than Cyberpunk. Δηλαδή έτσι γίνεται η σύγκριση?Το ότι τα παιχνίδια κάνουν χιλιάδες διαφορετικά πράγματα μεταξύ τους δεν μας νοιάζει? Το ότι το ένα είναι καθαρό rpg με απίστευτο βάθος στην ιστορία, στις επιλογές και γενικά στο πως το αντιμετωπίζεις, ενώ το άλλο είναι ένα action game με sandbox κόσμο με μηδενικό σχεδόν replayability και 1 επιλογή που αλλάζει την ιστορία, δεν μας λέει κάτι? Γενικά η συγκεκριμένη φάση μου θυμίζει όταν είχαν βγει τα Horizon και Zelda BOTW και βλέπαμε πάλι κάτι άκυρες συγκρίσεις μεταξύ τους σε δυο πάλι πολύ διαφορετικά παιχνίδα

Φυσικά και ο τίτλος είναι για δόλωμα. Χεσε τον τίτλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυσικα και ο τιτλος ειναι για δολωμα. Χεσε τον τιτλο.

* Horizon και Breath βέβαια βγήκαν μαζι. 2017.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, DaftRose είπε

Φυσικα και ο τιτλος ειναι για δολωμα. Χεσε τον τιτλο.

* Horizon και Breath βέβαια βγήκαν μαζι. 2017.

Το ξέρω ότι βγήκαν μαζί. Απλώς και τότε η σύγκριση τους δεν είχε κανένα νόημα, αφού ήταν παιχνίδια που πέρα από το open world τα έκαναν όλα διαφορετικά. Το ίδιο πιστεύω ότι ισχύει και για τα gta και cyberpunk

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, stevenfins είπε

Το ξέρω ότι βγήκαν μαζί. Απλώς και τότε η σύγκριση τους δεν είχε κανένα νόημα, αφού ήταν παιχνίδια που πέρα από το open world τα έκαναν όλα διαφορετικά. Το ίδιο πιστεύω ότι ισχύει και για τα gta και cyberpunk

Δες 2-3 τετοια συγκριτικά. Ολόκληρα όμως. Πες μου μετα αν τους δικαιολογείς.

Το να πεφτεις απο κινούμενο όχημα και να μην γινεσαι ragdoll (αλλα απλως να... στέκεσαι) ή το να μην αγανακτουν οι οδηγοί ή το να μην αντιδρά το νερο στις σφαίρες κλπ ...πως να το πω. Ειναι απαράδεκτα. 

Ανεφερα 3 παραδείγματα.  Δυστυχώς ειναι και περισσότερα.

 

Το παιχνίδι θα παιχτεί. Προσδοκώ μια "complete/redux" έκδοση.  Αν και χλωμο. Απλως, θα κατεβαίνουν 100gb patch. Πράγμα που σιχαίνομαι σαν θιασώτης του physical. 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Typo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε PC αγοράσω το DVD box, θα υπάρχει δυνατότητα να κατεβάσω το παιχνίδι σε  υπολογιστή χωρίς DVD συσκευή;
(έχω λόξα με τα κουτιά παιχνιδιών που μ' αρέσουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, DaftRose είπε

Δες 2-3 τετοια συγκριτικά. Ολόκληρα όμως. Πες μου μετα αν τους δικαιολογείς.

Το να πεφτεις απο κινούμενο όχημα και να μην γινεσαι ragdoll (αλλα απλως να... στέκεσαι) ή το να μην αγανακτουν οι οδηγοί ή το να μην αντιδρά το νερο στις σφαίρες κλπ ...πως να το πω. Ειναι απαράδεκτα. 

Ανεφερα 3 παραδείγματα.  Δυστυχώς ειναι και περισσότερα.

 

Το παιχνίδι θα παιχτεί. Προσδοκώ μια "complete/redux" έκδοση.  Αν και χλωμο. Απλως, θα κατεβαινουν 100gb patch. Πραγμα που συχαίνομαι σαν θιασώτης του physical. 

 

Σου είπα συμφωνώ και εγώ πως έχει θέματα. Αν δεις στα προηγούμενα μηνύματα έχω αναφέρει ξανά ότι το πιο σημαντικό για εμένα πρόβλημα είναι ακριβώς το A.I. Ανέφεραν ότι το γνωρίζουν πως υπάρχει ως πρόβλημα και ότι λογικά θα το φτιάξουν. Σε αυτό είμαι και εγώ ξεκάθαρος ότι χαλάει το immersion.

Θα ήθελα επίσης να αντιδρά το νερό από τις σφαίρες, να σπάνε καλά τα λάστιχα και τα τζάμια του αυτοκινήτου και πολλά άλλα? Εννοείται. Απλώς δεν είναι deal breaker για μένα.

Το παιχνίδι και εγώ δεν το έχω παίξει μιας και ούτε ps5/series έχω ακόμα, ούτε δυνατό pc. Θέλω να πιστεύω όμως ότι με τα patches που θα πάρει εν καιρώ, θα μιλάμε για ένα ακόμη πιο ολοκληρωμένο παιχνίδι σε μερικούς μήνες.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stevenfins είπε

Σου είπα συμφωνώ και εγώ πως έχει θέματα. Αν δεις στα προηγούμενα μηνύματα έχω αναφέρει ξανά ότι το πιο σημαντικό για εμένα πρόβλημα είναι ακριβώς το A.I. Ανέφεραν ότι το γνωρίζουν πως υπάρχει ως πρόβλημα και ότι λογικά θα το φτιάξουν. Σε αυτό είμαι και εγώ ξεκάθαρος ότι χαλάει το immersion.

Θα ήθελα επίσης να αντιδρά το νερό από τις σφαίρες, να σπάνε καλά τα λάστιχα και τα τζάμια του αυτοκινήτου και πολλά άλλα? Εννοείται. Απλώς δεν είναι deal breaker για μένα.

Το παιχνίδι και εγώ δεν το έχω παίξει μιας και ούτε ps5/series έχω ακόμα, ούτε δυνατό pc. Θέλω να πιστεύω όμως ότι με τα patches που θα πάρει εν καιρώ, θα μιλάμε για ένα ακόμη πιο ολοκληρωμένο παιχνίδι σε μερικούς μήνες.  

Μακάρι. Θέλω να παιξω να το λιωσω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, harisv είπε

Εχεις  δει θεματα με bugs και AI? H απλα υπαρχουν και δεν δινεις σημασια?

Φυσικά και έχει bugs αλλα όλα μέχρι στιγμής όλα ήταν comedic relief. Τίποτα gamebreaking. Ναι οκ είδα το npc χθες να περπατάει σε μια αόρατη γέφυρα απο μπαλκόνι σε μπαλκόνι. Με δεδομένο το setting του παιχνιδιού τίποτα δε μου κάνει εντύπωση. Με το που το πρωτοξεκίνησα, prepatch, είδα κάποια να κάθεται στο bar χωρίς ποδια απο το γόνατο και κάτω. Σε οποιοδήποτε άλλο παιχνίδι θα έλεγα bug. Εδώ με όσα γίνονται τριγύρω χρειάστηκε να κοιτάξω για ώρα για να καταλάβω αν είναι επίτηδες έτσι. Θα μπορούσα να κάνω video όπως παραπάνω με δέκα λεπτά bugs όπως παραπάνω; Εννοείται αν ήμουν άεργος ή ήθελα views. Είναι οτιδήποτε απο αυτά ικανό να μου χαλάσει το παιχνίδι; Όχι.

@najinblue3 To ΑΙ στα npc έχει προβλήματα αλλα δεν είναι όσο σάπιο παρουσιάζεται. Είναι θα έλεγα μέτριο. Σε εχθρούς σε όσες (πολλές) ώρες παίζω έχω δεί μόνο ένα major σκάλωμα που ένα πολύ μεγάλο unit/boss σταμάτησε να κινείται οπότε το έβγαλα άνετα απο cover (που με βόλεψε γιατί αμφιβάλλω αν θα το έβγαζα αλλιώς). Στα υπόλοιπα random events και quests οι εχθροί είναι coinflip αν θα σε κάνουν δίχιτο ή αν θα παλεύουν με τα covers. Παίζω στο hard αν αυτό κάνει κάποια διαφορά. Έτσι αναγκάζομαι να αξιοποιώ ότι μου δίνει το παιχνίδι και να μην πάω pew pew. Το ίδιο ακριβώς είχα κάνει και στο witcher και ήταν ο μόνος σωστός τρόπος να παίξεις το παιχνίδι (όταν ξεκίνησα στο normal ήταν απίστευτα βαρετό).

Η οδήγηση μέσα στην πόλη είναι by default απαίσια γιατί είναι αργή/με κίνηση/πολλές στροφές. Την βαριέμαι και σχεδόν πάντα πάω πόδι/μηχανή ώστε να βρίσκω και πράγματα στο δρόμο. Οι ανοιχτές περιοχές και δρόμοι είναι ΟΚ και εδώ έχει λεπτομέρειες όπως πχ τα barriers στον περιφερειακό ωστε να μη μπορείς να μπείς απο οπουδήποτε, παρα μόνο απο την είσοδο και άλλα τέτοια που σε κάνουν να νιώθεις οτι είσαι σε ένα καλοστημένο, ζωντανό, κόσμο.

Τέλος πάντων ο καθένας παίζει οτι γουστάρει. Για μένα, αν δεν διάβαζα την ανελέητη γκρίνια online αυτών που δεν έχουν παίξει κατα κανόνα το παιχνίδι θα έλεγα απλά "χεχ ελπίζω να το patchάρουν αυτό στο μέλλον". Αν τους άκουγα θα είχα χάσει αυτή την εμπειριάρα.
Αυτά.

1 ώρα πριν, gr8effect είπε

Δεν ξέρω αν το έχει ποστάρει κανείς άλλος αλλά είναι πολύ καλό review. Στα δύο πρώτα λεπτά και μόνο λέει πολλά για το παιχνίδι.

Παρα πολύ καλή εισαγωγή. Έτσι ακριβώς όπως το λέει είναι. Δεν έχω χρόνο να δώ όλο το video atm αλλα έχει απόλυτο δίκιο λέξη προς λέξη στην αρχή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, klainmaingr είπε

 

@najinblue3 To ΑΙ στα npc έχει προβλήματα αλλα δεν είναι όσο σάπιο παρουσιάζεται. Είναι θα έλεγα μέτριο. Σε εχθρούς σε όσες (πολλές) ώρες παίζω έχω δεί μόνο ένα major σκάλωμα που ένα πολύ μεγάλο unit/boss σταμάτησε να κινείται οπότε το έβγαλα άνετα απο cover (που με βόλεψε γιατί αμφιβάλλω αν θα το έβγαζα αλλιώς). Στα υπόλοιπα random events και quests οι εχθροί είναι coinflip αν θα σε κάνουν δίχιτο ή αν θα παλεύουν με τα covers. Παίζω στο hard αν αυτό κάνει κάποια διαφορά. Έτσι αναγκάζομαι να αξιοποιώ ότι μου δίνει το παιχνίδι και να μην πάω pew pew. Το ίδιο ακριβώς είχα κάνει και στο witcher και ήταν ο μόνος σωστός τρόπος να παίξεις το παιχνίδι (όταν ξεκίνησα στο normal ήταν απίστευτα βαρετό).

Η οδήγηση μέσα στην πόλη είναι by default απαίσια γιατί είναι αργή/με κίνηση/πολλές στροφές. Την βαριέμαι και σχεδόν πάντα πάω πόδι/μηχανή ώστε να βρίσκω και πράγματα στο δρόμο. Οι ανοιχτές περιοχές και δρόμοι είναι ΟΚ και εδώ έχει λεπτομέρειες όπως πχ τα barriers στον περιφερειακό ωστε να μη μπορείς να μπείς απο οπουδήποτε, παρα μόνο απο την είσοδο και άλλα τέτοια που σε κάνουν να νιώθεις οτι είσαι σε ένα καλοστημένο, ζωντανό, κόσμο.

Τέλος πάντων ο καθένας παίζει οτι γουστάρει. Για μένα, αν δεν διάβαζα την ανελέητη γκρίνια online αυτών που δεν έχουν παίξει κατα κανόνα το παιχνίδι θα έλεγα απλά "χεχ ελπίζω να το patchάρουν αυτό στο μέλλον". Αν τους άκουγα θα είχα χάσει αυτή την εμπειριάρα.
Αυτά.

Το προβλημα ειναι οτι οταν σε open-world game, το ΑΙ ειναι κακο χανεται η οποια εμπειρια. Οταν βλεπω η αστυνομια να κανει random spawn, npcs να εξαφανιζονται, αμαξια να σταματανε στο δρομο και να μενουν ακινητα εκει μου δειχνει οτι δε δουλεψαν καθολου πανω στο ΑΙ. Αυτο δε φτιαχνεται με patch, χρησιμοποιησαν basic αλγοριθμους και το αφησαν εκει. Αυτο για να στρωσει πρεπει να γραψουν κωδικα, οχι να φτιαξουν bugs

Οταν εχει παιχτει τοσο μαρκετινγκ για το παιχνιδι, τοσο hype και το αποτελεσμα ειναι αυτο, οταν απαγορεψαν να δειξουν footage απο το ps4,xone ενω ξερανε οτι ειναι απαραδεκτο για να μην χασουν πωλησεις οσο καλο και να ειναι αν ειναι, για μενα τρωει αυτοματως 'Χ'. Φαντασου αυτα να τα εκανε αλλη εταιρεια, τι θα γινοταν.

Tεσπα αφου σου αρεσει εσενα, χεστηκες τι λεω εγω και ο καθενας. Περιμενω ομως την ιδια αντιμετωπιση σε παιχνιδια αλλων εταιρειων με τα ιδια προβληματα

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω αποφασίσει να μην ασχοληθώ για τουλάχιστον έναν χρόνο ακόμα. Πρώτον γιατί έχω πρακτικό πρόβλημα, αδύναμο PC για τα δεδομένα του παιχνιδιού και δεύτερον γιατί ακόμα και μετά από αναβάθμιση που θα κάνω στο PC κάποια στιγμή του χρόνου είναι πιθανότερο ότι οι κονσόλες θα το τρέχουν καλύτερα από το μελλοντικό PC μου. Βάλε και το γεγονός των διάφορων θεμάτων που υπάρχουν στο παιχνίδι οπότε είναι no brainer για εμένα. Κάπως όπως μου βγήκε και το Witcher 3 που ασχολήθηκα μαζί του μετά την game of the year edition.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Εγώ έχω αποφασίσει να μην ασχοληθώ για τουλάχιστον έναν χρόνο ακόμα. Πρώτον γιατί έχω πρακτικό πρόβλημα, αδύναμο PC για τα δεδομένα του παιχνιδιού και δεύτερον γιατί ακόμα και μετά από αναβάθμιση που θα κάνω στο PC κάποια στιγμή του χρόνου είναι πιθανότερο ότι οι κονσόλες θα το τρέχουν καλύτερα από το μελλοντικό PC μου. Βάλε και το γεγονός των διάφορων θεμάτων που υπάρχουν στο παιχνίδι οπότε είναι no brainer για εμένα. Κάπως όπως μου βγήκε και το Witcher 3 που ασχολήθηκα μαζί του μετά την game of the year edition.

Το πρόβλημα είναι τα bugs, όχι το performance. Εγώ για αυτό το άφησα και περιμένω.

Στην b450 μπαίνει zen 3. Gpu ανάλογα το βαλάντιο μπαίνει και εκεί όποια θες. Δεν υπάρχει περίπτωση ούτε μία στο εκατομμύριο να το τρέχει κονσόλα καλύτερα από 5900x και 3080 για παράδειγμα. Δεν έχουν επαφή ούτε στα visuals (full RT + DLSS) αλλά ούτε και στο performance. Το μόνο που σώζει την κονσολίτσα είναι ότι θα το παίξεις αποδεκτά, χωρίς να ξηλώσεις νεφρό.

Αλλά από τη στιγμή που το παιχνίδι έχει pew pew, μου είναι αδύνατο να το παίξω με gamepad. PC και ας είναι και 20 fps που λέει ο λόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...